Статьи

Укулеле - акорди, основи гри, історія. Маленька гітара з великими можливостями

  1. Історія укулеле
  2. різновиди укулеле
  3. Строй укулеле
  4. Налаштування інструменту
  5. Основи гри на укулеле
  6. Акорди для укулеле

Ці мініатюрні чотириструнна Гитарки виникли відносно недавно, але швидко підкорили світ своїм звучанням. Традиційна гавайська музика, джаз, кантрі, реггі та фолк - інструмент прекрасно прижився у всіх цих жанрах. А ще він дуже простий в освоєнні. Якщо ви хоч трохи вмієте грати на гітарі - зможете подружитися з укулеле за лічені години.

Якщо ви хоч трохи вмієте грати на гітарі - зможете подружитися з укулеле за лічені години

Виготовляється з дерева, як і будь-яка гітара, і дуже нагадує її зовні. Єдині відмінності - всього 4 струни і набагато менший розмір.

Історія укулеле

Укулеле з'явився внаслідок розвитку португальського щипкового інструменту - кавакіньо. До кінця XIX століття на ньому повсюдно грали мешканці тихоокеанських островів. Після кількох виставок і концертів компактна гітара почала привертати увагу жителів США. Особливо їй зацікавилися джазмени.

Друга хвиля популярності до інструменту прийшла лише в дев'яностих. Музиканти шукали нове цікаве звучання, і знайшли його. Зараз укулеле - один з найпопулярніших туристичних музичних інструментів.

Зараз укулеле - один з найпопулярніших туристичних музичних інструментів

різновиди укулеле

У гавайської гітари всього 4 струни. Розрізняються вони тільки за розмірами. Чим більше мензура - тим в більш низькому ладі грають на інструменті.

  • Сопрано - найпоширеніший вид. Довжина інструмента - 53см. Налаштовується в GCEA (докладніше про строях трохи нижче).
  • Концертна - трохи більша і звучить голосніше. Довжина - 58см, лад GCEA.
  • Тенор - ця модель з'явилася в 20-х роках. Довжина - 66 см, лад - стандартний або знижений DGBE.
  • Баритон - найбільша і молода модель. Довжина - 76см, лад - DGBE.

Іноді можна зустріти нестандартні укулеле зі спареними струнами. 8 струн розбиваються на пари і налаштовуються в унісон. Це дозволяє домогтися більш об'ємного звучання. Таку, наприклад, використовує Ян Лоренс на відео:

В якості першого інструменту краще купувати сопрано. Вони найбільш універсальні і їх найпростіше знайти в продажу. Якщо мініатюрні гітари вас зацікавлять - можна придивлятися і до решти різновидів.

Строй укулеле

Як видно зі списку, найбільш популярним ладом є GCEA (Соль-До-Мі-Ля). Він має одну цікаву особливість. Перші струни настроюються як на звичайних гітарах - від найвищого звуку до низького. Але четверта струна - Сіль відноситься до тієї ж октави, що і решта 3. Це означає, що звучати вона буде вищою, ніж 2-а і 3-я струни.

Такий лад робить гру на укулеле трохи незвичній для гітаристів. Але, він досить зручний, і звикнути до нього просто. Баритон і, іноді, тенор налаштовуються в DGBE (Ре-Соль-Сі-Мі). Аналогічний лад мають і перші 4 гітарні струни. Як і у випадку з GCEA, струна Ре (D) належить до тієї ж октави, що і решта.

Деякі музиканти використовують і підвищений лад - ADF # B (Ля-Ре-Фа бемоль-Сі). Він знаходить своє застосування саме в гавайської фолк-музиці. Аналогічний лад, але з опущеною на октаву 4-й струною (Ля), викладають в канадських музичних школах.

Налаштування інструменту

Перед тим як приступати до освоєння укулеле, його необхідно налаштувати. Якщо ви маєте досвід поводження з гітарами - проблем виникнути не повинно. В іншому випадку рекомендується скористатися тюнером або спробувати налаштувати на слух.

З тюнером все просто - знаходите спеціальну програму, підключаєте до комп'ютера мікрофон, смикаєте першу струну. Програма покаже висоту звуку. Підкручуйте кілочок до тих пір, поки не отримаєте Ля першої октави (позначається як A4). Аналогічним чином налаштуйте інші струни. Всі вони лежать в межах однієї октави, так що шукайте ноти Мі, До і Сіль з цифрою 4.

Налаштування без тюнера передбачає наявність музичного слуху. Вам потрібно зіграти на якомусь інструменті (можна навіть на комп'ютерному midi-синтезаторі) потрібні ноти. А потім підлаштувати струни, щоб вони звучали з вибраними нотами в унісон.

Основи гри на укулеле

Дана частина статті розрахована на людей, які ніколи раніше не торкалися до щипковим інструментам, наприклад, до гітари. Якщо ви знаєте хоча б ази гітарної майстерності, можете сміливо переходити до наступної частини.

Опис основ музичної грамоти потребують окремої статті. Тому перейдемо відразу до практики. Щоб зіграти будь-яку мелодію потрібно знати, де яка нота знаходиться. Якщо ви використовуєте стандартний для укулеле лад - GCEA - всі ноти, які ви можете отримати, зібрані на цій картинці.

Якщо ви використовуєте стандартний для укулеле лад - GCEA - всі ноти, які ви можете отримати, зібрані на цій картинці

На відкритих (не затиснуті) струнах можна зіграти 4 ноти - Ля, Мі, До і Сіль. Для інших звуком необхідно затискати струни на певних ладах. Візьміть інструмент в руки, струнами від себе. Лівою рукою ви будете притискати струни, а правою - грати.

Спробуйте затиснути першу (вона буде найнижчою) струну на третьому ладу. Притискати потрібно кінчиком пальця прямо перед металевим порожком. Пальцем правої руки щипніть цю ж струну - і пролунає нота До.

Далі потрібні наполегливі тренування. Техніка звуковидобування тут точно така ж, як і на гітарі. Читайте самовчителі, дивіться відео, тренуйтеся - і вже через пару тижнів ваші пальці будуть жваво «бігати» по грифу.

Акорди для укулеле

Коли ви зможете впевнено затискати струни і витягати з них звуки, можна приступати до вивчення акордів. Так як струн тут менше, ніж на гітарі - то і акорди затискати набагато простіше.

На зображенні представлений список основних акордів, які ви будете використовувати під час гри. Точками відзначені лади, на яких потрібно затискати струни. Якщо точки на якийсь струні немає, значить, вона повинна звучати у відкритому вигляді.

Якщо точки на якийсь струні немає, значить, вона повинна звучати у відкритому вигляді

Спочатку вам будуть потрібні тільки перші 2 ряди. Це мажорні і мінорні акорди від кожної ноти. З їх допомогою можна зіграти акомпанемент до будь-якої пісні. Коли впораєтеся з ними - можна освоювати і інші. Вони допоможуть вам прикрасити вашу гру, зробити її більш яскравою і живою.

Якщо ви не знаєте, що можна пограти на укулеле, відвідайте сайт http://www.ukulele-tabs.com/ . На ньому зібрано безліч пісень для цього чудового інструменту.

Автор статті - Павло Молянов

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: