Статьи

Мисливські ножі: професійні, як вибрати і правильно заточити в домашніх умовах, види, чи потрібний дозвіл

  1. Історія походження ножа
  2. Пристрій мисливських ножів
  3. Як правильно заточити мисливський ніж
  4. Як вибрати ніж для полювання

Неймовірно важко собі уявити полювання без головного предмета - мисливського ножа. Його застосовують для оброблення видобутого звіра чи птаха, стругають кілки і прути для пасток. Ще мисливські ножі використовують як холодної зброї для добивання звіра або як засіб самозахисту, відбиваючись від підранка.

Чим більший стаж мисливця, тим серйозніше він ставиться до вибору клинка і його заточування, про це говорять самі професіонали з видобутку звіра. Які види ножів існують і до якого класу можуть ставитися розглянемо детальніше в цій статті.

Історія походження ножа

Подоба ножа увійшло до переліку перших знарядь, які з'явилися в життєдіяльності людини. Первісна різак був дуже примітивним, але це не заважало йому функціонально виконувати необхідні завдання різного характеру. З еволюційним розвитком людини розвивався і ніж. Його використовували практично всі жили на землі люди.

Перші ножі були виготовлені стародавніми людьми з підручних матеріалів, такі як: кістка, камінь і дерево. Крім побутового інструменту, примітивний клинок виступав в ролі зброї для полювання і захисту від агресорів.

Бойова зброя теж еволюціонувало і більш ефективними згодом виявилися списи і луки. Однак, ніж міцно зайняв свою нішу. Цей тип холодної зброї пішов по своїй галузі розвитку і практично не мав і не має конкурентів. Його перевагою було завжди:

  • компактність;
  • зручність перенесення;
  • багатофункціональність, можна використовувати ніж, як зброю або інструмент.

При повному спорядженні стародавнього мисливця у вигляді лука, списи і ножа, останній не обмежував рух людини. Після полювання, ніж був задіяний в побутових цілях. Їм різали м'ясо, чистили фрукти і овочі.

З початком металлодобичі і появою технологічного процесу обробки руди, стародавні люди стали виготовляти перші металеві клинки.

Особливе становище займали клинки з дорогоцінних металів, золота і срібла. Вони не використовувалися в якості повсякденного зброї або господарських інструментів, це було ритуальне засіб.

Ніж завжди залишався для людей зручним видом зброї і незамінним помічником у домашньому побуті. Подарунок у вигляді клинка підкреслював статус обдаровуваного і надавав йому знак високої поваги. Протягом декількох останніх століть колекціонування ножів вважається модним заняттям.

Виставкові зали світових музеїв мають великі виставки холодної зброї, і ножі привертають чималу увагу відвідувачів.

Пристрій мисливських ножів

Уявити мисливця без ножа практично неможливо. Його образ представляється, як чоловіча ставна постать з рушницею, патронташем і поясним ременем, на якому обов'язково повинен висіти ніж.

Незалежно від того, якого звіра планується добути, оброблення туші піде обов'язково. Для цього й існують спеціальні мисливські ножі, такі як:

  • фінський національний ніж Пуукко - класичний мисливський ніж, більш відомий в Росії як «фінка» прийшов з Фінляндії, відрізнявся прямим широким клинком з невеликим скосом, рукоять виготовлялася в основному з дерева, рідко з кістки;
  • російська ніж Паренскій - різновид традиційного ножа північних народів Росії. Названий на честь камчатського селища «Хлопець», де почав виготовлятися
  • ніж Якутський - національний мисливський ніж народів Якутії, дуже схожий з двома першими типами. Має кілька регіональних варіацій виконання клинка;
  • німецькі національні ножі Nicker - представляв собою мисливський ніж з звуженими краями клинка до вістря, від інших типів ножів відрізнявся відсутністю верхньої половини хрестовини.

Форма клинка ножа вибирається власником під свої завдання. Однак, мисливський ніж повинен відповідати необхідним вимогам, таким як:

  • міцність;
  • зручність рукояті для руки власника;
  • прийнятна маса.

