Статьи

Навчання грі на 12-струнної гітарі - Віртуози

Порівнювали ви коли небудь звучання пісні, записаної в моно-варіанті і стерео? Обсяг, глибина, насичене звучання - різниця помітна миттєво. Приблизно така ж різниця в звуці призводить музиканта до 12-струнної гітарі, бажання додати до звичного звуку улюбленої шестіструнка обсяг і насиченість!

12-струнна гітара - це інструмент, у якого не 6 струн, як у звичної всім гітари, а 12. Термін «дванадцятиструнну гітара» відноситься до тих інструментів, де є шість парних рядів струн (одна струна основна, друга додаткова), хоча в природі існують гітари, де всі струни є рівнозначними і розташовані в один ряд.

Дванадцятиструнну гітара хоч і схожа зовні на шестиструнную гітару, але в силу додаткових шести струн має свої особливості:

- Через додаткового ряду струн гриф дванадцятиструнну гітари ширше і масивніше.

- Корпус дванадцятиструнну гітари масивніше і міцніше, тому що навантаження на нього більше. Корпуси таких інструментів мають конструкцію дредноут (dreadnaught) - масивний корпус, який дозволяє добувати гучний звук і робити упор на низькі тони, він добре підходить для акомпанементу акордами. Другий вид корпусу, який використовується для виготовлення дванадцятиструнну гітару - це джамбо (jumbo). Такий корпус, як і дредноут, масивний і міцний, але має більш округлі форми. За звучанням джамбо нічим не поступається дредноути.

Через перерахованих вище особливостей вимога до якості дванадцятиструнну гітару значно вище. Звідси і істотна надбавка в ціні в порівнянні з класичними гітарами.

Найголовнішим і важливою відмінністю дванадцятиструнну гітари від шестиструнній, звичайно ж, є глибина і насиченість звуку. Саме через це відмінності досвідчені музиканти набувають для себе цей інструмент, не дивлячись на високу ціну.

У кожній парі струн у дванадцятиструнну гітари одна струна є основною, а друга додаткової. Додаткова струна розташована на відстані 4 мм від основної і виготовляється зі сталевого дроту без обмотки. Відповідно, додаткові струни більш тонкі.

Особливість виду і розташування струн тягне за собою і особливості в налаштуванні інструменту.

Налаштування 12-струнної гітари дуже схожа на настройку звичайної акустичної гітари з шістьма струнами - основні струни настроюються по тому ж строю (EH (В) -GDAE). Особливість в налаштуванні стосується тільки додаткових струн - в класичному варіанті в першій і в другій парі вони налаштовуються в унісон з основними, з третього по шостий пару - на октаву вище. Класичний лад виглядає так:

Перша пара: Перша пара:

- основна струна - E (ми) першої октави;

- додаткова струна - E (ми) першої октави.

Друга пара:

- основна струна - H або В (сі) малої октави;

- додаткова струна - H або В (сі) малої октави.

Третя пара:

- основна струна - G (сіль) малої октави;

- додаткова струна - G (сіль) першої октави.

Четверта пара:

- основна струна - D (ре) малої октави;

- додаткова струна - D (ре) першої октави.

П'ята пара:

- основна струна - A (ля) великої октави;

- додаткова струна - A (ля) малої октави.

Шоста пара:

- основна струна - Е (ми) великої октави;

- додаткова струна - Е (ми) малої октави.

В альтернативних варіантах настройки басові пари можуть бути налаштовані в квінту або в кварту, а високі пари - в терції і септими. Також гітару можна налаштувати на тон нижче, щоб продовжити термін її служби, - така настройка і установка каподастра на першому ладу послаблює натяг струн, що зменшує навантаження на інструмент в цілому.

Якщо у людини розвинений музичний слух, то налаштувати гітару для нього не складе труднощів - він може налаштувати гітару на слух за допомогою вже наявних інструментів або скористатися спеціальними online-тюнерами, що не вимагають мікрофона, які можна знайти в Інтернеті. У кого слух менш розвинений, варто пошукати online-тюнери, де потрібно мікрофон, щоб визначати правильність звуку, або звернутися до викладачів музичної школи Віртуози, які допоможуть вам і налаштувати гітару і навчитися на ній грати.

Гітару можна налаштувати і за допомогою вилочкової або духового камертона. Вилочкової камертон зазвичай відтворює ноту ля (А) першої октави. На гітарі це звук першої струни, затиснутою на п'ятому ладу. Одиночний духовий камертон відтворює ноту ми (Е) першої октави, на яку і налаштовується відкрита перша струна (перша пара струн) на гітарі. Духовий камертон з шістьма отворами використовувати ще зручніше - звуки, що видаються за допомогою такого камертона, відповідають потрібним звуків для кожної струни (основний струни в дванадцятиструнну гітарі) у відкритому стані.

Щоб додатково перевірити настройку струн, використовують наступний порядок:

  • Перша пара (1 і 2 струни) налаштована в унісон, і звук відкритих струн відповідає ноті ми (Е) першої октави (перевіряється за допомогою іншого вже налаштованого інструменту, по тюнера або камертону).
  • Друга пара (3 і 4 струни) налаштована в унісон, а притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритими струнами першої пари.
  • Основна струна третьої пари (5 струна), притиснута на четвертому ладу, звучить в унісон з відкритими струнами другої пари.
  • Додаткова струна третьої пари (6 струна) налаштовується в останню чергу. Повинна звучати в унісон з притиснутою на дванадцятому ладу своєї основної струною або притиснутою на третьому ладу першою парою струн.
  • Основна струна четвертої пари (7 струна), притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритою основний струною третьої пари.
  • Додаткова струна четвертої пари (8 струна), притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритою додаткової струною третьої пари.
  • Основна струна п'ятої пари (9 струна), притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритою основний струною четвертої пари.
  • Додаткова струна п'ятої пари (10 струна), притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритою додаткової струною четвертої пари.
  • Основна струна шостої пари (11 струна), притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритою основний струною п'ятої пари.
  • Додаткова струна шостої пари (12 струна), притиснута на п'ятому ладу, звучить в унісон з відкритою додаткової струною п'ятої пари.

Шосту струну (додаткову в третій парі) рекомендують налаштовувати в останню чергу, тому що її натяг найбільше. Якщо струни нові, то варто налаштовувати шосту струну на тон нижче, а коли струна трохи розтягнеться, можна дотягнути до потрібного звучання. Після настройки шостої струни налаштовують додаткові струни четвертої, п'ятої та шостої пари (8-а, 10-а, 12-а струни).

Після того, як гітара налаштована, можна її використовувати за прямим призначенням. Грати можна як пальцями, так і спеціальним плектром. У гри на 12-струнної гітарі є своя специфіка - затискати треба відразу по дві струни в парі. Виходить це не відразу, тому необхідно час, щоб звикнути. Зате, коли навик досягне високого рівня, можна почути всю красу звучання цього інструменту. Пісня під дванадцятиструнну гітару звучить цікавіше й виразніше.

Через наявність додаткових струн, розташованих дуже близько до основних, грати арпеджіо або виводити мелодію на такій гітарі досить складно - потрібно одночасно захоплювати відразу дві струни. Більш широкий гриф теж додає свої складності - людям з невеликою і слабкою пензлем доведеться прикладати багато зусиль, щоб брати деякі акорди, особливо ті, де використовується баре. Ще одна складність - це більш сильний натяг струн, яке надає додаткове навантаження на кінчики пальців лівої руки. Одним з варіантів подолання зазначених труднощів є вибір таких творів, де в якості акомпанементу використовуються тільки акорди з відкритими струнами. Таких творів не мало, тому проблем в пошуку виникнути не повинно. В якості ще одного способу полегшення гри на такій гітарі можна запропонувати альтернативну настройку, де всі струни настроюються на півтону нижче, що зменшує натяг струн і полегшує їх використання.

Сучасні технології дозволяють самостійно вчитися грі на гітарі як за книжками-самовчителях, так і по онлайн-уроків в Інтернеті. Однак, якісніше і швидше освоїти гітару допоможе тільки живий фахівець з навчання грі на гітарі , Що сидить поруч з вами і спрямовує вас в потрібну сторону.

Порівнювали ви коли небудь звучання пісні, записаної в моно-варіанті і стерео?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: