Статьи

Комплектація джиговой снасті для початківців: котушка і шнур для джига

  1. Види джигових котушок
  2. Вибір джиговой котушки
  3. Вибір шнура для джига

автор статті Лисиця Олексій

Привіт, дорогі читачі « школи Рибалки »! Кожен елемент снасті спінінга мало того, що повинен бути правильно підібраний під умови, так ще й неодмінно повинен поєднуватися з іншими елементами снасті. Сказане, звичайно, справедливо для будь-якого стилю лову, але для джига особливо.

Саме про нього в цій статті і буде розмова. Сьогодні популярність джига просто колосальна, і за прогнозами фахівців в найближчі роки ніяк не планує спадати. Для багатьох це взагалі єдиний стиль, але головне, саме з джига варто починати освоєння лову спінінга.

Для багатьох це взагалі єдиний стиль, але головне, саме з джига варто починати освоєння лову спінінга

Під джиговой снастю розуміють відповідне джиговую вудилище (спінінг), котушку і шнур (іноді монофільную волосінь). Як не дивно, приманка і сама джиг-головка сюди не входять. Їх ми підбираємо окремо, виходячи з конкретних умов на рибалці. А ось вудилище, котушку і шнур ми вибираємо завчасно і надовго.

І від правильності такого вибору, буде залежати не один десяток, а може і не одна сотня рибалок. Адже оновлювати джиговий комплект раз на півроку ми не маємо наміру. У зв'язку з цим, шановні колеги, не варто недооцінювати важливість вибору зазначеного комплекту, посилаючись на те, що рибу можна зловити будь снастю і всюди. Не робіть тих помилок, за які вам незабаром доведеться розплатитися не тільки відсутністю улову і втратою нервів, а й фінансами теж.

З вудлищами для джига ми досить детально розібралися раніше, а ось котушка і шнур для джига залишилися ще за кадром. Заповнимо і цю прогалину.

Заповнимо і цю прогалину

Види джигових котушок

Бути може, деяким здасться, що вибирати слабину шнура або просто його намотувати на шпулю можна будь-якою котушкою. І сенсу витрачати час на вивчення асортименту котушок перед покупкою взагалі немає. Це досить поширена думка, але вкрай помилкова. Адже котушка - друга після вудилища найважливіша складова джиговой снасті. Котушка працює на занедбаності, проводці, підсікання і, нарешті, при виведенні. І збій будь-який з цих стадій неминуче призведе до відсутності улову і, напевно, зіпсованої риболовлі.

Відповідна котушка для джига цілком може бути бюджетної. Головне, щоб вона мала хоча б мінімально необхідну якість, поєднувалася з джиговую комплектом і підходила під умови лову. Ось і всі премудрості. Однак перш ніж вибирати свою, без сумніву, найкращу джиговую котушку, варто знати загальні відомості про ці дивовижні пристроях, без яких сучасний спінінг просто немислимий.

За конструкцією котушки бувають безінерційні та Мультиплікаторні. У перших шнур (волосінь) при закиданні сходить з нерухомою шпулі, а у других - з обертається.

Незважаючи на простоту визначення обидва види цих механізмів досить складні і тонкі. Деякі романтики навіть стверджують, що у кожної котушки є своя душа і її потрібно зрозуміти. Напевно, щось в цьому все ж є.

Залежно від виду використовуваних котушок в світі існує два відповідних стилю лову:

- спінінга (із застосуванням безінерційних котушок);

- кастингові (із застосуванням мультиплікаторних котушок).

Обидва ці стилю, звичайно ж, у всю застосовуються і в Джизі. Певна перевага в популярності все ж на боці вудилища стилю. Саме його вважають класикою і рекомендує всім новачкам. Освоївши обидва стилю, я повністю підтримую цю думку.

Безумовно, і у спінінгів, і у кастингових котушок є свої незаперечні переваги і недоліки. Спінінгові котушки призначені більше для лову легкими вагами. Такі котушки відмінно працюють з тонкими шнурами і делікатними проводками. Але в той же час спінінгів котушки набагато менш потужні і не такі довговічні, як мультиплікатори.

[Reklama4]

[Reklama4]

Останні, навпаки, хороші там, де потрібно міць, безкомпромісність і тяга. У Джизі це часом дуже актуально, адже навантаження на котушку тут досить пристойна. На сьогодні навіть відомий діапазон ваг головок, де той чи інший варіант більш виграшний. Якщо ви рибалите більшу частину часу з Джига до 15 гр, краще використовувати класичну спиннинговую котушку, а якщо від 15 гр, доцільніше застосовувати мультіплікаторную котушку. Але ...

Вже було сказано, що починаючому спінінгістові краще використовувати саме класичну спиннинговую котушку для будь-яких умов лову і не витрачати поки час на освоєння двох стилів одночасно. Тим більше що для кастингу знадобляться зовсім інші вудилища, шнури і навіть приманки. У зв'язку з цим, подальші поради і рекомендації будуть ставитися виключно для звичних і рідних нам безінерційних (спінінгів) котушок. Далі по тексту вони будуть просто «котушками».

Котушки для джига діляться на тягові і швидкісні. Тягові - більш потужні і силові, їх передавальне відношення становить менше 5: 1. Швидкісні, навпаки, більш швидкодіючі, делікатні, їх передавальне відношення перевищує 5: 1. Тобто, за один оборот ротора котушки у швидкісних вимотується більшу кількість волосіні.

У сучасному Джизі використовуються і ті, і інші, але, в принципі, оптимальна джиговая котушка буде займати проміжне положення між тяговими і швидкісними, маючи «передатку» якраз 5: 1. Як не дивно, але більшість, що випускаються котушок мають саме таку характеристику. Їх вибирають часто як профі, так і новачки.

Слід знати, що тягові котушки більше застосовні при полюванні за великим хижаком, а також при лові важкими Джига (від 15-20 гр). Природно, виграючи в тязі, ми неминуче втрачаємо в швидкості і делікатності. Справедливо і зворотне. Швидкісні котушки легше в ходу, дозволяють швидше вибирати волосінь, прекрасно справляються з укладанням тонких шнурів, але не такі потужні і довговічні. Бездумними діями їх легко вивести з ладу.

Дуже актуальна класифікація джигових котушок по типорозміру. Саме це в підсумку визначає, з яким спінінгом слід поєднувати дану котушку, який шнур на неї намотувати і навіть які приманки ставити. Типорозміри позначаються числами з ряду 1000; 1500; 2000; 2500; 3000; 3500; 4000; 5000 і 6000. Таке умовне число одночасно визначає габарити, масу і навіть потужність котушки. В цілому, чим більше значення, тим котушка могутніше, важче і габаритніший.

Новачкові слід орієнтуватися на такі цифри: 1000-2000 - для лову легкими снастями і Джига до 6-8 гр; 2500-3000 - для лову середнього класу снастями і Джига 10-16 гр. Ну, і починаючи з 3500 вже йдуть котушки, або для лову трофейної риби, або з застосуванням важких джиг (від 18 гр і більше).

[Reklama5]

У виборі типорозміру є один важливий нюанс. У світі існує дві основні класифікації: по Shimano і по Daiwa. Я, наприклад, використовував систему Shimano. Різниця між цими двома класифікаціями становить приблизно «500». Іншими словами, Shimano 2500 відповідає Daiwa 2000 і т.д. Не ігноруйте це, інакше замість компактної котушки для мікроджига, відкривши коробку, ви знайдете, скажімо, для лову судака «м'ясорубку» (так ще часто називають наші улюблені котушки).

За місткості шнура або волосіні джигові котушки бувають з дрібної і глибокої шпулями. У дрібній шпулі відстань від краю буртика дощенту шпулі менше 10 мм (зазвичай 6 або 8 мм), у глибоких (стандартних) - рівно 10 мм. У маркуванні мелкошпульние котушки позначаються літерою «S», яка ставиться після типорозміру (наприклад, «2500S»), а іноді остання цифра типорозміру дає інформацію про глибину шпулі. Наприклад, «2006« говорить, що шпуля дрібна і відстань від буртика дощенту шпулі становить 6 мм.

Втім, місткість шпулі - не найважливіша характеристика і новачкові часом заглиблюватися в це не варто. З одного боку, у більшості дрібних шпуль достатньо місця, щоб намотати 150 метрів тонкого шнура, а глибоку шпулю навряд чи вдасться заповнити навіть товстим шнуром. А з іншого - завжди глибоку шпулю можна зробити дрібною, якщо намотати Бекінгем (допоміжна волосінь або шнур, що виконує роль заповнювача).

А ось що неодмінно слід пам'ятати і новачкові, і бувалому спінінгістові, так це те, що відстань від буртика шпулі до верхніх витків шнура не повинно бути менше 1 мм. Оптимально - 2-3 мм. І чим дешевше котушка, тим цей зазор повинен бути більше. В іншому випадку рано чи пізно якийсь із витків шнура вийде з-під контролю, і тоді «борода» неминуча. У той же час при зазорі більше 3-4 мм сход шнура зі шпулі буде помітно гальмуватися, а дальність закидання серйозно падати.

Логічно мелкошпульную котушку використовувати в делікатній риболовлі (мікроджиг, лайт) з тонкими шнурами (до 10 lb). Глибоку шпулю - для більш серйозних умов і потужних шнурів (від 10 lb). А ще виробники потурбувалися про те, щоб на один корпус котушки підходили і дрібні, і глибокі шпулі. Іноді це виручає.

[Reklama6]

[Reklama6]

Вибір джиговой котушки

Вивчивши уважно теорію і навіть розібравшись з основними характеристиками котушок, новачок, швидше за все, прийде в нове замішання. Перед ним сотні моделей - одна красивіша за іншу, і головне, характеристики кожної з них, начебто, підходять.

У цей момент дуже важливо не опустити руки і не вибрати першу-ліпшу котушку або ту, якої ловить знайомий. Котушки, як і інші спінінгів приналежності - речі індивідуальні. І навіть серед найдорожчих варіантів будуть ті, які не підійдуть. Втім, відповідну котушку для джига вибрати легше, ніж вудилище.

Поряд з технічними характеристиками для вибору оптимальної джиговой котушки в розрахунок слід включити ще й фінансову сторону питання. Розглянемо основні переваги та недоліки джигових котушок ще й з точки зору ціни. Умовно всі котушки можна поділити на три типи:

Бюджетні (ціна 30-50 $) - цілком надійні і гідні вироби головним чином китайського, малазійського або тайванського ринку. Зазори, люфти, хід ротора і взагалі реальні характеристики котушок - цілком прийнятні, щоб таким інструментом ловити і навіть отримувати задоволення.

Звичайно, це зовсім не межа досконалості, але бюджетні котушки, цілком можуть бути хорошими. Незважаючи на невелику різницю в ціні такі котушки на голову вище тих, які на ринках продають за 5-15 $. Подібні я навіть в класифікацію не включав, бо це майже що одноразові речі. Купуючи їх, ви практично гарантовано стаєте причетним до горезвісної приказці про те, що скупий платить двічі.

Середні (50-150 $) - набагато більш якісні практично у всіх компонентах котушки. Представники цього цінового діапазону відрізняються від попереднього більшою легкістю, плавністю ходу, довговічністю, потужністю і зовнішнім виглядом.

Батьківщина цих котушок та ж, що і попередніх, але ім'я виробника більш гучне, матеріали більш якісні, а технологія виготовлення кілька суворіше. Через це такий приріст в ціні. Цілком можливо саме серед даних виробів буде перебувати ваша перша котушка для джига. Звичайно, це теж не межа досконалості.

Дорогі (300-600 $) - котушки, в які не можна не закохатися за їх витонченість і гармонійність. Практично всі вони з Японії. А якщо і зроблені за її межами, то, можна не сумніватися, за найвищими стандартами. Можливо, ви помітили, що між дорогим і середнім класом є певний «провал» за ціною. Це не помилка. За рідкісним винятком, все по-справжньому якісні котушки починаються від 300 $.

Будьте, до речі, обережні, купивши хоч раз одну з таких котушок, більш дешевими рибалити ви вже не зможете. І зовсім не тому, що з дорогими ловитися буде краще. Тут взагалі криється якийсь парадокс. Адже насправді котушки за 100 і 400 $ і рибу ловлять однаково, і з першого погляду, мало чим відрізняються. Але саме сукупність ледь помітних дрібниць (вага, оксамитовість ходу, дизайн, ергономіка та інше) пояснюють таку любов до них і, звичайно, ціну. Поза всяким сумнівом, в цьому діапазоні гарантовано є чиясь найкраща джиговая котушка.

[Reklama7]

[Reklama7]

Вибір шнура для джига

Які бувають шнури (плетінки), з чого складаються і т.д., вже розглядалося (стаття « Монофіл, шнури і флюорокарбон як основні спінінгів приналежності »), Але який саме шнур для джига і в якій ситуації буде оптимальним ще належить розібрати. Хтось може заперечити, що шнур, мовляв, він і в Африці шнур, і нічого «морочитися» з його вибором. У першому наближенні, дійсно, можна купити перший-ліпший, виходячи зі свого достатку, і на цьому тему закрити. Але можна трохи подумати головою і зробити більш усвідомлений вибір.

Особливість джиговой лову, з якої і виникають вимоги до шнура, полягає в тому, що шнур часто контактує з черепашковими бровками, адже ловля ведеться по змінному рельєфу. Шнур треться об корчі, оскільки тільки джиг ефективний в таких умовах. При джиговой ловлі ми робимо багато закидів, в тому числі, і при мінусовій температурі. Одним словом, снасть дуже навантажена.

Той факт, що шнур повинен бути максимально міцним, зносостійким, довговічним і круглим всім зрозумілий. І це, природно, буде актуально, як для твичинга, так і для лову блешнями. Але в Джизі варіантів дещо більше і наше завдання - підібрати найбільш оптимальний шнур саме для конкретних умов лову. Це і буде найкращий шнур для джига.

1. мікроджига. Зазвичай така ловля передбачає полювання за невеликими окунем і щукою з Джига від 2-ох до 6 гр. І не важливо, річка це або ставок, найбільш підходящим шнуром для цього виявиться досить тонкий # 0,3-0,5 (з розривним навантаженням до 4 кг).

Нагадаю, що «#» і число після нього позначають умовний діаметр шнура, точніше - кількість матеріалу в перерізі. Звичайно ж, кращим шнуром буде восьмижильний (найдорожчий), але лише в тому випадку, якщо ваш бюджет це потерпить. Якщо немає, то сміливо купуйте дешевший з трьома або чотирма жилами в плетінні, і насолоджуйтеся ловом.

2. Лайт на річці. Більш серйозна рибалка потребують і більш надійних снастей. Крім того, слід неодмінно враховувати, що майже всі наші річки рясніють і корчами, і трав'янистими ділянками біля берега, і важкодоступні для підходу берегами. Значить, нерідко рибу доведеться буквально «видирати» з завалів або навіть піднімати над водою. Тільки потужний шнур дозволить це зробити.

І хоч лайт за визначенням снасть не з потужних, шнур краще мати міцний - # 0,8-1 (до 6-7 кг на розрив) буде в самий раз. Приблизно такий же шнур можна порадити і при лові середнього класу снастями (тестом до 25 гр).

3. Лайт на закритій водоймі. А ось з такого ж класу снастями на більшості ставків і водосховищ, ми зможемо використовувати більш делікатний шнур. З ним можна буде, і закинути далі, і проводку виконати комфортніше. Виводити ж, як правило, доведеться в комфортних умовах (чистий пологий берег або дамба). Таким чином, джиговую шнура # 0,5-0,6 (5 кг на розрив) буде цілком достатньо.

4. Джиг з човна на відкритих просторах. Для багатьох це основна ловля, і такі рибалки без великих водних просторів і глибин просто себе не мислять. Звичайно, без прив'язки до конкретної місцевості порадити найкращий варіант шнура неможливо, але вказати базу для вибору цілком реально. Якщо немає течії і глибина не перевищує 10 метрів, то краще використовувати шнур близько # 1,5 (приблизно 8 кг на розрив).

Якщо ж є течія або в місці лову велика глибина, то іноді використовують ще більш товсті шнури - # 2 (12 кг). Це майже канат, але іноді це виправдано. Адже вага головок тут потрібно дуже великий (від 30 гр), а в прилове реально сома зачепити або ж трофейну щуку з судаком.

5. Джиг з човна в траві. Багато в чому це протилежна попередньої ситуація, але рішення має подібне. У траві джигом (і таке часто практикується) ловлять майже завжди щуку. Звичайно, глибина тут мінімальна і течії, як правило, немає, але протягати засеченія хижачку на тонкому шнурі через нескінченні кущі трави справа дуже невдячна. Тому в не залежності від розміру об'єкта лову, шнур повинен бути, як мінімум, міцніше водоростей. А це десь # 1,5.

У будь-якому випадку комплектація джиговой снасті повинна бути усвідомленою і індивідуальної. І якщо ви твердо впевнені, що саме ця котушка, вудилище і шнур будуть найбільш підходящими для Вас, не сумнівайтеся. Вдалого Вам вибору, шановні рибалки!

текст і фото Олексія Лисиці

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: