Статьи

Наливка з винограду в домашніх умовах - 4 рецепта

  1. Наливка з червоного винограду
  2. Наливка з білого винограду
  3. Наливка виноградно-малинова
  4. Наливка-настоянка з червоного винограду з трояндою

Виноробство - заняття не для кожного. Багато «якщо», ще більше «пощастить наступного разу». З настоянками, лікерами і наливками набагато простіше. Ось ми і вирішили запропонувати вам прості рецепти виноградних наливок, щоб пощастило саме в цей раз.

Це дійсно просто. Ризик зіпсувати такий напій мінімальний, при цьому результат, як правило, виходить ні чим не гірше домашніх виноградних вин. Наливки виноградного соку не схильні до хвороб, вони не запліснявіють, не перетворяться в оцет. Не потрібно стежити за температурою бродіння, постійно зливати з осаду і проводити інші трудомісткі процедури. Просто поставив і забув. При цьому, чим гірше пам'ять, тим смачніше потім виходить наливка.

Знову упустив рецепт наливки природного бродіння без горілки - це звичайне десертне або навіть лікерне виноградне вино , Приготування якого не можна охарактеризувати як «тому що просто». У всіх рецептах додаються спеції, так як виноград не дуже ароматний сам по собі і легко забивається спиртом. У своїх наливках ви можете використовувати інші свої улюблені прянощі, а також деякі трави, наприклад, розмарин. В іншому дійте за інструкцією і не відключайте логічне мислення.

Наливка з червоного винограду

Наливка з червоного винограду

Виноград промити і відокремити від гребенів. Перекласти ягоди в банку і засипати цукровою пудрою (кількість цукру можна зменшити, якщо попався занадто солодкий виноград). Вміст банки акуратно перемішати і дати постояти в теплому місці 2-4 дня, щоб ягода трохи подброділа, виноград дав сік, а цукор розчинився. Кожен день банку потрібно струшувати.

Через 2-4 дня в банку додати гвоздику і залити все горілкою. Настояти в темному прохолодному місці 1 тиждень, добре перемішати, додати спирт і залишити наливку в спокої ще на 2 тижні. Потім процідити, віджати трохи ягоди, профільтрувати через вату. Розлити по пляшках і подавати до столу через три місяці витримки.

Наливка з білого винограду

  • 2 кг білого винограду
  • 1,5 л спирту 95%
  • 0,8 кг цукрового піску
  • 10 бутонів гвоздики
  • 1 стручок ванілі (еквівалент)

Спосіб приготування # 1

Виноград добре промити і очистити від гребенів. Покласти ягоди в банку, додати гвоздику і ваніль (ванільний стручок можна замінити ванільним екстрактом або ванільним цукром, пропорції, а також рецепт екстракту, описані в цієї статті). Залити ягоди спиртом і залишити на 6 тижнів в темному прохолодному місці, не забуваючи щодня банку струшувати. Через 6 тижнів настоювання злити настій, а ягоди пересипати цукром. Почекати ще приблизно 12 днів і злити отриманий сироп. Об'єднати настій і сироп, розлити готову настойку по пляшках і дати їй відпочити близько трьох місяців перед дегустацією.

Спосіб приготування # 2

Промитий і очищений від гребенів виноград покласти в каструлю і поставити на повільний вогонь. Довести виноградну масу до кипіння, постійно помішуючи, і варити 10 хвилин. Зняти з вогню, остудити і перетерти через сито. Перелити отриману рідину в банку, додати цукор, 6-10 бутонів гвоздики, стручок ванілі (не обов'язково) і залити спиртом. Також в цю наливку з винограду можна додати трохи кориці, приблизно 4 см від палички. Наполягати наливку потрібно в темному прохолодному місці близько 4 тижнів. Потім профільтрувати, розлити по пляшках і відправити в прохолодне місце на старіння на 5-6 місяців.

Наливка виноградно-малинова

Малина ароматна, добре поєднується з виноградом, тому без проблем заміняє спеції та інші ароматні добавки. Рецепт, як і раніше простий.

Промиті ягоди покласти в банку і засипати цукром на 3 дні Промиті ягоди покласти в банку і засипати цукром на 3 дні. Кожен день банку потрібно струшувати. Коли ягоди дадуть сік і цукор розчиниться, додати горілку і спирт. Банку щільно закрити і залишити її в спокої на 3 місяці в темному прохолодному місці.

Через три місяці процідити наливку і додати 1 столову ложку лимонної кислоти, розчинену в 2 столових ложках гарячої води. Лимонна кислота сприяє швидшому освітленню наливки - через 2 тижні витримки її вже можна буде акуратно злити з осаду і розлити по пляшках.

Пробувати напій рекомендується після піврічної витримки.

Наливка-настоянка з червоного винограду з трояндою

Простий і оригінальний рецепт. У джерелах фігурує як настойка (про виноградних настойках у нас є окрема стаття ), Але за способом приготування більше схожа на наливку. Залишу рецепт тут, а ви вже самі вирішуйте.

Залишу рецепт тут, а ви вже самі вирішуйте

  • 1 кг темного винограду
  • 2 склянки пелюсток чайної троянди
  • 0,5 л горілки
  • 0,5 л спирту 95%
  • 0,5 кг цукру
  • гвоздика за смаком
  • стручок ванілі (еквівалент)

Виноград промити і звільнити від гребенів. Ягоди покласти в банку і злегка придушити, наприклад, толкушкой для картоплі. Додати в банку пелюстки троянд (їх можна попередньо засипати невеликою кількістю цукру), кілька бутонів гвоздики до смаку і стручок ванілі (замінюємо ванільним цукром або екстрактом). Залити спочатку горілку, а потім спирт, банку щільно закрити і залишити в темному прохолодному місці на шість тижнів. Час від часу банку потрібно струшувати. Після цього злити настій через сито, а залишився виноград засипати цукром і добре потрясти. Через 12-14 днів злити сироп і об'єднати його з настойкою. Профільтрувати готову наливку з винограду через ватяний фільтр і розлити по пляшках. До дегустації приступати після витримки наливки протягом трьох місяців в прохолодному місці.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: