Статьи

Чи варто боятися сенокосца (косіножку)?

  1. косарик звичайний
  2. Кому потрібні довгі ноги?
  3. Боязнь павуків - арахнофобія
  4. Статті по темі:

Косарик - дивне наземна тварина (класу Павукоподібних) з дуже довгими ногами. Він має яйцевидне тільце, головогрудь. Павутину НЕ тче і навіть не має павутинних бородавок. Косарики залазять на стовбури дерев, траву, стіни будинків, паркани, каміння і на скелі. У Росії живе близько 60 видів сінокоси, хоча в світі їх налічується набагато більше. Найпоширеніший у нас вид - звичайний косарик (Phalangium opilio).

(Phalangium opilio)

косарик звичайний

Косарики вважаються павуками, а павукоподібними тваринами. Іноді їх називають ложнопаукамі. Вчені відзначають, що сінокоси відмінно пристосовані до життя на суші. Вони зазвичай полюють в сутінках або вночі. Днем менш рухливі. Їх можна зазвичай побачити у властивій їм позі з широко розкинутими ногами. Є види, які харчуються равликами і слимаками, користуючись спеціальними клешнями. Багато сінокоси задовольняються дрібними комахами, рослинною їжею і ... трупами тварин.

Ми часто бачимо на стінах будинків (в тому числі, міських) звичайного сенокосца. Це безглузде істота з круглим тільцем на довгих ногах часто називають «косіножкой», «женців» або «павуком-коси-сіно». У денний час він може годинами залишатися нерухомо розпластаним на стіні будинку. У сутінках і в першій половині ночі косарик займається пошуком і поглинанням їжі: не тільки рослинною, але і тваринної: поїдає дрібних комах. Цей вид поширений в Євразії і в Північній Америці. У степовій смузі водиться подібний вид (Opilio parietinus).

Самку сенокосца звичайного легко дізнатися по темній плямі (з яскравою білою окантовкою) на спині. У самця «сідло» не має таких чітких меж і виглядає розпливчастим. У самки тулуб довше (9 мм), ніж у самця (до 7 мм). А ось ноги у неї коротше. Самка відкладає яйця в грунт, сухе листя, мох. Перед цьому вона довго вивчає місце, після чого занурює довгий яйцеклад в пухкий субстрат. Яєць, які захищає клейку речовину, може бути від декількох десятків до декількох сотень штук. Пройде час, точніше, 5 - 7 линьок, перед тим, як малятка-косіножкі самі зможуть розмножуватися. Це відбувається з липня по жовтень. Зимують тільки молодь і яйця.

Кому потрібні довгі ноги?

Косарик має довгі ноги, з якими легко справляється. Природа продумала унікальний принцип управління цими кінцівками. Ноги згинаються за допомогою м'язи, підтягувала сухожилля (м'язово-механічна дія). Розгинаються вони від тиску гемолімфи, яка накопичується всередині (гідравлічне дію). Такий налагоджений механізм неймовірно економний: він дозволяє уникнути необхідності мати безліч дрібних м'язів. Косарик може спокійно оповити лапкою будь-яку травинку або невеликий камінчик. Крокує косіножка легко долає перешкоди і може рухатися навіть в спекотне або прохолодну пору, несучи тільце високо над поверхнею.

Механізм пересування сенокосца зацікавив фахівців в області біоніки (прикладної науки, яка займається вивченням використання в техніці принципів функціонування живих форм). Косіножкі дарують ідеї письменникам і художникам, їх розвивають фахівці, які працюють над створенням ... крокуючих апаратів для вивчення інших планет.

Такий автомат мислиться як крокує пристрій, який має ряд переваг перед автоматом на колісному або гусеничному ходу, особливо в сенсі орієнтації і подолання перешкод. Апаратура, призначена для дослідних робіт і руху, зосереджена в герметизированной капсулі, що піднімається на декількох колінчатих довгих ногах. На кінцях ніг і в суглобах є датчики, що посилають інформацію про торкання ноги до субстрату і її відносних положеннях, відповідно до чого в кожен момент програмуються подальші узгоджені руху. Людина, що крокує автомат зможе орієнтуватися «на дотик», обходити і долати перешкоди. ... Технічні принципи дії збігаються навіть у деталях. Наприклад, вважається, що для приведення в рух ніг найдоцільніше то саме поєднання механічного та гідравлічного принципів, яке спостерігається в лапці сенокосца: згинання за рахунок тяжа, що проходить через членики до кінця ноги, і розгинання тиском рідини, що заповнює ногу ( «Життя тварин» , тому III).

При першій же небезпеці косарик легко розлучається зі своїми кінцівками. Ранка миттєво затягується, тому втрати гемолімфи не виникає. Відірвана нога продовжує смикати ще деякий час (до півгодини). Це відбувається завдяки довільному скорочення спеціальних м'язів. Так само поступають ящірки, які віддають ворогові свої хвости. Автотомія (саме так називається «добровільна» втрата частин тіла) часто рятує тварину від загибелі. Косарики, що втратили частину ніг, - часте явище. Їх ноги, на жаль, не відновлюються.

Найдовшою, як правило, є друга пара ніг. У самця сенокосца звичайного - до 54 мм. Ці ноги зчитують інформацію про стан грунту, каменю або іншої опори. Червоні точки на ногах або тілі - це личинки кліщів, що присмокталися до косіножкам.

Боязнь павуків - арахнофобія

Багато людей страждають острахом павуків (арахнофобією) і всіляких павукоподібних істот. Одним вони просто не подобаються, інші не можуть до них доторкнутися або впадають в стан паніки при контакті з цими тваринами. Зовсім безпечні для людини сінокоси - не виняток. Особливо тоді, коли вони опиняються на тілі людини.

Психологи дають багато порад. Найбільш простим і цікавим мені видався той, що допомагає знизити градус напруженості, змінити негативне ставлення до сінокоси на позитивне або зневажливе. Тут багато різних ігрових варіантів. Наприклад, дати ім'я конкретної косіножке. Назвати її Анютою. Або Кларою. Підійде яке завгодно ім'я, якщо ви його вибрали. Можна знайти схожість довгоногого павукоподібних з кимось із людей. Розглянути, як і в чому вони схожі. Поговорити з косіножкой, а після цього доторкнутися до її лапки - «привітатися». Заодно і порахувати кількість кінцівок. Придумати історію життя цієї милої косіножкі, поспівчувати їй. Кажуть, що такий «діалог» часто призводить до того, що конкретний косарик перестає бути неприємним і стає цілком симпатичним. А це вже перший крок на шляху подолання Арахнофобії.

© Сайт «Підмосков'ї» , 2012-2019. Копіювання текстів і фотографій з сайту pоdmoskоvje.cоm заборонено. Всі права захищені.

Статті по темі:

Поділитися в соціальних мережах

Кому потрібні довгі ноги?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: