Статьи

Виставка «ПРИЄМНО ДЛЯ МЕНЕ ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ТЕБЕ ...» Російська і європейська вишивка XIX століття.

Садовий павільйон Музею А.С.Пушкіна
вул.Пречистенка, 12/2, ст.м.«Кропоткинская»,
вхід з Чертольскіх провулка

виставка
«ПРИЄМНО ДЛЯ МЕНЕ ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ТЕБЕ ...»
Російська і європейська вишивка XIX століття
Час проведення:
З 18 травня по кінець вересня 2017 року

Інтер'єр ампірного садового павільйону, в якому представлені зразки російської і європейської вишивки XIX, відтворює антураж колишньої життя російського дворянства. Вишиті картини були неодмінною частиною прикраси житлових приміщень, як в міських особняках, так і заміських маєтках.


Як відомо, заняття вишивкою входило в обов'язковий коло навичок домашнього виховання дворянина - рукоділля дітей починали навчати змалку Як відомо, заняття вишивкою входило в обов'язковий коло навичок домашнього виховання дворянина - рукоділля дітей починали навчати змалку. Вишивати вміли все - і господиня, і її діти, і слуги. З плином часу майстрині удосконалювалися в ремеслі: одні користувалися спеціальними посібниками з візерунками і зразками; інші складали сюжети самостійно. Був ще один спосіб - «зняття» копії з улюблених кнігсо значущих живописних творів, недоступних для постійного споглядання.


У музейній збірці є дві великі вишивки на історичні сюжети, зразками для яких послужили популярні серед сучасників полотна. Це «Петро I на Ладозькому озері» з оригіналу Карла Карловича Штейбен, картина якого на Паризькому салоні 1812 року залучила широке увагу, як французької, так і російської публіки, в результаті чого в 1814-1818 роках на Паризькій Королівської гобеленової мануфактурі на замовлення Наполеона I в подарунок російському імператору Олександру I був виконаний гобелен. Не менш складна, але більш врівноважена і статична композиція - «Битви при Ваграме» - запозичена у прославленого французького художника Ораса Верне.


Мистецтво рукоділля з багатовіковою історією не згасало протягом XIX століття. Під впливом загальнокультурних процесів, рухів моди і зміни стилів відбувалися природні процеси зміни художніх орієнтирів і переваг. Яскравими прикладами вишивок епохи історизму, виконаними в стилі «бідермаєр» з неоготичними і ренесансними ремінісценціями є три полотна: «Прикраса нареченої» - переробка живописного твору Август Фердинанд Хопфгартен 1836 роки; «Юний дворянин з рушницею» і «Юна дворянка з соколом» за оригіналами Генріха Віттіха 1834 і 1 835 років. Популярності останніх чимало сприяв батько художника - Людвіг Вільгельм Вітте, колишній відомим берлінським видавцем, друкувати книги з шаблонами для рукоділля.


До речі, сюжетною основою більшості вишивок були подібні зразки, широко видавалися в Німеччині, Австрії, Франції і привозили в Росію. Особливо легко такі шаблони було використовувати для так званих «рахункових» технік - вишивки хрестом, напівхрестом і бісером. На виставці представлені два справжніх листа, на одному з них до розлініяний в клітинку зображенню собачки підверстаємо зображення шкатулки, на кришку якої і пропонувалося помістити готовий виріб.

На виставці можна побачити не тільки вишиті картини, а й побутові повсякденні предмети побуту: свічники, папки, шкатулки, камінні екрани, приналежності для письма, домашніх ігор, полювання та відпочинку - все вони прикрашені вишивкою, що свідчить про значне поширення цієї майстерності і мистецтві рукодільниць. У період розквіту альбомної культури прямо на паперових сторінках дами вишивали вінки, послання і невеликі сюжети. Кожен такий приклад представляє воістину ювелірну роботу.


Традиційно вишивки використовувалися і в прикрасах тканин, як для оббивки меблів, так і для костюма. Виключним експонатом виставки можна вважати відріз білого батисту, тонко і красиво розшитого дрібними квітами. Завдяки цьому предмету можна простежити етапи створення жіночого плаття на початку XIX століття. Перш ніж кроїти тканину, її «обробляли» згідно модним тенденціям і смакам замовника - і безликий шматок білого полотна «перетворювався» в розшиту тканину, призначену для пошиття якогось легкого прогулянкового або бальної сукні. І не завжди процес підготовки тканини закінчувався готовим виробом. Довгий пошук фасону, моделі, малюнка і кольору в результаті формував індивідуальне рішення костюма, надавав неповторність кожного туалету.


Серед вишитих виробів в музейній збірці є кілька особливо цінних меморіальних предметів. Це сумочка для рукоділля, який належав кн. Вірі Федорівні Вяземський, дружині відомого літератора і друга А.С. Пушкіна; оксамитовий комірець зі стеклярусом Ольги Сергіївни Павлищевой, рідної сестри поета; комірці і пелеринки Віри Олександрівни Нащокін, дружини найближчого друга А.С. Пушкіна; портмоне декабриста Матвія Івановича Муравйова-Апостола, вишитий йому в подарунок сестрами.


З розвитком мистецтва рукоділля освоювалися нові матеріали, використовувалися і комбінувалися різні техніки роботи по смакам і вмінням майстринь. У зборах музею є не тільки дуже популярні вишивки хрестом і напівхрестом (гобеленовим швом), бісером, гладдю, а й унікальне у своєму роді настінне панно з опуклими квітами в помпезною вазі. Воно виділяється в загальному ряду жанрових і історичних сюжетів і портретів, композицій з квітковими вінками і домашніми тваринами. Виконавиця панно - «Мадам Т. Захарова». Вона поєднувала в своїй роботі кілька прийомів об'ємної вишивки шовковими і срібними нитками, синелью. Включені в загальну картину пелюстки квітів з майже прозорої газової тканини надають твору не умоглядну, а реальну глибину і обсяг, також як і листя з пухнастих ниток синіли. Їх кінці трохи підкручені, ніж нагадують рух живих рослин. Прагнення до натуралізму, природності є важливим компонентом загального задуму. Кожному об'єкту в композиції відведена своя роль. І тільки знання мови і символів квітів може допомогти розгадати закладений в ній сенс.

Рукоділля XIX століття є сьогодні багатим джерелом для вивчення побутової та художньої культури. Різноманітний вибір і множинні інтерпретації сюжету говорять про популярність мистецтва вишивки, в якому знайшли відображення світогляд, стиль і мода епохи. «Живопис голкою», виконана з одного боку, з високим смаком і знанням академічних правил або, з іншого, навпаки, лубково-наївно, але щиро і з великим старанням, здатна доставити сприйнятливому глядачеві радість і насолоду.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: