Статьи

Саморобні тест смужки, визначення ph середовища.


Промисловістю випускаються тест смужки для визначення ph середовища. Ці тест смужки зручні. Їх упаковка має шкалу для визначення концентрації водневих іонів. Але в продажу ці тест смужки бувають не завжди. І ціни на них кусаються.

pH метри при всіх їх перевагах теж мають порівняно високу ціну. І якщо для риборозплідного господарства подібна покупка і вигідна і виправдана, то для акваріума любителя це може здатися марнотратством.

І що ж тоді робити? Мати уявлення про ph води в акваріумі допоможуть саморобні тест смужки для визначення ph.

У статті про водневому показнику ми вже згадували той факт, що в природі багато речовин змінюють свій колір залежно від концентрації водневих іонів. Чай стає коричневим, а жовтим, якщо в нього кинути шматочок лимона. [Sam_ad id = "15" codes = "true"] Борщ, в якому варився буряк, змінить своє забарвлення з помаранчевої на яскраво червону, якщо в нього налити трохи оцту.

Так само свій колір можуть змінювати в залежності від концентрації водневих іонів - сік шовковиці, чорної смородини, вишні. Взагалі ж в природі налічується кілька сотень подібних органічних індикаторів. Один з таких природних індикаторів ми і використовуємо, щоб створити свої саморобні тест смужки дозволяють провести визначення ph води.


І будемо ми використовувати речовину, що міститься в кольоровий червоною капусті. Червона кольорова капуста містить пігмент anthocyanin, який відноситься до групи флавоноїдів. Він то і обумовлює колір соку капусти і змінює свій колір залежно від кислотності.

Антоціани мають, як правило, червоний колір в кислому середовищі. І синій в лужному. У нейтральному середовищі їх колір фіолетовий. Такими ж властивостями володіє і згаданий вище пігмент столового буряка.

Нам знадобиться полкочана середніх розмірів червоної кольорової капусти. Наріжте її дрібними шматочками. Чим дрібніше, тим краще. Покладіть нарізану капусту в емальовану каструлю і залийте одним літром води. Поставте каструлю на вогонь і доведіть до кипіння. Після того як наше зілля закипить, дайте йому покипіти ще хвилин 20 30 на повільному вогні.

При цьому частина води випарується. Повинен вийти насичений фіолетовий (майже чорний) відвар. Через 30 хвилин зніміть відвар капусти з вогню і поставте десь остигати. Поки наш індикатор остигає можна зайнятися приготуванням основи для наших тестів.

Найкраще для тест смужок використовувати папір для принтера формату А4. Принтерна папір крейдований. Отже, по-перше вона біла і не буде вносити додаткову погрішність за рахунок спотворень кольору. По-друге, вона добре вбере в себе відвар нашого індикатора. Папір потрібно нарізати на відрізки приблизно один на п'ять сантиметрів.


Але перш ніж з їх допомогою можна буде проводити визначення ph, їх потрібно просочити індикаторним розчином. Тому повертаємося до нашого відвару цвітної капусти. За цей час він вже охолов і тепер його слід процідити через марлю. Саму капусту можна віджати, загорнувши в ту ж марлю і скручуючи її як тампон. Віджату таким чином капусту можна викинути. Можна не віджимати і з'їсти ...

А в остиглий відвар капусти, який повинен мати насичений фіолетовий (майже чорний) колір кладемо нарізану заздалегідь принтерну папір. Потрібно стежити, щоб папір не злипалися і рівномірно просочувалася відваром кольоровий червоної капусти. Просочувати папір відваром потрібно приблизно 10 хвилин. Папір повинна придбати блідо-бузковий колір.

Після цього папір потрібно просушити. Для цього потрібно розкласти наші вироби на чистому папері можна на тій же принтерного. Мені простіше сушити папір, розвісивши її на білизняний мотузці. Тому я ріжу папір спочатку на довгі стрічки шириною близько 1 сантиметра. І тільки після просочення відваром і їх просушування розрізаю на тест смужки довжиною близько п'яти сантиметрів.

Після того як папір просочена відваром капусти просохне - можна проводити визначення ph. Тепер тести потрібно скласти або в спеціально підготовлену для цього коробочку або в поліетиленовий пакет. Головне щоб упаковка захищала смужки від вологи.

Користуватися саморобними тестами ph середовища легко. На тест смужку потрібно піпеткою капнути одну - дві краплі випробуваного розчину. Дати одну дві хвилини на те щоб волога розчинила сухий індикатор і прореагувала з ним. В результаті цієї реакції колір паперу зміниться в залежності від ph води, який можна визначити, порівнявши колір тест смужки з кольоровою шкалою. Кольорова шкала зазвичай має такий вигляд


Для кожної партії смужок шкала може мати свою колірну палітру

Якщо в якості індикатора використовується інший пігмент, колірна шкала буде відрізнятися від наведеної тут.

Можна або роздрукувати на принтері цю картинку або виготовити (намалювати) шкалу самостійно. Для цього відріжте від білого картону для малювання прямокутник розмірами 1 на 15 сантиметрів і поділіть її на 14 частин. Іншими словами проведіть поперечні розподілу через кожен сантиметр.

Візьміть кольорові олівці (або фломастери). Заштрихуйте червоним кольором відстань від одного до чотирьох сантиметрів; малиновим кольором відстань від чотирьох до восьми сантиметрів; фіолетовим - від восьми до дев'яти; синім - від десяти до одинадцяти; зеленим - від дванадцяти до тринадцяти; жовтим - від тринадцяти до п'ятнадцяти. Жовтий колір наш індикатор не показує.

Для калібрування кольорової шкали можна використовувати ряд речовин, які в початковому вигляді мають постійний ph середовища. Нижче наводиться таблиця таких речовин, з якої ви можете вибрати найбільш вам доступні.

Деякі значення pH Речовина pH Лимонний сік (5% р-р лимонної кислоти) 2,0 ± 0,3 Харчовий оцет 2,4 Кока-кола 3,0 ± 0,3 Яблучний сік 3,0 Пиво 4,5 Кава 5, 0 Шампунь 5,5 Чай 5,5 Слина 6,35-6,85 Молоко 6,6-6,9 Чиста вода 7,0 Морська вода 8,0 Мило (жирове) для рук 9,0-10,0 Нашатирний спирт 11,5 Відбілювач (хлорне вапно) 12,5 Концентровані розчини лугів> 13

Так само ця таблиця буде вам корисною, якщо ви захочете поекспериментувати з якимось іншим природним індикатором. Адже описаним вище способом можна виготовити тест смужки і з соку чорної смородини, шовковиці або відвару столового буряка.


Зрозуміло, що при виготовленні тест смужок в домашніх умовах в технологію втрутяться різні похибки, які можуть вплинути на точність концентрації водневих іонів. Тому перед використанням нової партії саморобних тест смужок бажано перевірити їх показання за допомогою речовин із заздалегідь відомою величиною кислотності наведених у таблиці вище. Або за допомогою більш точних методів вимірювання водневого показника (pH метр, кислотно основне титрування).

[S [sam_ad id = "22" codes = "true"] p>

Описаний тут спосіб виготовлення індикатора є дуже простим і викладається юним хімікам. Безумовно, він не досконалий. І похибки виготовлення можуть так само спотворити показання. І, тим не менше, для нашого використання важливо щоб pH акваріумний води залишався близьким до 7. Кислотність води в акваріумі може змінитися через життєдіяльності риб і його бажано перевіряти раз на тиждень. Особливо якщо акваріум перенаселений.

Не дивлячись на простоту способу, якщо ви використовуєте для калібрування ваших тест смужок речовини з вище наведеної таблиці, ви не пропустите грубе зміна ph середовища в акваріумі. І вчасно приймете належних заходів, які вбережуть ваших вихованців від неприємностей, а вас від розчарувань.

Ps: Якщо вам сподобалася стаття поділіться посиланням на неї в соціальних мережах.


І що ж тоді робити?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: