Статьи

Хронотип людини: сова, жайворонок або голуб?

  1. знамениті сови
  2. знамениті жайворонки
  3. Професії сов, жайворонків і голубів
  4. «Жайворонки»: біоритми і статура
  5. Біоритми «сов», темперамент сов
  6. Біоритми «голубів»
  7. Як подорожувати «голубам»
  8. «Жайворонки» і «сови» хворіють по-різному

Ще мудреці Стародавньої Греції помітили, що у деяких людей робота більше спирається з ранку, а у деяких - ввечері, тому перше прозвали «жайворонками», друге - «совами». Медики і психологи вважають, що шоста частина (33%) всіх людей - «жайворонки», третина (17%) - «сови». Решта (50%) не підкоряються добовому ритму ( докладніше про добові ритми >>> ). Їх організм працює рівно, без хвильових коливань. Таких людей називають «Сойка», «голубами» або арітмікам. Дуже багато людей належать до проміжних хронотипів і не є яскравими представниками «сов», «жайворонків» або «голубів».

знамениті сови

Серед знаменитих історичних особистостей «совами» були давньоримський державний і політичний діяч, полководець Гай Юлій Цезар, шведський король Карл ХІІ, англійський натураліст і мандрівник Чарльз Роберт Дарвін, великий англійський письменник XVIII століття Семюел Джонсон.

знамениті жайворонки

Були «жайворонками» перший імператор всеросійський Петро І Великий і великий російський полководець, один з основоположників російського військового мистецтва Олександр Суворов.

Професії сов, жайворонків і голубів

Помічено, що серед працівників розумової праці переважають «сови», тоді як майже половина осіб, зайнятих фізичною працею, є «голубами». Важливо враховувати свій хронобіологіческіе стереотип при виборі роботи, особливо при виборі професій, що вимагають нічних змін або частих відряджень зі зміною часових поясів. Розглянемо докладніше ці аспекти.

«Жайворонки»: біоритми і статура

«Жайворонки» - люди, у яких циркадний ритм зсувається вперед, тобто мають синдром випереджаючої фази сну. У них період коливання цілодобовий ритм менше 24 годин. Це «ранковий» тип людей. Вони прокидаються самостійно і досить рано, відчувають себе такими, що відпочили після сну, бадьорими і працездатними в першій половині дня, ввечері відчувають сонливість і, якщо є така можливість, рано лягають спати. Швидко відновлюють сили, а й швидко втомлюються. Їм краще лягати спати не пізніше 11 години вечора, інакше на наступний день вони будуть відчувати себе втомленими. Вечірні та нічні зміни - не для «жайворонків». «Жайворонки» краще сов пристосовуються до зміни часових поясів і рідко страждають від пов'язаної з цим безсоння.

«Жайворонки» сильно і швидко реагують на зовнішні впливи, схильні до захоплень. Ці люди великі ентузіасти. У науці це творці нових ідей. Вони вказують нові шляхи, надаючи розробку деталей «совам», оскільки до моменту завершення роботи «жайворонки» часто втрачають до неї інтерес або їм не вистачає сил. На все подразники вони реагують швидше і гостріше, ніж «сови». «Жайворонки» частіше є власниками пікнічної типу статури, по типу темпераменту - це виражені холерики або сангвініки.

Можливо, в тому, що людина народжується «жайворонком», винна спадковість. Американські вчені проводили дослідження в сім'ях, в яких потреба рано лягати і рано вставати існує в декількох поколіннях. У членів цих сімей знайшли дефект певного гена. Цей ген вживили піддослідним мишам - і ті перетворилися в «жайворонків», вживили мухам-дрозофілам - і ті стали ... «совами». Так що, можливо, знайдений центральний компонент біологічного годинника ссавців.

Біоритми «сов», темперамент сов

Це люди, у яких спостерігається відставання фази сну. У них зазначається період коливань циркадних ритмів більше, ніж 24 години, або так званий синдром відставленою фази сну. Встановлено, що особи вечірнього типу легше пристосовуються до роботи в нічну зміну і тризмінним праці. Сови краще контролюють ритм сон-неспання в порівнянні з іншими людьми. Засипають «сови» далеко за північ, прокидаються пізно, встають з працею, так як найбільш глибокий період сну у них перед ранком. Пік працездатності припадає на другу половину дня і триває до глибокої ночі. Природно, совам краще лягати спати пізніше і пізніше вставати.

«Сови» відрізняються повільною і слабкою реакцією на подразники. Це спокійні, розважливі люди, які не поспішають робити висновки і намагаються досить їх обгрунтувати, іноді педанти, систематики, схильні до логічних роздумів, математики, абстрактним узагальнень, інертні, вичікувальну, замкнуті. Їх відрізняє хороше самовладання, ощадливість, зайва строгість і деспотичность. Пасивні і нерішучі в нових починаннях, вони довго розгойдуються перш, ніж включитися в роботу, але, почавши, доводять справу до кінця. Найчастіше це люди астенічного типу статури, по типу темперамент - флегматики або меланхоліки.

Найчастіше це люди астенічного типу статури, по типу темперамент - флегматики або меланхоліки

Біоритми «голубів»

Поєднання у людини пасивного і активного темпераментів створює невизначеність біоритм працездатності. При більш детальному аналізі все ж виявляються деяка схильність до того чи іншого полюсу працездатності, в залежності від того, який темперамент переважає. Період найкращою розумової і фізичної активності у «голубів» відзначається з 10 до 18 годин.

Як подорожувати «голубам»

При зміні часових поясів у «голубів» можливий збій біологічного годинника. Так, переміщення на захід може подовжувати біоритми «голубів», а переліт на схід - вкорочувати. Якщо різниця в часі більше 4 годин, то вироблення нового стереотипу сну і неспання відбудеться у «голубів» тільки через 7-14 днів, а рівень стероїдних гормонів нормалізується через 2-3 місяці. Переміщення на схід «голуби» переносять легше, ніж на захід. Ця інформація буде корисна тим людям, які люблять подорожувати на далекі відстані і, особливо, вважають за краще проводити свій короткий (7-10 днів) відпустку далеко від рідних місць. Детальніше про швидку зміну часових поясів внаслідок авіаперельотів >>>

«Жайворонки» і «сови» хворіють по-різному

«Жайворонки» більш схильні до цукрового діабету, ожиріння, захворювань органів кровообігу, мігрені, астмі, більш чутливі до змін погоди.

«Сови» частіше, ніж «жайворонки», страждають від виразки шлунка, інфаркту міокарда, онкологічних захворювань, при гострих захворюваннях температура тіла різко не підвищується і одужання йде сповільнено.

«Сови» мають в цілому краще здоров'я, ніж «жайворонки», у них краще пам'ять і мислення. І (це, звичайно, до здоров'я не відноситься, але вельми цікаво!) «Сови» часто багатші «жайворонків».

«Сови» і «жайворонки» по-різному розподілені по земній кулі - читайте про «сов» і «жайворонків» в різних країнах >>>

.......................................

.......................................

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: