Статьи

Жайворонки й сови: як біоритми людини впливають на його роботу

Біоритм людини відображається на його роботі.

Фото: pixabay

Кому-то легше працювати вранці, а кому-то - ввечері. Таких людей прийнято називати жайворонками і совами. Серед представників перших - Маргарет Тетчер, Джордж Буш , Наполеон Бонапарт, Ернест Хемінгуей і Анна Вінтур.

Але і сов серед знаменитих і успішних багато - Чарльз Дарвін, Уїнстон Черчілль, Марсель Пруст і Том Лехман.

Експерти Міжнародного кадрового порталу hh.ua розібралися, яким чином біоритм людини відображається на його роботі.

Біологічний ритм безпосередньо впливає на самопочуття і працездатність, а також на фізичну, інтелектуальну та емоційну активність людини. На це варто звернути увагу під час налагодження робочого графіка як роботодавцям, так і шукачам. Тим більше що більшість людей чітко відчуває особливості своєї активності протягом доби (свій хронотип).

Найбільш відомою є класифікація хронотипів людини по Г. Хільдебрандтом - поділ на три типи: ранковий (жайворонок), денний (голуб) і вечірній (сова).

Примітно, що за статистикою більшості психологів-дослідників з різних країн світу, близько 33% населення в світі є совами, 16% - жайворонки і 51% - голуби. Більшість людей ставляться до змішаних хронотипів. Серед жінок відсоток чистих типів значно вище, ніж серед чоловіків.

У деяких країнах питання біоритму людини виведений на високий рівень. Роботодавці тестують своїх співробітників на предмет хронотипівхворих для оптимізації робочого процесу. Це дозволяє, наприклад, максимально знизити кількість нещасних випадків на виробництві в нічні зміни, якщо в цей період буде працювати сова, і в ранкові - поклавши відповідальність за процес на жайворонка. В ізраїльській армії одним з обов'язкових пунктів особової справи новобранця є опис його біологічного ритму.

Як зазначає портал, наші біоритми - закладені в ДНК природні годинник, початківці свій перебіг у момент народження і діючі на клітинному, організмовому і інших рівнях. Вимагати від жайворонка активності вночі, а від сови - вранці, звичайно, можна, але ці спроби, швидше за все, принесуть мало користі.

Історично склалося так, що ринок праці завжди був підлаштований під жайворонків. Голубам теж без особливого клопоту вдавалося знайти собі зручне місце. Совам пощастило трохи менше, адже значна частина робочих місць вимагали активного включення в роботу з самого ранку.

Сьогодні ж ринок праці змінюється, стають більш популярними альтернативні форми зайнятості: фріланс, позмінна робота, аутсорсинг і т. П. Отже, представники кожного хронотипівхворих отримують можливість реалізувати свій потенціал і отримувати заслужений заробіток.

А якщо складається так, що ні в начальства, ні у співробітників немає можливості поміняти робочий розпорядок з урахуванням біологічних ритмів, то:

  • жайворонків краще бути задіяними в робочих процесах з основним навантаженням в першій половині дня;
  • сови показують кращий результат в вечірній період;
  • голуби працездатні протягом усього робочого дня.

Під час пошуку роботи своєї мрії звертайте увагу на графік, вимоги посадової інструкції, коло своїх обов'язків, і неодмінно зіставляйте отриману інформацію зі своїми "біологічним годинником", а також з готовністю коригувати хід останніх за умови відповідної мотивації (кар'єрне зростання, висока заробітна плата, можливість втілювати власні проекти).

Було б добре, якби і роботодавці, запрошуючи на роботу співробітників, зважали на те, хто саме до них прийшов. Щоб не поспішали з самого ранку вимагати від сови продуктивності, так як пік її інтелектуальної активності припадає на другу половину дня, ввечері не ждали від жайворонка генерації ідей, адже його активний час - ранок.

Втім, запорукою гарного і результативного робочого дня представника будь-якого хронотипівхворих є зацікавленість і вмотивованість в роботі і орієнтованість на результат. Адже важливо при будь-яких умовах залишатися професіоналом своєї справи.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: