Статьи

Сучасні способи і методи знезараження води

  1. Список домішок, які можуть міститися у воді
  2. Похідні способи знезараження
  3. Очищення за допомогою ультрафіолету
  4. Очищення за допомогою ультразвуку
  5. Хімічні способи очищення

За добу людина споживає близько 2-3 літрів води - і це тільки для пиття, крім побутових потреб. І само собою, що така важлива для нашого організму рідину обов'язково повинна бути безпечною і нешкідливою - тобто в ній не повинно бути вірусів і бактерій, здатних нашкодити людині. За добу людина споживає близько 2-3 літрів води - і це тільки для пиття, крім побутових потреб

Зовнішній вигляд колони знезараження ультрафіолетом.

Причому кошти для знезараження води є актуальними не тільки для туристів, яким вони необхідні в похідних умовах - застосовувати подібні методи слід і для свого будинку. Адже вода, що надходить з джерела (свердловини або колодязя), навряд чи є ідеально чистою, а значить - вимагає очищення.

Список домішок, які можуть міститися у воді

Навіть кристально чиста і прозора вода може містити величезну кількість мікроорганізмів і домішок, невидимих людському погляду. Звичайно, не всі вони шкодять нашому організму. Зокрема він не переносить:

  1. Великий вміст марганцю.
  2. Великий вміст заліза (від 2-3 мг / л, проте неприємний смак з'являється вже при концентрації в 0.3 мг / л).
  3. Наявності важких металів - миш'яку, міді, свинцю, ртуті і так далі. Причому навіть у невеликій кількості вони шкідливі - оскільки акумулюються в організмі.
  4. Наявності азотних сполук (продукти життєдіяльності тварин або людини, гниють рослини чи трупи тварин).
  5. Наявності натрію у великих кількостях. Підвищений вміст натрію істотно псує смак води.
  6. Бактерії, які відносяться до групи кишкових паличок.

Читайте також: ефективні методи очищення води зі свердловини від заліза .

Крім вищезгаданих домішок у воді може міститися кальцій і магній. Для організму вони не несуть серйозної небезпеки, однак при великій концентрації їх наявність призводить до появи накипу - а значить, шкодить обладнанню водопостачання .
до меню ↑

Похідні способи знезараження

Дуже часто способи знезараження води цікавлять туристів і любителів довгих походів. У таких випадках мандрівники зазвичай беруть з собою невеликий запас питної води, і поповнюють його з природних водойм.

У таких випадках мандрівники зазвичай беруть з собою невеликий запас питної води, і поповнюють його з природних водойм

Приклад створення простого саморобного фільтра з пляшки з піском.

Це, звичайно, цікаво і захоплююче, проте пити воду з озера або річки, заздалегідь не потурбувавшись про її очищення - не дуже хороша затія.

Читайте також: особливості вугільних фільтрів для очищення води .

В першу чергу - з тієї причини, що в ній можуть міститися вищезгадані азотні сполуки (гниють рослини, трупи або продукти життєдіяльності тварин), які дуже і дуже небезпечні для організму, і можуть привести до серйозного отруєння.

фізичні методи водопідготовки - найпростіший і практикується здавна спосіб очищення, який можна застосувати в польових умовах. Розглянемо на прикладі, як можна самостійно зробити фільтр з підручних засобів.

Буде потрібно кілька речей, які можна роздобути навіть в похідних умовах:

  1. Пластикова пляшка (підійде також і консервна банка), порожня.
  2. Пісок.
  3. Шматок чистої матерії.

Створити фільтр в похідних умовах можна буквально за 5 хвилин:

  1. У пляшці (банку) проробляються 2-3 отвори в дні.
  2. На дно викладається шматок матерії.
  3. На матерію насипається пісок, приблизно на 2/3 від обсягу пляшки. Чим дрібніше пісок - тим краще.

Після цього воду слід просто вливати зверху. Проходячи через товщу піску, вона буде очищатися. Для підвищення ефективності процедуру рекомендується повторити, а при великих обсягах (або якщо вода занадто брудна) - пісок слід міняти.

Для підвищення ефективності процедуру рекомендується повторити, а при великих обсягах (або якщо вода занадто брудна) - пісок слід міняти

Подвійний саморобний фільтр для знезараження з піску і вугілля.

Звичайно, такий фільтр складно назвати дійсно ефективним - застосовувати його слід тільки у випадках, коли інших способів очищення просто немає. Або ж поєднувати фільтр з іншими способами, згаданими нижче.

Як варіант - пісок можна замінити вугіллям з багаття, розщепленим на дрібні шматочки. В ідеалі він повинен бути з дров дерев листяних порід - хвойні додадуть рідини різкий смак.

Більш складний, але і більш ефективний спосіб - зробити «двоступеневий» фільтр. Для цього потрібно:

  1. Пісок і вугілля з багаття.
  2. 3 рівні і міцні гілки, довжиною приблизно 50-100 см.
  3. 2 шматки матерії.

Фільтр робиться в такий спосіб:

  1. Гілки встановлюються треногой.
  2. Приблизно на позначці в 2/3 висоти триноги кріпиться «гамак» з одного шматка матерії, в який засипається пісок - це буде фільтр «першого ступеня».
  3. Нижче нього - на позначці приблизно в 1/3 висоти триноги - кріпиться такий же «гамак», тільки наповнений вугіллям (само собою - остиглим, інакше матерія просто прогорить) - фільтр «другого ступеня».
  4. На землю під фільтром встановлюється ємність, в яку буде стікати вода.

Знезараження води в похідних умовах методом кип'ятіння.

Ще одним найпростішим способом, яким можна очистити воду в польових умовах, є звичайне кип'ятіння. Кип'ятити рідина слід не менше 10 хвилин, на не надто великому вогні. По можливості ці методи (кип'ятіння і вищезгаданий фільтр) краще застосовувати спільно.

Для підвищення ефективності в воду при кип'ятінні за можливості слід додавати різні рослини:

  1. Гілки ялини, кедра або сосни - близько 200 грам на 1 відро.
  2. Кору дуба, бука, верби - близько 150 грам на 1 відро.
  3. Кору волоського горіха - близько 100 грам на 1 відро.
  4. Календулу - близько 200 грам на 1 відро.

Після прокипяченную рідина в ідеалі слід повторно пропустити через фільтр.

Фізичні методи - не єдиний спосіб вирішення проблеми з чистотою води. Зараз існують і більш сучасні хімічні засоби, що дозволяють проводити очищення в польових умовах. Йдеться про таблетованих речовинах, які призначаються спеціально для туристів:

  1. Акватабс.
  2. Пантоцид.
  3. Клорсепт.
  4. Аквасепт.

Список можна було б продовжити - сучасні виробники випускають досить велику кількість продукції для очищення води в польових умовах. Зазвичай однієї таблетки вистачає на півлітра води - потрібно просто кинути її в ємність, і через 20 хвилин - можна пити.

Зазвичай однієї таблетки вистачає на півлітра води - потрібно просто кинути її в ємність, і через 20 хвилин - можна пити

Упаковка таблеток для знезараження води Акватабс.

Однак про всяк випадок слід обов'язково вивчити інструкцію - зазначені параметри можуть відрізнятися. Очищення при цьому здійснюється завдяки впливу хлору (і його похідними - наприклад, з гіпохлоритом натрію). Його вміст у таблетці (вказується на упаковці) має бути в межах 2-4 мг.

Альтернативою згаданим вище речовин є і більш прості хімічні засоби, які можуть знайтися в аптечці, яка повинна бути у туриста в польових умовах:

  1. Марганцевий калій - не більше 2 грам на 1 повне відро води. Відтінок рідини при цьому повинен стати блідо-рожевим.
  2. Йод - не більше 4 крапель (концентрація - 5%) на 1 літр води.
  3. Звичайна сіль - до 1 столової ложки на 2 літри води.

Після використання вищезазначених коштів обов'язково потрібно зачекати щонайменше 30 хвилин, перш ніж пити воду. В ідеалі - слід поєднувати фізичні і хімічні методи очищення - в похідних умовах краще витратити зайву годину для водопідготовки, пропускаючи воду через фільтр, ніж отримати сильне і небезпечне отруєння.

Читайте також: огляд систем водопідготовки в заміському будинку .

Ще одним нюансом, який слід враховувати в польових умовах, є подальше зберігання води. У разі, коли необхідно заготовити її на тривалий термін - в ємність можна просто опустити шматок кремнію (близько 2-3 грам на 1 літр) або срібло (підійде будь-яке прикраса).

У разі, коли необхідно заготовити її на тривалий термін - в ємність можна просто опустити шматок кремнію (близько 2-3 грам на 1 літр) або срібло (підійде будь-яке прикраса)

Компактний переносний туристичний фільтр.

Таке рішення дозволить надовго зберегти рідину в похідних умовах і запобіжить розвитку бактерій (не всіх, звичайно).
до меню ↑

Очищення за допомогою ультрафіолету

Методи для очищення води в стаціонарних умовах куди більш різноманітні. Одне з таких засобів - це ультрафіолетова лампа . В цьому випадку нейтралізація мікробіологічних домішок відбувається за допомогою випромінювання.

Такий засіб для знезараження води застосовується як в котеджах, так і в лабораторіях, лікарнях, готелях, в промисловості - лампа може використовуватися практично скрізь.

Перевага такого способу полягає в тому, що лампа з високою ймовірністю нейтралізує безліч найнебезпечніших для організму людини бактерій:

  • кишкові палички;
  • гепатити;
  • грип;
  • сальмонела;
  • дизентерія;
  • холера.

Вищезазначені бацили не переносять випромінювання з дозуванням менше 10 мДж / см². При цьому лампа може забезпечувати куди більший межа - від 30 мДж / см².

Установка водопідготовки, основою якої є лампа, працює наступним чином: вода потрапляє в реакційну камеру через нижній відсік корпусу. Проходячи біля джерела випромінювання (власне - сама лампа) і спрямовується вгору - до вихідного отвору.

Установка ультрафіолетового та ультразвукового знезараження води Лазур.

Все - більше ніяких інших дій не потрібно, тобто все гранично просто і швидко. Такий апарат для знезараження води хороший тим, що не створює шкоди організму людини і не створює різкого запаху або присмаку (на відміну від того ж хлору).

Та й чи варто лампа також не надто дорого - компактна установка такого типу може стояти навіть на дачі.

Лампа має ще однією перевагою - установка такого типу можна без проблем монтувати і самостійно, не вдаючись до послуг фахівців.

Що стосується терміну служби - в середньому лампа розрахована на 3-4 тисячі годин роботи.
до меню ↑

Очищення за допомогою ультразвуку

Бактерицидна установка, що нейтралізує шкідливі мікроорганізми ультразвуком - швидше за промисловий, а не побутовий спосіб. Принцип його грунтується на створенні ультразвукових хвиль (створюваних спеціальним генератором), які призводять до розриву оболонки клітини - а значить, і її загибелі. Для максимальної ефективності такого способу частота звуку повинна бути близько 48 тисяч Гц.

Одним із прикладів пристроїв, що очищають рідина ультразвуком, є апарат для знезараження води «Лазур». Це - сучасна бактерицидна установка, яка використовується в промисловості і для великомасштабної водопідготовки. Вона здатна забезпечити практично повну нейтралізацію будь-яких бактерій, переводячи їх в нейтральні з'єднання.

Спільно з ультразвуком (створюваним генератором), установка «Лазур» виробляє ще й ультрафіолетову очистку - компонуючи методи і підвищуючи ефективність результату. Процедура проводиться одночасно - всередині корпусу працює і лампа, і ультразвукова установка.
до меню ↑

Хімічні способи очищення

Хімічна бактерицидна очищення - найпоширеніший варіант очищення будь-якої кількості води. Він, наприклад, застосовується для басейнів, для обробки води міськводоканалами, станціями водопідготовки.

Він, наприклад, застосовується для басейнів, для обробки води міськводоканалами, станціями водопідготовки

Устаткування для дозування реагентів для знезараження води.

Сам спосіб гранично простий: в воду просто дозується діючий реагент, який нейтралізує мікроби і бактерії. Як активна речовина використовуються наступні варіації:

  1. Бактерицидна очищення хлором.
  2. Очищення гіпохлоритом натрію.
  3. Застосування хлорного вапна.

Як варіант - можуть застосовуватися і інші сполуки хлору. Найбільш популярним з варіантів є очищення гіпохлоритом натрію - «рідким хлором».

Дозування гіпохлориту натрію в воду є дешевим, але не найвдалішим рішенням:

  • низька ефективність;
  • велике залишковий вміст гіпохлориту натрію у воді - що шкідливо для організму.

Виходить замкнуте коло: занадто велика кількість гіпохлориту натрію - неможливо, оскільки воду просто не можна буде пити. А надто мале - знижує ефективність водопідготовки.

Проблема зазвичай вирішується комплексним методом - крім гіпохлориту натрію, вода очищається додатково будь-яким з інших способів. Це може бути як будь-який з згадуваних вище, так і інший варіант - очищення води від самого хлору.

Так можна використовувати гіпохлорит натрію у великих концентраціях - надлишки потім фільтруються, зводячи зміст речовини до безпечної відмітки.
до меню ↑

Похідні способи знезараження води (відео)

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: