Статьи

Чим відрізняються формати електронних книг і який формат віддати перевагу

Пристрої для читання електронних книг (так звані рідери) вже давно перетворилися з чогось дуже екзотичного в таке ж звичне побутове пристрій, як і смартфон Пристрої для читання електронних книг (так звані рідери) вже давно перетворилися з чогось дуже екзотичного в таке ж звичне побутове пристрій, як і смартфон. Користувачі дуже швидко зрозуміли, в чому краса рідерів: в них можна закачати сотні (якщо не тисячі) книг в електронному вигляді, очі при читанні не псуються (електронне чорнило не світяться), можна налаштовувати будь-які параметри тексту, включаючи гарнітуру шрифту і його розмір, книга сама запам'ятовує сторінку, на якій ви зупинилися, ну і так далі - перераховувати всякі зручності в порівнянні з використанням паперових книг можна дуже довго.

Однак у користувачів (особливо початківців) є при цьому одна проблема: по Мережі книги гуляють в різних форматах, яких чимало: FB2, EPUB, MOBI, PDF, RTF, TXT і так далі.

Добре ще, коли на сайті пропонують на вибір різні формати - наприклад, на сайті Litres.ru , Де цей вибір дуже широкий.

види форматів
види форматів

Однак для початківців користувачів всі ці EPUB, FB2 і інші DjVu - темний ліс, тому давайте розберемося, що вони собою являють, чим відрізняються і в яких пристроях використовуються.

Отже, формати електронних книг (документів).

1. FB2 (FictionBook) - формат (стандарт), розроблений Дмитром Грібовим і групою ентузіастів. Дуже добре підходить для створення структурованих книг, займає невеликий об'єм, відмінно архівується, добре конвертується в інші формати. Являє собою XML-файл, структурно схожий на лист електронної пошти.

Головний недолік - так як це фактично російська розробка, в світі цей формат абсолютно невідомий і майже не підтримується жодною з брендових рідерів - Sony , Amazon , Barnes & Noble , Kobo .

На "паперову версію" написано, що FB2 "підтримується всіма російськими рідерами", але це не зовсім точно. FB2 підтримується багатьма китайськими рідерами з українським або російським програмним забезпеченням. Також FB2 може підтримуватися і відомими західними рідерами (наприклад, Sony), в які встановлена ​​спеціальна російська прошивка. (Ну і недавно для останнього рідера Sony PRS-T1 вийшла офіційна прошивка, яка підтримує FB2.)

2. EPUB (Electronic PUBlishing) - найбільш поширений в світі (і вже дуже поширений в Росії) формат електронних книг. За структурою він схожий на веб-сайт, упакований в архів, і якщо FB2 може поширюватися як у розкритому вигляді, так і в архіві ZIP (багато рідери вміють читати FB2 в ZIP), то EPUB - це за визначенням книга, упакована архіватором.

EPUB підтримується практично будь-якими рідерами - як західними, так і китайськими (російсько-українськими). Тому це найкращий формат. (За рідкісними винятками.)

3. MOBI - спеціалізований формат, створений спеціально для рідера Amazon Kindle і, відповідно, підтримуваний тільки цим рідером. Причому Kindle ніякі інші формати електронних книг (крім PDF і TXT, але це розмова особлива) не підтримує.

4. TXT - звичайний формат текстового документа. Підтримується всіма рідерами, але читати книги в TXT - це для закінчених мазохістів. Ні розмітки, ні нормальних переносів, ні вирівнювання по формату, але зате є обриви рядків та інші принади. В топку!

5. PDF (Adobe Portable Document Format) - один з найбільш поширених форматів електронних документів (як правило, не книг). PDF не дуже зручно читати на ридерах, крім того, він дуже громіздкий, тому в PDF для рідерів, як правило, записують тільки документи зі всякими формулами, ілюстраціями і іншим.

6. LRF - спеціальний формат для електронних книг від Sony. Однак уже практично витіснений форматом EPUB, який Sony підтримує.

7. DjVu (вимовляється «дежавю») - формат для зберігання щільно стислих відсканованих документів - наприклад, старих книг. У ридерах використовується дуже рідко, тому що читати відскановані книги на рідері майже неможливо через поганий якість відображення і маленького розміру екрана.

8. RTF (Rich Text Format) - універсальний формат для зберігання текстових документів. У ридерах використовується дуже рідко - так, для сумісності.

9. DOC - формат документів Microsoft Office. Деякі рідери його підтримують, але читати документи на рідері зазвичай мало кому потрібно. Ось як-то не для того вони зроблені. Правда, в DOC по Мережі досі гуляють деякі книги, але вже простіше їх переконвертувати в той же EPUB.

Існують і всякі інші формати, проте цим можна не забивати собі голову - навряд чи вони взагалі коли-небудь стануть в нагоді.

Більшості користувачів, за рідкісними винятками, звичайно цілком достатньо формату EPUB. Його підтримують майже всі рідери (крім Kindle), книги в цьому форматі мають невеликий розмір, хорошу структуру, дозволяють включати зміст, ілюстрації і так далі.

Багато онлайнові бібліотеки зберігають книги в цьому форматі, також в торрентах можна знайти величезні колекції книг формату EPUB.

Які висновки? EPUB - ваш вибір, будь то у вас західний рідер (Sony, Barnes & Noble, Kobo) або китайсько-російсько-український.

А ось для Kindle потрібно буде шукати книги в форматі MOBI або, що набагато простіше, просто переконвертувати той же EPUB або FB2 в цей формат. Подібна процедура проводиться легко і швидко за допомогою спеціальної програми. Як це робиться - розглянемо в окремій статті.

Які висновки?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: