Статьи

Як оформити великодній стіл-страви, сервірування, прикраси

  1. Що подати?
  2. Обрядові великодні страви
  3. Оформлення і сервіровка столу

Великдень - не просто свято, метою якого є веселощі, а (для віруючих людей) день, коли варто задуматися про багатьох серйозних речах - життя і смерті, Бога та в правді, вірі і невіру ...

Великдень - не просто свято, метою якого є веселощі, а (для віруючих людей) день, коли варто задуматися про багатьох серйозних речах - життя і смерті, Бога та в правді, вірі і невіру

Саме тому традиційні великодні страви також не призначені для простого угамування голоду і насолоди їх смаком - це страви-символи. Символіка свята повинна простежуватися і в тому, як оформлений стіл на Великдень. Як оформити великодній стіл і які страви подати - радить сайт sympaty.net.

Що подати?

Великодню неділю - перший день після довгого Великого посту. Сторіччя тому, коли виникли перейшли до нас традиції оформлення пасхального столу, ніхто й гадки не мав про дієтологи і правилах переходу від суворої дієти до гастрономічної вседозволеності.

Однак, народна мудрість виробила такі кулінарні звичаї цього свята, які дозволяють уникнути розладу отвикшего від достатку скоромної їжі шлунка!

У наш час мало хто знає, що традиційний великодній стіл повністю виключав гарячі страви. У цьому можна розгледіти і суто практичний сенс - готувати трудомісткі страви відразу після нічного богослужіння проблематично, і все, що вимагало термічної обробки (випічка, смажене або запечене м'ясо і т.п.), можна було з чистою совістю приготувати заздалегідь!

Виручали і залишки зимових припасів: овочеві соління, ікра, консервовані гриби і т.д.

Сучасним господаркам в середині квітня доступні і свіжі овочі, які теж відмінно впишуться в меню пасхального обіду. Допускається (хоча не є обов'язковим елементом) і спиртне - кагор, червоне вино, а в слов'янській традиції - горілка.

Обрядові великодні страви

Але все ж, при всьому різноманітті закусок і страв, великодній стіл неможливий без обрядових страв:

  • Паска. У нашій країні завдяки зусиллям вітчизняних хлібобулочних комбінатів паску став основним елементом пасхальної трапези ... під гордою назвою «пасха» (а часом і «паска»!)
    Це помилка! Виріб з схожого на бісквіт тесту з родзинками і білкової глазур'ю слід називати саме «пасхальним паскою».
  • Великдень. Рідкісна гостя на наших великодніх столах. І дарма! Тому як паска - це дуже смачне блюдо на основі сиру (щось на зразок сирної маси) з сухофруктами і горіхами в формі пірамідки. На відміну від пасок, паска готується без випікання і взагалі не вимагає особливого кулінарної майстерності.
  • Фарбовані яйця. Думаю, тут нікому нічого пояснювати не треба. Кожна з нас не раз фарбувала яйця в призначених для цього барвниках, цибулинні або обклеювала яскравими наклейками.
    Правда, варто зауважити, що для оформлення пасхального столу можна використовувати не тільки варені яйця, які призначені для подальшого поїдання, а й декоративні - порожнисті усередині або дерев'яні, варіантів декорування яких може бути безліч - розписні (писанки), обмотані нитками ( «мотанки ") і т.п.
  • Великодній баранчик. Як не дивно, але мова зовсім не про м'ясній страві, а про солодощі ! У європейській традиції «баранчика» випікають з пісочного тіста, і в кожній родині зберігається спеціальна форма для випічки «під баранчика».

Оформлення і сервіровка столу

Сервіровка і оформлення столу створюють настрій свята не менш (а часто і більше!), Ніж самі страви. Тому господаркам варто заздалегідь подумати, як оформити великодній стіл! Жіночий сайт "Красива і Успішна» пропонує такі варіанти:

  • Православний (слов'янський) стиль. Як не дивно, але в нашій країні не виробилося єдиних правил, за якими прийнято оформляти стіл на Великдень. Але деякі символи все ж існують.
    Наприклад, в Україні в цей день дістають спеціальні великодні рушники (не плутати з рушником!) - ними прикрашають великодній кошик (ту, в якій носили на освячення яйця і паски), потім можуть повісити над іконою Христа (ще один важливий атрибут кімнати, де сідають відзначати це світле свято).
    Дуже нарядно виглядають скатертини і серветки з ручною вишивкою, якщо їх немає - етнічний колорит столу може надати поєднання кольорів (наприклад, біла скатертина і червоні серветки). Ну а спосіб розкладання різнобарвних яєць навколо паски знайомий всім з дитинства!
  • Католицький (європейський) стиль. У католицизмі існує ряд великодніх символів, які почали проникати в нашу країну лише в останні роки завдяки розвитку індустрії сувенірів. Якщо тебе не бентежить їх релігійний зміст, то в оформленні пасхального столу можна використовувати забавні фігурки пасхального зайця, баранчика, курочки в гнізді або курчати, шоколадні або цукрові яйця (які майже витіснили в Європі звичайні курячі) і т.д.
    До всіх цих милих звіряток дуже підійдуть яскраві різнокольорові скатертини та серветки. Таке оформлення пасхального столу особливо припаде до душі дітям!
  • Весняні асоціації. Крім релігійної суті цього свята, Великдень завжди асоціювалася в народі з настанням весни, весняним відродженням природи. Тому оформити великодній стіл можна, просто орієнтуючись на сезон.
    В весняному оформленні , Звичайно ж, повинні переважати світлі природні відтінки - білий, салатовий, зелений, жовтий, блакитний ... Не обійтися без сезонних квітів, але складати великий букет не варто - в цей день найпомітнішою точкою столу повинен бути не він, а паску!
    Набагато цікавіше використовувати невеликі частини рослин (гілочки верби, мімози, персика, квітки нарцисів і т д.) При сервіруванні приладу для кожного гостя - наприклад, прикріпити міні-букетик до кільця для серветки або покласти одну красиву квітку на тарілку.
    А блюдо з пасхальним паскою можна поставити в центр красивого вінка!

Загальновідомо, що релігійні традиції рідко поєднуються з творчими експериментами. Але оформлення пасхального столу може стати винятком із цього правила - прояви трохи фантазії, і нехай твої гості і домочадці сприймуть цей день як світле свято перемоги Добра над Злом, Життя над Смертю, Божественного над Грішним.
-
Автор - Даша Блінова, сайт www.sympaty.net - Красива і Успішна

Копіювання цієї статті заборонено!

Що подати?
Що подати?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: