
Мал. 1. Новорічна ялинка з пляшок
Пластикові пляшки - простий і доступний матеріал для всіляких виробів. Напередодні Нового року, за завданням вчителя технології, ми з дитиною вирішили використовувати цей матеріал для виготовлення своїми руками маленької новорічної ялинки. Щоб привнести трохи оригінальності в вихідний проект придумали додати підсвічування (рис. 1). Отже, що нам було потрібно, щоб зробити цю новорічну саморобку-ялинку з підсвічуванням (рис. 2):
- зелена пластикова бутилка- «полторашка» для «хвої»;
- прозора пластикова папка-файл синьо-зеленого кольору для основи;
- мішура для прикраси ялинки;
- найпростіший і дешевий ліхтарик для підсвічування;
- кругла пластикова коробка для підставки.
Всі інструменти для виготовлення теж були під рукою: ножиці, скотч, термоклей. Додатково знадобилися викрутка, щоб розібрати ліхтарик, мікровимикач і трохи ізоляційної стрічки.
Мал. 2. Вихідні матеріали для вироби
Перше, з чого ми почали, це розрізали пляшку по спіралі, попередньо зрізавши горлечко і донці. Вийшла досить довга стрічка шириною близько 3-х см. На ній зробили поперечні надрізи глибиною близько 2,5 см і шириною в 2-3 мм. Вийшла «хвоя».
Далі, з пластикової папки-файлу згорнули «кульок». Крайку закріпили за допомогою термоклея, а зайве - відрізали. Вийшов конус висотою приблизно 20 см і діаметром підстави близько 4-х см. На цю основу, починаючи від заснування, за допомогою термоклею «намотали» нашу хвою (рис. 3-4). Тут основною складністю було витримати кут намотування і рівномірний крок витків. Так, ще один момент: пластикову стрічку потрібно намотувати виворотом назовні - тоді наша ялинка вийде більш пухнаста.
Потім наші ролі розподілилися: мама зайнялася прикрасою ялинки - акуратно намотала мішуру (рис. 5) і зробила верхівку, тато розібрав ліхтарик і зібрав схему підсвічування (рис. 6), а дитина з'їла шоколадку і накреслив «принципову схему» (рис. 7) .
Електрична начинка ліхтарика перекочувала в підставку, для якої була використана кругла пластикова коробка відповідного розміру. Практично всі елементи схеми були закріплені в ній за допомогою термоклея, для з'єднання проводів була використана стандартна колодка (тільки тому, що вона опинилася під рукою). Отвір для мікровимикача було «висвердлите» тими ж ножицями. Блок з трьох батарейок- «монеток» був скріплений просто на ізоляційної стрічки. Настав час перевірити зборку: на підставу-підставку ми просто встановили, що не закріплюючи, нашу ялинку (рис. 8).
Мал. 3. Підстава з пластикової папки-куточка
Мал. 4. Готова пластикова «хвоя»
Мал. 5. Прикрашаємо ялинку мішурою
Мал. 7. Електрична схема для нашого світильника-саморобки
Мал. 8. «Майже готова» виріб
Мал. 9. Готова ялинка
Приклеювати саму ялинку до підставці ми не стали, щоб потім було простіше нести в школу. Переконавшись, що все працює, обернули підставку красивою пакувальної плівкою, яку закріпили скотчем - наша новорічна саморобка готова! Тепер чекаємо, коли дитина принесе зі школи заслужену «п'ятірку» за нашу новорічну саморобку - ялинку, зроблену з пластикових пляшок і китайського ліхтарика (рис. 9).
Примітка: ми використовували світлодіодний ліхтарик, тому при складанні схеми потрібно було врахувати полярність. Якщо ви використовуєте звичайну лампочку, то полярність не суттєва.