Статьи

Воші на голові: зовнішній вигляд, симптоми і шляхи зараження

  1. Зовнішній вигляд і розвиток комах
  2. Зовнішній вигляд і будова
  3. Розвиток і розмноження
  4. симптоми педикульозу
  5. Причини та шляхи зараження
  6. причини педикульозу
  7. Шляхи передачі вошей

Воші на голові називаються головними. Вони є одним з підвидів людської воші . Як зрозуміло з назви, живуть вони в волоссі у людини, проте іноді переповзають на бороду, вії та брови. Головні воші маленькі і непомітні. Виявити їх в волоссі надзвичайно складно. Крім цього вони ведуть малорухливий спосіб життя і велику частину часу проводять, вчепившись в волосинку своїми кігтиками і завмерши.

одним з підвидів людської воші

Зовнішній вигляд і розвиток комах

Головна воша - строго спеціалізований паразит. В процесі еволюції він пристосувався до життя на певній частині тіла людини - голові. У нього подовжена форма тулуба, яка допомагає безперешкодному пересуванню по волосяному покриву і чіпкі лапки, які закінчують гострими гачками, що нагадують краби клешні. Все це значно сприяє його життя і процвітання виду.

Зовнішній вигляд і будова

Як виглядають воші, що мешкають на голові? Зовні це досить дрібні комахи бурого кольору, які не перевищують в довжину 4 мм. У них є чіпкі лапки і ротовий апарат колючо-смокче типу, пристосований до проколювання шкіри і перекачуванню крові в черевце кровососів. Крил у вошей немає. Вони втратили їх за непотрібністю, однак замість обзавелися гострими кігтиками на кінцях лапок і шипиками, розташованими по всій поверхні тіла. Вони допомагають паразита утримуватися на волоссі і не падати при русі.

Тіло головний воші витягнуто в довжину. Така форма не заважає паразита при переміщенні і допомагає йому сховатися між волосинками. Очі прості, темного кольору, розташовані з боків голови. Нижче розташовані дві пари коротких членистих вусиків, що виконують функцію осязательного органу.

Цікавий факт! Головна воша здатна досить спритно пересуватися. За хвилину вони здатні подолати відстань в 35 см, що є досить значним результатом для такого маленького комахи.

Розвиток і розмноження

Воші головні - синантропа. Цикл розвитку цих комах тісно пов'язаний з людиною і має наступні етапи:

  • яйце
  • личинка
  • доросла комаха.

яйця головних вошей (гниди) - близько 0,8 мм в довжину. Вони мають білястого кольору і добре видно неозброєним оком. Зовні вони виглядають як дуже дрібні біленькі крапельки і є один з основних ознак, що вказують на те, що в волоссі завелися воші головні. Інкубаційний період зародка сильно залежить від температури навколишнього середовища. У сприятливих умовах, при 37 0С і високої вологості він здатний розвинутися за 4 дні. При 26 0С період розвитку збільшується до двох тижнів і вище.

Личинка, або німфа дуже схожа на дорослу комаху, проте поступається йому за розмірами. Середня довжина тіла личинки від 1 до 2 мм. За весь час свого розвитку німфа тричі скидає свою шкірку, з кожним разом помітно збільшуючись в розмірах. Всього ж період личинкової стадії займає від 10 до 14 днів.

Доросла воша здатна до продовження роду вже через добу після линьки. Вона злучається з самцем і починає відкладати яйця. У день самка здатна народжувати на світ до 4 штук яєць. Всього ж за все своє життя, яка становить 27 - 30 днів, вона відкладає приблизно 150 гнид.

Цікавий факт! Головні воші сприяють посиленню росту волосся. Сверблячка, що провокується ними, викликає бажання почухатися. Своєрідний масаж, на думку вчених, викликає прилив крові до волосяної цибулини і відповідно кращому постачанню її поживними речовинами.

симптоми педикульозу

Воші в волоссі практично не помітні для людського ока. Цьому сприяють їх мікроскопічні розміри і маскує забарвлення. Однак все ж є симптоми, за якими можна визначити педикульоз навіть на ранніх стадіях розвитку.

Симптоми хвороби:

  • сильне свербіння на шкірі голови;
  • розчухи, подряпини;
  • сліди укусів у вигляді невеликих червоних цяток;
  • гниди на волоссі;
  • дорослі комахи і їх личинки.


Бути пильними слід вже при появі першої ознаки - свербіння. Він викликається у відповідь на роздратування шкіри слиною паразита, яку він виділяє при укусі. Сверблячка іноді буває настільки сильним, що призводить до скальпування ділянок шкіри на голові. У ранку потрапляє патогенна мікрофлора, яка в свою чергу може викликати серйозне запалення і утворення гнійників.

Гниди і живі комахи є явною ознакою хвороби. Виявити їх можна при уважному огляді голови або вичісування волосся густим гребінцем. При цьому гниди добре видно неозброєним оком, проте їх практично неможливо вичесати. Дорослі комахи навпаки, практично не помітні в волоссі, проте добре видно на світлому аркуші паперу, яку слід покласти під голову перед вичісуванням.

Більш докладний опис симптомів педикульозу, а також ускладнень, які можуть розвинутися на його тлі, шукайте в статті: Які симптоми свідчать про появу вошей?

Цікавий факт! Педикульозом найчастіше хворіють нервові, виснажені люди. Благополучні і спокійні господарі комахою чимось не подобаються. Є інформація, що воші пропадали самі собою через деякий час, після того, як життя людини приходила в норму.

Причини та шляхи зараження

Як передаються воші головні? Це відбувається в разі безпосереднього контакту із зараженою людиною або через предмети особистої гігієни. Поширенню хвороби також сприяють деякі чинники, що стосуються умов життя людини.

причини педикульозу

Факторами, що сприяють поширенню педикульозу, є:

  • низький рівень життя населення;
  • відсутність інформованості про шляхи зараження і способи лікування хвороби;
  • антисанітарні умови проживання;
  • скупченість і небажання митися.

Педикульоз, або вошивість, є ентомози. У деяких випадках він може ускладнюватися приєднанням бактеріальної інфекції, вірусним захворюванням і хворобами нервового характеру. Сприяють фактори чимало обтяжують перебіг хвороби.

Шляхи передачі вошей

Воші на голові можуть передаватися наступним чином:

  • при контакті з зараженим людиною;
  • через предмети особистої гігієни - гребінці, шпильки, рушник;
  • у спокійному стані на подушці, на якій спав хворий педикульозом осіб;
  • через одяг і головні убори;
  • при купанні в громадських водоймах.

Основним способом передачі є безпосередній контакт. Решта шляху зараження стають можливими тільки в тому випадку, якщо комахи потрапили в зовнішнє середовище незадовго до контакту. Це пояснюється тим, що, як правило, термін життя головних вошей поза тілом людини не перевищує 2-х днів. Саме стільки може витримати паразит без їжі.


Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: