Статьи

Життєвий досвід. Свічка з мила. Мило з свічки. Мило з нічого. - «Найнадійніший пристрій в будь-якому літаку - це добре навчений пілот»

Мало хто замислювався, але між свічкою - НЕ автомобільної, а використовуваної для освітлення - і милом існує прямий зв'язок. Життєвий досвід дозволяє використовувати хімічний склад даних речовин так, що шляхом простої реакції, що здійснюється в домашніх умовах, легко перетворити одне в інше. І навпаки.

Якими мають бути досвід і навички, наприклад, щоб зі шматка мила виготовити свічку? Самі елементарні. Потрібно взяти шматок господарського мила. У нього найпростіший склад і воно не містить численних добавок, які зустрічаються в інших сортах мила. Наприклад, добавок ароматичних.

Потім потрібно подрібнити мило - нарізати гострим ножем на кубики, як ковбасу. Або просто остругать, як олівець. Отримані дрібні шматочки мила потрібно позначити в ємність. Наприклад, консервну банку. Залити мило водою, щоб вона повністю покривала мило.

Банку ставиться на повільний вогонь. Але найкраще її помістити в каструлю більшої місткості, наповнену водою. Коли вода в каструлі закипить, її температура не піднімається вище температури кипіння води. А, значить, вміст банки теж не нагріється занадто сильно, як це може статися на навіть повільному вогні. Така конструкція, коли одна ємність нагрівається в іншій ємності, наповненою водою і стоїть на вогні, називається водяною банею.

Нагріваючи банку на водяній бані, потрібно весь час помішувати її вміст. Скоро шматочки мила почнуть розчинятися у воді. Коли вони все розчиняться, банку потрібно зняти з водяної бані і влити в неї оцет. Кислота виділить з розплавленого господарського мила густу білу піну. Це стеарин - матеріал, з якого раніше виготовляли свічки.

Стеарин отримували з жиру тварин, видаляючи їх нього гліцерин. Але з винаходом способу отримувати з не фільтрувати нафти парафін останній повністю витіснив стеарин. Головним аргументом послужила дешевизна парафіну в порівнянні зі стеарином.

Коли банка охолоне, неважко зібрати дерев'яною паличкою або помилкової стеарин з поверхні рідини. Потім зібраний стеарин потрібно промити водою і розкласти на папері або ганчірці, щоб вбралася зайва волога.

Наступний крок - потрібно виготовити з отриманого стеарину свічку. Будуть потрібні досвід і навички виготовлення гніту. Раніше гніт виготовляли з очерету або бавовни, волокон міцних рослин. Сьогодні для гніту можна використовувати нитку, витягнуту з широкою матер'яної смуги - фільтра для гасниці.

Гніт краще просочити отриманим стеарином. Після цієї операції свічка буде краще горіти. Для просочення гніт потрібно занурити в злегка розплавлений стеарин. Потім витягнути і розпрямити. Тримати гніт в распрямления стані потрібно до тих пір, поки стеарин не затвердіє.

У Китаї і Японії свічки робили з воску. Розплавлений віск викладали на папір, пропускали гніт і згортали свічку. Можна скористатися таким способом і сьогодні.

Життєвий досвід дає інший спосіб виготовлення свічки. Він складається в багаторазовому обливанні гніту розплавленим стеарином. Шари стеарину, що накладаються один на одного, поступово додають свічки потрібну товщину.

Свічку так само можна відлити у формі. Яка може бути дерев'яною, глиняною, гіпсовою, піщаної. Коли форма буде готова, в неї заливають розплавлений стеарин. Після того, як свічка повністю затвердіє, її можна витягати з форми.

З стеаринової свічки неважко виготовити мило, виконавши нескладну зворотну реакцію. Але важливо бути впевненим, що свічка дійсно стеаринова, а не парафінова. Тому що з парафіну та свічки мила не отримаєш. Даним способом мило так само можна приготувати їх бджолиного воску.

Стеарин або бджолиний віск потрібно підігріти на водяній бані, щоб речовина повністю розплавилося. Доводити до кипіння його не потрібно. Коли стеарин розплавиться, в нього додається розчин пральної (кальцинованої) соди. Утворюється біла в'язка маса - господарське мило. Її потрібно ще трохи підігріти. А потім відлити в заздалегідь підготовлену форму. Наприклад, поглиблення в землі або в порожню консервну банку. Коли мило застигне, його можна витягти з форми.

Але користуватися таким милом все-таки не рекомендується. Незважаючи на те, що воно милить і миє. Оскільки ніхто не знає, наскільки добре були очищені речовини, які пішли на виготовлення стеаринової свічки.

Мало хто замислювався, що навички і вміння дозволяють готувати мило саме в той момент і в тому місці, де воно найбільш потрібно - прямо в відмиваємо від залишків їжі посуді. Така ситуація може трапитися в саду або на дачній ділянці, якщо дачне селище тільки-тільки організовується, а жити і будувати будинок доводиться в польових умовах - буквально в чистому полі. Отже, воду знайшли в джерелі або річці неподалік, вогнище розвести є з чого - поруч ліс, де знайти сухостій не проблема.

Звичайно, найпростіший спосіб очистити посуду- просто обтерти бруд серветкою або ганчіркою. Так само можна протерти її сумішшю землі і піску. Ще в металевому посуді можна закип'ятити воду, таким чином продезинфікувавши її. Можна нагріти на багатті відро води або велику каструлю, наповнену водою і прокип'ятити столові прибори в ній. Але це не швидко. До того ж підходящої ємності великого розміру може просто не виявитися під рукою.

Ризикувати здоров'ям так само не хочеться, оскільки існує небезпека підхопити кишкову інфекцію. Тоді про дачному будівництві або відпочинку на природі доведеться забути, оскільки всі сили підуть на боротьбу з захворюванням.

Як же можна вийти з ситуації, коли відсутня мило? Життєвий досвід підказує, що джерело отримання мила в польових умовах - зола багаття. Оскільки луг, який міститься в золі, бере участь в реакції отримання мила. Якщо змішати луг з жирами, відбудеться хімічна реакція і вийде мило. Жир, присутній в залишках їжі, є на стінках брудної жирного посуду, що залишилася від обіду або вечері. Залишається додати до жиру луг і готувати мило безпосередньо там, де воно найбільш потрібно - в відмиваємо від жиру посуді. Безпосередньо під час її миття.

Щоб отримати луг, золу потрібно попередньо настояти у воді. Для цього у відро кладеться зола, приблизно дві третини його обсягу, і заливається до верху водою. Розчин ретельно перемішується. Великий сміття і спливли частинки потрібно прибрати. Нехай зола настоюється три дні. Розчин більше перемішувати не потрібно. Через три дні утворюється луг - милка прозора рідина.

Важливо розуміти, що для приготування лугу годиться не всяка зола. А тільки зола, отримана згорянням деревини. Різний побутове сміття, пластикові пляшки, які були спалені в багатті, можуть виявитися токсичним матеріалом. І тому навички та вміння однозначно говорять: таку золу не варто використовувати для приготування лугу. А найкращий луг виходить із зони листяних дерев, ніж з сімейства хвойних.

Щоб правильно використовувати утворився луг, потрібно дотримуватися деяких нескладних правил. По-перше, прати одяг нерозбавленим лугом не варто. Оскільки вона швидко прийде в непридатність. Тому правильно прати лугом, розведеним водою (10 частин води на 1 частину лугу). Ще більше потрібно розбавити луг, якщо потрібно помити голову або тіло.

Не варто виливати використану після миття воду поблизу водойми. Робити це можна не ближче ніж за 80 метрів від води. Луг - досить агресивне речовина. Тому посуд краще мити в гумових рукавичках. Або відразу після процедури промивати руки в чистій воді. Життєвий досвід каже, що не варто прати лугом предмети гардероба, які не розраховані на дію таких агресивних розчинів.

Щоб відмити посуд, потрібно в каструлю або казанок покласти кілька склянок золи. Якщо їжа була не дуже жирної, в казанок можна додати трохи жиру - вершкового масла, маргарину, жиру тварин і т.п. Так само краще додати кілька гарячих вугілля. Потім в казанок додається трохи теплої води. Якщо вода була холодна, вуглинки допоможуть ще більше підігріти її. Треба добре розмішати золу і воду, щоб вийшла "манна каша". Висока температура утворилася чистить пасти допоможе знищити різні бактерії, які можуть міститися у воді. Крім того, гаряча вода дасть можливість утворитися калійної солі. Вона, змішавшись з жиром, утворює мило. Воно-то і очистить казанок від залишків їжі.

Остигнула пасту так само можна розмазати по стінках посуду і залишити на кілька хвилин. Це сприяє кращому очищення посуду. Потім посуд потрібно промити чистою водою.

Джерело - Життєвий досвід
Якими мають бути досвід і навички, наприклад, щоб зі шматка мила виготовити свічку?
Як же можна вийти з ситуації, коли відсутня мило?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: