Статьи

Манна каша. Користь і шкода. Як правильно її готувати

  1. незвичайна крупа
  2. Що добре для дорослих ...
  3. ... то шкідливо для дітей
  4. Кашка прямо з печі
  5. вважаємо калорії

Смак радянського і пострадянського дитинства - манна каша, користь і шкода якої в той час навіть не обговорювалися. Цей порівняно недорогий продукт входив в раціон дітлахів і вдома, і в дитячому садку, і в школі. Але ось сьогоднішні педіатри одностайно ополчилися проти манної каші. Малюкам її категорично не рекомендують.

Проте манка входь в меню багатьох лікувальних дієт. Її пропонують ослабленим пацієнтам і тим, у кого проблеми з шлунково-кишковим трактом. Спробуємо розібратися, чому манка шкідлива для дітей, чи можна її їсти дорослим, особливо тим, хто хоче схуднути.

незвичайна крупа

Манна крупа, або як її чаші називають манка, - молотові очищені зерна пшениці. Такий помел фахівці називають сортовим - середній діаметр крупинок 0,25-0,75 мм. Маркування на пачці з манною крупою свідчить про те, з якого сорту пшениці вона зроблена. «М» - м'які сорти, «Т» - тверді сорти, «ТМ» - їх суміш. Сучасні дієтологи віддають перевагу крупі з твердої пшениці.

Крім традиційних каш, манку використовують в інших десертах - пирогах, оладках, суфле, пудинги і мусах. Саме з манки робиться знаменита гурьевская каша - традиційне російське блюдо, що з'явилося на початку XIX століття. Готують її за особливим рецептом: пінки від вершків перекладають вареної на молоці кашею, перемішаної з подрібненими горіхами. До готовності страву доводять в духовці. Подають цей приголомшливий національний десерт, прикрасивши його сухофруктами або полив варенням.

Використовують манку і в наслідках перших і других стравах. З неї роблять галушки, додають в запіканки або биточки. Можна посипати манку в м'ясний фарш, вона не дасть соку витекти і зробить котлетки пишними і соковитими.

Що добре для дорослих ...

Чи корисна манна каша? Питання дуже спірне. Вона містить калій, важливий для роботи серцевого м'яза, і вітаміни групи B, що забезпечують здорове функціонування нервової системи. Є в ній і вітамін Е, натрій, фосфор, цинк, кальцій, залізо. Але вітамінно-мінеральний склад манної каші досить бідний в порівнянні з іншими популярними кашами.

Манна каша - практично стовідсоткові вуглеводи. Вона легко перетравлюється і дає організму багато енергії. Тарілка манної каші хороша з ранку, щоб день пройшов енергійно і до обіду їсти не хотілося.

Інша особливість манної каші - відсутність в ній клітковини . Вона затримується в шлунку не більше години-двох. Манна каша легко перетравлюється в нижньому відділі кишечника, а проходячи по шлунково-кишковому тракту, очищає його від зайвої слизу. Користь манної каші очевидна для ослабленого організму - дає багато енергії, не обтяжуючи травлення. Завдяки ніжною текстурою огортає стінки шлунково-кишкового тракту. Її включають в харчування людей після операції і тих пацієнтів, у кого є проблеми зі слизової шлунка і кишечника. Відзначимо, що дієтичну манку варять на воді, без солі і цукру.

Але від манки варто утримуватися тим, хто страждає від частих запорів. Відсутність клітковини і великий вміст клейковини в манній каші негативно позначаються на травленні. Є також категорія дорослих людей, що мають алергію на глютен (клейковину) , Для них вживання манки, як і випічки з білої муки, також неприпустимо.

... то шкідливо для дітей

Саме великий вміст клейковини в манки підштовхнуло педіатрів на питання «Чи корисна манна каша малюкам?» Відповідати тверде і рішуче «ні». Каша протипоказана для харчування дітей до року. Вона абсолютно не підходить для першого прикорму. Для цих цілей краще взяти рисову або кукурудзяну кашку.

Манка менш багата вітамінами і мінералами, ніж інші каші. А глютен часто викликає алергію і негативно впливає на стінки травного тракту малюка, пошкоджуючи ворсинки тонкого кишечника. Манна каша до року може стати причиною запорів або, навпаки, діареї.

Часто позначається ще одна небезпека манки для дітей - наявність в ній фітину. Це фосфорорганическое хімічна сполука, близьке за властивостями до вітамінів. Надлишок фітину в організмі призводить до того, що кальцій засвоюється значно гірше. Він також сприяє виведенню інших корисних мінералів - цинку, заліза, магнію.

Насправді фітин міститься в оболонках цільних злаків і після переробки очищеного зерна в манку його концентрація значно зменшується. Тому тарілка-інша в тиждень манної кашки не нанесе шкоди ні дорослим, ні дітям старше року.

Повністю виключати манку з раціону дитини, що підросла не варто, особливо якщо він любить цю кашу. Для школярів буде навіть корисно насититися енергією з ранку. Головне, щоб раціон дитини в будь-якому віці був різноманітним.

Кашка прямо з печі

Будь-яка бабуся розповість вам, як правильно варити манну кашу. У кожній родині свій рецепт і свої переваги - каша густа або рідка, на молоці або суміші молока або води. Є цікаві рецепти, коли в якості рідкої складової беруть бульйон (м'ясний, овочевий або грибний) або ягідні соки (морси).

Щоб приготувати кашу середньої густини, на одну порцію візьміть стакан рідини і 1,5 столові ложки крупи. Якщо хочете кашку гущі, збільште кількість крупи, якщо рідині, - відповідно, зменшіть. Ось кілька варіантів, як правильно приготувати манну кашу:

  1. Традиційний спосіб приготування: довести майже до кипіння молоко (або воду), посолити і поцукрити за смаком. У рідину, яка ось-ось закипить, всипати крупу тонкою цівкою, постійно помішуючи. Як варіант - розсипати крупу з ложки по всій поверхні молока, а потім активно заважати. Варити 3-4 хвилини, не довше інакше користь манної каші ще знизиться. Дайте відпочити готової кашки під кришкою і рушником ще хвилин 7. Подати зі шматочком вершкового масла, медом, варенням, сухофруктами або ягодами.
  2. Сучасні кухарі пропонують інший варіант: змішати в каструльці холодну рідину, манку, сіль і цукор. Потім поставити на вогонь і варити до готовності, безперервно помішуючи віночком. Такий прийом допоможе уникнути ненависних грудочок.
  3. Манна каша-пудинг готується так: на розігріту сковороду кладемо шматочок вершкового масла. Коли воно розійдеться, всипає 3 столові ложки манної крупи і прогріваємо, помішуючи, поки крупа не пожовтіє. Окремо необхідно закип'ятити півлітра молока, додати сіль, цукор, ванілін за смаком. Гаряче молоко вливаємо в сковороду, добре перемішуємо і варимо три хвилини. Потім залишаємо кашу під кришкою хвилин на 10. У результаті виходить досить щільний пудинг, який можна подати з джемом або сметаною.
  4. Для цінителів технічного прогресу - манна каша в мультиварці. У чаші змішуємо 80 г манки, 480 мл молока і 240 мл води. Додаємо 0,5 ч. Ложки солі, 1,5 ст. ложки цукру, шматочок вершкового масла (залежить від смакового переваги). Розмішайте інгредієнти, встановіть режим «Молочна каша».
  5. Наостанок цікавий рецепт приготування манної каші на журавлинний морс в духовці. З 100 грамів журавлини вичавити сік. Вичавки залити 165 мл води і прокип'ятити. Відвар поцідити, змішати з соком, додати цукор. Коли сироп закипить, всипати 50 грамів манки і заварити кашу. Вилити заготовку на деко і поставити в духовку хвилин на 10. Потім остудити, нарізати на порції. Подавати краще, посипавши цукром.

вважаємо калорії

Після таких смачних рецептів повернемося на землю: така манна каша, калорійність якої залежить від жирності молока, наявності цукру, масла або джему, м'яко кажучи, не дієтичний продукт.

Сама по собі манка помірно багата енергією - калорійність 100 грамів каші на воді - близько 100 ккал. Якщо зварена манна каша на молоці, калорійність буде залежати від жирності взятого молока.

Для тих, хто стежить за фігурою, краще не зловживати манною кашею на сніданок (в обід і ввечері є її і зовсім не варто). Готуйте собі таку кашку не частіше разу на тиждень. Щоб зменшити калорійність не на шкоду смаку і користі, варіть її на суміші молока і води. Гарна ідея - додати в кашу трохи кориці , Яка стимулює травлення. Щоб не набрати зайвих кілограмів, подавайте кашу ні з маслом, а з медом, свіжими ягодами і фруктами або сухофруктами.

Чи корисна манна каша?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: