Статьи

Готуємо смачний глінтвейн. 4 рецепта

  1. КЛАСИЧНИЙ глінтвейн
  2. РОСІЙСКИЙ глінтвейн
  3. Глінтвейн З БІЛОГО ВИНА
  4. Глінтвейн по-німецьки

Все, здавайтеся, більше не потеплішає. Погода з кожним днем ставатиме гірше, а потім настане зима. Пропонуємо вам підбірку найбільш вдалих рецептів глінтвейну, які зігріють вас до наступного літа

КЛАСИЧНИЙ глінтвейн

КЛАСИЧНИЙ глінтвейн

Все і так знають, що глінтвейн - напій старовинний, чи не новомодний. Але що цікаво, в Стародавньому Римі їм вважалося вино зі спеціями і плаваючими в ньому фруктами, проте давньоримський глінтвейн зовсім ні гарячим. Ще б пак, навіщо їм при їх-то спеці. А ось що підхопили у римлян рецептурку скандинави довели напій до досконалості, нагрів його.

Вважалося, та й зараз вважається, і не без підстав, що тепле вино допомагає заглушити починається застуду і рятує від легеневих захворювань. Чашечка глінтвейну зупиняє сухий кашель, гріє, та й взагалі приносить радість людям, - тому не пити його нерозумно, а пити приємно.

Правил приготування класичного глінтвейну трохи, і головне з них - завжди використовувати тільки сухе або, в крайньому випадку, напівсухе червоне вино.

Не бійтеся купувати суміші для глінтвейну, які зараз продаються в кожному супермаркеті. Ні римські, ні скандинавські боги вас за це не засудять. За основу така суміш зійде відмінно. Тільки до суміші потрібно обов'язково додати пару паличок кориці, гвоздику, коріандр, трохи запашного перцю (7-10 горошин на каструлю додадуть напою пікантності).

А тепер головне - фрукти. Журавлина, яблуко, апельсин - найулюбленіші і поширені варіанти, але це не означає, що ними потрібно і обмежитися. Не бійтеся експериментувати - покладіть в суміш що хочете. Наприклад, ласуни можуть додати 2-3 чайні ложки цукру. У зовсім класичному напої цукру не було, але ви для задоволення це робите або щоб стародавні римляни пишалися? Спосіб приготування ви напевно і без нас знаєте: залити все, що знайшлося в холодильнику і шафці для спецій, холодною водою, перешкодити, покіпятіть 5 хвилин, і все, можна заливати вином.

До речі, ваші знання про глінтвейні не міф - його дійсно можна варити з самого простого і безрадісного вина - все одно вийде смачно.

Правда, якщо не шкода - і раз у житті рекомендуємо не пошкодувати, - потрібно обов'язково спробувати зварити напій з хорошого вина, яке і без всіх цих перетворень було б приємно пити. З інтересом відзначите, що тоді напій виходить м'якше, ароматні, краще. Хоча багато хто з вас відзначать, що все-таки не настільки краще, щоб гробити на це пляшку хорошого вина.

РОСІЙСКИЙ глінтвейн

РОСІЙСКИЙ глінтвейн

Тепер, коли класичний глінтвейн освоєний, перейдемо до варіацій. І не думайте, що російська глінтвейн - це якесь віяння моди, як «російські суші». Зовсім немає. Просто росіяни називали свій глінтвейн - сбитнем. І головний інгредієнт напою не вино, а мед. Пам'ятайте ж, мед-пиво пив, по вусах йому там кудись текло. Бачите, ніяких модний віянь. Класичний напій.

До речі, навіть перші самовари використовувалися як раз не для чаю, а для приготування збитню. Напій міг бути безалкогольним (просто так він не був настільки вже популярний) або алкогольним - ось цей якраз взагалі всім подобався.

Головне правило приготування збитню: все, що ви хочете в нього покласти, змішується окремо від меду, а сам мед додається строго в останню чергу.

На Русі до Сбітнєв найчастіше додавали шавлія, імбир і лавровий лист.

З алкоголем можна до нескінченності експериментувати, але в класичній рецептурі в суботні додається сухе червоне вино. Можна ще спробувати додати в ту ж суміш трохи рому, але в поєднанні з медом смак виходить специфічний, на любителя, так що будьте обережні.

Глінтвейн З БІЛОГО ВИНА

Глінтвейн З БІЛОГО ВИНА

Ще один корисний рецепт для всіх тих, хто зараз із сумом дивиться на єдину пляшку вина в холодильнику і думає, що раз воно біле - не бачити сьогодні теплого глінтвейну. Чи не турбуйтеся, існує рецепт і для таких, як ви.

Процедура, в общем-то, та ж, що і з класичним глінтвейном, але в цей добре б додати половинку лимона, 10 столових ложок родзинок і, якщо є, частина білого рому на три частини вина.

Ще одна особливість: якщо глінтвейн з червоного вина смачний, навіть якщо він хоча б трохи теплий, то з білим вином потрібно обережно. Такий глінтвейн подавати треба кип'яченим, і пити його потрібно відразу, гарячим. Варто йому охолонути, він вже не буде нікому цікавий.

Глінтвейн по-німецьки

Глінтвейн по-німецьки

У німців взимку теж не те щоб було якось особливо тепло, тому і їм є що запропонувати змерзлі любителю глінтвейну. Німецький напій готується строго з сухого вина. Напівсухе не підійде.

Ще одна особливість: якщо для звичайного досить однієї палички кориці, то тут потрібно мінімум три.

І взагалі, не шкодуйте спецій. Німецький глінтвейн насичений, густого кольору і дуже ароматний. До того ж в напій потрібно додати частину коньяку на чотири частини вина. Половинка лимона або апельсин трохи згладять смак, але не розслабляйтеся.

Сп'яніння від німецького глінтвейну настає відразу і наполегливо. Хоча що це ми, ви ж рівно цього і намагалися домогтися. Приємного вечора!

У зовсім класичному напої цукру не було, але ви для задоволення це робите або щоб стародавні римляни пишалися?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: