Статьи

Концентрація уваги: ​​поради експертів та вправи для розвитку

  1. Ви дізнаєтеся:
  2. Що таке увагу і навіщо йому потрібна концентрація
  3. Як запам'ятовувати вдвічі більше інформації: техніки на кожен день
  4. мимовільне увагу
  5. довільна увага
  6. постпроізвольное увагу
  7. властивості уваги
  8. обсяг
  9. Тренування пам'яті за методикою спецслужб: як запам'ятовувати великі масиви інформації
  10. стійкість
  11. переключення
  12. розподіл
  13. 1-й ряд вправ для тренування уваги і концентрації
  14. «Лінія»
  15. «Дальтонік»
  16. «Муха»
  17. 2-й ряд вправ, спрямованих на концентрацію уваги
  18. «Куди направлено мою увагу»
  19. рефлексивне читання
  20. 3-й ряд вправ для концентрації уваги
  21. «Дихання»
  22. «Гладь озера»
  23. «Четки»
  24. «Кінострічка»
  25. «Уявне розслаблення»
  26. «Сфінкс»
  27. «Скульптура»

На чому зосереджуватися, а на чому ні? Кожен приймає рішення самостійно, зрозуміло, за умови, що здатний контролювати власну увагу. Керувати ним - звичайне вміння, його можливо і навіть необхідно тренувати. Які вправи в цьому допоможуть, дізнаєтеся з нашої статті.

Ви дізнаєтеся:

  • Як влаштований фокус уваги і яким чином його можна концентрувати.
  • Які вправи потрібно виконувати, щоб навчитися концентрувати увагу на роботі.

Увага! Не варто займатися тренуванням уваги і концентрації, коли ви завантажені справами, що потребують відповідальності. Обумовлено це тим, що будь-яка нова діяльність, особливо на тлі напруги, може перешкодити головному заняттю. Зробіть розмежування: якщо ви займаєтеся чимось важливим, концентруйтеся на цьому завданні, а навик зосередження тренуйте у вільний час.

Що таке увагу і навіщо йому потрібна концентрація

Увага є виборчу націленість сприйняття на певний предмет. Воно виражається в тому, як людина ставиться до об'єкта. Увагою обумовлено те, наскільки успішно суб'єкт орієнтується в навколишньому світі.

Функції уваги:

  • виявлення сигналу;
  • вибірковість;
  • розподіл;
  • заміщення;
  • ототожнення.

Як запам'ятовувати вдвічі більше інформації: техніки на кожен день

типи уваги

Залежно від того, чи може суб'єкт свідомо спрямовувати й регулювати власну увагу, виділяють мимовільне, довільне і постпроізвольное увагу.

Тип

характеристика

мимовільне увагу

Тип уваги, при якому суб'єкт не може свідомо спрямовувати й регулювати фокус уваги. Він визначається і підтримується незалежно від того, чи має суб'єкт свідоме прагнення. Мимовільне увагу ґрунтується на людських установках, що не усвідомлювані.

Мимовільне увагу може бути корисно як в роботі, так і в побуті. Воно дозволяє нам вчасно виявляти виникнення подразника і здійснювати потрібні дії, спрощує включення в звичну діяльність. Однак мимовільне увага може зробити негативний вплив на здійснювану діяльність, відвернути від основного завдання, знизити ефективність праці в загальному. Наприклад, гучний шум, крики, світлові спалахи під час роботи призводять до відволікання уваги і перешкоджають зосередженню.

Причини появи мимовільної уваги:

  • несподіваний подразник;
  • відносно сильний подразник;
  • новий подразник;
  • переміщалися об'єкти. Французький психолог Рібо зазначив даний фактор, вважаючи, що, коли руху цілеспрямовано активізуються, увага концентрується на об'єкті і посилюється;
  • контрастні предмети або явища;
  • внутрішній стан людини.

довільна увага

Фізіологічно це увагу виникає при досягненні відповідного збудження в мозковій корі, яке підтримується сигналами, які надходять від 2-ї сигнальної системи. Поява такої уваги обумовлено процесом праці, адже без контролю власного уваги не можна робити що-небудь свідомо і планомірно.

постпроізвольное увагу

Тип уваги, при якому можна свідомо вибирати предмет уваги, проте немає напруги, яке характерно для довільного уваги. Постпроізвольное увага зумовлена ​​формуванням нової установки, яка пов'язана в основному з актуальною діяльністю, а не з минулим досвідом суб'єкта.

властивості уваги

концентрація

Концентрація є збереження уваги на певному предметі або виділення предмета як якоїсь визначеності із загального фону. Для поліпшення такої здатності можна використовувати прийоми концентрації уваги.

обсяг

Являє собою число предметів, які охоплюються увагою в один момент. Обсяг варіюється у дорослих в межах чотирьох-шести об'єктів. У дітей шкільного віку дана характеристика зазвичай дорівнює двом-п'яти предметів. Чим більше обсяг уваги, тим більша кількість явищ, подій і предметів потрапляє в поле зору суб'єкта.

Тренування пам'яті за методикою спецслужб: як запам'ятовувати великі масиви інформації

Денис Букін

автор книги «Розвиток пам'яті за методиками спецслужб»

Побудувати ефективне спілкування з людиною, яку ви бачите вперше, - досить складне завдання. Негайно переходити до справи не завжди продуктивно, особливо в російській традиції переговорів. Спочатку потрібно налагодити контакт, поговоривши про «пунктик» партнера - про те, чим людина захоплена, про що він може говорити нескінченно довго. Такі «зачіпки» є у кожного - у кого-то прості, у кого-то більш складні. Розповім про методики, які допомагають мені запам'ятовувати максимальну кількість важливої ​​інформації.

стійкість

Висловлює тривалість збереження на одному рівні концентрації уваги. Найзначнішим умовою стійкості вважається те, чи можливе розкриття в об'єкті уваги нових сторін і зв'язків. Стійкість проявляється там, де можливо розгорнути певну в мисленні зміст, розкрити в ньому нові деталі.

переключення

Властивість полягає в тому, щоб свідомо, осмислено, навмисно і цілеспрямовано обумовлювати постановку нової мети, змінювати націленість свідомості з 1 об'єкта на інший. Лише на подібних умовах можна говорити про переключення. Коли дані умови не виконуються, значить мова йде про отвлекаемости. Виділяють повне і неповне переключення уваги. При неповному перемиканні після націлювання на нову діяльність іноді виконується повернення до попередньої. Це провокує помилки і зменшення темпу роботи. Переключення ускладнюється при сильній зосередженості, це нерідко викликає помилки неуважності.

Перемикатися увагу може з наступних причин:

  • вимоги діяльності;
  • необхідність початку нової діяльності;
  • відпочинок.

розподіл

Являє собою здатність зберігати в центрі уваги кілька різних предметів. При цьому одночасно утримувати в увазі 2 різних об'єкту можна, якщо вони зараховуються до різних модальностям (дивитися на картину і слухати пісні).

1-й ряд вправ для тренування уваги і концентрації

Ключові вправи для поліпшення зосередженості полягають в тому, щоб тренувати контроль променя уваги.

«Лінія»

На чистому листку повільним і плавним рухом олівця проводите межу. Концентруйте все думки лише на ній. Коли відчуєте, що відволікаєтеся, виведіть лінію трохи вгору, як на електрокардіограмі, і продовжуйте. В результаті буде легко визначити число раз, які ви відволіклися. Непоганим результатом вважається 0 піків за 3 хвилини.

«Дальтонік»

Зовні дана вправа на концентрацію уваги здається простим, проте в дійсності воно досить складно. Вимовляєте вголос кольору слів з нижченаведеного тексту. Називайте саме кольору, а не написані слова. Хороший результат - відсутність помилок.

Червоний. Зелений. Синій. Жовтий. Фіолетовий. Помаранчевий. Коричневий. Синій.

Червоний. Чорний. Зелений. Блакитний. Жовтий. Коричневий. Чорний. Зелений. Синій.

Фіолетовий. Блакитний. Жовтий. Чорний. Червоний. Помаранчевий. Коричневий.

«Муха»

Для даної вправи знадобиться дошка з накресленим на ній ігровим полем з дев'яти клітин (три на три), маленька присоска (або пластиліновий шматочок). Присоска служить «дресированою мухою». Дошка встановлюється вертикально, провідний пояснює гравцям, що пересування «мухи» з 1 клітини на іншу виконується за допомогою спеціальних команд, які вона завжди виконує. За однією з чотирьох допустимих команд, які вказують напрямок руху, «муха» пересувається на прилеглу клітку.

Початкове положення «мухи» - центр розкресленого поля. Команди повідомляються гравцями по черзі. Гравці повинні, безперервно контролюючи пересування «мухи», перешкоджати її виходу за межі поля. Після всіх пояснень починається ігровий процес. Гра йде на уявному полі, яке кожен гравець представляє перед собою. Якщо хто-небудь втрачає нитку гри або зауважує, що «муха» вийшла за поле, він говорить: «Стоп!» І, повернувши «муху» в центр, починає гру заново.

Гра вимагає від учасників бути постійно зосередженими. Варто кому-небудь хоча б на секунду відволіктися або подумати про щось інше, він відразу ж втрачає нитку гри і повинен її покинути.

Часто менеджери з продажу мають наступну схильність: переоцінювати власну уважність. Психотехническое вправу «Муха» може бути особливо корисно комерційному директору або керівнику відділу продажів , Якщо потрібно розвіяти подібне оману.

У групах, які не мають потрібного досвіду роботи з увагою, тривале спостереження за пересувається «мухою» провокує напругу і втому. Гравці все частіше починають перемикати увагу з «мухи», збиватися і в результаті зупиняють гру. Зважаючи на це ведучий повинен спостерігати за станом учасників, завершувати вправу до наростання роздратування в групі і занепаду інтересу. Робота «змором» виправдовується тільки тоді, коли гравці ставлять особливу мету: перевірка і тренування стійкості своєї уваги, тобто посилення здатності до тривалого зосередження на предметі.

Значущим параметром уваги вважається його обсяг - широта області, на яку воно може поширюватися в один момент. Коли, оглядаючи власний діловий костюм, ви несподівано помічаєте діру, яка проїду міллю, область уваги моментально звужується до розмірів виявленого дефекту. Це виконується як би самостійно. Однак люди можуть довільним чином змінювати широту області своєї уваги.

Методика на концентрацію уваги «2 мухи» є ускладненим варіантом вищеописаного вправи. На поле розташовуються 2 мухи. Вони рухаються по черзі, наприклад, «Муха 1» - вниз, «Муха 2» - вліво. Умови та мета ті ж самі: подумки не втрачати мух і не робити помилок. 3 хвилини без помилок - відмінний показник.

2-й ряд вправ, спрямованих на концентрацію уваги

Рефлексія - головна умова для того, щоб свідомо керувати увагою. Рефлексія полегшує усвідомлення того, де людина перебуває, як надходить, що потрібно робити далі. Якщо ви хочете розвивати увагу, потрібно вміти помічати, куди направляються ваші думки і енергія, тобто підвищувати рівень усвідомленості.

«Куди направлено мою увагу»

Іноді задавайтеся питаннями:

  1. Що я в даний момент роблю?
  2. Для чого я так поступаю?
  3. Чи правильно я в даний момент розпоряджаюся власними ресурсами?
  4. Я не сумніваюся в тому, що мені потрібно так чинити?
  5. На що в даний момент витрачається мій час?
  6. Чи потрібно мені продовжувати докладати зусилля в цьому напрямку?
  7. Це, правда, мені зараз потрібно?

Щоб не забувати про це, до речі розмістити ці питання на увазі. Ви мимоволі станете згадувати їх, здійснювати контроль власних зусиль і уваги. Навчайтеся бачити себе зсередини.

рефлексивне читання

Ви коли-небудь спостерігали за тим, як читаєте? Чи помічали, що часто бігаєте очима по рядках, проте думки йдуть кудись у далечінь, відволікаються на щось стороннє? Увага вельми капризно, тому при недостатньому зосередженні людина безперервно відволікається, не може розповісти, що прочитав. Ефективність подібного читання, само собою, дуже мала. При зосередженому читанні вловлюється як загальний сенс, так і вся глибина, яка закладена в творі.

Суть рефлексивного читання полягає в повній концентрації на книзі, зануренні в текст, вчитування без відволікання в кожен рядок. Читайте так, як вам зручно, не намагайтеся встановити рекорд. Прагніть до уловлювання кожної деталі тексту.

При цій вправі частина уваги акцентується на саморефлексії. Зрозуміли, що відволікаєтеся - підключаєте волю і знову націлюєте промінь уваги на текст. Вправа схоже на вправу з секундною стрілкою. Якщо вам буде достатньо волі і ви навчитеся зосереджено й рефлексивно читати, ви зумієте в кожній книзі помічати більше, ніж читачі, які сприймають літературу як розвага в метро.

3-й ряд вправ для концентрації уваги

Емоційно врівноважені люди мають у своєму розпорядженні кращою концентрацією уваги, якщо порівнювати з людьми запальними. Емоції істотно заважають свідомо концентрувати увагу. Сильно хвилюючись при виступі на публіці, людина перестає конструктивно мислити, як і при подразненні. Стрес, душевна або фізична біль перешкоджають виконанню робочих і повсякденних справ.

Лише в стані духовного рівноваги людина може націлювати фокус уваги без відволікання. Показовий приклад - холерики, які зосереджують увагу на будь-яких об'єктах досить недовгий час. Потім вони швидко перемикаються на інший об'єкт. Зважаючи на це знижувати емоційний фон рекомендується, насамперед, людям холеричного темпераменту. Це дасть їм можливість нівелювати слабкості власного характеру, найкращим чином застосувати свої переваги (рухливий розум, потужна енергетика, артистизм).

Людям інших темпераментів тактично знижувати емоційний фон бажано в особливих випадках - перед значущою бесідою, екзаменаційними тестами, конференцією, важливою зустріччю.

«Дихання»

Це дуже гарна вправа не тільки підвищує концентрацію, а й оперативно усуває зайве хвилювання, наприклад, перед виступом на публіці. Дихання повинне бути глибоким, стежте за ним. Подумки спостерігайте за тим, як повітря потрапляє через дихальні шляхи в легені, заповнює їх і збільшує, далі, після паузи, виходить з них. Час виконання - індивідуальне, але бажано не менше трьох-п'яти хвилин.

«Гладь озера»

Дана вправа особливо ефективно для того, щоб знизити напруженість під час важкого робочого дня або довгої роботи над складним проектом. Уявіть перед собою озерну гладь. Вона абсолютно спокійна, гладка, відображає красиве узбережжя. У воді можна розглянути відображення синього небосхилу, білих хмар і дерев. Просто помилуйтеся, станьте таким же спокійним і безтурботним. Продовжуйте представляти п'ять-десять хвилин і повертайтеся до справ.

«Четки»

Старовинний східний метод концентрації уваги і позбавлення від занепокоєння. Не кваплячись, перебирайте чотки, цілком зосередившись на даному процесі. Прислухайтеся до своїх відчуттів в області зіткнення з чотками, занурюючись в них, намагайтеся стати спокійним і усвідомленим. Якщо чотки відсутні, можете прокручувати великі пальці. Перехрестіть пальці, як це роблять при будь-яких роздумах. Прокручивайте великі пальці, концентруючись лише на цьому процесі.

«Кінострічка»

Вправа спрямована на те, щоб внутрішньо зосередитися і впорядкувати свої емоції. Уявіть, що переглядаєте відео одного дня власного життя - з боку, як в кінотеатрі. Згадуйте у всіх деталях, що сталося за день - як прокинулися, що робили вранці, як готувалися до виходу з дому, які події відбулися протягом дня, про що розмовляли з людьми. Згадуйте ретельно і в подробицях, намагайтеся нічого не упустити.

«Уявне розслаблення»

Сядьте зручніше, спершись на спинку стільця. Внутрішнім поглядом почніть розглядати частини власного тіла, на яке ви націлюєте уявний фокус уваги. Спочатку націльте увагу вниз - на стопу правої ноги. Затримайтеся на даній області на кілька секунд, уявної командою цілком розслабте її, піднімайтеся вище. Потім зафіксуйте увагу на литках правої ноги, цілком розслабте їх.

Підніміться до колінної області, відчуйте і розслабте її. Проробіть аналогічні дії для лівої ноги, генітальної області, живота, грудей. Не поспішайте, мінімально пересувайтеся в верхню сторону. Прагніть повністю послідовно розслабити всі області тіла. Це відмінний метод тренування концентрації і непомітного для оточуючих відпочинку.

«Сфінкс»

Треба сидіти на стільці абсолютно спокійно, без руху, зупиняти будь-які самовільні рухи м'язів. Потрібно бути розслабленим. Позбавтеся від думок, дайте їм можливість спокійно приходити і йти. Хорошим результатом вважається нерухоме положення протягом п'ятнадцяти хвилин.

«Скульптура»

В європейських країнах часто можна побачити покритих фарбою людей, які працюють живими скульптурами. Найчастіше це актори, яким хороша концентрація дає можливість перебувати в нерухомому стані тривалий термін. Це непроста робота, однак вона дуже корисна, якщо потрібно перевірити і розвинути довільну концентрацію. Найпростіший рівень - звичайна пряма поза. Якщо ви зумієте повністю нерухомо, однак щодо розслаблено простояти десять хвилин - це непоганий результат.

Ускладните позу - підніміть руки, схилите голову, розгорніть корпус, знову станьте повністю нерухомі. Зрозуміло, що чим важче поза, тим складніше вправу і менше час, який потрібно стояти в обраній позі. Недолік подібного вправи полягає в тому, що при сторонніх його краще не робити - вас можуть порахувати божевільним.

Знаючи способи концентрації уваги, можна значно поліпшити ефективність будь-якої своєї діяльності. Використовуйте будь-який з методів, перерахованих вище, щоб стати зосередженіше і працювати продуктивніше.

Для чого я так поступаю?
Чи правильно я в даний момент розпоряджаюся власними ресурсами?
Я не сумніваюся в тому, що мені потрібно так чинити?
На що в даний момент витрачається мій час?
Чи потрібно мені продовжувати докладати зусилля в цьому напрямку?
Це, правда, мені зараз потрібно?
Чи помічали, що часто бігаєте очима по рядках, проте думки йдуть кудись у далечінь, відволікаються на щось стороннє?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: