Статьи

Мікросвіт під мікроскопом

  1. Для чого малюкові мікроскоп?
  2. Які бувають мікроскопи
  3. обладнаємо лабораторію
  4. наукова експедиція
  5. налаштовуємо мікроскоп
  6. Як приготувати препарат
  7. Що можна подивитися під мікроскопом?
  8. Великі і жахливі
  9. вивчаємо Чіполіно
  10. Червоний? Зелений?

зміст:

У списку хороших подарунків на день народження шести-семирічному "чомучки" мікроскопи стоять в перших рядах. Як вибрати перший дитячий мікроскоп? Що з ним робити далі? На ці та інші непрості питання спробуємо відповісти разом.

Якщо ви заглянете в будь-який реальний чи віртуальний магазин розвиваючих іграшок, то серед безлічі товарів неодмінно знайдете і дитячі мікроскопи. Здається, що мода на них виникла зовсім недавно, в епоху тотального "развіванія" дітвори чи не з пелюшок. Але це не зовсім так. Подібні іграшки були відомі ще в XVIII столітті. Тоді їх називали "блошиними стеклами". У яскраву картонну трубочку довжиною близько 2 см вставлялася з одного боку двоопуклої лінзи, а з іншого - плоске скло з прикріпленим до нього об'єктом. Наприклад, блохою (звідси і "блошині скло"). Коштували такі іграшки недорого і користувалися великою популярністю. Сучасні дитячі мікроскопи теж вельми популярні.

До змісту

Для чого малюкові мікроскоп?

Серед дошкільнят відшукати тих, кого не цікавить пристрій всього живого на Землі, дуже не просто. Щодня діти задають десятки найскладніших питань своїм мамам і татам. Допитливих малюків цікавить виразно все: з чого складаються тварини та рослини, ніж пече кропива, чому одні листочки гладкі, а інші - пухнасті, як скрекоче коник, чому помідор червоний, а огірок - зелений. І саме мікроскоп дасть можливість знайти відповіді на багато дитячі "чому". Куди цікавіше не просто послухати мамин розповідь про якісь там клітинах, а подивитися на ці клітини на власні очі. Важко навіть уявити, наскільки захоплюючі картинки можна побачити в окуляр мікроскопа, які дивовижні відкриття зробить ваш маленький дослідник природи.

Заняття з мікроскопом допоможуть малюкові розширити знання про навколишній світ, створять необхідні умови для пізнавальної діяльності, експериментування, систематичного спостереження за всілякими живими і не живими об'єктами. У малюка буде розвиватися допитливість, інтерес до подій навколо нього явищам. Він буде ставити питання і самостійно шукати на них відповіді. Маленький дослідник зможе зовсім інакше поглянути на найпростіші речі, побачити їх красу і унікальність. Все це стане міцною основою для подальшого розвитку і навчання.

Потрібно відзначити, що дуже важлива зацікавленість кого-небудь з дорослих: мами, тата, старших брата чи сестри. Тоді вони зможуть передати свою захопленість малюкові. Сам малюк, якщо, звичайно, він не природжений біолог, навряд чи буде довго возитися з мікроскопом без вашої активної допомоги і участі.

До змісту

Які бувають мікроскопи

Дитячий мікроскоп нічим принципово не відрізняється від мікроскопа біологічного. Це не макет і не іграшка, а діючий оптичний прилад. І, часто, такі мікроскопи мають дуже пристойну оптику і велике збільшення. Давайте розглянемо типи мікроскопів і спробуємо визначити їх основні плюси і мінуси.

Отже, найчастіше в магазині ви зустрінете так званий прямий біологічний мікроскоп (монокулярний, тобто має один окуляр). Зі схожим приладом стикався кожен з нас на уроках шкільної біології. Це класичний варіант мікроскопа, тільки оформлений він незвично і весело, щоб сподобатися своєму маленькому господареві (може бути розфарбований в яскраві кольори або мати не зовсім звичайну форму). З його допомогою можна розглядати як прозорі об'єкти (на предметних стеклах в світлі), так і непрозорі (у відбитому світлі). Важлива характеристика будь-якого мікроскопа - його збільшення. Зазвичай мікроскопи мають три змінних об'єктива. Але збільшує не тільки об'єктив. Окуляр теж має своє власне збільшення (як правило, 10 або 20 разів). Для того, щоб порахувати загальне збільшення мікроскопа, потрібно збільшення окуляра (завжди написано на окулярі) помножити на збільшення об'єктива. Так, якщо мікроскоп має окуляр з 20-тикратному збільшенням і об'єктиви 4, 10 і 40, при зміні об'єктивів отримуємо збільшення 80, 200 і 800 крат. Сучасні світлові мікроскопи можуть створювати збільшення в 1500-3000 разів. Чи варто купувати прилад з таким збільшенням в якості першого мікроскопа дитині дошкільнику? Ймовірно, не варто. Навіть для дуже серйозних експериментів малюкові навряд чи знадобиться збільшення більше 400-600 крат. Мікробів, правда, розглянути не вдасться. Але, якщо хтось з батьків не має спеціальної освіти, ви, швидше за все, не побачите їх і в "крутий" мікроскоп. Для приготування мікробного препарату потрібно використовувати спеціальні методи забарвлення мазка, дуже потужне освітлення і імерсійним об'єктиви (об'єктив з великим збільшенням занурюється в спеціальний іммерсійне масло, зазвичай кедрового, для усунення розсіювання світла). Але засмучуватися немає причин. І без мікробів маленькому біологу з головою вистачить об'єктів для вивчення.

Дуже хорошим вибором для малюка стане стереомикроскоп (бінокулярний). Він має два розташованих під кутом один до одного окуляра, що створює стереозображення. І хоча такі мікроскопи дають відносно невеликі збільшення (до 100), зате дозволяють розглядати практично будь-які предмети, які нас оточують. Це допоможе малюку побачити багато повсякденні речі зовсім в іншому світлі. Для такого мікроскопа не потрібно потужне освітлення. І, крім усього іншого, бінокулярний мікроскоп рівномірно навантажує обидва ока, що більше підходить для незміцнілого дитячого зору, ніж монокуляри. Багато сучасні мікроскопи мають власну вбудовану підсвітку. Зверніть на це увагу при виборі приладу. Додаткове джерело світла дозволяє краще висвітлити об'єкт, а, значить, і краще його розглянути.

Є зовсім маленькі, "кишенькові" мікроскопи з невеликим збільшенням. Їх можна носити з собою на прогулянку і розглядати рослини і комах прямо на лузі або в лісі.

Якщо у вас вдома є комп'ютер, можна обзавестися цифровим мікроскопом. Ця дорога сучасна іграшка теж має свої переваги і недоліки. Головне достоїнство - можливість виведення зображення на екран монітора. Це перетворює мікроскоп на подобу захоплюючої комп'ютерної гри. Дитина може зберегти отримане зображення, відредагувати, розфарбувати, підписати за допомогою простого графічного редактора. А ще можна записувати відеозображення і навіть зробити свій власний відеофільм про мікросвіті. Мікроскоп знімається з підставки, з ним можна пройтися по кімнаті, підносячи до будь-яких предметів і отримуючи на екрані їх збільшене зображення. В якомусь сенсі такий мікроскоп перетворюється з дослідницького приладу в творчий інструмент. Чи добре це? І так і ні. Якщо ваш малюк - натура творча, цифровий мікроскоп напевно припаде йому до душі. Якщо ж малюк швидше натураліст, який прагне осягнути таємниці світобудови, краще придбати для нього звичайний мікроскоп. Вся захоплююча суть мікроскопа саме в тому, що дивишся в окуляр. Немов заглядаєш одним очком в невідомий і дивовижний світ, інший всесвіт ...

До змісту

обладнаємо лабораторію

Для того щоб заняття з мікроскопом не переситивсь малюкові, організуйте їх, як захоплюючу гру, додавши відому частку таємничості. Нехай дитина уявить себе справжнім вченим-дослідником. А для цього йому знадобиться міні-лабораторія. Виділіть малюку полку, де буде стояти мікроскоп, зберігатися зразки і необхідні інструменти для дитячих досліджень. Звичайний письмовий стіл може в лічені хвилини перетворитися в робочий куточок. Тільки неодмінно подбайте про хороше освітлення. Це знизить неминучу навантаження на дитячі очі: чим краще освітлений об'єкт, тим легше його розгледіти. Так що краще місце для мікроскопа - біля вікна. Та ще додайте до цього яскраву настільну лампу. Відразу привчайте малюка підтримувати порядок на робочому місці (в лабораторії завжди повинен бути порядок!), А після занять все за собою прибирати. Дайте дитині всілякі баночки і коробочки, в яких він зможе зберігати свої об'єкти для дослідження і необхідний інвентар.

Крім самого мікроскопа, вам знадобляться предметні і покривні скла, піпетки, пінцет, голка. А також деякі речовини: дистильована вода, спирт, водний розчин йоду (для забарвлення). Поясніть дитині правила безпеки і суворо вимагайте їх дотримання. Все-таки мікроскоп (навіть дитячий) - не іграшка, а складний оптичний прилад. І колоти горіхи їм не варто. Також не обов'язково бездумно крутити все підряд гвинти. Робити це потрібно усвідомлено і з певною метою. Відразу розкажіть малюкові, що і для чого в мікроскопі призначене і навчіть дитину все називати своїми іменами, а не "штучками" і "коліщатами". Помічено, що навіть п'ятирічні малюки швидко освоюються з мікроскопом: підбирають потрібне збільшення і наводять різкість, розглядаючи все, що попадається під руку.

Перший час не залишайте малюка з мікроскопом один на один. Розглядати предмети в відбитому світлі при невеликому збільшенні ваш маленький мікроскопісту навчиться швидко. А ось роботи з предметними скельцями краще йому самому поки не довіряти, а робити це разом. По-перше, приготування препарату увазі маніпулювання гострими предметами (лезо, голка) і хімічними речовинами. По-друге, предметні скельця - річ вкрай тендітна. Невмілі пальчики можуть їх легко розчавити і поранитися. Навчіть малюка користуватися пінцетом: відокремлювати шматочки досліджуваних об'єктів, класти їх на предметний столик. Це буде розвивати акуратність і точність рухів маленького дослідника.

До змісту

наукова експедиція

Раз вже малюк перетворився на вченого-природознавця, значить, саме час вирушити в наукову експедицію за всілякими зразками. Для такої незвичайної прогулянки слід запастися кількома баночками з кришками і коробочками, куди ви будете складати свої знахідки. Дуже зручна для цих цілей коробка від цукерок з пластиковими осередками або пластиковий лоток для яєць. Ще вам знадобляться маркер, щоб підписати коробочки зі зразками, пінцет і складаний ніж.

Кожен раз можна організовувати "експедиції" в різні місця. Сьогодні пошукайте зразки у дворі, завтра рушайте на луг, післязавтра - до водойми. Дайте дитині можливість самому вирішити, що він хоче забрати додому для вивчення. І, звичайно, підкажіть йому кілька своїх ідей.

Що ж можна збирати? Абсолютно всі! Листя, квіти, пелюстки, колючки рослин, насіння дерев і квітів. Всілякі грунту: чорнозем, пісок, глина. Дуже цікаво розглянути з малюком склад чорнозему (добре видно залишки рослин і навіть живі комахи), піщинки (красиві круглі кристалики) і в'язку глину. Відразу стане зрозуміло, де краще рости рослинам і чому. Зберіть кілька видів лишайників. Вони дивовижно красиві під мікроскопом. Цікаво розглядати мох. Часто в ньому можна відшукати крихітних комах, які практично не видно неозброєним оком. Відламайте по шматочку кори різних дерев. Стануть в нагоді пір'ячко птахів. Зачерпніть потроху води з калюжі і зарослого водойми, прихопіть трохи водоростей і твані. Всю цю здобич розсортуйте і підпишіть. Тепер вашому маленькому біологу вистачить роботи надовго.

До змісту

налаштовуємо мікроскоп

В першу чергу необхідно налаштувати освітлення. Для цього поверніть дзеркальце під предметним столиком таким чином, щоб світло настільної лампи відбивався від нього і проходив через отвір діафрагми. Спостерігаючи в окуляр, повертайте дзеркало до тих пір, поки все поле зору (тобто те, що ви бачите в окуляр) не рівномірно освітлене. Тепер покладіть на предметний столик ваш препарат і зафіксуйте його спеціальними утримувачами. Встановіть об'єктив з найменшим збільшенням. Дивлячись в окуляр, за допомогою гвинтів налаштування повільно піднімайте або опускайте тубус мікроскопа до тих пір, поки в поле зору не з'явиться зображення препарату. Під час фокусування можна обережно посувати препарат. Так вам буде легше правильно його розташувати. Знайшовши зображення, обертайте гвинти ще повільніше, щоб досліджуваний об'єкт став максимально різким. Після цього при необхідності встановіть більше збільшення. Все, можна розглядати!

Якщо до мікроскопа додається вбудований освітлювач, то дзеркало вам не знадобиться. Також немає необхідності його налаштовувати, якщо ви збираєтеся розглядати предмети в відбитому світлі. У цьому випадку просто покладіть об'єкт на предметний столик, який повинен бути максимально освітлений, і налаштуйте фокус.

У цьому випадку просто покладіть об'єкт на предметний столик, який повинен бути максимально освітлений, і налаштуйте фокус

До змісту

Як приготувати препарат

Для того щоб розглянути який-небудь об'єкт в світлі, він повинен бути дуже тонким і прозорим (інакше промені світла не зможуть крізь нього пройти). Покривні скла ретельно вимийте, сполосніть в спирті (щоб на них не залишалося плям) і висушіть. Якщо ви збираєтеся досліджувати якусь рідину (наприклад, молоко, сік або воду), просто капніть пару крапель на предметне скло і зверху накрийте покривним склом. Якщо об'єкт дослідження - шматочок рослини, то за допомогою гострого леза зріжте з нього тонку, прозору плівку, візьміть її пінцетом і покладіть в центр покривного скла. Зверху капніть одну краплю води. Капати воду зможе і малюк, а ось працювати з лезом, зрозуміло, доведеться вам. Якщо ваш об'єкт прозорий, його потрібно пофарбувати, додавши одну краплю водного розчину метиленового синього (в народі відомий як "синька"). Тепер накриваємо все це покривним склом, стежачи, щоб під ним не залишилося бульбашок повітря, промаківаем зайву рідину і вивчаємо під мікроскопом. Такий препарат називається тимчасовим. Після його вивчення скла миються і використовуються для подальших дослідів. Якщо ж вам хочеться зберегти препарат надовго, перед тим як покласти покривне скло, тонкою голкою нанесіть по його краю прозорий клей, акуратно притисніть (скла дуже тендітні і легко тріскаються!) І залиште сохнути на добу. Тепер це вже постійний препарат, який можна розглядати багато разів.

До речі, до більшості мікроскопів додаються вже готові мікропрепарати і слайди для розглядання. Такі набори можна купити і окремо.

До змісту

Що можна подивитися під мікроскопом?

Для розглядання під мікроскопом годиться буквально все. Почніть з невеликого збільшення. Розгляньте разом з малюком листочки зібраних рослин. Багато з них мають волоски, які дуже цікаво розглядати в мікроскоп. Добре видно будову листа, жилки. Подивіться на лист мати-й-мачухи з одного і з іншого боку. Вони абсолютно різні: одна сторона опушена, інша - ні. Спочатку нехай малюк визначить це на дотик, а потім побачить волоски в мікроскоп. На аркуші кропиви можна розглянути ті самі пекучі волоски, які доставляють так багато неприємностей голим дитячим ніжок і ручок. Зірвіть по листочку від кожного кімнатної рослини. Кожен по-своєму цікавий і неповторний. Якщо на підвіконні ростуть кактуси, нехай заради науки пожертвують кількома колючками.

Дуже красиві пелюстки квітів. Можна розглянути пилок. Для цього перенесіть її м'яким пензликом з квітки на предметне скло. Якщо малюкові буде цікаво, спробуйте замалювати, як виглядає пилок різних рослин. Деякі мікроскопи забезпечені спеціальним проектором, який проектує зображення на папір. Так його легше буде замалювати. Розгляньте шкірку і м'якоть всіляких овочів і фруктів. Чим вони схожі і чим різняться?

Цікаво розглядати волосся і порівнювати їх за кольором і товщині. Виявиться, що котяча шерсть тонші за людську волосину, а татів волосся товщі дитячих. А підсунутий під мікроскоп власний палець може викликати справжній фурор. Особливо вразить бруд під нігтями. Мікробів там, звичайно, не побачиш. Але і без них виглядає жахливо. Відразу може надійти вимога постригти нігті. Не менш цікаво подивитися, з чого складається домашній пил, як виглядає папір, вата, нитки, клаптики лялькових волосся та хутра м'яких іграшок, риб'ячі луски і кістки, ікринки, мед, крапельки молока, кристалики солі, цукру, лимонної кислоти, соди, льоду , всілякі насіння і крупи, шматочки грибів, камінчики і мушлі, привезені з моря, шишки, паперові гроші (на них можна відшукати різні знаки, які не видно без збільшення).

Якщо у вас є акваріум, соскребите трохи нальоту з його стінок, покладіть на предметне скло, зверху накрийте покривним склом і розгляньте при середньому збільшенні. Повірте, це приголомшлива картинка! З болотної води, яку малюк набрав в "експедиції", теж виходить дуже цікавий микропрепарат. Хоч і не мікроби, але живі, рухаються істоти. Фантастика! Крім зоопланктону, можна побачити і одноклітинні водорості з джгутиками. Іноді в воду може потрапити жаб'яча ікра, крихітні пуголовки і личинки водяних комах. А потім розгляньте воду з-під крана. Чи є там щось живе і чому?

Вирости з Малюком цвіль на хлібі. Для цього покладіть шматочок хліба в скляну банку з кришкою (якщо є спеціальна чашка Петрі, то в неї), змочіть водою і поставте на кілька днів в тепле місце (але не на сонці). Трохи виросла цвілі покладіть в крапельку води на предметне скло, закрийте покривним склом, і ваш препарат готовий. Можна розглянути звичайні пекарські дріжджі. Для цього отщіпніте від брикету маленький шматочок і розведіть в крапельці води. А ще можна проростити пшеничне зернятко і щодня спостерігати, які з ним відбуваються зміни ...

до змісту

Великі і жахливі

Ну а найпрекрасніші об'єкти для дитячих досліджень - це, безперечно, комахи. Де брати зразки для розглядання, вирішувати вам. Але, думаю, не варто ловити і вбивати комах спеціально. Навіть заради науки. Не потрібно такий підхід робити для малюка нормою. Винятки можуть становити комахи "шкідливі": муха, комар, тарган, колорадський жук. Цих "набридне" завжди можна відшукати з надлишком. Дуже цікаво розглядати під мікроскопом (особливо бінокулярним) муху. Зверніть увагу малюка на пристрій її очі, ніжок, крил. Подивіться крило з обох сторін. Зверху добре видно його будова, а знизу вам випаде дуже красива картинка: райдужні парчеві переливи. У комара зверніть увагу на "кусаються" пристрій - хоботок.

Пошукайте на лузі крило метелика. Під мікроскопом на ньому видно пилок. Обстежте павутину. Там завжди можна знайти загиблих дрібних комах. Просто вражає, як складно влаштовані такі крихітні, непримітні істоти. Прочитайте з малюком книгу Я. Ларрі "Незвичайні пригоди Карика і Валі". Напевно, Карик і Валя бачили комах майже такими ж - величезними і жахливими.

до змісту

вивчаємо Чіполіно

Мікроскоп допоможе малюкові дізнатися про те, що все живе складається з клітин. Під мікроскопом можна побачити не тільки клітку, але і розглянути її будову. Для цього разом з дитиною приготуйте простий і наочний препарат зі звичайного ріпчастої цибулі. Чому цибулю? У цієї рослини дуже великі клітини, і вони чітко видно при порівняно невеликому збільшенні. Отже, розріжте цибулину на кілька частин і відокремте один соковитий шар. Відріжте від нього невеликий шматочок, а потім з увігнутої сторони шматочка пінцетом відокремте тонку плівку. На предметне скло капніть дистильованої води, покладіть в неї плівку і акуратно розправте голкою. Потім додайте пару крапель водного розчину метиленового синього або водного розчину йоду. Робити це потрібно для того, щоб безбарвні клітини забарвилися і стали краще помітні. Якщо вдасться відшукати червоно-фіолетову цибулину, барвник можна не додавати. Отриману "красу" накрийте зверху покривним склом і промокніть виступила рідина. Спробуйте розглянути препарат спочатку при маленькому, а потім при великому збільшенні. Розкажіть малюкові, що і рослини і тварини складаються з крихітних клітинок. Ось вони-то і видно в мікроскоп, ніби маленькі цеглинки. А чому їх назвали клітинами? Це ім'я придумав англійський ботанік Р. Гук. Розглядаючи під мікроскопом зріз пробки, він зауважив, що вона складається "з безлічі коробочок". А ще він називав ці "коробочки" камерами і ... клітинами. Адже, правда, схоже, що хтось розкреслив лушпиння плівку на клітинки.

При великому збільшенні добре видно клітинна стінка, ядро, вакуоль. Поясніть дитині, що клітинна стінка - це перегородка, стінка між клітинами. Вона захищає клітину і допомагає зберегти потрібну форму. Завдяки ядру клітина росте і розмножується. А всередині вакуолі знаходиться клітинний сік. Той самий, який бризкає в різні боки і викликає сльози, коли ми ріжемо цибулю.

до змісту

Червоний? Зелений?

Запитайте малюка, чому овочі та фрукти бувають різних кольорів. Він спробує відповісти на питання, вигадуючи фантастичні версії. Уважно вислухайте його припущення, а потім запропонуйте з'ясувати це напевно. Для досвіду вам знадобиться кілька предметних стекол, м'якоть всіляких плодів (кавун, терта морква, помідор, червоний і зелений перець, ягоди горобини і ін.), Зелене листя рослин. Капніть на предметне скло кілька крапель води, помістіть туди трохи м'якоті стиглого помідора і розщепніть її голкою. Накрийте покривним склом і розгляньте разом з малюком під мікроскопом. Ви зможете побачити всередині клітин особливі включення червоного кольору - пластиди. Саме вони надають стиглим овочам і фруктам червоний, жовтий або помаранчевий колір. Зелене листя і плоди теж містять пластиди, але зеленого кольору. А вже знайомий нам цибулю або картопля білі тому, що їх пластиди безбарвні. Експериментуйте з різними овочами та фруктами, щоб малюк зміг в цьому переконатися. А потім розкажіть йому, що пластиди одного виду можуть перетворюватися в інший. Ось чому зелений помідор встигає і стає червоним. А що відбувається з зеленим листям восени, чому вони жовтіють і червоніють? Думаю, тепер юний біолог і сам зможе знайти відповідь на це питання. Ну, хіба це не чудово?

Отже, підіб'ємо підсумок. Мікроскоп - штука дуже цікава. Одного разу захворівши їм, маленький чоловічок може пронести свою любов до досліджень через все життя. І якою б діяльності не присвятили себе ваші підросли син або дочка в майбутньому, ці дитячі експерименти неодмінно послужать їм хорошу службу. Цікавих вам спостережень і дивовижних відкриттів!

Юлія Каспарова

Для чого малюкові мікроскоп?
Зелений?
Як вибрати перший дитячий мікроскоп?
Що з ним робити далі?
Чи варто купувати прилад з таким збільшенням в якості першого мікроскопа дитині дошкільнику?
Чи добре це?
Що ж можна збирати?
Чим вони схожі і чим різняться?
Чи є там щось живе і чому?
Чому цибулю?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: