Статьи

Як зробити лечо на зиму - 5 покрокових рецептів

  1. Калорійність домашнього лечо
  2. Корисні поради перед приготуванням
  3. Класичний рецепт з болгарського перцю і помідорів
  4. Як зробити лечо на зиму як в магазині
  5. Як приготувати лечо як у бабусі
  6. Домашнє лечо з кабачків на зиму
  7. Готуємо лечо з рисом на зиму
  8. Як правильно зберігати лечо

Лечо - блюдо, яке прийшло з Угорщини. Зусиллями кулінарів воно перетворилося до невпізнання. Якщо угорські господині під лечо на увазі другу страву, в основі якого лежать тушковані овочі, у нас це одна з найсмачніших заготовок на зиму. Розглянемо, як зробити лечо на зиму в домашніх умовах.

Багато господині шукають цікаві рецепти приготування лечо. Їх інтерес до страви досягає піку на початку осені. Не дивно, адже в цей момент починається активна заготівля овочевих, насичених вітамінами запасів на зиму.

Єдиного рецепту лечо не існує. Все визначається смаком, досвідом і різноманітністю наявних в розпорядженні овочів. Традиційно кожна господиня в міру накопичення досвіду експериментує з вподобаним рецептом, змінюючи інгредієнти, приправи і спеції.

Лечо - блюдо, до процесу приготування якого немає обов'язкових вимог. Це посприяло появі великої кількості варіантів закуски. Одні кухаря додають цибулю і моркву, інші зменшують кількість цукру. Незмінними залишаються тільки помідори і болгарський перець.

У статті я поділюся п'ятьма рецептами домашнього лечо. Навіть якщо раніше не стикалися з блюдом, матеріал розповість, як приготувати закуску, познайомить з набором продуктів і підкаже правильну послідовність приготування.

Калорійність домашнього лечо

Поговоримо про калорійність, користь і шкоду домашнього лечо, приготованого з солодкого перцю, часнику, помідорів, цибулі, олії, цукру та оцту. Калорійність лечо дорівнює 49 ккал на 100 грам. У страві багато вітамінів і мінералів, фосфору, марганцю, калію, цинку і селену.

Лечо нормалізує роботу травної системи, покращує стан шкірного покриву і нігтів, підвищує апетит. За словами вчених, речовини в складі лечо благотворно впливають на пам'ять і уповільнюють старіння.

Є у продукту і протипоказання. Деякі компоненти закуски є алергенами, що викликають набряклість і висип. Якщо є такі проблеми, краще відмовтеся від страви на користь свіжих овочів.

В силу інтенсивної термічної обробки у магазинного страви мінімальна корисність. Що говорити про добавках і консерванти в складі, покликаних збільшити термін зберігання.

Корисні поради перед приготуванням

Щоб приготувати лечо в домашніх умовах, дорогі продукти не потрібні. Список основних інгредієнтів представлений помідорами, солодким перцем і цибулею. Існують і інші версії угорської закуски, в яку додають моркву або обсмажений цибулька. Результат завжди вражає смаковими якостями. Якщо хочете, щоб і ваше лечо вдалося на славу, прислухайтеся до порад.

  1. Закуска на зиму в готовому вигляді характеризується насиченим червоним кольором з жовтими або зеленими вкрапленнями. Такий колірній палітрі блюдо зобов'язане використовуваним овочам і спецій. Тому овочі вибирайте відповідально.
  2. Найкраще лечо виходить тільки з стиглих овочів. Солодкий перець дозволено брати недозрілий. Йдеться про стручках з помаранчевим відтінком. Головне, вибирати м'ясистий овоч.
  3. Готувати лечо краще з м'ясистих помідорів. Їх щільну м'якоть пропускайте через м'ясорубку для отримання густого пюре. Для усунення зерен і шкурок томатну масу протирайте через сито.
  4. Будьте обережні з прянощами. При використанні пряних трав не перестарайтеся, інакше вони переб'ють аромат перцю. Для лечо ідеально підходить часник, лавровий лист і мелена паприка.
  5. В основі класичного лечо лежить сало. Якщо робите консервацію, використовуйте рослинне масло без запаху і присмаку. Рафінована олія - ​​кращий варіант.

Тепер вам відомі основні тонкощі і секрети приготування хорошого лечо в домашніх умовах. Використовуйте їх для додання страві вишуканого смаку, однорідної і ніжної консистенції.

Класичний рецепт з болгарського перцю і помідорів

Класичний рецепт з болгарського перцю і помідорів

Опис популярних рецептів почну з класичного варіанту. Для заготівлі страви на зиму він підходить ідеально. Багатий склад і ароматні прянощі роблять закуску незамінною для зимового столу.

Складові:

  • Болгарський перець - 2 кг.
  • Помідори - 1 кг.
  • Лук - 4 головки.
  • Кріп - 2 пучка.
  • Часник - 10 зубчиків.
  • Соняшникова олія - ​​1 стакан.
  • Цукор - 1 стакан.
  • Оцет - 1 столова ложка.
  • Паприка і мелений перець - по 1 чайній ложечці.
  • Сіль.

приготування:

  1. Підготуйте помідори і солодкий перець. Кожен овоч обполосніть водою, очистіть і розріжте на четвертинки. Очищену цибулю поріжте півкільцями.
  2. Поставте на плиту товстостінну каструлю, влийте рослинне масло. У розпечене масло викладіть подрібнену цибулю. Коли він підсмажиться, додайте помідори, посоліть і тушкуйте на маленькому вогні хвилин 15.
  3. У каструлю відправте солодкий перець. Перемішайте масу, тушкуйте 5 хвилин під кришкою і 10 з відкритим верхом. Не забувайте постійно помішувати вміст.
  4. Після закінчення часу додайте в каструлю подрібнений часник, оцет і цукор, а ще через 20 хвилин відправте рубану зелень, паприку і мелений перець. Гасіть лечо 10 хвилин.
  5. Для заготівлі закуски на зиму ідеально підходять стерилізовані банки. Викладіть в них блюдо, закатати і поставте догори дном. Накрийте консервацію теплою ковдрою і залиште на добу.

Відео рецепт

Думаю, ви вже переконалися, що блюдо з угорськими коренями і російськими удосконаленнями готується нескладно. Проявивши трохи терпіння, отримаєте прекрасну закуску на зиму, яка наситить організм вітамінами і порадує душу чудовим смаком.

Як зробити лечо на зиму як в магазині

Як зробити лечо на зиму як в магазині

Полиці магазинів переповнені баночками з консервацією, але багато господині як і раніше роблять заготовки на зиму в домашніх умовах. Воно й не дивно, адже домашній варіант поєднує натуральні продукти, відмінний смак і користь. Ще в ньому немає консервантів, барвників та іншої хімії.

Відтворити магазинне блюдо проблематично, адже в промислових умовах інгредієнти піддаються інтенсивної термічною обробкою, але реально.

Складові:

  • Помідори - 3 кг.
  • Солодкий червоний перець - 700 м
  • Солодкий зелений перець - 300 м
  • Цукор - 2 столові ложки.
  • Сіль.

приготування:

  1. Перець промийте водою, видаліть плодоніжки разом з насінням. Після обробки поріжте квадратиками 2 на 2 см.
  2. Помідори після обмивання розріжте навпіл, пропустіть через м'ясорубку, а після через сито. Томатну пасту вилийте в каструлю, поставте на плиту і варіть, поки об'єм не зменшиться втричі.
  3. Після варіння зважте пюре, щоб правильно визначити кількість солі. На літр пасти візьміть столову ложку солі. Поверніть перетерті помідори на плиту, додайте цукор і перець, варіть на середньому вогні хвилин 10.
  4. Гарячу масу розкладіть по банках. Переконайтеся, що томатна паста повністю покриває шматочки перців. Накрийте банки кришками, поставте в широку каструлю, залийте до плічок гарячою водою і стерилізують 30 хвилин.
  5. Після закінчення часу дістаньте банки з лечо з води і закатати. Поставте на підлогу догори дном і укутайте. Після охолодження відправте в передбачене для зберігання консервації місце.

Відео приготування

Таке домашнє лечо без оцту за смаком сильно нагадує магазинне, але відрізняється натуральністю інгредієнтів і максимальною безпекою для домочадців. Обов'язково спробуйте.

Як приготувати лечо як у бабусі

Як приготувати лечо як у бабусі

Лечо - чудова закуска на зиму. Рецепт, яким поділюся нижче, я успадкувала від бабусі. За багато років кулінарної практики вона довела його до досконалості. Зізнаюся, смачніше страви, ніж «бабусине лечо», пробувати мені не доводилося.

Складові:

  • Солодкий перець - 30 стручків.
  • Помідори - 3 кг.
  • Цукор - 0.66 склянки.
  • Сіль - 1.5 столової ложки.
  • Оцет - 150 мл.
  • Соняшникова олія - ​​1 стакан.
  • Часник.

приготування:

  1. Перець промийте водою, розріжте навпіл, видаліть насіння і наріжте довгими смужками шириною 1 см. Складіть у велику миску.
  2. Вимийте помідори. Чисті овочі пропустіть через м'ясорубку, викладіть у велику каструлю і прокип'ятіть хвилин 5. Додайте оцет, цукор і сіль, рослинне масло. Після закипання додайте перець, перемішайте і поваріть хвилин 5.
  3. Підготуйте банки. У кожну стерилізовану ємність покладіть по 2 часточки попередньо очищеного часнику, залийте закуску і закатати. Зберігайте консервацію в холодильнику або в коморі.

Відео рецепт бабусі Емми

«Бабусин лечо» раджу подавати до столу у вигляді окремого страви або як гарнір до м'яса , Картопляного пюре або каші. Будь-яке поєднання принесе багато радості і задовольнить кулінарні потреби.

Домашнє лечо з кабачків на зиму

Домашнє лечо з кабачків на зиму

Існує багато страв на зиму, які підходять для зберігання протягом тривалого періоду. У їх числі і лечо з кабачків в томатному соусі. Щоб отримати кулінарний шедевр, раджу використовувати молоді кабачки. У них ніжна шкірка і м'які насіння. Якщо овочі старі, зріжте грубу шкіру.

Складові:

  • Молоді кабачки - 2 кг.
  • Солодкий перець - 500 г.
  • Помідори - 1 кг.
  • Лук - 10 головок.
  • Томатна паста - 400 г.
  • Соняшникова олія - ​​200 мл.
  • Сіль - 2 столові ложки.
  • Оцет - 1 столова ложка.
  • Цукор - 1 стакан.

приготування:

  1. Обполосніть овочі водою. Помідори пропустіть через м'ясорубку, а цибулю, перець і кабачки наріжте півкільцями. Викладіть овочі в глибоку ємність і залиште на кілька годин.
  2. Коли помідори і кабачки дадуть сік, залийте розведеною томатною пастою. На вказану кількість пасти візьміть літр води. Поставте ємність з овочами на вогонь, додайте сіль, цукор, рослинна олія і перемішайте.
  3. Після закипання включите мінімальний вогонь і кип'ятіть протягом 10 хвилин. Після закінчення часу влийте оцет, почекайте ще хвилин 5 і вимкніть плиту.
  4. Готове лечо розлийте по скляних банках, закатати, поставте на підлогу догори дном і прикрийте. На роль утеплювача підійде стара куртка, пальто або непотрібне ковдру. Через 24 години перевірте кожну банку на герметичність.

Кабачкове лечо ідеально доповнює смак пшеничного каші, гречки або смаженої картопельки . Деякі господині зовсім використовують його в якості добавки при приготуванні гарячих страв, серед яких борщ. Лечо наповнює його фарбами і багатогранним смаком.

Готуємо лечо з рисом на зиму

Готуємо лечо з рисом на зиму

Останнім розгляну мій улюблений рецепт домашнього лечо. Всупереч простоті приготування та використання звичайних інгредієнтів виходить відмінна закуска на зиму, яка характеризується ситністю, чудовим смаком і «нетривалої життям» - з'їдається моментально.

Складові:

  • Помідори - 3 кг.
  • Рис - 1.5 склянки.
  • Солодкий перець - 1 кг.
  • Морквина - 1 кг.
  • Цибуля - 1 кг.
  • Часник - 1 головка.
  • Рослинна олія - ​​400 мл.
  • Цукор - 150 г.
  • Оцет - 100 мл.
  • Сіль - 3 столові ложки.
  • Спеції.

приготування:

  1. Підготуйте овочі. Помідори опустіть в киплячу воду на 3 хвилини, потім залийте холодною водою, зніміть шкірку. Після цього пропустіть через м'ясорубку.
  2. Солодкий перець промийте водою, видаліть насіння і подрібніть соломкою, моркву пропустіть через крупну тертку, цибулю і часник дрібно наріжте
  3. Перекручені помідори з'єднайте з сіллю, цукром і рослинним маслом, перемішайте і вилийте у велику емальовану каструлю. Накрийте ємність кришкою, поставте на плиту, доведіть до кипіння і проваріть хвилин 5.
  4. Додайте в каструлю підготовлений болгарський перець разом з цибулею, часником і морквою, перемішайте. Після закипання всипте улюблені спеції. Я додаю в лечо 3 гвоздики, чайну ложечку суміші перців, столову ложку паприки і аналогічну кількість зерен гірчиці.
  5. Через 5 хвилин відправте в каструлю попередньо промитий рис, перемішайте і тушкуйте на мінімальному вогні третину години. За п'ять хвилин до закінчення введіть до складу страви оцет. В самому кінці спробуйте закуску на смак. При необхідності підправте.
  6. Гарячий салат розкладіть по стерильним банкам, закатати, переверніть і укутайте до охолодження. Після цього заберіть консервацію в затемнене прохолодне місце на зберігання.

Лечо з рисом легко зберігається протягом року. Але в моїй родині це велика рідкість, оскільки домочадці охоче поглинають його як в чистому вигляді, так і з доповненнями у вигляді відвареної картоплі або гречаної каші .

Як правильно зберігати лечо

Як правильно зберігати лечо

Багато консервують овочі та фрукти на зиму. І кожна господиня розуміє, що приготувати і закатати закуску - половина справи. Ще належить подбати про правильному зберіганні консервації, інакше «підірваних» банок з лечо не уникнути.

Дбайливих господинь цікавить, чи можна зберігати консервацію будинку, не вдаючись до допомоги підвалу або льоху. Та й не кожна сім'я має у своєму розпорядженні такою можливістю. Так вони і не потрібні. Заготовлені на зиму закуски успішно зберігаються і в квартирі за умови, що для банок правильно підібране місце і створений оптимальний клімат.

  • Перед відправкою консервації на зимівлю переконайтеся в герметичності банок. Для цього переверніть кожну ємність догори дном і почекайте. Продукти довго зберігаються тільки в добре закупорених ємностях.
  • Зберігайте домашнє лечо в затемненому місці. Не допускайте попадання сонячних променів на закуску. Зберігання закачування на сонці загрожує погіршенням смаку, швидкої псуванням і ефектом шампанського .
  • Якщо в процесі зберігання вміст банки спінилося, покрилося цвіллю або підозрілими плямами, викиньте закуску. Ризикувати здоров'ям через консервацію не варто.

Дотримання технології приготування в сукупності з правильним зберіганням дає можливість насолоджуватися неймовірним смаком домашнього лечо протягом року. Кожна баночка з закускою мовчазно стоїть на полиці, чекаючи моменту, коли дбайливі господарі зважаться урізноманітнити раціон черговою порцією користі.

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: