Статьи

Виробництво паперу: процес виготовлення і з чого її роблять

  1. З чого роблять папір Основою для виробництва паперу є целюлоза і вода. Волокна целюлози отримують...
  2. Як роблять папір з макулатури.

З чого роблять папір

З чого роблять папір

Основою для виробництва паперу є целюлоза і вода. Волокна целюлози отримують з рослинної сировини. Найчастіше це деревина, але також використовують солому, бавовна і макулатуру. Після отримання волокон целюлози їх випрямляють і відбілюють, вся маса висушується і розгладжується. Також для отримання кольорового паперу додають барвники. Папір намотується в рулони і розрізається. Далі ми більш детально розповімо про кожен етап виготовлення паперу.

Для отримання волокон целюлози деревина проходить довгий шлях. По-перше для цього підійдуть тільки деякі породи дерева. Найчастіше це ялина, сосна, тополя і береза. Іноді застосовують евкаліпт, очерет і каштан.

Виробництво на заводі

Виробництво на заводі

Починається процес обробки деревини з окоренной, тобто позбавлення від кори. Колоди завантажують в спеціальний барабан, який має грубу поверхню з виступами. Одна партія крутиться в ньому близько 20 хвилин, після чого кору спалюють.

Окоренной деревина перекладається на конвеєр, по якому вона потрапляє в спеціальні пилки, подрібнюючі її до приблизно однакових фрагментів, звані тріскою. Тріска може зберігається тривалий час.

Процес обробки тріски починається з промивання. Після чого вона подрібнюється в труху. Потім вона піддається лужній обробці. Відбувається це в великих чанах з водою і хімікатами, в яких варитися тривалий час. Це роблять для руйнування зв'язку між волокнами целюлози, які представляють собою своєрідний природний клей. Всю суміш фільтрують і ретельно промивають. Після чого в неї додають різні наповнювачі, просочення, барвники. Речовини залежать від типу майбутньої паперу.

В результаті виходить готова целюлозна суміш, яка складається на 99% з води. Отриману масу подають в бумагоделательную машину. В першу чергу целюлозна суміш потрапляє на рухому сітку з дуже дрібними осередками, які пропускають тільки воду. Після чого вологе паперове полотно потрапляє на стрічку з повсті, далі на циліндричні преси, в результаті чого кількість води значно зменшується.

Наступний етап, після якого води залишається всього кілька відсотків, це сушка. Полотно проганяють по нагрітих блоком барабанів, завдяки чому виділяється велика кількість вологи і маса сохне.

Полотно проганяють по нагрітих блоком барабанів, завдяки чому виділяється велика кількість вологи і маса сохне

Час заключного процесу виробництва паперу. Вона надходить на нагріті і відполіровані важкі вали, які називаються каландри. Між ними паперовий пласт стискається з великою силою, в результаті чого вона стає остаточно сухою і гладкою.

Далі папір скручують в великі рулони, наприклад рулони для приготування аркушів А4 мають масу близько 35 тонн і в ньому буде 50 кілометрів паперу. Для того щоб зробити офісний папір котушки розрізають на більш дрібні і відправляють на паперорізальні пристрою. На цих автоматизованих пристроях, виробництво досягає швидкості в 55 000 аркушів в хвилину. А за годину така фабрика виробляє близько 7000 упаковок.

Як роблять папір з макулатури.

Як роблять папір з макулатури

Принцип виробництва паперу з макулатури залишається тим же - це отримання целюлози. Технологія виробництва паперу з макулатури відрізняється від виробництва паперу з рослинної сировини тільки до моменту отримання волокон целюлози з вихідного матеріалу.

Першим етапом макулатуру завантажують в гідровзбіватель, який працює за принципом кухонного блендера. Під дією механічного процесу і води макулатура розділяється на волокна і перетворюється в рідку паперову масу. Далі відбувається хімічний процес відділення чорнила і домішок. Подальший процес виготовлення ідентичний з будь-яким іншим сировиною. Додаються речовини, відправляється в бумагоделательную машину, в рулони і ріжеться.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: