Статьи

Важкі роки. Що робити з кризою середнього віку

На обличчі з'являються перші зморшки, на виконання амбітних цілей вже не так багато життєвих сил, а впевненість в ряді принципових рішень за час юнацтва кудись пропала. Це - криза середнього віку. Про нього в ефірі щотижневої авторської програми Тільки спокійно на Радіо НВ г ОВОР її ведучі Олена Чабак та Геннадій Мустафаєв - психотерапевт і кандидат психологічних наук.

Ми виділили головне з їх розмови про те, як найбільш легко пережити такий важкий період в житті людини.

Що таке криза середнього віку і коли він виникає

Що таке криза середнього віку і коли він виникає

Фото: Unsplash

Криза середнього віку - це період у житті людини, під час якого відбувається ревізія та переоцінка його життєвих цінностей. Під час нього людина ставить перед собою ряд питань: "Чи так я жив?", "Чи тим я займався?", "Чи ті люди в моєму оточенні, які для мене важливі?", "Чи комфортно мені в тому житті, в якій я живу?".

Канадський дослідник Еліот Жак, який ввів поняття кризи середнього віку в психологію, окреслював його тимчасові рамки як період між 40 і 60 роками. Однак термін настання цієї кризи досить індивідуальний, і він може виникнути набагато раніше сорокарічного рубежу.

Однією з ознак настання кризи середнього віку вважається надмірна сконцентрованість на "прекрасне минуле". Людина з теплим почуттям ностальгії згадує про свої минулі успіхи, енергії, життєвих силах, особі без зморшок і волоссі без сивини, якими в повному обсязі не може похвалитися зараз, і відчуває себе фрустрировать.

"З'являється ідея, що зараз треба щось швидко поміняти. Неначе побачив, що майбутнє недостатньо прекрасно, і залишається не так багато часу, щоб щось змінити", - говорить психотерапевт Геннадій Мустафаєв.

Часто криза середнього віку пов'язаний з відчуттям старіння: тіло людини працює вже не настільки налагоджено, як раніше, а інтереси і дозвілля змінюються все більш зрілими "аналогами", в порівнянні з 20-річним віком.

Як подолати кризу середнього віку

Як подолати кризу середнього віку

Фото: Unsplash

Сам по собі будь-яку кризу не є ні поганим, ні хорошим, а являє собою перехід з одного життєвого етапу в інший. Легше пережити цей "важкий вік" може допомогти впевненість у своєму майбутньому і сформованість основних людських цінностей: цінності відносин, сім'ї та професії.

"Якщо в родині і роботі все досить комфортно і стійко, то ця криза, перехід з одного стану в інший, буде досить безболісний, не буде такого кількості переживань. Просто я усвідомлюю себе в якийсь момент досить зрілим, дорослим, досвідченим людиною, у якого є онуки. І це прекрасно ", - коментує психотерапевт.

Допомогти з подоланням кризи середнього віку також може пошук нових хобі та інтересів. У такий важкий період важливо гармонійний розвиток всіх сфер життя і підтримка близьких людей. Говорячи про друге половинках, принциповим є питання прийняття та взаємодопомоги: спільна турбота про здоров'я, подорожі і захоплення.

Пам'ятайте, що людина знаходиться в постійному розвитку, і фундамент для 40-річного віку закладається з раннього дитинства. Однак ніколи не пізно щось змінювати у своєму житті і шукати нові шляхи самореалізації. Знайдіть гармонійні відносини з самим собою - і тоді ви максимально комфортно переживете наступ свого середнього віку.

Авторська програма Олени Чабак та Геннадія Мустафаєва Тільки спокійно виходить в ефірі Радіо НВ щоп'ятниці о 21:00 - 22:00

Під час нього людина ставить перед собою ряд питань: "Чи так я жив?
Чи тим я займався?
Чи ті люди в моєму оточенні, які для мене важливі?
Чи комфортно мені в тому житті, в якій я живу?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: