Статьи

Харків'янин придумав кубик раніше Рубіка

Харків'янин придумав кубик раніше Рубіка, фото А.Пасюти

У той час як весь світ захоплюється новою головоломкою угорського винахідника і архітектора Рубіка, зробленої в формі кулі за принципом уже відомої головоломки "Кубик Рубіка", 67-річний інженер з Харкова Юрій Аленков стверджує, що створив прототип цієї іграшки майже 60 років тому. Винахід харків'янина навіть було запущено у виробництво на одній з радянських фабрик. "Це була моя перша серйозна головоломка, на той момент мені ледь виповнилося сім років, - згадує, як все починалося, винахідник. - Моє дитинство випало на післявоєнні роки, кругом розруха. З їжею і одягом були проблеми, про які іграшках могла йти мова ? Ми грали битим склом, осколками снарядів. Одного разу батько приніс додому кілька німецьких дерев'яних кубиків, самих звичайних, на звалищі знайшов. Я весь вечір з ними возився, будував будиночки, потім вирішив склеїти столярним клеєм паровозик з вагонами. Коли прокинувся, побачив, що затія не у далася - кубики склеїлися в куточок ".

КУТОЧОК І ТРАКТОР. Другокласнику сподобалася конструкція,, після чого він зробив ще кілька куточків і інших фігур, які склав у куб. Зробити це не так просто, потрібно перепробувати багато варіантів. На відміну від кубика, придуманого Рубіком, "куточок" - так називав свій винахід хлопчисько - складніше: 9 постатей не з'єднувалися між собою. "Це куди зручніше, більше варіантів для розвитку здібностей дитини, а не тільки логічне мислення і розвиток колірних навичок. У мене складніше завдання. Діти повинні зрозуміти, як зібрати з 9 куточків кубик, але також зробити якомога більше різних фігур з них. Можна будувати будинки, робити тварин і складати слова ".

Удосконалення кубика-куточка було попереду, а поки ... Школяр Аленков продовжував вигадувати собі і друзям забави. З двох котушок ниток, сірники і гвоздика зробив "трактор". Розкручуючи механізм, сірник штовхала нитку, котушки крутилися - "трактор" їхав. У 11 років Юра Аленков склав перший кросворд у вигляді трьох китів для газети і відправив до редакції «Зірки». Роботу надрукували, а школяреві прислали квитанцію з повідомленням про отримання гонорару - на руки хлопчик отримав рубль.

"З тих пір я постійно щось винаходжу. Сьогодні у мене сім авторських свідоцтв на винахід, шість розвиваючих ігор в 80-х випускалися в масове виробництво, я написав кілька книг. Велика частина ноу-хау присвячена кубу - є у мене куб- лічилка, куб-буквар, куб-шарада ". Власні діти надихнули Аленкова ще на один винахід - швидка азбука для вихованців дитсадка. Суть проста: квадратний аркуш паперу ділиться на маленькі квадратики і в кожен вписується буква строго за алфавітом, з іншого боку букви вже вписані, по групах, - приголосні в одному ряду, голосні - в іншому і так далі. За цією схемою його син і дочка освоїли абетку за дві секунди.

ДО ШЕСТИ - БЕЗ ГРАМОТИ! "Але коли я поїхав до Москви, на початку 80-х домігся прийому в Міністерстві, на мене з моєю азбукою подивилися, як на божевільного, а потім і зовсім сказали:" Ви що не знаєте, що в країні заборонено вчити дітей грамоті до шести років. Ми вас покараємо! "В цей же час харків'янин став лауреатом одного з серйозних всесоюзних конкурсів, який був присвячений дитячим розвиваючим іграм. Переміг все той же" куточок ", придуманий в першому класі. Іграшку потім довго виставляли в головній вітрині центрального московського універмагу в дитячому відділі. "А десь через рік до мене заїхав один і привіз три коробки моєї іграшки. Виявилося, мій кубик стали виробляти на одному з радянських заводів, але без мого відома. Я написав листа, що ні на що не претендую. Лише попросив не випускати його просто так, адже є інструкція і завдання. Склав список з 30 завдань. Але вони, мабуть, злякалися, і після мого листа іграшку зняли з виробництва ". Сьогодні головоломки Аленкова відгадують онуки. Сучасним школярів іграшки Аленкова не доступні: Україна давно не займається випуском таких ігор.

ЗА словами і цифрами У кишеню не лізе
Крім іграшок для дітвори, Юрій Аленков захоплюється словами і числами. Наприклад, паліндромами - словами-перевертнями, які читаються однаково в обох напрямках. Йому вдалося обчислити найдовше слово з цієї групи - "ротатор" (машина трафаретного друку з паперових або плівкових форм). Є в багажі головоломщіка і запас слів близнят, наприклад "варвар", "тартар", "тамтам".

Разом з однодумцями з рідного міста кілька років тому Юрій Аленков створив клуб паліндромістов - любителів інтелектуального спорту. Разом вони складають нові головоломки і видають власну газету з найменшим в країні тиражем - усього тридцять штук. Подібна історія і з числами: вони для Аленкова представляють постійний інтерес на роботі, в метро, ​​вдома біля комп'ютера він постійно вираховує і розбирає всілякі комбінації.

"Останнє - мене зацікавило число 1081, починається і закінчує одиницею в середині нуль і вісім, тут важливо підібрати число, на яке можна помножити його, щоб вийшов однаковий результат, якщо ми будемо множити на чотири або п'ять. Коли діти вчилися в школі, я постійно возився з їх підручниками. і ось одного разу їм задали в другому класі завдання з фігур зробити квадрат, дочка мучилася-мучилася, каже, тато нічого не виходить. я подивився і правда, не можна там квадрат зробити, і тоді я порахував клітини, виявилося, що там 26 клітинок, тобто ніякого квадрата там бути не може. Написав листа до Міністерства, що мовляв у підручнику помилка і тоді прийшла відповідь з вдячністю: так дизайнер, помилився ".

СПОРТ ДЛЯ кмітливість

Китайський педагог придумав, як своїм учням пояснити просту формулу: фігури, різні за формою, можуть мати однакову площу. "Народилася іграшка-головоломка" Спорт ", з букв слова" спорт ", на кшталт танагри. Зробив квадрат з букв, діти складали слова".

ЦИФРИ на паличці

Багато років поспіль оригінальні рахункові палички поширювалися в дитячих садах. У цієї іграшки була щасливе життя: її довго виробляли на одній з фабрик. Палички з склеєних кубиків навчають дітей множення і ділення.

СХВАЛИЛИ ЛІКАРІ

У 70-х кубик Аленкова потрапив до педіатрів - вони оцінювали іграшку. Після спостережень за дітьми, які грали кубиком, були зроблені висновки, що іграшка не тільки розвиває логіку і кмітливість, але і допомагає дітям розкриватися творчо.

Олександр Пасюта

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

З їжею і одягом були проблеми, про які іграшках могла йти мова ?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: