Статьи

сіра чапля

  1. Поширення і поведінку
  2. розмноження
  3. опис

Сіра чапля (лат. Ardea cinerea) відноситься до сімейства чаплеві (Ardeidae). Струнку і елегантну птицю можна спостерігати на болотах, дрібних водоймах і вологих луках.

Струнку і елегантну птицю можна спостерігати на болотах, дрібних водоймах і вологих луках

В застиглій позі вона годинами може стояти, виглядаючи здобич. Її шия дозволяє голові рухатися тільки вперед або назад, а бічні руху повністю відсутні. Подібна поведінка зробило її символом мудрості або, по крайней мере, хитрості практично у всіх народів світу.

Довгим чорним пір'ям з голови сірої чаплі прийнято було прикрашати капелюхи серед представників середньовічної еліти, щоб підкреслити свої власні інтелектуальні здібності.

Ефективний мисливський прийом використовує споріднена їй чорна африканська чапля . Широко розправивши крила, вона повільно бреде, виглядаючи потенційну жертву. Хитрун розраховує, що дрібна рибка захоче сховатися від сонця в тіні її крил.

Зелена кваква знайшла інший спосіб полювання. Вона в якості приманки відригає грудочки їжі в воду і чекає, поки рибки не зберуться навколо. За відсутності клювання квочка збирає приманку і відправляється на риболовлю в інше місце.

Поширення і поведінку

Ареал проживання сірих чапель поширюється по всій Євразії і африканського континенту. Вони селяться біля водойм з високими деревами, на яких влаштовують свої гнізда.

Залежно від розташування своїх гніздівель птиці живуть осіло або здійснюють сезонні міграції. Частина з них, які проживають в помірному кліматі, зимують на батьківщині, а інша відлітає на південь.

Кочові популяції в пошуках корму періодично змінюють своє місце проживання.

Сірі чаплі утворюють колонії і з настанням сутінків групами збираються на спільний нічліг на гілках дерев. На світанку вони розлітаються в різні боки добувати собі їжу поодинці. Знайшовши відповідне місце для полювання, мисливець завмирає і довго виглядає потенційну жертву або неквапливо просувається вперед. Улюбленими ласощами є жаби і риба невеликого розміру.

Улюбленими ласощами є жаби і риба невеликого розміру

Полює чапля без руху стоїть у воді або влаштовується на навислу над водною поверхнею гілці. У цей момент вона затаивается, зігнувши шию. Лише з'явиться рибка, шия негайно розпрямляється. Роблячи різкий випад в її сторону, чапля нанизує її на дзьоб і тут же проковтує. Якщо риба виявилася занадто великою, мисливиця може її викинути.

Багато годин сіра чапля проводить за чищенням своїх пір'їнок.

Щоб уберегти оперення від намокання, вона постійно втирає в пір'я жирний секрет куприкової залози і припудривает пудрою, яку видобуває з грудних і спинних пір'я. У цій справі їй допомагає нагадує гребінець кіготь середнього пальця.

В повітрі чапля втягує шию, маючи в своєму розпорядженні голову на плечах. Зграя при перельотах не дотримуватися певного порядку.

розмноження

У першій половині березня пернаті повертаються до своїх старих гнездовьям. Розташувавшись в гнізді, самець витягується в струнку і голосно кричить, закликаючи свою майбутню половинку. Якщо крикун помітить, що будь-яка самка зацікавилася його вокальними даними, він починає ще більше кричати і показувати, ніби проковтує рибу. Після цього він неквапливо бере дзьобом гілочку і кладе біля себе.

Якщо самка проявить інтерес, то вона підлітає до гнізда і теж кладе свою гілочку. Ця церемонія означає укладення шлюбу. Гніздо будується високо над землею в кронах дерев з різних за розмірами гілок. Нерідко поруч розташовуються до десятка сімейних пар. В середині весни самка відкладає 3-5 зеленуватих з легкої блакиттю яєць.

Подружжя черзі протягом 25-27 днів висиджують кладку і разом вигодовують потомство.

У місячному віці зміцнілі пташенята залишають гніздо і переходять на інші гілки, а на 50 день вже вміють літати. Перші дні молодняк повертається на ночівлю в свою рідну колонію. Відчувши себе самостійними, молоді чаплі залишає її і до осені кочують по довколишніх болотах, добуваючи собі їжу і готуючись до перельоту на зимівлю. Здатність до продовження роду з'являється у віці 2 років.

опис

Довжина тіла досягає 98 см, а розмах крил 196 см. Вага коливається від 1,5 до 2 кг. Довжина гострого конічного дзьоба 10-13 см. Він забарвлений в жовтувато-бурий колір, надклювье темне.

Райдужниця очей жовтувата з невеликим зеленим відливом. Безпері кільце навколо очей зеленувате. Дзьоб і ноги набувають червоно-помаранчевий відтінок в сезон розмноження.

На ногах по 4 пальці, 3 з них звернені вперед і один назад. Кіготь середнього пальця подовжений і має характерні щербини.

У природних умовах сірі чаплі живуть 12-14 років. У зоопарках при гарному догляді вони доживуть до 20-22 років.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: