Статьи

14 рецептів смачного сала

  1. 1. Сало «бабусине» в цибулинні.
  2. 2. Сало в популярному розсолі тузлук.
  3. 3. Гостре сало.
  4. 4. Смачне сало з прянощами.
  5. 5. Класика сального жанру сухий засолювання.
  6. 6. Засолка сала в розсолі.
  7. 7. Дуже смачне сало, хоч і «лінивий».
  8. 8. Сало на водяній бані «пальчики оближеш» швидкого приготування.
  9. 9. Ароматне сало в аджике.
  10. 10. Сало солоне копчене.
  11. 11. Пікантна сало в гірчиці.
  12. 12. Солоне сало з цукром.
  13. 13. Смачне сало з часником.
  14. 14. Шикарне ванільне сало.

З араз придбати вже готове сало не складе ніяких труднощів. Але хіба воно зрівняється з смачненьким шматочком аппетітненького сала, приготованого неперевершеним способом, та ще з любов'ю? Ух !!! Тільки домашнє - для всіх домашніх!

Щоб ваше сало вийшло смачно необхідно правильно підготувати його до засолюванні. По-перше ретельно поскоблить шкурку ножем. По-друге - вимочити в воді хоча б пару годин, в ідеалі - 12. І по-третє - висушити або вимокати рушником. Не лінуйтеся зробити ці три нескладних пункту, в кінцевому підсумку ви відчуєте їх корисність - вони зроблять ваше сало ніжнішим.
Якщо все у вас готове - поїхали солити!

1. Сало «бабусине» в цибулинні.

М'ясні прошарком в салі - кращий варіант для цього рецепта. Щоб приготувати розсіл, беремо лушпиння цибулі з 5-6 цибулин, засипаємо 1 кг солі, заливаємо 1 л води і кип'ятимо пару хвилин. Сало ріжемо невеликими квадратами 20 на 20 мм і додаємо в наш розсіл. На мінімально повільному вогні варимо його 2 години. Після чого виймаємо вже готові шматочки, даємо охолонути, натираємо сумішшю з часнику товченого і своїх улюблених приправ. Зовсім остигле сало поміщаємо в холодильник.

2. Сало в популярному розсолі тузлук.

Спочатку підготуємо розсіл. Точний показник правильного розсолу тузлук - це спливла сира картоплина, вміщена для перевірки. Якщо вона залишиться на дні, значить розсіл недостатньо насичений сіллю. Орієнтовно: на півтора літра води - солі 1 стакан. Чекаємо, перемішуючи, закипання і залишаємо остигати. Далі - нарізаємо сало шматками і хаотично (нещільно) складаємо в банку, перекладаючи лавровими листами, горошком чорного перцю і зубчиками часнику. Складене сало заливаємо остиглим тузлуком і зав'язуємо марлею замість кришки (сало має дихати). Сало засаливается при кімнатній температурі вдалині від світла. Через тиждень сало готове.

3. Гостре сало.

Розсіл: на 1 л, прокипяченной заздалегідь, води використовуємо 400 гр солі. лушпиння з 5 цибулин, перець червоний мелений, часник і улюблені спеції.
Все складаємо в каструлю і добре перемішуємо. Коли сіль розчиниться, додаємо сало. Його, попередньо, нарізаємо не широкий, але довгими смужками, складаємо навпіл сало до сала і перемотувати ниткою. Ми залишаємо в розсолі на 12 годин. Далі - кип'ятимо на повільному вогні пару-трійку хвилин і охолоджуємо. Промокаємо серветкою і натираємо червоними: паприкою і перцем.

4. Смачне сало з прянощами.

Для цього рецепта знадобляться наступні прянощі: горошки запашного і чорного перцю, кмин, часничок і листки лаврушки.
За бажанням, можна виключити нелюбимі або додати свої. Горошки перцю подрібнюємо, часник пропускаємо через землянку і змішуємо з іншими спеціями, крім лавра, до отримання однорідної кашки. Сало надрезаем до шкурки смужками по 30 мм завширшки. Натираємо його сіллю і нашої кашкою, в надрізи закладаємо лаврові листи. У каструльку кладемо шарами - сіль, сало, сіль, тарілка, прес. Розміщуємо в холодильник. Кожен день сало перевертаємо, змочуючи виділеним соком. Через тиждень - їмо.

5. Класика сального жанру сухий засолювання.

Нарізаємо шматочками і щільно складаємо в банку - для швидкої засолювання. Або солимо пластом у великій ємності під гнітом - якщо нікуди поспішати. Рясно засипаємо крупною сіллю, не шкодуючи - сало не візьме більше, ніж йому потрібно. Просолкі відбувається в кімнаті. На зберігання прибираємо в холод.

6. Засолка сала в розсолі.

Краще просолювати цільним пластом. Закип'ятити розсіл: на 1 л води - неповна склянка солі. Остудити і заллємо наш шматочок сала. Поставимо під гніт в холод. Через 2 дні можна починати пробувати. Якщо, на ваш смак, ще не готове - повертаємо назад під гніт. Якщо просол вас влаштовує - виймаємо з розсолу, просушують і зберігаємо в пергаменті.

7. Дуже смачне сало, хоч і «лінивий».

Для приготування такого сала нам буде потрібно розсіл з консервованих помідорів без оцту і 200 гр солі.
Сало поміщаємо в розсіл цільним шматком. Просолюється тиждень в холодильнику. Рецепт не витратний, а сало виходить дивно смачним.

8. Сало на водяній бані «пальчики оближеш» швидкого приготування.

Ідеальний рецепт для м'ясного сала. Наше м'ясне сало нарізаємо кубиками 20 на 20 мм. Натираємо сіллю і щільно закладаємо в півлітрову банку. По-бажанням, додаємо видавлений через землянку часник. Беремо каструлю, кладемо на дно підкладку (можна використовувати кришки для консервування) і ставимо в середину нашу банку з салом, прикриту такий же кришкою. Потім наливаємо в каструлю води, трохи нижче рівня банки. Після закипання, робимо газ на мінімум і залишаємо нудиться на 4 години, при цьому не забуваємо стежити за рівнем води, при потребі - підливати окропу. Після готовності - даємо салу охолонути, не виймаючи з банки. І ставимо на годину в холодильник, до повного охолодження. Готово - можна кликати гостей!

9. Ароматне сало в аджике.

Сало з прошарком натираємо грузинської аджикою і сіллю. Даємо їй промаринуватися 1,5 години. Потім кладемо її, не змиваючи, в пакет і добре зав'язуємо, не залишаючи всередині повітря. Варимо наш мішечок протягом 50 хвилин. Виймаємо, охолоджуємо, при бажанні, натираємо часником і перцем.

10. Сало солоне копчене.

Знадобиться: сіль, заварка чорного чаю - 3 ст л і рідкий дим - 5 ст л.
Для приготування копченого сала в домашніх умовах, спочатку необхідно його Просолов. Для засолювання можна використовувати будь-який варіант, але найсмачніший - спосіб сухої засолювання. Нарізаємо сальце довгими пластами і рясно натираємо сіллю. Складаємо сало до сала і туго перемотувати ниткою. Дно ємності, де будемо солити, вистилає сіллю, кладемо сало і знову сіль. Накриваємо тарілкою і Придавлюємо важким тягарем. Через день, не довше, виймаємо і обтирає від солі. Далі робимо маринад для копчення: заварюємо чай в склянці (200 мл), проціджуємо від заварки і виливаємо в каструлю. Туди ж додаємо рідкий дим, 800 мл кип'яченої води і трохи солі. Закладаємо наше просолене сало в маринад і відправляємо під гніт на 12 годин.

11. Пікантна сало в гірчиці.

Знадобиться: сало, сіль, суха гірчиця, перець чорний горошок, перець духмяний.
Сало ріжемо на куби 40 на 40 мм. Рясно натираємо сухою гірчицею і залишаємо на пару годин для просочення. Наливаємо в каструлю літр води, додаємо 3 ст ложки солі, роздавлені горошини перцю і наше сало. Проварюємо 10 хвилин і залишаємо в розсолі на 12 годин. По готовності - виймаємо з розсолу і відправляємо в пергаменті в холодильник.

12. Солоне сало з цукром.

Для панікерів - цукор не відчувається. Розсіл: на 1 л води - половинка склянки цукру, 1 ст солі, листи лаврові і горошки перцю - за смаком. Кип'ятимо і охолоджуємо. Заливаємо розсолом сало. Витримуємо 1 день в кімнаті і 1 день в холодильнику. Після чого - обтирає серветкою і нарізаємо до столу. Решта - прибираємо в холодильник.

13. Смачне сало з часником.

Сало з прошарками м'яса нарізаємо скибочками 30 на 50 мм і натираємо сіллю. На більш широкій стороні, над м'ясним прошарком, робимо кишеньки-надрізи. Зубчики часнику злегка розчавлює ножем і закладаємо в наші кишені, з розрахунку один зубчик на один шматочок сала.
Дно ємності для засолювання вистилає сіллю, потім викладаємо наше сальце, зверху знову сіль і під гніт на 3 дні. У холодильник прибираємо вже готове сальце, якщо залишиться після дегустації.

14. Шикарне ванільне сало.

На деко висипаємо тонкий шар солі. На нього, шкіркою вниз, кладемо сало. Зверху також засипаємо шаром солі, трохи втираючи. Все вкутуємо у великий пакет і ховаємо в темному місці під пресом на добу. Потім змішуємо спеції: мелений перець чорний, солодка паприка червона, орегано, кріп сушений і ванільний цукор - в рівних частках. Дістаємо з пакета наше сальце і натираємо сумішшю з спецій. Витримуємо годину і можна до столу!

Спробуйте ці рецепти і виберете собі вподобаний, а якщо у вас є свої - улюблені, поділіться з нами в коментарях. Всім смачного!

Крім солоного сала, з цього продукту можна приготувати ще 10 страв .

Але хіба воно зрівняється з смачненьким шматочком аппетітненького сала, приготованого неперевершеним способом, та ще з любов'ю?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: