Статьи

Історія виноградної лози

Кожної весни, прокидаючись до нового життя, виноградна лоза «плаче»

Кожної весни, прокидаючись до нового життя, виноградна лоза «плаче». Кажуть, що в цей час вона «згадує» свою історію. Прозорі краплі струмують по не покритій лозі і легко падають на землю. За кілька днів «плачу» з виноградного куща може витекти до 16 літрів пасоки. Але через 5-7 днів лоза перестає «плакати» - напевно, не така вже й у неї сумна історія, якщо «сліз» вистачає лише на тиждень ...

На територію нинішньої Молдавії виноградна лоза була завезена, мабуть, грецькими колоністами. Було це ще за 700-600 років до нашої ери. Але історія виноградного куща почалася набагато раніше.

Він старше багатьох птахів і багатьох риб.
Він мужній і весел - ось яка вона є.
Він переніс період льодовиковий;
Кошлатий мамонт - навіть той загинув,
А виноград ...

Навіть мільйон років тому, коли жили предки сучасної людини, виноградна лоза вже прикрашала землю. І звичайно, була диким рослиною. Обробляти виноград почали пізніше, але теж дуже давно. За свідченнями, які прийшли до нас з глибини століть, вирощувати сонячну гроно вперше почали в стародавньому Єгипті. «І винограду в долині Нілу було так само багато, як води в Нілі», - писав грецький письменник Афиней. А в Ізраїлі до наших днів збереглася легенда про грона винограду казкової величини - її ледь-ледь могли підняти і нести дві людини! Зображення цієї гігантської грона можна побачити і на ізраїльських марках і на вазах богемського кришталю.

Але не скрізь культура винограду прищеплювалася так само легко і просто. Римський вчений Пліній розповідає, що під час заснування Риму і навіть пізніше винограду на Апеннінському півострові було так мало, що виноградне вино заборонялося вживати навіть при жертвоприношеннях, його замінили молоком (зате римляни тих часів, менше пили вино не знали таких речей, як наслідки кодування від алкоголізму , Так що щось в цьому було і позитивне). А жінкам взагалі не дозволялося пити виноградні напої і навіть пробувати. Сама ж культура виноградарства у латинян в цей період була дуже низькою. Виноград вився на високих деревах, так що збирати його було важко. Ризик був настільки великий, що збирачі, перш ніж почати роботу, писали заповіту і запасати дошки для труни, потім тільки приймалися збирати урожай. Без такої «підготовки» починати збір забороняло суворе постанову. Воно ж зобов'язувало власника виноградника оплачувати всі витрати, пов'язані з похоронами впали з дерев ...

Виноградна лоза так давно приручена людиною і настільки загадкова, що її оточило безліч бувальщин і небилиць. Так, Феофраст, цілком серйозно доводив, що виноград не можна садити поруч з капустою, так як він хоче подалі втекти від неї і відхиляється в протилежну сторону - настільки він не виносить капустяного запаху! Стверджував це зовсім не шарлатан, а справжній натураліст, справедливо названий потім «батьком ботаніки». А знаменитий таджицький учений Авіценна вважав виноградну лозу «напівтвариною-напіврослини» - і все за її здатність витися по деревах! Правда, він вважав, що лоза в'ється, щоб врятуватися від сусідства шкідливих трав, і робить це абсолютно свідомо.

Але найдивніше, що це дійсно трохи схоже на правду. Але тільки схоже. Кінці виноградних вусиків, якими лоза чіпляється за все тверде, дуже чутливі. Вони весь час рівномірно обертаються, роблячи за дві години один оборот. А в цей час пагін росте, і вусики продовжують свій пошук все далі і далі, поки не натраплять на який-небудь твердий предмет. І вже тоді вони охоплять його міцно-міцно. Незабаром вусики висохнуть, і хватка стане по-справжньому мертвою. Засохлий вусик навіть через багато років легко витримує вантаж в 5 кілограмів!

Дивував виноград і своєю різноманітністю. Надзвичайно велике кількість його сортів. Число їх не можна назвати навіть приблизно. Найчастіше на питання, скільки їх, відповідають: скільки крапель в морі або піщинок на землі. Тому спеціальна наука - ампелографія - вивчає, а потім описує численні сорти винограду. З назвою цієї науки пов'язаний у древніх греків міф, за яким виноградна лоза потрапила навіть на небо ...

Юнак Ампеліо, улюбленець бога веселощів - Діоніса, піднявся на високий в'яз, щоб зірвати гроно винограду, але впав і розбився на смерть. Пожвавити його Діоніс, напевно, не міг, але зробив все, що було в його силах, - помістив душу юнака на небо. Так з'явилася зірка Віндеміатрікс - Віноградніца. Якби виноградна лоза була дійсно напівтвариною, яким уявляв її Авіценна, то, згадуючи про Ампеліо, вона і правда могла б заплакати. Але лоза тільки рослина. Красиве, ніжне, має багатющу історію, але рослина. А «плаче» воно лише тому, що дуже любить воду. Тільки і всього.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: