Статьи

Фарба для радіаторів, батарей, труб опалення: як фарбувати своїми руками?

  1. Фарба для радіаторів - різновиди та рекомендації щодо вибору
  2. Яку змивку краще використовувати?
  3. Майстер клас по фарбуванню радіаторів опалення (відео)
  4. Забарвлення батарей опалення - покрокова інструкція

Фарбування батарей - нескладний здавалося б процес, що володіє безліччю технологічних нюансів, від дотримання яких залежить підсумкове якість нанесеного покриття. Також ряд вимог висувається до використовуваних лакофарбових матеріалів, які ми детально розберемо в цій статті.

фарбування батареї

Ви дізнаєтеся, ніж фарбувати труби опалення і як правильно це зробити своїми руками. Будуть розглянуті різновиди ЛФМ, особливості їх нанесення і технологія зняття старого лакофарбового покриття.

Фарба для радіаторів - різновиди та рекомендації щодо вибору

Фарба для батареї опалення повинна відповідати трьом простим вимогам: витримувати температуру 90 градусів, забезпечувати захист радіатора від корозії і не міняти свого кольору в процесі експлуатації. Даним критеріям повністю відповідаю спеціальні лакофарбові склади. Також можна розглядати універсальні емалі мають температурний максимум в 600, однак з огляду на, що в більшості мереж централізованого опалення температура вище даної позначки не піднімається, цей недолік не критичний.

Перше питання при виборі - який склад брати, матовий або глянцевий? Враховуйте, що якщо поверхня радіатора має вади (нерівності, відколи), то при використанні глянсовою фарбою всі вони вилізуть назовні, навіть при покритті в кілька шарів. Матова фарба для радіаторів само не робить недоліки такими видимими, проте в процесі експлуатації вона може посіріти (особливо яскраві світлі відтінки), так що більшість професійних малярів воліють використовувати глянцеві ЛФМ.

Уникнути проблем з підкресленням недоліків поверхні батарей при використанні глянсових фарб можна вирівнюючи ямки і відколи за допомогою шпаклівки. Тут підійдуть звичайні епоксидні або поліефірні склади, які потрібно наносити на попередньо покриту шаром грунтовки метал - це копітка процедура, однак результат вартий того.

Глянцевий емаль для радіаторів

Розглянемо різновиди ЛФМ, із застосуванням яких може здійснюватися фарбування батарей:

  • алкідні і акрилові емалі;
  • масляні фарби;
  • порошкові склади.

Найбільш поширеним варіантом є алкідна емаль. Це велика група фарб, що виготовляються на різних засадах:

  • емалі на органічних розчинниках (ПФ-115, Песто);
  • емалі на кремній-органічної основи - спеціальні термостійкі склади, здатні витримувати температури до 650 градусів;
  • водні акрилові емалі - можна використовувати лише фарби, в складі яких відсутня крейда, переважно з титановим пігментом.

Характерною особливістю алкідних емалей є їдкий запах, яких зникає через 5-6 годин після нанесення. Також пофарбувати батарею можна молотковій емаллю (один з різновидів алкідних складів), що утворює після висихання рельєфну поверхню. Природна нерівність молоткових ЛФМ приховує вади поверхні радіатора, завдяки чому відпадає необхідність в її вирівнюванні штукатуркою.

Структура молотковій фарби

Акрилова емаль - фарба, що утворить після висихання поверхня, тактильно і зовні нагадує пластик. До переваг акрилових складом відноситься їх довговічність - покриття відмінно тримається на металі, добре миється і не вицвітає.

Рекомендуємо використовувати ВД-АК-1179 - це досить дорога але якісна фарба (650 руб / л), яку потрібно наносити на загрунтовану поверхню. Час проміжного висихання - 2 години, залишкового - 24 години. Склад витримує температуру до +110 градусів. Якщо вам потрібна фарба для батарей опалення без запаху, то дивіться в сторону таких марок як «Композит», «Дюфа», «Тріора» - це склади вітчизняного виробництва, що володіють оптимальним співвідношенням ціна / якість.

Батарея пофарбована порошковою фарбою

У промислових умовах для фарбування алюмінієвих і біметалічних радіаторів широко використовуються порошкові фарби - сухий порошкоподібний пігмент, що наноситься на поверхню спеціальним пістолетом. При цьому фарбується конструкції повідомляється негативний заряд, а частинкам фарби - позитивний. За рахунок їх різниці пігмент рівномірно розподіляється по поверхні металу. Після нанесення відбувається полімеризація порошку в спеціальній камері, де підтримується висока температура або є ультрафіолетове випромінювання (залежить від типу фарби).

У домашніх умовах пофарбувати батарею опалення порошковим складом у вас не вийде через відсутність необхідного обладнання та умов, зробити це можна звернувшись в майстерню, що спеціалізується на фарбуванні автомобілів.

до меню ↑

Яку змивку краще використовувати?

Забарвлення труб опалення та радіаторів починається зі зняття старого лакофарбового покриття, що можна зробити за допомогою наждачного паперу або використавши спеціальне змивати засіб, що буде набагато швидше і якісніше.

Такі кошти називаються «смивкой», вони мають гелеобразную консистенцію і наносяться на поверхню за допомогою кисті або дерев'яної лопатки. Також існують змивки у вигляді аерозолів, однак при роботі з ними необхідно заклеювати суміжні з батареєю поверхні.

Змивка для старої фарби

Технологія використання змивки досить проста - наносимо однаковим по товщині шаром гель, вичікуємо вказане в інструкції час і очищаємо размягченную фарбу механічним способом (шпателем або щіткою). В кінці залишки старого покриття змиваються водою.

Добре зарекомендували себе змивки є Б-52 і СП-6, вони краще за всіх представлених на ринку аналогів в плані ефективності і порівняно доступної ціни.

до меню ↑

Майстер клас по фарбуванню радіаторів опалення (відео)

до меню ↑

Забарвлення батарей опалення - покрокова інструкція

Якщо ви вирішили пофарбувати батарею опалення своїми руками, керуйтеся простим правилом - краще нанести 2-3 тонких шару фарби, ніж один товстий. При цьому перший шар ніколи не покриє поверхню ідеально рівномірно, а надмірна кількість фарби на пензлику може звернутися патьоками і напливами, усунути які навіть при частковому висиханні вкрай складно.

Правильно наносити по невеликій кількості фарби за один мазок, при цьому її потрібно ретельно розтирати по поверхні. Спочатку потрібно покрити внутрішні площини радіатора, що зручніше за все робити за допомогою спеціальної кисті з вигнутою ручкою. Фарбування починається зверху-вниз на крайньому ділянці батареї.

Інструкція з фарбування радіаторів

По завершенню фарбування внутрішніх шарів можна приступати до зовнішніх поверхнях в тому ж напрямку - зверху-вниз, що дозволяє уникнути утворення патьоків. Коли перший шар повністю завдано, вичікуємо час необхідне для його часткового висихання (конкретний час вказано на етикетці ЛФМ, зазвичай це не більше 20 хвилин) і аналогічним чином покриваємо радіатор другим і третім шаром.

Якщо правильно покласти перший шар не вийшло, і на поверхні присутня патьоки і напливів, після того як фарба висохла їх можна зашкурить дрібнозернистим наждачним папером.

За ідентичною технології здійснюється фарбування труб опалення. Однак враховуйте, що фарбувати прилади під час опалювального періоду звичайними емалями можна, для цього призначені спеціальні склади «гарячого» нанесення, які коштують значно дорожче.

Перше питання при виборі - який склад брати, матовий або глянцевий?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: