Статьи

Вибираємо лади для гітари

  1. З чого роблять лади?
Завсідники Jablog пам'ятають, що у мене є уповільнений страт-проект. Я вже давно замовив собі тушку від MJT , Потім від нестачі фінансів і з спортивного інтересу - китайський гриф. Гриф приїхав ще на початку зими, я його прибрав на антресоль і забув до недавнього часу.
З приходом тепла я вирішив, що пора б їм зайнятися. Дістав, подивився і без подиву виявив, що лади трохи повилазили - звичайна справа. Тобто, гриф трохи усох, що, в общем-то, непогано. Взяв надфіль, підрівняв лади, але зауважив, що китайці в не докінця забили деякі з них. За допомогою молотка і такий-то матері, мені не вдалося їх вставити на місце. Після недовгих роздумів і порад знаючих людей було вирішено лади замінити.

Здавалося б, чого простіше? Взяв, та й купив! Однак, ладів на ринку величезна кількість і відрізняються всі вони як за розміром, так і за складом сплаву. Давайте спочатку розберемося зі сплавом.
З чого роблять лади?
Так з чого тільки не роблять ... Особисто я вирішив, що буде класика, тобто ніякої бронзи, латуні, нержавіючої сталі і інших вишукувань. Брати будемо нейзильбер.
Так ось, зазвичай лади роблять з нейзильберу з вмістом нікелю 12% і 18%. 12% - це, з одного боку, класика. І, вважається, що саме такі лади встановлювалися на всіх вантажних інструментах (з іншого боку, мені не вдалося детальну інфу з цього питання).
18% нікелю - це більш зносостійкі лади. До слова, практично всі сучасні виробники ладів використовують саме такий сплав. Dunlop в тому числі.
З якого сплаву зараз роблять лади для стічних Fender, Gibson і іже з ними мені з'ясувати не вдалося.
Можна довго розмірковувати про вплив матеріалу ладів на звук, але факт в тому, що якщо ви не хочете експериментів, то вибирати потрібно, якраз з цих двох - 12% і 18%. Причому, якщо ви будите купувати брендові іноземні лади (той же Dunlop), то в 95% випадків - це буде нейзильбер з 18% вмістом нікелю, так що 12% сплав потрібно ще постаратися знайти. Хоча це, насправді, нескладно. Наприклад, білоруська фірма Сінтомс випускає, в тому числі, і такі.
Гаразд, тепер давайте перейдемо до геометричних розмірів ладів.
розміри ладів
Тут спостерігаються величезна різноманітність і плутанина. Разом з тим, є і загальні міркування, які працюють в незалежності від конкретних розмірів.
Спочатку розберемося з тими розмірами, які впливають безпосередньо на відчуття від гри на гітарі - це ширина і висота головки лада (B і E на картинці).
Наприклад, на Gibson в 60х встановлювалися досить низькі і плоскі (низькі лади), що давало відчуття ковзання і зіткнення з накладкою. На вантажних Fender можна знайти неширокі і низькі лади. А ось на сучасних «швидких» гітарах лади, зазвичай, досить високі, причому настільки високі, що, затискаючи струну, пальці можуть майже не торкатися накладки.
Якщо трохи подумати, то можна зрозуміти, що тут до чого.
Наприклад, якщо лад невисокий, то ковзати по накладці досить приємно, однак, затискати струни буде трохи складніше. Так само дещо складніше робити бенди на низьких ладах, тому що притискаючи струну ви будите пальцем торкатися накладки грифа. Ну а на високих ладах брати окремі ноти легше, легше робити бенди. Якщо ж лади дуже високі, то відчуття майже як від скаллопірованного грифа. Легше грати легато, легше грати тепінгом. З іншого боку, тут доведеться стежити за силою натискання, тому що якщо переборщити, то вийде мікро-бенд.
Висота головки лада може варіюватися від 0.7mm до 1.48mm (0.029 "- 0.058").
Тепер давайте про ширину лада. Широкі лади дають більш гладке почуття при грі, тоді як вузькі - навпаки. Так само, широкі лади зношуються трохи повільніше вузьких, але при зносі вони стають ще більш плоскими і широкими, що, в кінцевому підсумку, може призвести до проблем з інтонувати інструменту і дребезгом.
Ширина головки лада може варіюватися від 1mm до 3mm (0.047 "- 0.118").
Насправді, в крайності вдаватися ніхто не любить, тому на більшості гітар встановлюються, як раз, не надто широкі і не дуже низькі лади.
Ось тут-то і починається плутанина. Зазвичай, в специфікаціях гітар не пишуть конкретні розміри ладів, а пишуть просто "jumbo", "medium", "small" або дуже часто "medium jumbo". Найцікавіше, всі виробники під цими словами розуміють дещо різне. І якщо, наприклад, виробники ладів все-таки пишуть геометричні розміри лада, то ось які саме лади стоять на стокових інструментах рішуче незрозуміло. Тому може статися так, що medium jumbo на Fender Telecaster і medium jumbo на ESP Eclipse - це, як кажуть, в Одесі «дві великі різниці».
Ось, наприклад, що з цього приводу думають хлопці з Warmoth.

А ось, що написано в табличці від Dunlop (проте, картинка давня, може вже зараз все по-іншому).

А ось просто картинка з інету.

Відмінна зведена таблиця розмірів ладів тут .
Тепер повернемося до найпопулярнішого "medium jumbo". Зазвичай, medium jumbo - має розмір приблизно 2.7mm x 0.91mm (0.106 "x 0.036"). Дивіться, 2,7 мм - це досить багато, тобто близько до верхнього діапазону ширини лада, саме звідси - jumbo. А ось висота 0,91 мм - це, якщо грубо, приблизно середина діапазону висот, звідси - medium.
Ось, до речі, з людина на форумі Fender взяв штангельциркулем і виміряв фендеровскій medium jumbo:
Ширина - 2.83mm / 0.1115 "
Висота - 1.01mm / 0.040 "
Виходячи з усього вищесказаного, можна порекомендувати орієнтуватися саме на геометричні розміри ладів, а не на що-небудь інше.
Ок, поговорили про розмір головки лада, давайте тепер про його ніжку (розміри D і (AE)). Цією характеристикою варто потурбуватися, якщо ви зібралися, наприклад, змінювати лад. Щоб лад добре сидів у накладці ширина його ніжки повинна бути пропорційно пропилу. А щоб забити лад повністю, висота його ніжки повинна бути не більше паза в накладці.

Ось уявіть, ви купили лади на заміну, а вийшло так, що лад занадто високий. Добре, коли можна поглибити паз в накладці, а якщо ні? Якщо накладка сама по собі досить тонка? Ото ж бо й воно ...

Ще трохи про товщину ніжки. наприклад, Сінтомс випускає спеціальну серію ремонтних ладів, де ніжка трохи толще, ніж на звичайних. Якщо подумати, то це правильно, тому що при добуванні старого ладу, паз волею-неволею розширюється і втрачає свій первісний розмір.
Хоча про ці ремонтні лади на форумах пишуть, що мовляв, після них встановити щось інше досить проблематично, тому що у них, мовляв, звіряче кріплення і їх досить складно витягувати з накладки.
Фух, сподіваюся, ця стаття допоможе зробити вам правильний вибір, якщо що.
Що стосується мене, то я, мабуть, куплю білоруські Сінтомс REF280140. Тому як, відгуки про них непогані, вони все-таки наші, та й дешевше практично в 3 рази, ніж ті ж Dunlop.

По темі:

З чого роблять лади?
Здавалося б, чого простіше?
З чого роблять лади?
Добре, коли можна поглибити паз в накладці, а якщо ні?
Якщо накладка сама по собі досить тонка?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: