Статьи

Композиція у фотографії - Рівновага - фотожурнали - Фотошкола Михайла Паніна

  1. Баланс між правою і лівою половиною кадру
  2. Рівновага або дисбаланс?
  3. симетрія
  4. несиметричне рівновагу
  5. Що приваблює око спостерігача?
  6. Працюємо з рівновагою
  7. дисбаланс
  8. Гармонія в вертикальному кадрі
  9. панорами
  10. Невеликі об'єкти і масштаб
  11. етап постобработки
  12. висновок

Питання рівноваги - один з найважливіших і, при цьому, рідко обговорюваних принципів правильної композиції. При натисканні
на кнопку затвора будь фотограф, свідомо чи ні, приймає важливе рішення: як скомпонувати кадр, повинен він бути візуально збалансований чи ні? Якщо ви хочете прогресувати як фотограф, потрібно навчитися вибудовувати рівновагу
в кадрі - або порушувати його, якщо це необхідно. Ця стаття допоможе розібратися у всіх тонкощах цієї теми.

Баланс між правою і лівою половиною кадру

Візуальне рівновагу по горизонталі набагато важливіше для сприйняття, ніж вертикальне. Говорячи спрощено, можна скомпонувати кадр так, що всі основні об'єкти будуть знаходитися в нижній частині кадру, - і все одно картинка буде збалансованою, за умови, що справа і зліва кадр заповнений приблизно однаково.


Уявіть, що кадр спирається на уявну точку опори - рівновага буде досягнуто тільки в разі, якщо половинки кадру привертають увагу глядача однаково.

Рівновага або дисбаланс?

Візуально збалансований кадр виглядає більш завершеним, ніж фотографія, де одна сторона візуально переважує. Останній здається глядачеві неспокійним, напруженим. Подивіться на дві абстрактні ілюстрації нижче.

Більшості глядачів зображення зліва здасться більш гармонійним, в той час як композиція правого створює враження того, що в розташуванні фігур ось-ось щось зміниться, вони нестабільні.

Безсумнівно, різні люди можуть бачити кадр по-різному: для багатьох відсутність рівноваги оживляє кадр; для інших же рівновагу в кадрі додає відчуття цілісності і завершеності. Все залежить від атмосфери, яку ви хочете передати на фото.

симетрія

Найпоширеніший спосіб збалансувати картинку - зробити так, щоб вона була симетрична щодо вертикальної осі. Збіг до останнього пікселя не потрібно - навіть приблизного подібності досить, щоб помітити і оцінити вірну композицію. Погляньте на фото нижче:

Зоряне небо і Чумацький Шлях, звичайно ж, не симетричні щодо вертикалі, але сам по собі пейзаж являє собою практично ідеальний приклад рівноваги. Місяць перебуває в центрі кадру, і обидві сторони мають приблизно однаковий візуальний вага. Квадратне кадрування підкреслює врівноваженість знімка.

Головна проблема при спробах вибудувати таку симетрію - це те, що її дуже складно зустріти в природі! А якщо ви багато знімаєте архітектуру або будь-які інші об'єкти, де часто зустрічаються повторювані форми, то ваші симетрично скомпоновані знімки дуже швидко стануть нудними.

несиметричне рівновагу

Збалансована фотографія не обов'язково повинна бути симетричною. Подивіться на приклад нижче: сонце - головний об'єкт на правій половині кадру, але хвилі прибою також сильно привертають увагу глядача в лівій частині.

У більшості випадків все далеко не так очевидно, як на цьому прикладі. Одну зі сторін кадру може займати єдиний великий об'єкт, а протилежну - врівноважувати кілька поменше. Або ж об'єкт зйомки може бути настільки великим, що, займаючи всю площу кадру, тим самим буде врівноважувати його сам.

У будь-якому випадку, пам'ятайте - у правильно вибудуваного композиційно кадру немає важких, переважує акцентів, увагу глядача поширюється по всій площі рівномірно.

Що приваблює око спостерігача?

Щоб грамотно вибудувати кадр, потрібно розуміти, що на підсвідомому рівні привертає глядача. Ось невеликий список:

  • контрастні області;
  • предмети в фокусі (особливо, якщо весь інший кадр поза різкості);
  • яскраві, насичені області і кольору;
  • теплі кольори;
  • масивні предмети;
  • люди і тварини (в меншій мірі);
  • очі людини, що знімається;
  • напрямок погляду людини (навіть якщо це порожній простір - глядач дивитиметься в тому ж напрямку, що і герой на фото).

Це ні в якому разі не повний список, але тут є, від чого відштовхнутися. Навіть якщо об'єкт в кадрі зовсім небагато виділяється в порівнянні з рештою знімком, він володіє певним візуальним вагою. Якщо ви хочете зробити збалансований кадр, потрібно вибудувати ці об'єкти так, щоб вони компенсували один одного.

Об'єкти у краї зображення будуть більш «великовагових», ніж ті, що ближче до центру. Тому, якщо вам треба врівноважити два приблизно схожих об'єкта, розташовуйте їх на однаковій відстані від центру кадру. Або, якщо у вас такий об'єкт всього один, розташовуйте його на осі симетрії.

Працюємо з рівновагою

Для того, щоб управляти візуальним рівновагою в кадрі, спершу потрібно оцінити, які саме об'єкти привертають погляд спостерігача і як далеко вони відстоять від центральної осі. Зверніть увагу, що навіть незначні об'єкти, будучи розташованими біля краю кадру, привертають менше уваги, ніж якби вони розташовувалися поблизу від центру.

Тепер можна вибудувати композицію на свій смак, зміщуючи баланс в праву або ліву частину кадру, або повністю поміщаючи непотрібні об'єкти за межі кадру.

Безсумнівно, тут потрібна практика, але варто спробувати - і вам багато що стане зрозуміло. Новачки майже завжди інтуїтивно поміщають об'єкт зйомки в центрі рамки. Ми прагнемо компонувати кадр вірно під впливом художнього «чуття», а досвід лише допомагає нам досягти успіху в складних випадках.

Щоб виглядати завершеним, кадр, зрозуміло, не повинен бути урівноважений до міліметра, але все ж варто пам'ятати про те, що фото зі зміщеним візуальним центром тяжіння може викликати нерозуміння у глядача. Те, що спостерігач відчуває напругу при погляді на таке зображення - не обов'язково негативний момент (все залежить від ідеї знімка), але цим прийомом потрібно бути дуже обережним.

дисбаланс

У деяких (хоча, чого вже там приховувати, у багатьох) випадках певна незбалансованість тільки йде фото на користь. Особливо це вірно для кадрів, де є рухомі об'єкти - асиметрія допомагає передати цей рух.

Дану фотографію можна назвати симетричною - ліва сторона набагато яскравіше і контрастніше, і саме зліва знаходиться об'єкт зйомки. Але при цьому, кадр вірно збудований композиційно - дотримано правило третин, асиметрія не відволікає глядача.

Гармонія в вертикальному кадрі

На перший погляд, зробити грамотно збалансований вертикальний кадр не дуже складно - потрібно дотримуватися тих же техніки і правила, що працюють і для горизонтальних фото.

У той же час, вертикальне кадрування дає набагато менше простору між віссю і краєм кадру. Як було вже згадано вище, чим ближче до краю кадру об'єкт, тим сильніше його візуальний вага. Але варто трохи відступити від вертикальної осі - і ось ми вже біля краю вертикального кадру! Варто бути акуратніше.

Симетрія відмінно працює і тут (приклад зліва). Іноді, правда, буває і так, що вертикальний кадр просто необхідно скомпонувати, відштовхуючись від центральної точки. На прикладі праворуч вікно, для підлоги вивіска і зображення серфінгіста утворюють уявний трикутник з центром в середині кадру. Може здатися, що вікно і вивіска переважують кадр вліво, однак спрямований вправо з кадру серфер прекрасно врівноважує композицію:

панорами

Тут ми стикаємося з ситуацією, протилежної вищеописаної, - панорами дуже легко композиційно вирівняти. Невеликі зсуви об'єктів вліво-вправо впливають на рівновагу в кадрі набагато менше, ніж при вертикальній компоновці. І, до того ж, ви самі визначаєте межі кадру при зйомці панорам, і не треба боятися, що якийсь об'єкт в кадрі буде занадто сильно зміщений вліво або вправо.

На прикладі нижче чайка на піску візуально врівноважена слідами від хвиль зліва:

Невеликі об'єкти і масштаб

Іноді візуальне рівновагу в кадрі залежить від того, в якому масштабі ми вивчаємо зображення - адже важливі деталі (які можуть змістити композиційне рівновагу) можуть бути не помітні з першого погляду. На перший погляд звучить занадто заплутано, але на практиці все набагато простіше.

Подивіться на кадр нижче. Якщо розглядати його в малому масштабі, наприклад з телефону або планшета, блискавка зліва непомітна, і хмари в цьому випадку зміщують рівновагу в кадрі в праву сторону. Але як тільки глядач дивиться на фото більш пильно, виявляється, що кадр збудований вірно.

Нижче - ще один приклад. На перший погляд, цей спокійний пейзаж дуже складно відкадрувати так, щоб він був візуально збалансований. При малому масштабі права сторона кадру «переважує» за рахунок більш темного і контрастного лісу. Однак, при вивченні фотографії в 100% масштабі, стає видно небо зліва, заповнене яскравими зірками, і миттєво привертає увагу глядача.

Воістину, «диявол криється в дрібницях»! І то, наскільки швидко ми зауважимо ці дрібниці, залежить від масштабу, в якому ми вивчаємо зображення.

етап постобработки

Мабуть, краще рішення для того, щоб візуально підкреслити потрібний об'єкт на фото - це програма Adobe Lightroom і її функція локальних корекцій. Це може бути все, що завгодно - зменшення яскравості відблиску або невелике зниження чіткості предмета, який занадто сильно привертає до себе увагу. Більш того, можна повністю видалити щось непотрібне, використовуючи інструмент «Spot Healing Brush». Навіть просте кадрування тут спрацює - ви самі визначаєте межі кадру і рівновагу всередині нього. Методи, якими можна скористатися, залежать від ваших навичок ретушера, а так само від стилю, в якому ви працюєте - репортажнік навряд чи буде видаляти непотрібні особи в кожному кадрі великий фотосесії.

висновок

Якщо спочатку підходити до побудови кадру вдумливо, то проблем з візуальним рівновагою не виникне. Незалежно від того, що і як ви знімаєте, перед тим, як натиснути на кнопку затвора, потрібно подумати. Задайте собі питання: «Що я хочу бачити в кадрі?», І уявіть, як візуальне рівновагу (або його відсутність) допоможе вам досягти своєї мети. Якщо необхідний результат з якої-небудь причини не було досягнуто на етапі зйомки, то збалансований кадр можна спробувати отримати на етапі постобробки.

Грамотне використання рівноваги додасть вашим фотографіям завершеність, зробить їх більш продуманими - піднявши, таким чином, ваш професійний рівень. Сподіваємося, цей матеріал допоміг вам розібратися в деяких тонкощах грамотної компонування кадру.

© Дарина Паніна, вересень 2015
© Фотошкола Михайла Паніна, 2015.

Якщо Вам сподобався цей матеріал, то ми будемо раді, якщо Ви поділитеся їм зі своїми друзями в соціальній мережі:


фотожурнали / основи фотографії / Композиція у фотографії. рівновага
Теги до статті: початківцям , композиція
Дата: 2015-09-03 | Переглядів: 10884



Курси навчання фотографії:

Тематичні уроки по фотографії:

Майстер-класи для фотографів:


Рівновага або дисбаланс?
Що приваблює око спостерігача?
Задайте собі питання: «Що я хочу бачити в кадрі?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: