Статьи

Петрів піст: купуємо рибу

Настав Петрів піст. У його дні мирянам дозволяється куштування риби, і я хочу розповісти читачам про те, за якими ознаками вибрати на прилавку хорошу рибу.

Про користь риби в харчуванні ніхто не сперечається - цей продукт багатий легко засвоюваними білками, кальцієм, зате бідний холестерином, а рибний жир вважається вельми корисним для здоров'я. Але, разом з тим, більшість харчових отруєнь в Росії пов'язані з вживанням саме риби та страв з неї. Більш того, рибні отруєння відносяться до найнебезпечнішим з усіх харчових, вони дуже важко лікуються і частіше, ніж всі інші види отруєнь, призводять до летального результату.

На превеликий жаль, рибний ринок в Росії знаходиться на дуже низькому якісному рівні, як кажуть фахівці Держспоживстандарту, до 30% всієї рибної продукції просто повинні бути утилізовані, так як вони не проходять елементарної перевірки на якість. Причина, по-перше, в тому, що підприємці в гонитві за короткою прибутком скуповують за безцінь фактично відходи, по-друге, риба відноситься до продуктів підвищеного ризику як швидкопсувний продукт.

Одна з найпопулярніших риб у російського споживача - так званий морський язик. Однак, те, що нам пропонують в магазинах під виглядом морського мови в вигляді філе по 170 рублів за кілограм, насправді зовсім інша риба. Називається вона пангасіус, це річкова риба, масово виловлюється в річці Меконг (В'єтнам), відомої своєю огидною екологічним станом. На берегах цієї річки розташована велика кількість різних промислових підприємств, які зливають в Меконг свої відходи. До речі, крабові палички часто роблять теж з пангасіуса, що залучає оптових закупівельників своєю низькою ціною. Цією рибою можна дуже сильно отруїтися - вона вся наскрізь прохімічена отруйними відходами. У Європі та США в'єтнамський пангасіус заборонений до продажу в будь-якому вигляді. А ось справжній морський язик - родич камбали, у нього теж очі на одному боці. Дуже смачна і зовсім не дешева рибка.

пангасіус:

пангасіус:

А це справжній морський язик:

А це справжній морський язик:

Риба, як відомо, гниє з голови. Купуючи свіжу (НЕ морожену) рибу, слід в першу чергу звернути на її очі і зябра. У свіжої риби зябра червоні, яскраві, очі райдужні, що не провалилися. Відповідно, чим темніше зябра, тим більше часу риба провела на прилавку, каламутні, запалі очі говорять про те, що це вже «осетрінка другої свіжості». До тушці слід доторкнутися пальцем і несильно натиснути. Вм'ятина на свіжій рибі швидко розправиться, тушка буде пружною. У злежаною риби вм'ятина так і залишиться в точці дотику, на дотик тушка буде давати неприємний «отлип» - палець немов залипає до поверхні. Жир жовтий, має неприємний запах.

Якщо риба продається без голови, тобто ні зябер, ні очей у неї немає, то знову ж таки свіжість можна визначити на «отлип» і за кольором хребців: у свіжої риби вони білі, у зіпсованої можуть мати жовтий або зеленуватий кольори.

Запах: свіжа риба пахне свіжістю, з легким рибним запахом, її аромат не викликає відрази. Несвіжа має важкий, неприємний запах з нотками аміаку. Будь-який сторонній запах, наприклад, оцту, говорить про те, що рибу «омолодили», за допомогою оцту, марганцівки або лимонної кислоти.

При покупці зверніть увагу на загальний стан тушки. Розірване черево, пошкодження, облізлі лускаті покриви, сірий або зеленуватий наліт говорять про те, що риба вже зіпсувала або була хвора.

Особливо хочеться сказати про таку неприємної речі, як гельмінти. Вся «дика» риба без винятку заражена глистами. У більшості випадків люди заражаються глистами від непровареному, непросоленой або непрожареної риби. Найнебезпечнішою по зараженню є в'ялена риба, тарань. Ситуація така, що паразити вбиваються варінням за 20 хвилин або жаркої на протязі не менше, ніж 20 хвилин з кожного боку під кришкою. Проморозка при t не менше - 18 ° С вбиває їх за два тижні, засолення, сушка та в'ялення їх не вбиває взагалі. Якщо при обробленні риби ви побачили в ній щось дивне, наприклад, щось схоже на клубки ниток, шматки стрічки, дивні бульбашки на внутрішніх органах, то таку рибу краще викинути від гріха подалі.

Морська риба точно так же, як і річкова, може бути заражена паразитами, найпоширеніші з яких - анізакіди. Вони виглядають як біло-прозорі черв'яки довжиною до 4-х см, живі особини згорнуті в спіралі, загиблі мають вигляд прямих ниток. Анізакіди можуть впроваджуватися в слизову шлунка і викликати важку форму отруєння по типу лихоманки. Вони дуже часто трапляються в оселедця, причому можуть перебувати безпосередньо в порожнині тіла - на ікрі або прямо в м'ясі. Таку рибу краще не вживати в їжу.

Заморожена риба повинна бути чистою, без жовтизни, без великої кількості льоду, крім тієї, яка продається «в льоду». Лід повинен бути так само чистим, прозорим, без сміття. Якщо упаковка примерзла до риби або тушки зрослися в єдиний моноліт, значить, риба заморожена як мінімум вдруге. Не можна купувати тушку з загнутим хвостом. Але заморожена риба погана тим, що всі неприємні сюрпризи можуть очікувати покупця будинку після відтавання - ось тут відкриється все, і консистенція, і запах.

Малосольний оселедець може становити небезпеку для людини через уротропіну, Е 239. малосольний оселедець зберігається всього 5 днів, але за такий термін бочку можна і не продати. Тому продавці додають в суміш уротропін, який, вступаючи в реакцію з оцтом, перетворюється на смертельну отруту формальдегід. Однак слід зазначити, що кількість формальдегіду, що утворюється в розсолі мало для того, щоб проявилися ознаки отруєння, крім того, кількість формальдегіду залежить про час реакції і кількості уротропіну, який би доданий в розсіл. Таким чином, ми можемо потихеньку труїти себе формальдегідом, як сигаретами, і не помічати цього. Тому краще купувати не малосольного оселедець, а середнього і сильного засолу.

При придбанні копченої риби в першу чергу слід звернути увагу на упаковку. Ліві виробники, як правило, заощаджують на красивих етикетках. Погано надрукована, Кособоков приклеєна етикетка говорить про те, що, рибу упакували десь в гаражі. Не варто купувати копчену рибу магазинної розфасовки, оскільки в магазині можуть прямо в підсобці коптити вже зіпсувалася рибу, яку в свіжому вигляді продати неможливо. З цієї ж причини не варто утримуватися від покупки смаженої і відвареної риби магазинної фасування: термічна обробка - кращий спосіб замаскувати тухлятину.

Рибні консерви. Серед них теж чимало «лівих». Визначаються вони по неякісної етикетці, відсутнім терміни придатності, терміни придатності надруковані на етикетці. У консервів ніколи ці дати не завдають на етикетку, тільки на кришку.

У консервів ніколи ці дати не завдають на етикетку, тільки на кришку

Якщо цифри вибиті на кришці, то вони повинні бути опуклими, а не увігнутими, а сама кришка обов'язково повинна мати три закочувальних кільця.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: