Статьи

Національний костюм Болгарії: вишивка і головні убори

  1. Найвишуканіші наряди того часу
  2. частини костюма
  3. Сукман
  4. фартух
  5. Сайа
  6. Головні убори
  7. взуття
  8. прикраси
  9. пряжки

Добрий день друзі!

Стільки говоримо про країну, а про національний костюм Болгарії ще ні слова! Давайте це виправимо, розповім про традиційні наряди. Почнемо з жіночого. Основні кольори - білий, червоний і чорний.

З цієї статті Ви дізнаєтесь:

Найвишуканіші наряди того часу

Тільки подивіться на ці сукні! Чесно, я б і сьогодні із задоволенням носила крайнє праве. Така тонка робота, хитромудра вишивка і неповторний стиль.

До речі, поки не забула! У Болгарії цілком можна купити національний одяг хорошої якості, виконану вручну. Коштувати вона буде дорого, але зате - як на картинці. Ціни починаються від 250 левів.

Ще з XII століття болгари привертали до себе увагу завдяки своїй вишуканому одязі. Інші європейські народи відзначали, болгарки навіть середнього достатку дуже добре одягнені. Що говорити про багатих дам? Їх сукні, сорочки расшивались золотими, срібними нитками.


Що цікаво - костюм поєднує в собі традиції слов'янської, турецької та європейських культур. Такий вийшов коктейль стилів. Чесно кажучи, мені важко собі уявити щось таке. Знову ж - дивимося на фото. Вийшло ж так красиво!

частини костюма

Тепер давайте докладніше розберемося, з яких частин складається костюм?

Сукман

Це сарафан. У нього можуть бути рукава, а може він вдягатися на сорочку. Сукман потрібно якомога краще прикрасити. У хід йдуть традиційні тасьми, стрічки, вишивка, намистини. Робиться з вовни.

Скільки регіонів Болгарії, стільки варіантів для сукмана, а може - більше. Всі хотіли внести щось своє в його пошиття. Тут забарвлення, фасон, мода прикрашати якось по-особливому. На якоїсь великої ярмарку відразу можна було зрозуміти, звідки приїхала та чи інша дівчина.

фартух

Якщо сарафан робився з більш темної матерії, то фартух - завжди яскравий. Найчастіше - смугастий. Це родзинка всього наряду. Чим яскравіше, красивіше, привабливіше для очей - тим краще. Особливо цікаві наряди були для весілля !

Вишивка - квіти, рослинний орнаменти, тварини. Якщо заглянути трохи глибше в тему традиційної слов'янської вишивки, то вона носила обережний характер. Кожен елемент щось значить. Якісь квіти і ягоди - символи родючості. Інші - охороняли красу дівчини. Третє - символи слов'янських божеств. Один з обережних символом - болгарський хрест.

Сайа

Другий варіант сукні - Сайа. Це легкий матеріал, а по манжетам і коміра йде вишивка. На Сайю теж одягався розписного фартух. Одна особливість - Сайа робиться з синього, чорного або білого полотна.

Одна особливість - Сайа робиться з синього, чорного або білого полотна

традиційний костюм

Головні убори

На кожен день підходить розписного хустку. Білий, червоний або синій з квітковим орнаментом.
Для свят і весіль - взагалі політ фантазії. Тут болгарки перевершили самі себе. Він схожий на наш кокошник чимось. Прикрашався монетами, квітами, стрічками, взагалі всім, що прийде в голову.

Один з таких видів називається прочелніца. Щось схоже на діадему з монет і пластинок.

Головне, щоб монетки неголосно дзвеніли при ходьбі. Це, до речі, одна зі східних традицій, запозичених у турків.
Багаті жінки могли дозволити собі прикрашати убори золотом, сріблом, багатою вишивкою. Економний варіант - бронзові або навіть мідні монетки, стрічки, вишивка.

взуття

Царвулі - це такі шкіряні сандалі на тасьма. Вважалося, що таке взуття дуже зручна. Носили чоловіки і жінки, відрізнялася тільки модель. Зазвичай робиться зі світлої шкіри. Вони легкі, влітку не жарко. Обов'язково повинна бути щільна підошва.

Обов'язково повинна бути щільна підошва

Царвулі

прикраси

Дівчата і жінки Болгарії обожнюють прикраси. Це ще одна традиція, що дісталася у спадок від турків. Сережки повинні бути великими, важкими. Так само - поясок з металевих пластинок, кілець.

Намиста, ланцюжки - цього багато не буває. Дуже широко було поширене носіння бус з бісеру. Скляні намистинки, одягалося відразу кілька ниток, щоб наряд здавався багатшими. Це недорогий матеріал, такі намиста могла собі дозволити будь-яка дівчина.

Всім іншим кольорам бісеру воліли блакитний. Може самі дівчата не завжди знають, чому саме цей колір? Виявилося, що туркені носили прикраси з блакитного бісеру, адже цей колір оберігає від злих сил, чаклунства, привороту, прокльонів. Такий звичай болгари перейняли у турків. Пам'ятаєте знамените турецька сувенірний очей? Адже він блакитний!

Головне, щоб все блищало і дзвеніло, переливалося на Сонце.

Страшна сила, ця болгарська краса. Уявіть собі дівчину в яскравій сукні, яка вся дзвенить, виблискує. І сміх у неї дзвінкий, а испод хустки вибивається темна кучерява прядка. Думаю, жоден юнак не встоїть.

Дуже люблять болгарки браслети. Вони зазвичай виконувалися з елементами квіткового орнаменту. Браслети теж мали багато підвісок. Наприклад, у вигляді листочків, квітів.

До 70-х років багато літні жінки постійно носили дуже прості браслети з металу. На них викарбувані іриси, маки, можуть бути елементи з емалі. Така прикраса вважалося традиційним, було майже у всіх жінок. Вони були на піку моди і популярності в 18 столітті.

Головне - національний візерунок не дозволяв сплутати його з якимось іншим. На жаль, зараз такі предмети не роблять, адже техніка ручного гравірування складна, а «машинний» варіант - це вже не те. Браслети з орнаментом з ірисів можна знайти, але коштувати вони будуть дорого.

пряжки

Називаються «патфі» або «чепразі». Їх носили жінки і чоловіки. Зазвичай робилися з металу, а прикрашалися антропоморфних орнаментом. Найчастіше - рослинним.

Підписуйтесь на блог, знаходите ще більше корисних статей і правил, а так само ви отримаєте в подарунок, базовий розмовник по трьом мовам, англійської, німецької та французької. Головний плюс в тому, що є російська транскрипція, тому, навіть не знаючи мови, можна з легкістю освоїти розмовні фрази.

Але, особливим шиком була пряжка із зображенням міфічних тварин, драконів, якихось болгарських казкових істот. Такі міфічні істоти, по доданню, охороняють скарби, скарби, а якщо помістити на пояс - збережуть свого господаря.

Багато виглядала така пряжка з додаванням дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння. тут чоловіки та жінки відрізняються загальною любов'ю до блискучих предметів.

Я розповіла вам про основні елементи костюма і прикраси. Так, все це було яскраво і барвисто. Не варто думати, що болгарський жіночий костюм - це якась несмак. Зовсім немає! Подивіться фото, як красиво поєднуються кольору, елементи одягу. Прикраси тільки відтіняють красу жінки, а яскраві кольори підкреслюють її південне походження. Правда, це одні з найпрекрасніших жінок, яких доводилося бачити.

Читайте ще більше інтереcного про Болгарії на сайті vivaeurope!
З Вами була я, Єлизавета Нешич. До зустрічі!

Якщо вам сподобалася стаття, то поділіться, будь ласка, з друзями

Що говорити про багатих дам?
Може самі дівчата не завжди знають, чому саме цей колір?
Пам'ятаєте знамените турецька сувенірний очей?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: