Статьи

Аналіз поеми О. Блока «Солов'їний сад»



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / Блок А.А. / Різне / Аналіз поеми О. Блока «Солов'їний сад»

Перед героєм поеми дві дороги. Одна - праця, важкий і одноманітний. Інша - любов прекрасної жінки, спокій і чарівність солов'їної саду. Герой залишає свою жалюгідну хатину, вірного помічника осла і йде туди, в вабить солов'їний сад. Але дуже скоро він розуміє, що щастя було там, на кам'янистих стежках, по яких він йшов зі своїм ослом. Герой залишає прекрасний сад, ніжну кохану, але пізно. Вже немає ні його хатини, ні його осла, а по стежці, протоптаною його ногами, спускається інша людина.
У поемі протиставляються дві теми. Перша - буденна прозаїчна життя, наповнене змістом і дією. Друга - райське життя, склавши руки і цілі. Текст поеми складається з семи розділів. З самого початку виникає перша тема, яка, перегукуючись з другої, триває протягом трьох глав. Вже з четвертого розділу герой потрапляє в сад. Перебуванню в саду, другий темі, присвячено всього чотири строфи. А далі знову з'являється перша тема, але це вже не життя, наповнена змістом і дією, а підсумок перебування в саду - самотність, безглуздість існування.
За огорожею Солов'їного саду герой «ламає шаруваті скелі», у нього «розум від знаючи мутиться», йому «сниться життя інша». А в солов'їною саду герой, «сп'яніла від вина золотистим», «забув про шляхи кам'янистому».
Коли описується перебування героя за огорожею саду, використовуються «важкі» слова: «тягає», «шматки», «починає кричати». А для опису перебування героя в саду використовуються ніжні, романтичні вираження: «наспів солов'їний», «шепочуть струмки і листи», «заспівали струмки».
К.Чуковский дорікав О. Блока за «надмірне сладкозвучіе» «Солов'їного саду». Але «виправдати» поета можна. Опис саду може бути тільки саме «надмірно солодкозвучним». Тому що таке життя не можна зобразити по-іншому, до неї не проходить інше опис.
У поемі відіграє велику роль образ моря. Море символізує буденне життя, «рокотання» - це нескінченний, важка праця, шум, життя. У райський сад не доносяться «життя прокляття», але там немає і самого життя. Героя тягне назад, до покинутої їм буденності, тому що людина не може бути щасливою без діла і цілі. У рожевих ланцюгах щось виявилося безнадійно втраченим, «рокотання моря» солов'їна пісня заглушити не владна.
Основна думка поеми, я думаю, полягає саме в цьому.
На питання героя: «покарання чи чекає иль нагорода, Якщо я ухилюся від шляху?» Блок відповідає в кінці поеми. Не даремно він дає в поемі сцену зіткнення крабів. Цією сценою підкреслюється глибина самотності героя, яке настало через те, що він ухилився від шляху.
Поема «Солов'їний сад» вважається романтичної. Період написання цієї поеми - перехідний період у творчості письменника. Перехід від символізму до реалізму позначився в поемі. Тут багато символів, навіть при описі реального життя, багато романтики. Але перемагає реалізм.




Дивіться також по різним творам Блоку:


Є що додати?
На питання героя: «покарання чи чекає иль нагорода, Якщо я ухилюся від шляху?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: