- Малювати я любила ще в дитинстві. Але так склалися обставини, що відвідувати ізостудії я почала тільки в одинадцятому класі - до вступу до вузу залишалося зовсім небагато часу, тому мрію стати дизайнером здійснити не вдалося, - каже Анна, ще раз доводячи: головне - бажання. - Після закінчення університету я все-таки знайшла у нас в місті художню школу, де була група для «дорослих». Однак щастя моє тривало недовго - через рік з-за недостатньої кількості учнів заняття припинилися. Три роки тривав мій «творчу відпустку» - без мистецтва було складно, а самоорганізуватися себе вдома не виходило, та й хотілося рівня - працювати під керівництвом професіонала. І ось два роки тому, вже будучи у другому декретній відпустці, вийшло записатися в художню школу. Спочатку відчувала себе на заняттях скуто - здавалося, що все навколо вже можуть практично все, а я просто недотепа. Але керівник підтримувала моє завзяття, хвалила за наполегливість - незабаром я «наздогнала» своїх одногрупників.
- Анна, світ образотворчого мистецтва великий. Які техніки, напрямки цікаві вам?
- Починала я, як і всі, з олівця. Потім перейшла на акварель - це найважча, на мій погляд, техніка. У ній неможливо досягти досконалості - завжди є куди рости. Також виконувала роботи маслом, гуашшю та аквареллю. Але після того, як наш керівник Наталія Мартиросян провела ознайомлювальне заняття по батику, я зрозуміла, що далі хочу творити саме в цьому напрямку.
- Чому батик? Техніка передбачає нанесення фарб на натуральний шовк, а це ж досить дорогий «полотно».
- Мені подобається сам процес. Замість шовку ми використовуємо креп-сатин. Техніки виконання батика різні. Є гаряча: на полотно наноситься один базовий колір, потім гарячим воском виділяються певні кольорові плями, які повинні в цьому кольорі і залишитися, і так - кілька шарів. Важливо не переборщити з шарами і дотримати контраст. Гаряча техніка дуже цікава, ефектна, але трудомістка. У фіналі віск потрібно з картини повністю видалити, вручну відлущити, потім гарячою праскою ще раз закріпити. Зображення в цій техніці виходять досить абстрактні, чого не скажеш про «холодному» батику, де лінії завжди чіткі, акуратні, а образи строгі і точні.
- Ви за холодний або гарячий батик?
- Взагалі, люблю холодний, але часто змішую обидві техніки - отримувати нові ефекти дуже цікаво. Наприклад, коли закінчила якийсь образ, покриваю його воском, а потім вже займаюся фоном. Виходить, центральна фігура захищена, можна не боятися «махати» пензлем. Крім того, я люблю додавати морську сіль, яка збирає в себе частину фарби і таким чином виходять художні плями. Також експериментую зі змішуванням фарб.
- Як виявляють характер папір і тканину, з яким матеріалом простіше?
- На тканини малювати зручніше, як мені здається. Фарба «чіпляється» по ходу кисті. Але потрібно бути дуже акуратним - будь-яка крапля відразу розпливається, і її вже нічим не прибереш. Можна сказати, в батику випадкових плям не буває. З будь-якої плями народжується якийсь образ: на що схожа «помарка»? На рибку, як, наприклад, було у мене на картині з коропами, або на стеблинка у квітки. В гарячому батику дуже вітаються патьоки, плями, бризки, різні абстрактні форми. З одного боку, начебто це на руку, проте, з іншого - не так-то просто надати плямі художність і сенс. Батик - це тренажер для фантазії.
- Ну ось все-таки складно сприймати картини на тканині як такі: квіточки, рибки ... У чому сенс?
- Батик - це філософія. Першою моєю картиною були маки - символ достатку. Для мене важливо, щоб картина була живою - наповнювала змістом, думками, змушувала вибудовувати асоціативний ряд. Древо життя, наприклад, допомагає його власникові, як то кажуть, пустити коріння в цьому світі - обзавестися сім'єю. Карпи, рибки - побажання стати батьками. Два сплетених силуету - для тих, хто хоче зустріти свою половинку. Мені дуже подобається морська тематика. У неї своя глибина, є частка загадковості і спокою. У мене багато черепах - мудрість і довголіття, риб - потрібно народжувати дітей, в них наш сенс і продовження. Є русалки - все ще для нашого світу непізнані і чарівно красиві.
- Розпис по тканині - це чисте мистецтво в його споглядальної ролі?
- Не тільки. Крім інтер'єрних панно, в цей вид мистецтва можна, що називається, піти з головою - зробити хустку, шарф і інший одяг. Правда, для спідниці або блузки з батика потрібен шовк, так як креп-сатин під воском стає дуже жорстким, що робить речі не дуже-то комфортними. Фарби можна закріпити - і таким авторським виробам прання не буде страшна. Я, наприклад, вже давно замислююсь, щоб «намалювати» собі якусь деталь гардеробу. Взяла для цього у викладача художньої школи напрокат каркас для хустки - чекає зручного моменту і вільного часу.
- Здавалося б, досить ефемерне напрямок - вельми корисно. Немає ідеї навчитися шити і робити свою лінію одягу з тканин з авторським принтом?
- Як бізнес не розглядала. Але батик став вже не просто хобі, адже я таким чином несу інформацію про себе, намагаюся викликати в оточуючих позитивні емоції. Для мене це вже стало частиною життя - себе я без кисті не бачу. До речі, і своїх дітей я теж «заразила» малюванням - старша Ліда закінчує четвертий художній клас, а дворічна Маргарита приходить в невимовний захват, коли бачить фарби і папір. Свої роботи я в основному дарую друзям і родичам на якісь свята. Нерідко вони призводять до мене своїх знайомих, які просять що-небудь намалювати. Під замовлення не працюю, так як є штампування, а є творчість. Ось я другим займаюся. Але коли є час, не відмовляю тим, хто хоче доторкнутися до прекрасного.

Матеріали по темі


показати ще
Які техніки, напрямки цікаві вам?Чому батик?
Ви за холодний або гарячий батик?
Як виявляють характер папір і тканину, з яким матеріалом простіше?
З будь-якої плями народжується якийсь образ: на що схожа «помарка»?
У чому сенс?
Розпис по тканині - це чисте мистецтво в його споглядальної ролі?
Немає ідеї навчитися шити і робити свою лінію одягу з тканин з авторським принтом?