Не менш уважно потрібно поставитися до твердості стали. Рекомендоване значення 55-60 одиниць за методом Роквелла, в іншому випадку сталь на кістки заминається. Конструктивною особливістю клинка часто стає поздовжнє поглиблення - дол (жолоб).

Завдяки йому ніж зменшується у вазі, а також дол служить в якості ребер жорсткості. Даний тип ножа відноситься до холодної цивільної зброї.
Чи потрібен дозвіл на мисливський ніж цього виду? Так, при покупці необхідно надати дозвіл на придбання і зберігання зброї.

Класичні мисливські ножі, в залежності від моделі, можуть вважатися цивільним зброєю. Вони найбільш часто застосовуються для зняття шкур і оброблення туші. Для такої процедури підходить більш тонке лезо, яке має розмір на товстому краї не більше 2,6 мм і скошений вид, який не збігається з віссю клинка. Цей ніж має вигляд, який називають «шкурос'ёмний».

Є підвид ножа для зняття шкури - «Скіннер».

Це менш габаритна і зручна модель. Сторона заточування класичного клинка має довгу кромку. Сталь для цього типу ножа використовується м'яка, так як лезо не повинно кришитися. Але зустрічається і 55 за методом Роквелла, такі ножі повільніше тупятся.

Складено мисливські ножі розділилися на три групи:

  • однопредметні;
  • багатопредметні;
  • комбіновані.

До цих груп не належать складані ножі. В основному для полювання знайшли застосування єгерські ножі. Конструкція має велику рукоятку, куди забирається лезо. Середня довжина клинка єгерського ножа становить 125 мм з товщиною до 4,5 мм.

Схема механізму має різні варіанти фіксації леза, що не дозволяють мимовільне закриття. Крім того, в конструкції зустрічаються шило або пила. Каркас рукояті виконаний зі сталі. Накладки (щічки) виробляються з дерева, пластику або роги.

Комбіновані мисливські ножі також знайшли собі застосування і користуються попитом у мисливців. В даному випадку лезо не складається. Але в рукоятці знаходяться додаткове складне лезо, шило, викрутка і інші предмети, які можуть бути корисними на полюванні.

Комбінація предметів дозволяє мисливцеві позбутися необхідності носити з собою додатковий інвентар.

Хороші характеристики ножа, багато в чому залежать від хімічного складу стали клинка:

  • актуальність заточки тривалий час;
  • несхильність до механічних навантажень;
  • значні ріжучі властивості;
  • стійкість до температурних навантажень.

Перед придбанням ножа слід врахувати, що клинки з дамаської або вуглецевої сталі не стійкі до впливу зовнішнього середовища і схильні до корозії. Дана обставина вимагає догляд за клинком. Лезо слід тримати в чистому вигляді після застосування, змащувати спеціальним маслом.

А клинки з легованої і булатної сталі більш якісно протистоять вогкості і не покриваються плямами корозії.

Як правильно заточити мисливський ніж

Навчитися правильно заточувати ніж може будь-яка людина за короткий термін. Кілька занять і леза здивують господаря придбаної гостротою. Для заточки використовуються як готові пристосування, так і камені з пористою структурою.

Магазини, що реалізують мисливські ножі, мають асортимент точилок, і продавець обов'язково запропонує придбати заточний камінь або його замінник покупцеві клинка.

Варто відзначити, що піхви мисливського ножа можуть мати спеціальний відсік для загострювальної пристосування. Таким чином, лезо можна підправити прямо на полюванні.

Розміри переносних точилок не значні. Зазвичай вони виглядають у вигляді стрижнів діаметром до 20 мм і довжиною 150 мм. Є точильні пристрої у вигляді диска. Матеріал виготовлення точилок кераміка або алмазний абразив.

Крім найпростіших пристроїв, існують ручні верстати для заточування. В цьому випадку ніж жорстко фіксується зажимами і лезо заточується під нумерованим кутом спеціальними точильні камені різної градації. Такий вид заточки підійде новачкам або для використання в домашніх умовах.

При наявності звичайних абразивних каменів, заточка ножів не важко. Однак варто врахувати, що заточувати мисливський ніж слід на рівній, прямій поверхні каменя з достатньою площею бруска і його придатною структурою, яка повинна бути дрібно - або среднезернистой. Нижче наведемо приклад, як заточити мисливський ніж:

  1. Брусок встановити на рівну поверхню і закріпити.
  2. Поверхня бруска зволожити водою або маслом.
  3. Ніж тримати обома руками за краї і під кутом розмістити на камені.
  4. З рівномірним, не сильним тиском на ніж простягати його по поверхні каменя перехресними рухами на себе.
  5. Рухи повторювати по обидва боки леза поки не з'явиться нова рівна смужка заточки.
  6. Остаточна правка ножа проводиться на зворотному боці ременя, по 15 повторень з кожного боку.

    Для мисливських ножів кут заточки складає 40-45 градусів на притуплений клинок і 30-38 на гостроту.

    Як вибрати ніж для полювання

    Вибір мисливського ножа серйозна процедура. На сьогоднішній день в спеціалізованих магазинах для мисливців представлений широкий вибір клинків різної якості і цінової категорії.

    Кому-то необхідний ніж формально, просто покрасуватися перед друзями на полюванні і потішити свої амбіції. Хтось купує дорогий клинок і зберігає його в сейфі, приходячи в трепет від думки, що у нього є дорогий ніж для полювання. А хтось купує для справи і за прийнятною ціною, доставляючи власнику справжнє задоволення.

    Так склалося, що безперечне лідерство у виробництві холодного мисливської зброї, перебуває в руках німецьких виробників. Дизайн в сукупності з якістю не залишають конкурентам шансу.

    Особливе місце займають багатоцільові великі мисливські ножі з довжиною клинка від 250 до 300мм, незважаючи на вартість, вони користуються постійним попитом.

    Клинки з Швеції представляють гідну ножевую продукцію. По-перше, це пов'язано з сильними традиціями держави в цьому сегменті. По-друге, у виробництві використовується сучасне обладнання з передовими технологіями.

    Відрізняються якістю і клинки з Златоуста, ЗОФ - Златоустівська збройова фабрика має давні традиції по випуску холодної зброї, зараз це ТОВ «Златоустівський Завод збройових Спеціалізованих сталей».

    Ножі цієї марки відрізняються якісною сталлю, обробкою і широким вибором форми клинків і рукоятей. Основою для виробництва служить кована вуглецева сталь, булат, нержавіюча сталь.

    Основою для виробництва служить кована вуглецева сталь, булат, нержавіюча сталь

    Відомо дагестанський ножове виробництво. ТОВ ПП «Кизляр» з'явилася на ринку порівняно недавно, в 1998 році. Але, тим не менш, швидко завоювала своє місце під сонцем. В основному користуються попитом їх шкірозйомні ножі, але є вибір і мисливських ножів і кинджалів. Для виробництва в основному використовуються леговані стали різних марок.

    Фірма басків в Іжевську випускає красиві ножі, авторські, деякі з індивідуальної маркуванням майстра. Більшість з них досить дорогі, і за якістю можуть конкурувати з іноземними, але вони навряд чи знадобляться на полюванні. Це скоріше ножі престижу.

    Компанія «Північна Корона» в Санкт - Петербурзі також займається виготовленням дорогих і презентабельних ножів.

    Майстри можуть зробити Вам ніж навіть за індивідуальним замовленням, але це все не для мисливця - промисловики, а тільки для підвищення статусу власника.

    Якщо перед новачком постало питання: як вибрати мисливський ніж, то слід запросити з собою в магазин за покупкою професійного мисливця. Неправильний вибір принесе розчарування в майбутньому на полюванні. Адже споживча вартість (корисність речі), в даному випадку ножа, на полюванні не залежить від його ціни. Це знає будь-який мисливець зі стажем.

Чи потрібен дозвіл на мисливський ніж цього виду?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: