Статьи

Деякі особливості гітарної «аккордікі». Основна тема. Частина 3.

  1. Деякі особливості гітарної «аккордікі». Основна тема. Частина 3. Сьогодні ми торкнемося особливостей...

Деякі особливості гітарної «аккордікі». Основна тема. Частина 3.

Сьогодні ми торкнемося особливостей вибору оптимальної аплікатури гітарних акордів. Зауважу, що цей розділ буде корисний не тільки гітаристам, але композиторам - НЕ гітаристам, щоб уникнути помилок при написанні партії гітари.

З моєї точки зору технологія побудови гітарного акорду повинна починатися з графічного аналізу грифа. Що це таке? На 19-ти ладах класичної гітари можна взяти ноти однієї октави в різних місцях. Особливо це стосується тонких струн. Наприклад, ноту «ми» першої октави можна взяти відразу в п'яти місцях. На першій відкритій струні, на другій струні, притиснутою на п'ятому ладу, на третій струні, притиснутою на дев'ятому ладу, на четвертій струні, притиснутою на чотирнадцятому ладу і на п'ятій струні, притиснутою на дев'ятнадцятому ладу. Це призводить не гітаристів в легке замішання, тому що на фортепіано, наприклад, такий «чехарди» бути не може за замовчуванням (одна нота - одна клавіша). Ось чому гітарист повинен вміти швидко знайти однойменні ноти на грифі, причому, не тільки однієї октави, а й просто все ноти «мі», наприклад. Легко помітити при цьому, що відстані між ними на різних струнах періодично повторюються. Це наочно продемонстровано в вигляді малюнка в навчальному посібнику «Техніка джазового акомпанементу на гітарі шестиструнної» В.Манілова - В.Молоткова. Дуже рекомендую всім гітаристам ознайомитися уважно з цим посібником, навіть якщо вони не захоплюються джазом. Але без цих упевнених навичок складно буде знаходити потрібні ступені звукоряду. Просто присвятіть цьому якийсь час, якщо не хочете весь час користуватися довідниками готових акордів.

Як правило, побудова будь-якого гітарного акорду починається з найнижчого звуку (тоніки), яка визначає його назву. Про позначенні акордів ми поговоримо пізніше - в заключному розділі гітарної «аккордікі». Найчастіше гітарні акорди зручно будуються від двох басових струн - п'ятою та шостою. Навчіться впевнено знаходити всі ноти на цих струнах. Ці дві струни будуть для нас основними відправними точками. Найчастіше з побудови акорди діляться на два великих типи - з тоніком на шостий і з тоніком на п'ятій струнах. Це дозволяє брати акорди з мінімальною кількістю звернень.

Спочатку розглянемо найпростіші акорди. У випадку з тонікою на шостій струні ядро акорду (тоніка, терція і квінта) будуть розташовані відповідно на четвертій, третьої і другої струнах. На першій і п'ятій струнах зручно брати альтерірованние ступені. Якщо тоніку розташувати на п'ятій струні, то ядро акорду зміщується відповідно на третю, другу і першу струни. Зручною для альтерацій залишається тільки четверта струна, так як шоста використовується рідко. Строго кажучи, милозвучність акорду безпосередньо залежить від того, на якій струні розташована тоніка. Так влаштовано людське вухо, що першим воно почує найнижчий звук (тоніку). Ось чому не рекомендується брати альтерації на шостій струні, якщо тоніка розташована на п'ятій. Просто це може збити з пантелику в слуховому сприйнятті. Строго кажучи, розташовувати ступені акорду краще за класичним принципом - у висхідному порядку і бажано по терціях. Але на гітарі, вибираючи струну для найнижчого звуку ми, тим самим, обмежуємо його звучність від шести максимально до трьох мінімально. Дійшовши до цих рядків, що читає замітки буде вже важко представляти це на грифі. Тому звернемося до таблиці №1, яка називається «Розташування основних альтерацій акордів з тонікою на 1-ій, 3-ій, 4-ої і 6-ої струнах».


Рекомендую відкрити її в окремому вікні і читати далі. При цьому краще мати під рукою гітару, щоб відразу спробувати взяти той чи інший акорд. Основна точка відліку в цій таблиці - 6-я струна. 1-а, 3-я і 4-я струни будуть виконувати допоміжні функції. Всі тоніки в таблиці обведені в кружок і позначені цифрою «1». Терції - велика і мала позначені (+) 3 і (-) 3 відповідно. Слід мати на увазі, що в позначенні гітарних акордів терції, також як і квінти не описує. А ось альтерації 5-тій сходинці, так само, як 7-й і 9-ої прописуються завжди. Нехай вас поки не бентежить відсутність в таблиці інших ступенів, які так само можуть зустрічатися як в основному, так і в альтерірованних вигляді. Це зроблено для того, щоб не перевантажувати зорової інформацією. Крім того, 5-а, 7-а і 9-а ступені найчастіше зустрічаються в практиці гітарного акомпанементу. 6-й ступінь в таблиці так само позначена, але альтерації вона не піддається. 4-й ступінь, як правило, має приставку «sus», що означає відсутність (заміщення) терції в акорді. Такий акорд звучить дуже напружено - НЕ мажор і не мінор. У світовій практиці прийнято альтерації 5-ої, 9-ій і деяких інших ступенів позначати у вигляді бемоль і дієз, а не «мінусів» і «плюсів». А ось підвищена септима (вона ж велика) позначається або «+7», або «maj 7». Дієз 7 практично ніде не зустрічається. Таким чином, в таблиці представлені всі часто зустрічаються ступені звукоряду і їх основні альтерації. Зверніть увагу, що струни в таблиці розташовані зверху вниз (від 1-ої до 6-ої), а номери ладів не позначені зовсім. Відправну точку з тонікою на відповідній струні вибирає сам гітарист, в залежності від того, який акорд йому потрібно взяти.

Тепер перейдемо до того, як же користуватися цією таблицею? Розглянемо загальний випадок - акорди з тонікою на 6-ий струні із застосуванням прийому «баре» (шестізвучние акорди). Акорди в нульовій позиції з використанням відкритих струн поки залишимо в спокої. Наприклад, нам потрібно взяти ля-мажорний акорд. Знаходимо тоніку акорду «1» на 6-ий струні - це буде 5-ий лад. Ставимо на нього вказівний палець. Основне мажорний тризвук буде розташовано: на 4-ій струні на 7-му ладу (тоніка на октаву вище «1»), 3-ї струні на 6-му ладу (велика терція "+3") і на 2-й струні на 5-му ладу (чиста квінта «5»). Щоб вийшов шестізвучний акорд, потрібно вказівним пальцем взяти велику «баре» до 1-ої струни, мізинцем притиснути тоніку на 4-ій струні, середнім пальцем - велику терцію на 6-му ладу і безіменним пальцем - квінту (на октаву нижче) на сьомому ладу 5-ої струни. Акорд готовий! Як видно наочно, в складі цього акорду є потроєння через октави тоніки і подвоєння через октаву квінти. Ля-мінорний акорд виглядає трохи простіше, тому що і мала терція ( «-3») і квінта ( «5») будуть знаходитися на 5-му ладу і братися за допомогою «баре» вказівним пальцем. Квінта на 5-й струні притискається безіменним пальцем, а тоніка на 4-ій - мізинцем. У цьому акорді також присутні потроєння тоніки і подвоєння квінти.

По-секрету скажу, що саме такі акорди - з подвоєння і потроєння прозвали «Тупорилої» або «для дебілів» , Оскільки ніяких емоцій, крім веселощів або печалі вони не викликають. До вас, шановний читачу, це не має ніякого відношення. Як видно з таблиці №1, шестізвучние акорди мають найбільше обмежень в силу невідповідності кількості ігрових пальців і кількості струн. Найбільше мене радують питання моїх наймолодших учнів типу: «А чому струн шість, а пальців п'ять?» Або «Нот сім, а струн шість?». Кожен учитель знайдеться, як відповісти на ці дитячі питання. Я б відповів так: «Тому, що у справжнього гітариста є одна міцна попа і йому все дарма!».

Я вже згадував про те, що в разі шестізвучних акордів умовно незадіяними залишаються перша і четверта струни, так як на них розташовані дублювання тонік. Ось на цих струнах і відбуваються основні альтерації. Апплікатура при цьому приймає часом дуже химерні форми, такі, що не кожному гітаристу сподобаються. Проте, якщо стоїть в партитурі акорд Gm7 + 5-9 (дієз і бемоль не вмію писати в Word-е) - то будьте ласкаві його знайти і зіграти. А інакше, який же ви професіонал?

Чого не слід робити, користуючись цією таблицею? Це важливо! Не слід перевантажувати акорди подвоєннями ступенів мажорних і мінорних тризвуків. Не слід брати разом квінту і її ж альтерірованних щабель. Це нонсенс. Навчіться впевнено грати акорди спочатку з одного альтерацією. Пам'ятайте, щоб не змінювався клас акорду з мажорного на мінорний, не можна «чіпати» терцію, тобто вона повинна обов'язково бути присутнім в кожному акорді. «Жертвувати» можна тоніком і квінтами. Не рекомендується розташовувати альтерірованние звуки акорду нижче його основного тону.

Все сказане вище справедливо і до таблиці №2, де опорним звуком при побудові акордів буде п'ята струна. Ці акорди відрізняються більшою простотою, але менш рухливі в плані альтерацій. Апплікатура цих акордів часто не менш химерна. Шоста струна в них використовується вкрай обережно.


При побудові акордів з використанням цих таблиць найбільш ефективними є четирехзвучние акорди з септимою ( «7»). Саме ці акорди отримали найбільшу кількість епітетів серед музикантів, особливо джазових. Їх явною перевагою є нескінченна кількість фарб звукової палітри. З їх допомогою будь-яку мелодію легко обручити з гармонією і зробити нерозривним цілим.

Більш докладно про позначеннях акордів і специфіки їх застосування ми поговоримо в заключній частині цих нотаток. До зустрічі!

Деякі особливості гітарної «аккордікі». Основна тема. Частина 3.

Сьогодні ми торкнемося особливостей вибору оптимальної аплікатури гітарних акордів. Зауважу, що цей розділ буде корисний не тільки гітаристам, але композиторам - НЕ гітаристам, щоб уникнути помилок при написанні партії гітари.

З моєї точки зору технологія побудови гітарного акорду повинна починатися з графічного аналізу грифа. Що це таке? На 19-ти ладах класичної гітари можна взяти ноти однієї октави в різних місцях. Особливо це стосується тонких струн. Наприклад, ноту «ми» першої октави можна взяти відразу в п'яти місцях. На першій відкритій струні, на другій струні, притиснутою на п'ятому ладу, на третій струні, притиснутою на дев'ятому ладу, на четвертій струні, притиснутою на чотирнадцятому ладу і на п'ятій струні, притиснутою на дев'ятнадцятому ладу. Це призводить не гітаристів в легке замішання, тому що на фортепіано, наприклад, такий «чехарди» бути не може за замовчуванням (одна нота - одна клавіша). Ось чому гітарист повинен вміти швидко знайти однойменні ноти на грифі, причому, не тільки однієї октави, а й просто все ноти «мі», наприклад. Легко помітити при цьому, що відстані між ними на різних струнах періодично повторюються. Це наочно продемонстровано в вигляді малюнка в навчальному посібнику «Техніка джазового акомпанементу на гітарі шестиструнної» В.Манілова - В.Молоткова. Дуже рекомендую всім гітаристам ознайомитися уважно з цим посібником, навіть якщо вони не захоплюються джазом. Але без цих упевнених навичок складно буде знаходити потрібні ступені звукоряду. Просто присвятіть цьому якийсь час, якщо не хочете весь час користуватися довідниками готових акордів.

Як правило, побудова будь-якого гітарного акорду починається з найнижчого звуку (тоніки), яка визначає його назву. Про позначенні акордів ми поговоримо пізніше - в заключному розділі гітарної «аккордікі». Найчастіше гітарні акорди зручно будуються від двох басових струн - п'ятою та шостою. Навчіться впевнено знаходити всі ноти на цих струнах. Ці дві струни будуть для нас основними відправними точками. Найчастіше з побудови акорди діляться на два великих типи - з тоніком на шостий і з тоніком на п'ятій струнах. Це дозволяє брати акорди з мінімальною кількістю звернень.

Спочатку розглянемо найпростіші акорди. У випадку з тонікою на шостій струні ядро акорду (тоніка, терція і квінта) будуть розташовані відповідно на четвертій, третьої і другої струнах. На першій і п'ятій струнах зручно брати альтерірованние ступені. Якщо тоніку розташувати на п'ятій струні, то ядро акорду зміщується відповідно на третю, другу і першу струни. Зручною для альтерацій залишається тільки четверта струна, так як шоста використовується рідко. Строго кажучи, милозвучність акорду безпосередньо залежить від того, на якій струні розташована тоніка. Так влаштовано людське вухо, що першим воно почує найнижчий звук (тоніку). Ось чому не рекомендується брати альтерації на шостій струні, якщо тоніка розташована на п'ятій. Просто це може збити з пантелику в слуховому сприйнятті. Строго кажучи, розташовувати ступені акорду краще за класичним принципом - у висхідному порядку і бажано по терціях. Але на гітарі, вибираючи струну для найнижчого звуку ми, тим самим, обмежуємо його звучність від шести максимально до трьох мінімально. Дійшовши до цих рядків, що читає замітки буде вже важко представляти це на грифі. Тому звернемося до таблиці №1, яка називається «Розташування основних альтерацій акордів з тонікою на 1-ій, 3-ій, 4-ої і 6-ої струнах».


Рекомендую відкрити її в окремому вікні і читати далі. При цьому краще мати під рукою гітару, щоб відразу спробувати взяти той чи інший акорд. Основна точка відліку в цій таблиці - 6-я струна. 1-а, 3-я і 4-я струни будуть виконувати допоміжні функції. Всі тоніки в таблиці обведені в кружок і позначені цифрою «1». Терції - велика і мала позначені (+) 3 і (-) 3 відповідно. Слід мати на увазі, що в позначенні гітарних акордів терції, також як і квінти не описує. А ось альтерації 5-тій сходинці, так само, як 7-й і 9-ої прописуються завжди. Нехай вас поки не бентежить відсутність в таблиці інших ступенів, які так само можуть зустрічатися як в основному, так і в альтерірованних вигляді. Це зроблено для того, щоб не перевантажувати зорової інформацією. Крім того, 5-а, 7-а і 9-а ступені найчастіше зустрічаються в практиці гітарного акомпанементу. 6-й ступінь в таблиці так само позначена, але альтерації вона не піддається. 4-й ступінь, як правило, має приставку «sus», що означає відсутність (заміщення) терції в акорді. Такий акорд звучить дуже напружено - НЕ мажор і не мінор. У світовій практиці прийнято альтерації 5-ої, 9-ій і деяких інших ступенів позначати у вигляді бемоль і дієз, а не «мінусів» і «плюсів». А ось підвищена септима (вона ж велика) позначається або «+7», або «maj 7». Дієз 7 практично ніде не зустрічається. Таким чином, в таблиці представлені всі часто зустрічаються ступені звукоряду і їх основні альтерації. Зверніть увагу, що струни в таблиці розташовані зверху вниз (від 1-ої до 6-ої), а номери ладів не позначені зовсім. Відправну точку з тонікою на відповідній струні вибирає сам гітарист, в залежності від того, який акорд йому потрібно взяти.

Тепер перейдемо до того, як же користуватися цією таблицею? Розглянемо загальний випадок - акорди з тонікою на 6-ий струні із застосуванням прийому «баре» (шестізвучние акорди). Акорди в нульовій позиції з використанням відкритих струн поки залишимо в спокої. Наприклад, нам потрібно взяти ля-мажорний акорд. Знаходимо тоніку акорду «1» на 6-ий струні - це буде 5-ий лад. Ставимо на нього вказівний палець. Основне мажорний тризвук буде розташовано: на 4-ій струні на 7-му ладу (тоніка на октаву вище «1»), 3-ї струні на 6-му ладу (велика терція "+3") і на 2-й струні на 5-му ладу (чиста квінта «5»). Щоб вийшов шестізвучний акорд, потрібно вказівним пальцем взяти велику «баре» до 1-ої струни, мізинцем притиснути тоніку на 4-ій струні, середнім пальцем - велику терцію на 6-му ладу і безіменним пальцем - квінту (на октаву нижче) на сьомому ладу 5-ої струни. Акорд готовий! Як видно наочно, в складі цього акорду є потроєння через октави тоніки і подвоєння через октаву квінти. Ля-мінорний акорд виглядає трохи простіше, тому що і мала терція ( «-3») і квінта ( «5») будуть знаходитися на 5-му ладу і братися за допомогою «баре» вказівним пальцем. Квінта на 5-й струні притискається безіменним пальцем, а тоніка на 4-ій - мізинцем. У цьому акорді також присутні потроєння тоніки і подвоєння квінти.

По-секрету скажу, що саме такі акорди - з подвоєння і потроєння прозвали «Тупорилої» або «для дебілів» , Оскільки ніяких емоцій, крім веселощів або печалі вони не викликають. До вас, шановний читачу, це не має ніякого відношення. Як видно з таблиці №1, шестізвучние акорди мають найбільше обмежень в силу невідповідності кількості ігрових пальців і кількості струн. Найбільше мене радують питання моїх наймолодших учнів типу: «А чому струн шість, а пальців п'ять?» Або «Нот сім, а струн шість?». Кожен учитель знайдеться, як відповісти на ці дитячі питання. Я б відповів так: «Тому, що у справжнього гітариста є одна міцна попа і йому все дарма!».

Я вже згадував про те, що в разі шестізвучних акордів умовно незадіяними залишаються перша і четверта струни, так як на них розташовані дублювання тонік. Ось на цих струнах і відбуваються основні альтерації. Апплікатура при цьому приймає часом дуже химерні форми, такі, що не кожному гітаристу сподобаються. Проте, якщо стоїть в партитурі акорд Gm7 + 5-9 (дієз і бемоль не вмію писати в Word-е) - то будьте ласкаві його знайти і зіграти. А інакше, який же ви професіонал?

Чого не слід робити, користуючись цією таблицею? Це важливо! Не слід перевантажувати акорди подвоєннями ступенів мажорних і мінорних тризвуків. Не слід брати разом квінту і її ж альтерірованних щабель. Це нонсенс. Навчіться впевнено грати акорди спочатку з одного альтерацією. Пам'ятайте, щоб не змінювався клас акорду з мажорного на мінорний, не можна «чіпати» терцію, тобто вона повинна обов'язково бути присутнім в кожному акорді. «Жертвувати» можна тоніком і квінтами. Не рекомендується розташовувати альтерірованние звуки акорду нижче його основного тону.

Все сказане вище справедливо і до таблиці №2, де опорним звуком при побудові акордів буде п'ята струна. Ці акорди відрізняються більшою простотою, але менш рухливі в плані альтерацій. Апплікатура цих акордів часто не менш химерна. Шоста струна в них використовується вкрай обережно.


При побудові акордів з використанням цих таблиць найбільш ефективними є четирехзвучние акорди з септимою ( «7»). Саме ці акорди отримали найбільшу кількість епітетів серед музикантів, особливо джазових. Їх явною перевагою є нескінченна кількість фарб звукової палітри. З їх допомогою будь-яку мелодію легко обручити з гармонією і зробити нерозривним цілим.

Більш докладно про позначеннях акордів і специфіки їх застосування ми поговоримо в заключній частині цих нотаток. До зустрічі!

[ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ]                                       id      інші   російська   український   білоруський   польський   англійська   іспанська   німецький   турецька   болгарська   чеська   угорський   естонський   вірменський   казахський   іврит   грузинський   сербський   хорватський   литовський   словацький   словенський   албанський   македонський   латиська   киргизький   монгольський   португальська   узбецький   корейський   румунський   датський   грецький   нідерландський   норвезький   шведський   італійська   французький   індонезійська id арабська   хінді   бенгальський   китайський   [азербайджанський   ] [Боснійський bs ] [таджицький   ] [Латинський   ] [В'єтнамський   ] [Каннада kn ] [фінський   ] [Філіппінський   ] [Ірландський   ] [Ісландський   ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський   ] [Африкаанс   ] [Амхарська am ] [каталанська   ] [Себуанська ceb ] [корсиканська   ] [Валлійський   ] [Есперанто   ] [Баскська eu ] [перський   ] [Фризька   ] [Галісійська   ] [Гуджараті gu ] [хауса   ] [Гавайський   ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський   ] [Кхмерский   ] [Курманджі   ] [Люксембурзький lb ] [лаоський   ] [Малагасійська   ] [Маорі   ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський   ] [Мальтійський   ] [Бірманський my ] [непальська   ] [Чева ny ] [панджабі   ] [Пушту   ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа   ] [Шона sn ] [сомалійський   ] [Сесото st ] [суданський   ] [Суахілі   ] [Тамільська   ] [Телугу te ] [тайський   ] [Урду   ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу   ]   [ TF ] Немає тексту   Контейнер пошкоджений id інші російська український білоруський польський англійська іспанська німецький турецька болгарська чеська угорський естонський вірменський казахський іврит грузинський сербський хорватський литовський словацький словенський албанський македонський латиська киргизький монгольський португальська узбецький корейський румунський датський грецький нідерландський норвезький шведський італійська французький індонезійська id арабська хінді бенгальський китайський [азербайджанський ] [Боснійський bs ] [таджицький ] [Латинський ] [В'єтнамський ] [Каннада kn ] [фінський ] [Філіппінський ] [Ірландський ] [Ісландський ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський ] [Африкаанс ] [Амхарська am ] [каталанська ] [Себуанська ceb ] [корсиканська ] [Валлійський ] [Есперанто ] [Баскська eu ] [перський ] [Фризька ] [Галісійська ] [Гуджараті gu ] [хауса ] [Гавайський ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський ] [Кхмерский ] [Курманджі ] [Люксембурзький lb ] [лаоський ] [Малагасійська ] [Маорі ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський ] [Мальтійський ] [Бірманський my ] [непальська ] [Чева ny ] [панджабі ] [Пушту ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа ] [Шона sn ] [сомалійський ] [Сесото st ] [суданський ] [Суахілі ] [Тамільська ] [Телугу te ] [тайський ] [Урду ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу ] [ TF ] Немає тексту
Контейнер пошкоджений! Спробуйте отримати статтю заново GetTextFromUrl.php , але це призведе до видалення всіх існуючих перекладів !!!

Що це таке?
Тепер перейдемо до того, як же користуватися цією таблицею?
Найбільше мене радують питання моїх наймолодших учнів типу: «А чому струн шість, а пальців п'ять?
» Або «Нот сім, а струн шість?
А інакше, який же ви професіонал?
Чого не слід робити, користуючись цією таблицею?
Що це таке?
Тепер перейдемо до того, як же користуватися цією таблицею?
Найбільше мене радують питання моїх наймолодших учнів типу: «А чому струн шість, а пальців п'ять?
» Або «Нот сім, а струн шість?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: