Статьи

Біг босоніж - як люди бігали до винаходу взуття

Нове дослідження ставить під сумнів всім відомий вислів: «Все, що вам потрібно для бігу, - це пара гарного взуття»

Нове дослідження ставить під сумнів всім відомий вислів: «Все, що вам потрібно для бігу, - це пара гарного взуття». Вчені виявили, що люди, що бігають босоніж або у взутті з мінімальною підошвою, як правило, менше вдаряють п'яту, так як приземляються на підйом зводу стопи або її середину. Таким чином, згідно з ньютонівської фізики, правильно використовуючи архітектуру стопи і гомілки, ми уникаємо хворобливих і травмонебезпечних ударів, еквівалентних 2-3 величинам маси тіла, яким постійно піддаються «взуті» бігуни.

«Люди, що бігають без взуття, абсолютно по-іншому приземляються на землю», говорить Даніель Є. Ліберман, професор еволюційної біології в Гарвардському Університеті і співавтор статті, опублікованій на цьому тижні в журналі Nature. «Приземляючись на середню або передню частину стопи,« босі »бігуни практично не відчувають силу зіткнення ноги з землею, тобто набагато меншою мірою, ніж більшість «взутих» спортсменів при приземленні на п'яту. Більшість людей в наш час переконані, що біг босоніж небезпечний і болісно, ​​але насправді ви можете пробігтися без взуття по самій твердій поверхні на землі, не відчуваючи дискомфорту і болю. Все що вам потрібно - напрацювати кілька мозолів, щоб не травмувати шкіру стопи. До того ж, такий біг менш травмонебезпечний, ніж біг у взутті ».

Працюючи з бігунами в США і Кенії, Ліберман і його колеги з Гарварду, Університету Глазго і Університету Мої спостерігали ходу у трьох груп: тих, хто постійно бігав босоніж, тих, хто при бігу завжди носив взуття, і тих, хто тільки що перейшов від бігу у взутті до бігу босоніж. Дослідники виявили цікаву закономірність: більшість «взутих» бігунів - більше 75% американців - сильно вдаряють п'яту про землю приблизно 600 раз в км. Однак, у людей, що бігають босоніж, спостерігається тенденція пружинисто приземлятися на середню або передню частину стопи.

«Удар на п'яту вкрай болісно при бігу босоніж або у взутті з мінімальною підошвою, тому що він призводить до сильного силового впливу при зіткненні стопи об землю», говорить співавтор Мадхусудхан Венкадесан, науковий співробітник з прикладної математики та еволюційної біології в Гарварді. «Приземляючись, босі бігуни більшою мірою витягають пальці ніг, уникаючи удару шляхом зниження ефективної маси стопи, яка при приземленні зупиняється до зіткнення п'яти з землею, перекладаючи амортизаційну навантаження на гомілку і литкового м'яза».

Відмінності між бігом у взутті і без неї мають еволюційні обґрунтування. Наприклад, каже Ліберман, наші предки австралопітеки мали стопу з менш розвиненим склепінням. І тільки пізніше у Людини розумної з'явився сильний широкий звід, який діє при бігу як ресора.

«В якійсь мірі наші стопи були пристосовані для бігу», говорить Ліберман. Але як він і його колеги пишуть в журналі Nature: «Люди мільйони років беруть участь в бігу на витривалість, але сучасна взуття для бігу була винайдена тільки в 1970. Протягом більшої періоду людської еволюційної історії, люди бігали або босоніж, або в мінімальній взуття, такий як сандалі або мокасини, з меншою п'ятою і слабкою амортизацією ».

Для сучасних людей, які виросли у взутті, до бігу босоніж або у взутті з мінімальною підошвою потрібно звикнути, попереджає Ліберман. Сучасна взуття розроблена, щоб зробити удар об п'яту більш комфортним. А що амортизує прошарок в п'яті пом'якшує ударну силу при бігу.

«Бігати босоніж або у взутті з мінімальною підошвою - здорово, але в такому випадку беруть участь інші м'язи», говорить Ліберман. «Якщо ви приземлялися на п'яту все життя, вам потрібно робити поступовий перехід, щоб зміцнити литкові м'язи і м'язи стопи».

Ліберман сподівається, що в майбутньому, робота, виконана в даній статті, буде, не тільки важлива для вивчення бігу босоніж, але також для розуміння того, як запобігти "тунельний синдром", який вражає багатьох бігунів в наш час.

«Ми сподіваємося, що підходи еволюційної медицини до травм в бігу і інших видах спорту можуть допомогти людям довше займатися бігом, отримуючи задоволення від процесу», говорить Ліберман, який створив веб-сайт www.barefootrunning.fas.harvard.edu, про переваги бігу босоніж і у взутті.

Стаття, опублікована в Nature, була складена на підставі дисертацій двох випускників Гарварду, Вільяма А.Вербеля 2008 і Адама Е. Дауда 2009, які разом з Ліберманом їздили в Африку для збору даних для даного дослідження.

Співавторами Лібермана стали Венкадесан і Дауд з Гарварда; Вербель, Університет Мічигану, Сьюзан Д'Андреа, Медичний реабілітаційний центр для ветеранів в Провіденсі, Ірен С. Девід, Університет Делавера, і Роберт Ожіамбо Манг'Ені і Янніс Пітсіладіс, Університет Мої, Кенія і Університет Глазго, Шотландія.

Дослідження було профінансовано Американської Школою Доісторичних Досліджень, Гарвардський Університет, і компанією Вибрам США.

Підготував: Сергій Коваль

джерело: http://www.sportmedicine.ru/news

Дата публікації:


Читайте також:

31 грудня 2011, 11:44 - Олег Качан: у вузькому колі необмеженого потоку
31 грудня 2011, 11:30 - Клуб любителів бігу "Вікторія" приєднується до акції і агітує всіх
28 грудня 2011, 00:07 - Банк ДНК спортсменів національних команд по 12 видам спорту створено в Білорусі
27 грудня 2011, 22:48 - Секрет довголіття - в кисломолочних продуктах?
27 грудня 2011, 22:44 - Зберегти молодість шкіри - надовго!
27 грудня 2011, 22:19 - Світлана Мастеркова очолила федерацію Москви
27 грудня 2011, 22:14 - Він розкинув карти
27 грудня 2011, 21:47 - Кращі піддані королеви спорту
27 грудня 2011, 21:23 - Олег Качан: давно граю в команді президента
27 грудня 2011, 14:00 - Тривала спортивна діяльність запобігає старінню на клітинному рівні
27 грудня 2011, 13:48 - Кросівки можуть мати негативний вплив на суглоби нижніх кінцівок
27 грудня 2011, 13:43 - Артрит - не привід припиняти фізичні вправи
27 грудня 2011, 13:33 - Невеликі варіації одного гена відповідають за бігову витривалість
27 грудня 2011, 13:27 - Спорт - найкращі ліки від депресії і тривоги
27 грудня 2011, 13:22 - Шоколадне молоко - для відновлення після фізичних навантажень

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: