Статьи

Прикормка для плотви: навесні, взимку, влітку

  1. навесні
  2. взимку
  3. влітку
  4. Ранньою вага-й
  5. з картоплі

Плотва є невеликий стайной рибою, яка поширена по всій території країни Плотва є невеликий стайной рибою, яка поширена по всій території країни. Для того щоб затримати рибу в місці лову необхідно використовувати підгодовування.

Зміст

навесні
взимку
влітку
ранньою весною
з картоплі

навесні

Основні компоненти прикормки для плотви

Основа - панірувальні сухарі 1 частина. Розпушувач - висівки пшеничні ¼ частина. Кукурудза дуже дрібного помелу - 1/5 частина. Можна обійтися і пшеницею дрібного помелу в тій же пропорції. Важливий елемент - сухе молоко ¼ частина. Дає відмінний смак і головне хорошу муть, яку так любить плотва.

Мелені смажені насіння соняшнику - ¼ частина. Крім запаху мають фрагменти шкаралупи насіння, які не набирають вологу і відповідно піднімаються вгору, захоплюючи за собою дрібні частинки прикормки. Частинки, у міру руху вгору, відвалюються і опускаються вниз.

І цей рух вгору-вниз, заворожуюче діє на плотву. Як спливаючих компонентів, можна використовувати смажене насіння конопель. Але можна обійтися і без конопель, додавши спливаючих частинок у вигляді меленої шкаралупи звичайних насіння. Причому помел не повинен бути надто дрібним.

Якщо у водоймі багато хижака, то потрібно задуматися про затемненні підгодовування. Щоб пляма підгодовування на дні не було занадто світлим. На його тлі, плотва буде відчувати себе незахищеною від атаки щуки або окуня. Затемнити можна кількома способами: використовувати темний, але невязке грунт, використовувати спеціальні барвники для підгодовування, використовувати активоване вугілля, який абсолютно нешкідливий для риби.

Надати підгодовування привабливий запах, можна за допомогою анісу (спекотна погода, коли вода містить невелику кількість кисню). Звичайне какао, яке не тільки дає аромат, але і затемнює підгодовування, карамель, мелена дафнія (для весни і для осені).

Для ранньої весни, щоб розворушити рибу, в підгодовування для плотви можна додати кормового мотиля. Мотиль додається вже після того, як підгодовування набухла і повністю зволожилася. Попередньо мотиль потрібно перемішати з невеликою кількістю сухої прикормки.

Але якщо йде використання заводських підгодовувань, то всі вони містять сіль, яка досить швидко вбиває мотиля. В цьому випадку прикормочного мотиля попередньо змішують з невеликою кількістю грунту, і тільки потім додають в прикормку.

маленькі хитрощі

Перезволожений підгодовування для плотви однозначно не буде працювати. Якщо куля прикормки не розпадається на дні, то вона перетворюється на безплідний грудку, який просто знаходиться на дні. В ідеалі шар повинен розпадатися і з нього вгору повинні підніматися частинки. Крім цього, підгодовування повинна ще при падінні починати давати муть за рахунок сухого молока.

У деяких випадках плотву підгодовують взагалі з верхніх шарі в води. В цьому випадку, прикормочной кулька повинен розпадатися від удару об воду, утворювати пляма з частинок. Частинки по мірі всмоктування вологи починають опускатися. Природно, що в цьому випадку куля спочатку повинен містити менше вологи, ніж при необхідності досягнення нею дна.

взимку

Якщо ви маєте в своєму розпорядженні додатковим часом, спробуйте заздалегідь закупити всі необхідні підгодовувальні суміші, а потім самостійно випробувати їх ефективність в «польовому виході». Але пам'ятайте, що для цього потрібно пожертвувати чималим часом, зате результат того вартий. Випробування швидко принесе хороші результати. Щоб самостійно приготувати підгодовування для підльоту лову плотви, вам потрібно знати, що суміш інгредієнтів або основа, вона ділиться умовно на три великі групи. А саме:

крупи;
приправа;
наповнювач

Абсолютно кожна складова відіграє особливу роль в процесі. Що можна віднести до круп, так це: горох, кукурудзяна крупа, гречка і перловка. Плотва дуже любить приправи такі як: базилік, апельсинова цедра, коріандр.

А що стосується наповнювачів, то це можуть бути панірувальні сухарі.

Початковим етапом готування будуть подрібнення всіх інгредієнтів. Щоб це зробити простіше і швидше, можна скористатися кавомолки.
А що стосується пропорцій, то для приготування прикормки, яка розрахована на ловлю зимової плотви потрібно:

Кукурудзяна крупа - 250 гр;
Гречана крупа - 150 гр;
Перловка - 100 гр;
Панірувальних сухарів - 300 гр;
Сушений горох - 100 гр;
Апельсинова цедра -30 гр;
Базилік - 30 гр;

Всі подрібнені складові або основу потрібно дуже ретельно перемішати. Що далі? В отриману масу додаються приправи. Нижче вказані пропорції, які рекомендується дуже ретельно дотримуватися.

Подрібнений коріандр (30 гр);
Кухонну сіль (10 гр)

Суміш, яка у вас вийшла, потрібно акуратно викласти на гарячу сковороду. Заздалегідь її потрібно добре змастити конопляним маслом, або підійде нерафіновану соняшникову. Вся маса повинна підсмажиться на дуже маленькому вогні, приблизно, протягом п'яти хвилин. При цьому не забувайте по ходу смаження все ретельно помішувати.

Далі після цього етапу, слід всю отриману суміш висипати у велику зручну посуд, яка закривається, наприклад, судок. Висипавши, масу потрібно ще раз перемішати, а для повного результату, можна навіть пропустити через м'ясорубку. Таким чином, ви заготовили основу для підгодовування. На кінцевому етапі такого приготування, її потрібно упакувати в пакет або ж будь-яку герметичну ємність.

А щоб приготувати підгодовування для лову плотви під льодом, то до вживання вона готується вже безпосередньо на самому водоймі. Деякі любителі додають в суміш мотиля або опариша, а також можна червоного хробака, а потім розвести все водою.

влітку

Беремо 1 кг панірувальних сухарів, додаємо стакан распаренного соняшникової макухи, 200гр геркулесу, дрібного мотиля скільки не шкода, ложка ванілі. Замішуємо безпосередньо на водоймі, із застосуванням місцевої води. До потрібної консистенції (приблизно як крута каша) доводимо місцевим грунтом - піском або сухою глиною. Кулі правильно приготовленої підгодовування не розбиваються об воду, але в теченіі1-2 хвилин розпадаються на дні.

Ранньою вага-й

Підгодовування для лову в холодній воді повинно бути зовсім небагато. Вона повинна бути мутящийся, легковзвешенной і в ній має бути присутній тваринний компонент, в якості якого в даному випадку, краще всього підходить насадка - опариш.

Інші компоненти беруться в рівних пропорціях - сухар, кукурудзяна мука (розтерта консервована кукурудза), пшеничні висівки.

Кілька невеликих кульок підгодовування закидаються на початку лову, що б залучити рибу. Якщо клювання почався, то періодично робиться докинути ще кількох маленьких кульок, що б підтримати ажіотаж. Якщо клювання так і не почався, робиться спроба підгодувати таким же чином в іншому місці.

Відсутність клювання перший 1 - 2 години на весняній риболовлі звичайна справа. Але після підходу зграї плотви, а це ранньою весною може відбуватися по годинах, клювання радує своєю стабільністю. А екземпляри, як згадувалося, бувають крупніше, ніж ті, що трапляються влітку.

Для лову плотви навесні особливо важливо забезпечити точність подачі прикормки, так як її використовується досить мало. При ловлі на матчеву вудку, крім кліпси на котушці і закидання по орієнтиру, можна використовувати і спеціальний буй з пінопласту, який закидається в місце лову міцним спінінгом. Надалі підгодовування і ловля ведеться в 1 - 2 метрах від орієнтиру.

з картоплі

Цікавий як в натуральному вигляді, так і в якості компонента різних змішаних насадок і приманок. Зазвичай в якості насадок використовують молодий або не розварюються (твердих сортів) дуже дрібну картоплю, кульки, вирізані з великої картоплі. Варять в мундирі в круто солоній воді. Зварену картоплю повинен рівномірно протикати голкою наскрізь. З дрібних картоплин шкірку видаляють - це робить насадку більш привабливою. Відразу після варіння гарячу воду зливають і наливають холодну, змінюючи її до тих пір, поки картопля не охолоне. Після охолодження картоплину нарізають скибочками завтовшки 10-15 мм. Власне, це вже готова насадка. За старих часів картопляні кругляки робили за допомогою гвинтівочних гільз, а перед занедбаністю зазвичай умочували в згіркле соняшникова або лляна олія. Це надавало насадки специфічний запах, збільшуючи ймовірність клювання.

Зварену картоплю використовують також в різних складних насадок і прикормових сумішах, наприклад, в картопляному тісті. М'якоть білого хліба обсмажують, попередньо змочивши водою, потім кришать в ємність і додають таку ж кількість щойно звареної картоплі, все розтирають товкачем. Виходить своєрідне тісто, яке розминають руками, роблячи з нього кульки, зручні для насадки на гачок. Тісто можна злегка присмачити маслом і додати що-небудь ароматне. За рахунок масляної плівки, що огортає поверхню, воно може довго зберігатися. На деяких водоймах краще позначається на клюванні використання житнього хліба замість пшеничного.

Приготовлені таким чином насадки добре тримаються на гачку, і ловити на них можна все літній час. Гачки слід вибирати за розміром насадки. При клюванні необхідно дочекатися, коли поплавок потоне або піде в сторону, а вже потім підсікати. На картопляні насадки ловлять коропа, сазана, карася, буффало, плотву, ляща і іншу рибу.

Що далі?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: