Статьи

Диня при грудному вигодовуванні: ризики і корисні властивості

  1. Ризики: алергія, болі в животі і отруєння
  2. користь дині
  3. Проти анемії і для щастя
  4. Аналіз хімічного складу
  5. Як вибрати диню: п'ять критеріїв
  6. Як їсти диню при лактації

Диня - дивовижний продукт. До сих пір є питання про те, що з себе представляє ця рослина. Версії такі: ягода, фрукт і овоч. Насправді це баштанних культур, що відноситься до сімейства гарбузових і роду огірок. Але через наявність ягідних характеристик її часто називають лжеягодой.

Ризики: алергія, болі в животі і отруєння

Плід, вирощений в природних умовах, дозріває в кінці серпня-вересні. І тут починається ажіотаж. Оскільки продукт багатий корисними речовинами традиційно в сезон ми намагаємося «наїстися на рік вперед». Але ця помилкова ягода підходить далеко не кожному і тим більше виникають сумніви, чи можна мамі, що годує диню.

Деякі педіатри проти введення продукту в меню годуючої жінки, особливо в ранні періоди лактації. Для цього є ряд тривожних пояснень.

По-перше, продукт вважається алергенним. По-друге, висока кількість цукру в складі провокує процеси бродіння в організмі, що може спричинити проблеми для і так ще незміцнілого шлунково-кишкового тракту крихти. І, по-третє, легко нарватися на напхані хімією плоди. А це вже ризики іншого порядку: найскладніші отруєння і ймовірність летального результату.

У той же час є й інша когорта медиків, яка допускає диню при лактації. Але лише з урахуванням певних умов. Головне з них: продукт категорично протипоказаний в перший місяць життя малюка. Так що якщо дитина з'явилася на світ в «баштанної» сезон, свіжі дині мама зможе покуштувати не раніше ніж через рік.

Так що якщо дитина з'явилася на світ в «баштанної» сезон, свіжі дині мама зможе покуштувати не раніше ніж через рік

користь дині

Зате сушені дольки плода або варення можна включати в меню, коли малюкові виповниться три місяці. Це більш-менш безпечний період для того щоб мамі при годуванні новонародженого спробувати такий неоднозначний продукт, як диня.

Проти анемії і для щастя

За які «заслуги» лжеягода отримує право з'явиться на тарілки годуючої жінки?

  • Багата на вітамін С. Аскорбінова кислота зміцнює імунітет, підвищує опірність організму простуд і інфекціям.
  • Містить велику кількість фолієвої кислоти. Вітамін В9 просто необхідний жінкам після пологів і немовлятам. Він бере участь в кровотворенні і синтезі гормону щастя, покращує діяльність нервової системи, стимулює мозкову діяльність, нормалізує обмін речовин.
  • Джерело заліза. Речовини, необхідного для живлення клітин киснем, запобігання анемії і підвищення рівня гемоглобіну, в дині сконцентровано майже в 17 разів більше, ніж в молочних продуктах.
  • Насичена кремнієм. Речовина підтримує здоровий стан волосся, шкіри, зміцнює нервову систему. Це якраз те, що так потрібно жінці після пологів і тут питання про те, чи можна диню мамі, що годує, навіть не обговорюється.
  • Є калій і магній. У такому тандемі макроелементи позитивно впливають на серце і діяльність серцево-судинної системи.

У такому тандемі макроелементи позитивно впливають на серце і діяльність серцево-судинної системи

Аналіз хімічного складу

Більш детально хімічний склад дині «розкладений по полицях» в таблиці нижче. Розрахунок зроблений виходячи зі змісту корисних компонентів в 100 г м'якоті продукту.

Таблиця - Хімічний склад дині

Харчова цінність На 100 г Макро- і мікроелементи На 100 г Вітаміни На 100 г Білки 0,6 г Кальцій 16 мг PP 0,4 мг Жири 0,3 г Магній 13 мг А 67 мкг Вуглеводи 7,4 г Натрій 32 мг Бета каротин 0,4 мг Калій 118 мг В1 0,04 мг Фосфор 12 мг В2 0,04 мг Хлор 50 мг В5 0,2 мг Сірка 10 мг В6 0,06 мг Залізо 1 мг В9 (фолієва кислота) 6 мкг Цинк 0, 09 мг с 20 мг Мідь 47 мкг Е 0,1 мг Йод 2 мкг Марганець 0,035 мг Кобальт 2 мкг Фтор 20 мкг Диня підвищує настрій, знімає втому, допомагає впоратися з безсонням, стимулює приплив молока при лактації . А насіння вважаються потужним афродизіаком. Незважаючи на те що диня продукт низькокалорійний - в 100 г 35 ккал - худнути з її допомогою не вийде: вуглеводи, що містяться в продукті, легко «затримуються на боках». При цьому за рахунок високого вмісту клітковини продукт допомагає очищенню кишечника.

Як вибрати диню: п'ять критеріїв

Свіжа диня при ГВ - продукт підвищеного ризику. І якщо мама, зваживши за і проти, все-таки зважилася поласувати цим десертом, їй краще знати, як вибрати «безпечну» диню. Якщо вірити відгуками гурманів, то ключових критеріїв тут п'ять.

  1. Торгова точка . Продукт не варто купувати на стихійних сезонних ринках. Відносну гарантію безпеки можуть дати тільки легальні торгові центри, де дотримуються умови зберігання товару і є необхідна санітарна документація.
  2. Цілісність. Не купуйте плід, якщо він надрізаний або тріснув. У таких «кишенях» можуть накопичуватися бактерії. З аналогічних причин не беріть розрізаний на частини продукт. «Така стигла, аж лопнула», - виключно торговий трюк, який не має нічого спільного з користю для вашого здоров'я.
  3. Зовнішній вигляд . Велика, але негроміздкі. Кругла або довгаста. Важка. Без вм'ятин. Пружна. Жовта або жовто-зелена з коричневими прожилками. Так виглядає «здорова» диня.
  4. Запах. Стиглий плід має яскраво виражений аромат. Можна понюхати медові нотки, ваніль, грушу ... Якщо диня не пахне або має «трав'янистий» запах, вона не дозріла.
  5. Зворотній зв'язок . Якщо постукати по стиглої дині долонею, вона «відповість» вам глухою луною. Плід з вадою буде звучати дзвінко.

Як їсти диню при лактації

Існує ще одна думка щодо вживання лжеягоди в період лактації. Так, потрібно питати не про те, чи можна диню при ГВ, а про те - ЯК можна диню при ГВ. Є кілька правил, яких варто дотримуватися.

  • Чи не переборщити. Диню, як і будь-яке спірне продукт в меню, мама повинна вводити в раціон поступово, спостерігаючи за реакцією крихти. І тільки переконавшись, що малюк добре прийняв нові компоненти, можна поступово «нарощувати темпи». В цілому жінка може дозволити собі з'їсти до 250 г на добу близько 3 разів на тиждень.
  • Не заважати . Диню в період лактації не варто використовувати в якості одного з інгредієнтів в стравах. Ні для фруктового салату, ні в якості борошна начинки вона не підійде. Передбачити, як відреагує організм на вбрання поєднання, складно. Продукт і без того не самий «простий», а період годування груддю не час для експериментів. Особливо непередбачувані наслідки вживання плоду в поєднанні з молочними і кисломолочними продуктами. Не можна також «запивати» лжеягоду.
  • Місце в меню. Диню не потрібно їсти перед сном і відразу після основного прийому їжі «на закуску». Краще вживати її як самостійну страву, наприклад, під час полудня.

У одного іменитого лікаря якось запитали, чи можна диню при грудному вигодовуванні. Він відповів, що не бачить проблем, якщо плід стиглий. А щоб виключити ризик отруєння малюка нітратами, жартома порекомендував завжди першим годувати тата, і тільки якщо експеримент виявиться вдалим - виділити порцію мамі. У кожному жарті, як то кажуть ...

Роздрукувати

Підтримайте проект - поділіться посиланням, спасибі!

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: