Статьи

Я хочу вберегти своїх дітей від сміття, бруду, від поневірянь - від всієї правди життя

  1. переживання втрати
  2. переживання втрати
  3. Право на правду. «Таємниця для дитини»
  4. «Брехня про шоколадному дитинстві»
  5. «Доросла правда життя»

Смерть близьких, таємниця усиновлення, бідність, насильство - ми часто намагаємося захистити дітей від усіх небезпек життя. Психолог Ірина Дибова міркує, як таким чином ми не даємо нашим дітям подорослішати.

«Я хочу, щоб у тебе було дитинство краще, ніж у мене. Щоб у тебе було все, чого я була позбавлена ​​».

«Я хочу, щоб у моєї дитини було все найкраще».

По суті, це звучить так - я хочу, щоб моя дитина не переживала за все того, що довелося пережити мені - радянського дитячого саду, вставання завидна. Щоб він був захищений в школі. Щоб не переживав сорому убогій одягу за часів тотального дефіциту і безгрошів'я. Щоб у нього була та одяг, яка подобається йому самому. Щоб він не соромився свого зовнішнього вигляду. Щоб міг привести друзів додому, не соромився квартири, в якій живе.

«Мою маму ніхто не беріг. Вона народилася відразу після війни. Не до дбайливості тоді до дітей було. Добре, що живі, добре, що є їжа і дах над головою. Її відпускали в сім років за тридев'ять земель через поле і ліс пішки, щоб комусь щось принести.

Нікому в голову не приходило переживати за неї. Бабуся з селянської сім'ї, де було одинадцять дітей, під час розкуркулення її п'ятирічною дитиною гнали по курній дорозі, прив'язавши за руку до воза. Та й до цього її дитяча життя не була схожа на казку - важкий селянську працю, прання в річці в крижаній воді, догляд за молодшими дітьми. Ніхто її не беріг ні до, ні після - ні від праці фізичної, ні від голоду, ні від війни, ні від вбивств, смертей, позбавлень.

Може, тому моїй мамі так хотілося вберегти мене? У дев'яності роки не дуже-то виходило. Дефіцит, все по талонах, відсутність грошей на їжу, робота на трьох роботах, город тільки і виручав. Не дуже-то вийшло мамі мене поберегти, але вона намагалася, я пам'ятаю.

А я? Я також хочу вберегти своїх дітей від сміття, бруду, від поневірянь, від невиправданих зусиль, щоб жити; від всієї «правди життя» я хочу їх уберегти ».

Я також хочу вберегти своїх дітей від сміття, бруду, від поневірянь, від невиправданих зусиль, щоб жити;  від всієї «правди життя» я хочу їх уберегти »

ND Strupler / Flickr / CC BY 2.0

А ця правда життя лізе з усіх щілин. З екранів комп'ютерів і телефонів - розбещує, заманює, вчить серйозніше, ніж «вулиця». З соціальних мереж лізуть адепти суїцидальних груп, педофіли всіх мастей і ще бог знає хто. Школа, вулиця, дитячі та підліткові групи. Дитина не захищений батьками всюди, як би цього не хотілося - ні від розпусти, ні від грубості, ні від злочинів проти дітей.

Єдине, що по суті може захистити дитину - це чіткі правила, що можна і що не можна робити, і вироблення власного чуття - з ким можна спілкуватися, а від кого варто триматися подалі, як вести себе в критичних ситуаціях. Щоб дитина знала, розумів спинним мозком, що туди лізти не можна.

Це розуміння може сформуватися, якщо є довіра між дитиною і батьками, якщо дитина може розповісти. А батьки можуть вислухати і по-дорослому пояснити, що відбувається і що саме йому, дитині, загрожує в якійсь складній ситуації. Особливо це стосується підлітків.

В даний час в порівнянні з минулими століттями відношення до дітей сильно змінилося. Наше суспільство називають «детоцентрірованним», та й взагалі - «Ніколи цінність людського життя не була така велика» (Катерина Шульман, політолог). Особливо дитячого життя. Нічого ми зараз не цінуємо так високо, як дитяче життя.

Я часто зустрічаю у дорослих потреба створити казку для своїх дітей. Приклад казки добре показаний в культовому фільмі «Життя прекрасне». Батько-єврей, який потрапив зі своїм сином в концтабір, ціною неймовірного мужності і якийсь колосальної віри створює своєму синові казку, перетворюючи його перебування в концтаборі в гру. І навіть помирає «жартівливо» з посмішкою на обличчі.

Він захищав тонку психіку дитини від нелюдських умов і жаху концтабору. Жодна дитина на землі не повинен через таке проходити.

Тільки у мене є відчуття, що іноді в своїй уяві і суб'єктивному сприйнятті ми ставимо навколишній світ за рівнем жаху на один щабель з концтабором. І тоді природна реакція - захистити, захистити, взяти удар на себе. Створити для своєї дитини захисний кокон.

Ми хочемо створити щось схоже на материнську утробу, де ситно, затишно і тепло. Але щоб народитися, дитина повинна вийти з материнської утроби.

У звичайному житті є смерть, страх, жах, біль, небезпека, зрада, розчарування.

Уміння з цим стикатися, переживати дозволить виробити дитині адекватну реакцію і захистить його від бід.

переживання втрати

Дитині важливо навчитися переживати втрату - оплакати іграшку, яка зламалася або втрачена; 100 рублів, які йому дали на морозиво, але вони випали з кишені; розбитий планшет, за яким він в серцях стукнув кулаком в мить, коли не склалося гра.

Усе. Тепер його немає. Він зламаний і не починають. Є ситуації, де ти винен, а є, де просто так сталося, але факт залишається фактом - того, що було так тобі дорого, вже немає. Важливо не знецінювати втрату, особливо якщо це дрібниця і «все можна купити», а дати можливість дитині цю втрату прожити.

FRANCESCO / Flickr / CC BY-NC-ND 2.0

переживання втрати

Смерть домашнього вихованця, смерть когось із родини, смерть того, хто був доріг дитині. Важливо дозволити дитині або підлітку зустрітися з цим фактом і підтримати його в переживанні горя.

Я зустрічала масу випадків, коли дитині не говорили про смерть вихованця. Були в моїй практиці прецеденти, коли дитині не говорили про смерть батьків кілька місяців, боячись його горя. Дитина «знає», відчуває, що відбувається щось не те, але не може зрозуміти, що.

Важливо, щоб про смерть близької було сказано в доступних для дитини поняттях. Для малюка: «Він (вона) поїхав на чарівному поїзді в далеку країну, куди є квиток тільки в один кінець». А підліток вже в змозі осилити думка, що існує смерть. Що близький йде безповоротно. І це правда, що всі ми колись помремо.

Право на правду. «Таємниця для дитини»

Буває, що для «блага дитини» йому брешуть роками про те, що батьки не розлучилися. Або не говорять про те, що її прийняли. У багатьох країнах немає таємниці усиновлення. І закон цей прийнятий з інтересів дитини. Йому важливо знати. Знати про своє коріння, про своє минуле. Щоб не було відчуття «підміни». Всі прийомні діти коли-небудь про це дізнаються. Шила в мішку не втримаєш.

Я знаю дорослих людей, які все життя відчували, що щось не так, але тільки ближче до сорока зважилися з'ясувати. Це погани почуття, що ти міг знайти своїх справжніх батьків ще в молодості - зустрітися з батьком, побачити свою матір, - але тобі не дали зробити цього. А зараз можна тільки прийти до них на могилу. Можна шукати ниточки свого коріння, дізнатися, що, виявляється, у тебе є рідні брати і сестри ... Будь-якій людині важливо знати, звідки він родом. Щоб відновити свою історію.

Trung Le / Flickr / CC BY 2.0

«Брехня про шоколадному дитинстві»

Я знаю батьків, які з усіх сил оберігають дитину від знання про реальне фінансове становище сім'ї. Часто цим страждають матері, самостійно виховують дітей. Їм здається, що вони просто зобов'язані компенсувати своїй дитині відсутність батька, зобов'язані тягнути лямку за двох, «щоб він ні в чому не потребував», «щоб було все не гірше, ніж у інших», «все найкраще».

Дорогі айфони в кредит, спортивні велосипеди, кращі гуртки, брендовий одяг. В результаті мама повторює історію матері в блокадному Ленінграді, що робить надрізи на руках, щоб своєю кров'ю прогодувати дітей. Мати годує практично собою, руйнуючись, виснажуючи, даючи набагато більше, ніж вона може дати.

Діти здатні винести правду про реальний стан справ, про те, що дійсно немає грошей, що ми не можемо дозволити собі такі речі. Діти в будь-якому віці в стані це зрозуміти.

«Доросла правда життя»

Дівчаткам-підліткам точно потрібно знати, що саме станеться, якщо вони сядуть до кого-то в машину, якщо вони прийдуть в квартиру до незнайомих хлопців. Що саме станеться. Доросла жінка це знає, а ось юна дівчина немає. Особливо якщо їй років 10-12.

Як себе треба вести, якщо хтось в листуванні в соціальній мережі вимагає твої оголені фото. Якщо тебе починають шантажувати, вимагати зустрічі, хочуть дізнатися твою адресу. Якщо настійно хтось вимагає, щоб ти щось випила або з'їла, що потрібно робити. Про це всім дочки повинна розповісти мати, як би не були жахливі ці розповіді. Здоровий біологічний страх є відмінним запобіжником від проблем. У юної дівчини повинно вироблятися чуття на ситуації, де «пахне смаженим».

Їй дуже часто доведеться приймати рішення. Самою.

Дитина, як і будь-який дитинча ссавців, повинен навчитися розрізняти «отруйну траву», «ворогів, тих, хто може тебе з'їсти», він повинен навчитися відрізняти поганих людей від хороших. Чи не зв'язуватися з першими і дружити з другими. Він повинен розрізняти, до кого можна наближатися, а від кого варто триматися по далі.

Страх є біологічним гальмом - маркером для психіки «туди не ходи!» Бесстрашие потрібно тільки на війні, коли ти ціною свого життя захищаєш інтереси своєї країни. У звичайному ж житті важливо «тримати вушка на маківці» та «ніс за вітром».

Але цього не станеться, якщо дитина буде або занадто заляканий, або в повному невіданні про світ навколо - що по суті одне і те ж.

Кожному з батьків важливо, щоб дитина знайшла своє місце в житті. Був адаптований до світу навколо. Щоб він зміг пережити удари долі і прийняти її виклики.

Щоб, коли він відлітає від гнізда на пристойну відстань, він зміг спертися на власні крила.

джерело

Може, тому моїй мамі так хотілося вберегти мене?
А я?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: