Статьи

Лідер-Пресс - 11 квітня - Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів. На місці дитячого концтабору встановили пам'ятник

У житті кожного народу є події, які не підлягають забуттю. Велика Вітчизняна війна залишила глибокий слід в людських серцях. Меморіали по всій республіці не дають нам забути про тяжку спадщину війни, закликають нас до священної пам'яті про людей, які загинули в боротьбі з окупантами.

Меморіали по всій республіці не дають нам забути про тяжку спадщину війни, закликають нас до священної пам'яті про людей, які загинули в боротьбі з окупантами

Пам'ятник республіканського значення встановлено в селі Червоний Берег Жлобінського району. Саме в цьому селі розташовувався один з найбільших дитячих донорських концтаборів. У ньому містилися діти у віці від 8 до 14 років, яких насильно відбирали у матерів в Жлобінська, Рогачевський, Стрешинський, Добрушской та інших районах. У дітей брали кров для нацистських солдатів і офіцерів. А тих, хто залишався живим, відправляли в Німеччину. Але виживали не всі.

Учні ДУО «Новополесскій КПК ДССШ Солігорськ району» побували в цьому меморіалі. Не можна підібрати слів, щоб передати ті почуття і емоції, які переповнювали хлопців під час екскурсії. Деякі мовчки плакали: кожен зі своїми думками, зі своїми переживаннями. Деякі не в силах чути, йшли в сторону.

«Дітям, які пройшли фашистський пекло». Ці слова зустріли нас перед входом в меморіал, який розташувався в яблуневому саду села Червоний Берег. Відкриває меморіал скульптура дівчинки-підлітка з піднятими вгору руками, як символ обпаленого війною беззахисної дитини, особа якого перекошене від болю і безпорадності. Піднятими над головою руками дівчинка немов захищається від всіх страхів війни.

Центром композиції є «Площа Сонця», промені у вигляді алей розходяться по всьому яблуневому саду. Один з променів чорного кольору - «Луч Пам'яті», він проходить через порожній клас з білих парт і шкільної дошки, по ньому «тече кров в'язнів концтабору» з полірованого червоного граніту. Кров дітей, яким більше ніколи не сісти за шкільну парту. В мертвому класі 21 парта - на 42 особи. На шкільній дошці написано лист 15-річної дівчинки Каті Сусаніна своєму батькові на фронт з фашистської неволі. Лист було знайдено в 1944 році. Воно не дійшла до адресата. «... Заповідаю, тато, помститися за маму і за мене. Прощай, добрий татко. Йду вмирати. Твоя дочка Катя Сусаніна. Моє серце вірить - лист дійде. 12 березня 1943 року ».

12 березня 1943 року »

За даними істориків, в концтаборі було замордовано 1990 в'язнів.

За шкільною дошкою розташована найсвітліша і райдужна частина меморіалу - «Площа Сонця». У центрі площі знаходиться «Білий вітрильник», що символізує мрії, яким не судилося збутися. На його вітрилах - імена дітей, яких в червні 1944 року звільнили з концтабору радянські солдати. Білий колір є уособленням місця, де обірвалося життя, чиста, світла, довірлива. На вітрилах кораблика з обох сторін написані імена: Віра, Аркаша, Тема, Аріна, Петя, Оля, Олежка, Сима, Вітя ... Вони не вигадані, це імена дітей з табірних документів. Життя у них була відібрана. Білі вітрила залишилися позаду, а нам відкривається світ дитячих мрій - 25 білих «мольбертів», 25 різнокольорових дитячих малюнків післявоєнних років, переведених в вітражі. Цінність цих малюнків в тому, що зображення дітей висловили те, що вони хотіли б бачити відразу після війни.

Саме на цьому місці хлопці з четвертого класу Бань Дмитро, Касач Софія, Бикова Валерія, Грицевич Ольга і Іванов Сергій, яким виповнилося 10 років і які готувалися стати піонерами, дали клятву любити свою Батьківщину і ніколи не забувати про війну і свято пам'ятати про людей , загиблих в боротьбі з окупантами. І ніхто не переконає мене в тому, що наші діти жорстокі, що вони не здатні співпереживати. Просто ми, дорослі, повинні дати їм можливість відчути всі жахи, які ховаються під словом «війна».

Нерідко це місце називають "дитяча Хатинь". Аналогів меморіалу в Червоному Березі немає не тільки в Білорусі, але і у всьому світі. Тут переходиш в інший вимір, зупиняється час, відчуваєш якусь безмежну порожнечу, після чого ще довго хочеться мовчати. Все це неможливо описати словами, це потрібно відчути. І хоча меморіал оточений красивим яблуневим садом, тут досить моторошне місце, в якому відчуваєш себе дуже погано. Причина - дуже вдало підібрана композиція для вираження тієї непоправної болю, яку доставила війна тисячам дитячих життів.

Причина - дуже вдало підібрана композиція для вираження тієї непоправної болю, яку доставила війна тисячам дитячих життів

Залишаючи меморіал, хлопці намагалися розмовляти про щось нейтральному, хоча розуміли, що кожен з них думає тільки про дітей, які пройшли фашистський пекло ...

PS:

Минуло багато, багато років.

На сонці так само тане сніг,

Біжать струмки, сміються діти -

Яке щастя жити на світі!

Любити, сміятися, посміхатися

І просто життям насолоджуватися ...

Живі, ви завжди у відповіді

За мир, за сонце на планеті!

Антоніна ШЕВЕЛЬ, учитель початкових класів ДУО «Новополесскій КПК ДССШ Солігорськ району»

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: