Статьи

"Капалуха" В.П. Астаф'єв

  1. Канал "Розумники" в YouTube
  2. Короткий зміст РОЗПОВІДІ "КАПАЛУХА" (ДЛЯ читацьких ДНЕВНИКА)
  3. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ РОЗПОВІДІ В. П. Астаф'єва "КАПАЛУХА"
  4. Виклад за оповіданням "КАПАЛУХА"
  5. АНАЛІЗ РОЗПОВІДІ "КАПАЛУХА"
  6. Перекази "КАПАЛУХА"
  7. ГОЛОВНА ДУМКА РОЗПОВІДІ "КАПАЛУХА"
  8. ЗАГАДКА
  9. Прислів'я
  10. ПЛАН до розповіді "КАПАЛУХА"

Дивитися і слухати розповідь "КАПАЛУХА"

Канал "Розумники" в YouTube

"Підписує ЗАРАЗ на наш канал!"

Читати розповідь В. Астафьєва "КАПАЛУХА"

Ми наближалися до альпійських уральським лугах, куди гнали колгоспний скотна річну пасіння.

Тайга поріділа. Ліси були суцільно хвойні, пошкоджені вітрами і північній холодом. Лише де-не-де серед редколапих ялин, ялиць і модрин ворушіться боязкою листям берізки і осики і між дерев розгортається звиті равликами гілки папороть.

Стадо телят і бичків втягнулася на стару, завалену деревами просіку. Бички і телята, та й ми теж, йшли повільно і втомлено, насилу перебиралися через сучкуватий хмиз.

В одному місці на просіку видався невеликий бугорочек, суцільно затягнутий бледнолістим доцвітає чорничник. Зелені пухирці майбутніх чорничних ягід випустили трохи помітні сірі билиночки-пелюстки, і вони якось непомітно обсипалися. Потім ягідка почнеться збільшуватися, червоніти, потім синіти і, нарешті, стане чорною з сивим нальотом.

Смачна ягода чорниця, коли дозріє, але цвіте вона скромно, мабуть, скромніше всіх інших ягідників.

У чорничного горбка піднявся шум. Побігли телята, задерши хвости, закричали дітлахи, які гнали отару з нами.

Я поспішив до горбку і побачив, як по ньому з розпущеними крилами бігає колами глухарка (мисливці частіше називають її капалухой).

- Гніздо! Гніздо! - кричали хлопці. Я став озиратися по сторонах, обмацувати очима чорничний бугор, але ніякого гнізда ніде не бачив.

- Та ось же, ось! - показали дітлахи на зелену корч, біля якої я стояв.

Я глянув, і серце моє забилося від переляку - мало не наступив на гніздо. Ні, воно не на горбку було світо, а посеред просіки, під пружно видати з землі коренем. Обросла мохом з усіх боків і зверху теж, затягнута сивими патлами, ця непримітна хатка були прочинені в сторону чорничного горбка. В хатці утеплене мохом гніздо. В гнізді чотири рябоват світло-коричневих яйця. Яйця трохи менше курячих. Я помацав одне яйце пальцем - воно було тепле, майже гаряче.

- Візьмемо! - видихнув хлопець, який стояв поруч зі мною.

- Навіщо?

- Та так!

- А що буде з капалухой? Ви подивіться на неї! Капалуха металася в стороні. Крила у неї все ще разброшени, і вона крейди ними землю. На гнізді вона сиділа з розпущеними крилами, прикривала своїх майбутніх дітей, зберігала для них тепло. Тому і закостенілі від нерухомості крила птаха. Вона намагалася і не могла злетіти. Нарешті злетіла на гілку ялини, села над нашими головами. І тут ми побачили, що живіт у неї голий аж до шийки і на голій, пупирістой грудей часто-часто трепечеться шкіра. Це від переляку, гніву і безстрашності билося пташине серце.

- А пух-то вона вищипала сама і яйця гріє голим животом, щоб кожну краплю свого тепла віддати зароджуються птахам, - сказав підійшов учитель.

- Це як наша мама. Вона все нам віддає. Все-все, кожну крапельку ... - сумно, по-дорослому сказав хтось із хлопців і, повинно бути засоромившись цих ніжних слів, вимовлених вперше в житті, невдоволено крикнув: - А ну пішли стадо наздоганяти!

І все весело побігли від капалухіного гнізда. Капалуха сиділа на сучку, витягнувши слідом нам шию. Але очі її вже не стежили за нами. Вони цілилися на гніздо, і, як тільки ми трохи відійшли, вона плавно злетіла з дерева, заповзла в гніздо, розпустила крила і завмерла.

Очі її почали затягуватися дрёмной плівкою. Але вся вона була насторожі, вся напружінілся. Серце капалухі билося сильними поштовхами, наповнюючи теплом і життям чотири великих яйця, з яких через тиждень-два, а може, і через кілька днів з'являться головаті глухарята.

І коли вони виростуть, коли дзвінким Зорева квітневого ранку впустять свою першу пісню в більшу і добру тайгу, може бути, в пісні цієї будуть слова, незрозумілі нам пташині слова про матір, яка віддає дітям все, іноді навіть життя свою.

Короткий зміст РОЗПОВІДІ "КАПАЛУХА" (ДЛЯ читацьких ДНЕВНИКА)

Часто найяскравішим враженням, особливо для дитини, стає явище природи або якесь жива істота. Дитина вже "влаштувався" в світі, знає життя навколо себе, а ще якщо це міська дитина ... то виїзд за місто, зіткнення віч-на-віч з природою - дуже важливо. В оповіданні описується, як маленький герой побачив птицю. Точніше, спочатку він побачив її гніздо, а там майбутні пташенята - ще в шкаралупі. Його приятель запропонував забрати їх. На логічне запитання героя "навіщо", той не зміг відповісти. І тут вони побачили дивну птицю - у неї не було пір'я на грудях, а ще поводилася вона дуже дивно - шумно. Зрозуміло, що вона хвилювалася, адже це було її гніздо, її дітки.

Тут до хлопців підійшов учитель і пояснив, що птах ця вискубує сама у себе пір'я на грудях, які все одно не допомагають літати, щоб пташеням було тепліше. Він назвав її дивне ім'я - капалуха. Звичайно, хлопців вразила поведінка птаха, її самовідданість.

Розповідь вчить уважному ставленню до світу природу, а ще тому, що звірі та птахи можуть бути такими сміливими і самовідданими, що людям з них тільки приклад брати.

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ РОЗПОВІДІ В. П. Астаф'єва "КАПАЛУХА"

Видатний російський письменник В. П. Астаф'єв народився в 1924 році в сибірському селі. Дитинство письменника було дуже важким: його сім'я була вислана на заслання, а маленькому хлопчикові довелося жити в дитячому будинку. Саме ті події, які відбувалися з ним у притулку лягли в основу перших творів автора.

У своїх оповіданнях він описував важке дитинство своїх друзів, які були змушені рости без батьківської любові та турботи. Юність Астаф'єва припала на період Великої Вітчизняної війни. Письменник також описував військові події, героїчну боротьбу радянського народу в своїх оповіданнях і новелах. Окреме місце в його творчості займає тема природи і рідного села.

Адже дитинство його пройшло в красивому краї - Сибіру, ​​серед густих ялинових лісів і дзеркально-чистих вод Єнісею. Один з таких оповідань - "Капалуха".

Виклад за оповіданням "КАПАЛУХА"

Оповідання ведеться від імені самого автора. Ця історія трапилася з ним в шкільному віці, коли він зі своїми друзями випасав молодих телят. На початку розповіді ми бачимо всю красу тайгового краю - з неперевершеною майстерністю автор описує природу своєї маленької батьківщини - хвойні дерева, густі килими трави і маленькі кущики чорниці, які боязко ховаються в заростях.

Один з друзів маленького хлопчика (автора) раптом помітив капалуху, яка намагалася втекти від мисливців. Хлопчики оглянули траву і раптом помітили гніздо цього птаха, в якому затишно розташовувалося чотири яйця. Хтось із хлопців захотів забрати яйця з собою, однак учитель заборонив це робити, пояснивши, що з цих яєць незабаром вилупляться маленькі пташенята.

Хлопчику стало соромно - він почав порівнювати капалуху зі своєю матір'ю, яка дарувала йому любов і турботу в дитинстві. Розмова хлопців вчителя перервав крик капалухі, яка незважаючи на загрозу власному життю, все ж повернулася до своїх майбутніх пташенятам. Коли хлопці відійшли, капалуха дбайливо вкрила яйця своїми широкими крилами.

Автор закінчує свою розповідь власними міркуваннями про те, що через кілька днів світ побачать маленькі пташенята, які своїм співом стануть перетворювати незрівнянну природу тайги.

АНАЛІЗ РОЗПОВІДІ "КАПАЛУХА"

Незважаючи на те, що капалухе вдалося захистити своїх пташенят від небезпеки, ця розповідь є дуже сумним. Ця історія трапилася з автором, коли він перебував у дитячому будинку. Хлопчик, який порівнював капалуху зі своєю матір'ю, ніколи не бачив її, так як був сиротою.

Вихованці дитячого будинку потребували материнської турботи. Розповідь вчителя про майбутніх маленьких пташенят розтопив серця маленьких хлопців, які були позбавлені любові своїх мам. Автор наділяє капалуху людськими рисами - сміливістю, здатністю любити і захищати своє потомство.

Цим він ще більше наближає птицю до образу матерів покинутих дітей. Також в своєму творі автору вдалося торкнутися теми краси рідного краю. Читаючи розповідь, ми немов переносимося в тайгу: бачимо її могутні багатовікові дерева, свіжі трави, намиста ягід.

Перекази "КАПАЛУХА"

Оповідання ведеться від імені самого автора. Ця історія трапилася з ним, коли він і його друзі випасав молодих телят.

Один з друзів маленького хлопчика (автора) раптом помітив капалуху, яка намагалася втекти від мисливців. Хлопчики оглянули траву і раптом помітили гніздо цього птаха, в якому розташовувалося 4 яйця. Хтось із хлопців захотів забрати яйця з собою, однак учитель заборонив їм це робити, пояснивши, що з цих яєць незабаром вилупляться пташенята. Хлопчику стало соромно, і він почав порівнювати капалуху з власною матір'ю, яка дарувала йому любов і турботу в дитинстві. Розмова хлопців вчителя перервав крик капалухі, яка незважаючи на загрозу власному життю, повернулася до власних пташенятам. Коли хлопці відійшли, капалуха дбайливо вкрила яйця своїми широкими крилами. Автор закінчує розповідь власними міркуваннями, про те що через кілька днів світ побачать маленькі пташенята, які своїм співом будуть перетворювати незрівнянну природу тайги.

ГОЛОВНА ДУМКА РОЗПОВІДІ "КАПАЛУХА"

Материнська любов над усе на світі. Головне призначення людини - творити добро. Не нашкодь.

ЗАГАДКА

Вгадайте, що за птиця?
У густому лісі живе.
Схожа на курку та півня.
А навесні, коли пісні співає,
Нічого не чує, зовсім глуха.
Звідси його назва.
ВІДПОВІДЬ: - Глухар.

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО Глухар

Глухар - одна з найдавніших птахів на землі. Живуть ці птахи зазвичай в глухих соснових лісах і болотах. Гніздяться на землі і на деревах. Зазвичай тримаються тих місць, де вивелися. У сніжні зими пізно увечері глухарі падають з дерев в замет і там ночують. Дивовижне видовище - виліт птахів з - під снігу. Ідеш на лижах, кругом молочна гладь, сніжинки виблискують на сонці. І раптом з - під ніг виривається зграя птахів з гучним грюканням крил, немов поруч рвуть на частини брезент. І сніжна пил забивається в очі.

Виводять пташенят глухарі в кінці травня - початку червня. Яйця відкладають на землю, в ямці, куди приносять мох, дрібні гілки і пір'я. Висиджують, як кури, три тижні. Малюки ледь обсохнув, ходять за батьками і незабаром починають самі годуватися мухами, мурашками, ягодами. Водить пташенят тільки мати. Вона ж вчить їх добувати корм і ховати в траві в хвилину небезпеки.

Глухарка світло - коричнева з іржавими і білими поперечними смужками. Її навіть не помітиш, коли вона сидить на гнізді, серед гілок і сухого листя.

Навесні, коли глухар - півень співає свою пісню, він часто нічого не чує. За це і прозваний глухарем ".

Прислів'я

Немає лісу - посади.

Материнська молитва з дна моря виймає.

Немає кращого дружка, ніж рідна матінка.

При сонечку-тепло, при матінці-добро.

Мати високо руку підніме, та не боляче опустить.

Хто батька і матір шанує, то навіки не гине.

Птах рада весни, а немовля-матері.

ПЛАН до розповіді "КАПАЛУХА"

1. Опис тайги.
2. Маленький горбочок.
3. Гніздо глухарки.
4. Птах і її поведінку.

СЛОВНИКОВА РОБОТА

Просіка - смуга в лісі, очищена від дерев.
Чорничник - місце, де росте ягода чорниця.
Хмиз - сухий хмиз, дерева, що впали на землю.
Тайга - труднопроходимий, переважно хвойний ліс.
Косми - скуйовджені пасма волосся.
Ялиця - хвойне дерево родини соснових, що має пірамідальну форму.
Депасовище - місце, де випасають худобу.
Пошкоджені - криві.
Напружено - напружені.
Альпійські - високогірні.
Косми - скуйовджені пасма волосся.

ПИТАННЯ - ВІДПОВІДІ за оповіданням "КАПАЛУХА"

1. Яку птицю мисливці називають капалухой? Чому? - (Глухарка, самка глухаря. І тільки самка глухаря, яка вже мама, у якої є або недавно було потомство.)
2. Де відбувається подія, описана в казці? - (В тайзі).
3. Яких тварин гнали на пасіння? - (Стадо телят і бичків).
4. Що росте на невеликому бугорочки? - (Ягода чорниця).
5. Чому навколо горбка піднявся шум? - (Тому що, по ньому з розпущеними крилами бігає колами глухарка).
6. Де хлопці виявили гніздо птиці? - (У чорничного горбка).
7. Що відчув оповідач, коли побачив гніздо? - (Він злякався).
8. Якими були яйця в гнізді? - (В гнізді було чотири рябоват світло-коричневих яйця. Яйця трохи менше курячих.)
9. Яке відкриття зробив підійшов пастух? - (Він знайшов гніздо капалухі).
10. Визначте жанр твору? Чому? - (Розповідь. Тому що тут мова йде про одну подію і в ньому мала кількість дійових осіб.)
11. Який тип тексту? - (Оповідання.)
12. Хто є дійовими особами. - (Діти, учитель, капалуха, автор.)
13. Які слова, характеризують капалуху? - (Дбайлива, безстрашна, смілива.)
14. Які почуття ви відчуваєте, коли читаєте цей твір? - (Смуток, жалість до капалухе, почуття гніву на хлопців.)
15. Які почуття ви випробували до матері-капалухе? - (Захоплення, подяки, поваги.)
16. Як ви розумієте слово самовіддана? - (Готова пожертвувати життям заради майбутніх пташенят.)
17. Які слова в тексті, кажуть про почуття капалухі? - (Гнів, переляк, безстрашність.)
18. Чому діти вирішили не чіпати гніздо? - (Захопилися сміливістю птиці - матері, їм стало її шкода.)
19. У житті людей зустрічаються подібні випадки? - (Мама теж захистить нас у скрутну хвилину.)
20. Заспокоїлась чи капалуха відразу? - (Вона не позбулася свого страху і хвилювання за своїх дітей, вона завжди була насторожі.)
Дивіться також: "Пізно ввечері" Ю.В. Бондарєв

Навіщо?
А що буде з капалухой?
1. Яку птицю мисливці називають капалухой?
Чому?
2. Де відбувається подія, описана в казці?
3. Яких тварин гнали на пасіння?
4. Що росте на невеликому бугорочки?
5. Чому навколо горбка піднявся шум?
6. Де хлопці виявили гніздо птиці?
7. Що відчув оповідач, коли побачив гніздо?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: