Статьи

мінливість гарпіями

Наука і життя // Ілюстрації

Нічний метелик Cerura vinula з сімейства хохлаток (Notodon-tidae), або велика гарпія, досягає в розмаху крил 7-8 см.

У спокійному стані гусениця гарпії маскується під зелені листочки і темні гілочки.

Варто потривожити гусеницю - і вона миттєво приймає страхітливий вигляд.

На передній частині тулуба у гусениці є залоза, що виробляє мурашину кислоту.

<

>

Серед метеликів, що прилітають вночі на світло, є непоказна біляста метелик з латинською назвою Cerura vinula, або велика гарпія. Сама метелик мало чим примітна. А ось її гусениця! Досить один раз побачити, щоб запам'ятати.

Комахою нерідко дають назви по іменах міфологічних персонажів. Так, Титан і Геркулес - найбільші жуки, Аполлон - одна з найкрасивіших метеликів.

Так, Титан і Геркулес - найбільші жуки, Аполлон - одна з найкрасивіших метеликів

Гарпії, за переказами, - дочки морського божества Тавмант і океаніди Електри. Їх зображають у вигляді крилатих істот, полуженщін_полуптіц огидного виду з двома хвостами. У міфах вони представлені злісними викрадачкою дітей і людських душ. Недарма гарпіями називають сварливих жінок.

Зустріти гусениць гарпії можна в червні на осиці, вербі. Блукаю лісом з фотокамерою і оглядаю дерева. Нарешті - удача! Цю гусеницю не сплутати ні з якою іншою.

Гіллясті ріжки загрозливо спрямовані в мою сторону. З кожного боку тулуба видно великі білі дихальця. Щоб поліпшити маскування, гарпія обзавелася темною смугою, яка проходить по всій спині. Насичений яскраво-зелений колір доповнює її камуфляж. У спокійному стані гусеницю важко помітити. Однак варто її потривожити - і вона миттєво змінює зовнішній вигляд. Тепер їй потрібно не ховатися, а, навпаки, показати себе в самому страхітливому вигляді.

Гарпія перетворюється на очах! Вона моментально надуває і піднімає передній кінець тіла і втягує його в збільшений перший сегмент черевця. Перед вами раптом виявляється великий червоний "рот" з темно-коричневим колом посередині. Чорні точки на верхньому обідку стають "очима". Але і цього мало. Одночасно з переднім піднімається задній кінець тулуба. А на ньому - довгі, схожі на жала відростки. Їх червоні кінчики ворушаться, як би намагаючись дотягтися до невидимого ворога. Спробуй тут не злякайся! Звичайно, жахливі "жала" гарпій не що інше, як маскарад - вжалити ними не можна, можна тільки відлякати.

Ви ще не почали тікати? Тоді отримаєте порцію мурашиної кислоти з отвору спеціальної залози, що нагадує губи, розтягнуті в лукавим усмішці. Справжня Гарпія!

Ви ще не почали тікати?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: