Статьи

З чого роблять кухонні ножі і як вимірюється твердість матеріалів Інтернет-магазин посуду Posudadrom.ru

У всіх нас є кухонні ножі У всіх нас є кухонні ножі. Кого-то влаштовують ті, які вже є, а хтось, напевно, був би не проти поміняти наявні, але не знає, на що варто звернути увагу. Це стаття про те, з яких матеріалів робляться ножі. Сподіваємося, вона допоможе Вам у виборі.

Матеріали для виготовлення ножів

Найпоширенішим матеріалом є вуглецева сталь. Цей матеріал являє собою сплав заліза з вуглецем. Часто для поліпшення характеристик до складу сплаву включені також інші елементи, наприклад, ванадій або марганець. Вуглецева сталь містить 1% вуглецю. Ножі з цього виду матеріалу зазвичай недорогі, легко піддаються заточенню. Однак вони досить вразливі для іржі і всякого роду плям, що виникають при взаємодії з продуктами. Нові ножі можуть надавати продуктам з підвищеною кислотністю металевий, «залізний» присмак. Проте, з плином часу сталь набуває темний наліт, який блокує цей процес.

Популярними також є ножі, зроблені з нержавіючої сталі, яка вдає із себе сплав заліза, від 10 до 15% хрому, невеликої кількості вуглецю і, можливо, нікелю і молібдену. Низьковуглецевий нержавіюча сталь значно м'якше вуглецевої сталі, і ножі з цього матеріалу вимагають регулярної заточки. Вони, однак, мають високу стійкість до корозії. Тонкі, гнучкі, блискучі леза дешевих кухонних ножів, як правило, зроблені саме з низьковуглецевої дешевої сталі. Такі леза важко заточувати, і їх часто роблять з зубчиками, які уповільнюють процес затупления. Але якщо вже ніж затупився і потьмянів, то зробити з ним більше нічого не вдасться.

Ножі з високовуглецевої неіржавіючої сталі відносяться до ножів більш високого класу. Ці ножі поєднують в собі всі найкращі властивості вуглецевої нержавіючої сталі. Високий вміст вуглецю сприяє довгому збереженню заточки, а нержавіюча сталь забезпечує стійкість до корозії і виробам. Більшість ножів з високовуглецевої сталі мають в складі сплаву додаткові елементи , Наприклад, молібден, ванадій, кобальт та інші. Їх наявність сприяє збільшенню твердості, часу збереження заточування і ріжучої здатності.

Ножі з дамаської сталі   поєднують в собі переваги декількох матеріалів Ножі з дамаської сталі поєднують в собі переваги декількох матеріалів. Ножі являють собою шаруватий «сендвіч» з різних сплавів стали. Тому ножі часто мають унікальні малюнки на поверхні, які є свого роду побічним ефектом процесу виробництва. Дуже багато високоякісні японські і скандинавські ножі робляться таким чином, причому вручну. У найбільш дорогих японських ножах шари з вуглецевої сталі (як правило, з кобальт-молібден-ванідіевого сплаву) чергуються з шарами твердих і м'яких нержавіючих сплавів. Кількість різних верств досягає часом 65 і навіть буває більше. Поєднання якостей різних сплавів істотно зменшує корозію, зберігаючи при цьому необхідну міцність і гнучкість.

Титанові ножі виготовляються шляхом спікання матриць з титану (Ti) і карбідів, використовуючи порошкову металеву заготовку (замість лиття). Спікання розплавів елементів здійснюється під великим тиском і зі значним виділенням тепла. Ці ножі дуже легкі, довго залишаються гострими, але необхідну для ножів міцність можливо досягти тільки в результаті складного і точного процесу виробництва.

Керамічні ножі одночасно міцні і крихкі. Вони міцніше сталі і мають більш гострий ріжучий край. При цьому заточка може триматися значно довше, ніж в разі сталевого Керамічні ножі   одночасно міцні і крихкі ножа. Однак через свою керамічної природи ножі краще використовувати для нарізок, а не рубки. Слід провляла обережність при роботі з цими ножами: не можна упускати їх на підлогу і користуватися скляними обробними дошками. Як і титанові ножі, керамічні ножі не надають ніяких додаткових смаків їжі і не схильні до корозії. Вони дуже легкі.

твердість

Виробники зазвичай говорять про те, що ножі, які вони пропонують мають певну твердість за шкалою Роквелла. Діапазон значень, як правило, коливається від RC50 до RC63. Твердість поверхні - це найшвидший спосіб зрозуміти, чи має ніж належну якість і чи були досягнуті необхідні властивості при відповідній термічній обробці.

Більш висока твердість не означає, однак, що ніж краще. Це означає, що при правильній заточенню твердіший ніж заточити складніше. Залежно від хімічного складу ножі з нержавіючої сталі будуть тримати цю заточку довше, ніж ножі з вуглецевої сталі, тобто вони менш сприйнятливі до зношування.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: