Статьи

Помело фрукт - корисні властивості і шкода

  1. Склад помело:
  2. Походження та поширення
  3. Помело в кулінарії
  4. Вибір, зберігання і чищення
  5. Склад і користь помело
  6. Лікування плодами помело
  7. Протипоказання і шкоду помело:

Корисні властивості фрукта помело дуже великі - завдяки гарному складу помело надає найбільш сприятливий вплив на життєдіяльність і здоров'я людини Корисні властивості фрукта помело дуже великі - завдяки гарному складу помело надає найбільш сприятливий вплив на життєдіяльність і здоров'я людини.

Загадковий фрукт величезних розмірів, який порівняно недавно з'явився на просторах СНД, вже встиг зарекомендувати себе як дієтичний і надзвичайно корисний продукт харчування. Помело відноситься до цитрусових. Його смакові якості трохи поступаються побратимам, проте, корисні властивості помело грають велику роль для нашого організму.

Корисні властивості помело унікальні і безцінні.

Склад помело:

Вітамін А, вітамін С, а також вітаміни групи В і РР. Всі ці вітаміни є прекрасними помічниками нашому імунітету, який може протистояти багатьом захворюванням, а також передчасного старіння організму. Ще плоди помело багаті міддю, залізом, марганцем, селеном, калієм і кальцієм.

Читайте також про цікаві властивості фрукта помело:

калорійність помело

Корисні властивості помело обумовлені великим вмістом вітаміну С, тому цей фрукт показаний при атеросклерозі і недокрів'ї та серцевої недостаточності.В склад помело також входять білки, вуглеводи, клітковина і лімоноіди, які можуть захистити людство від катаракти і раку. Користь помело в лікуванні онкологічних захворювань доведена. Застосовуючи ці плоди в свіжому вигляді, можна досягти чудових результатів.

У наш час в магазинах продається величезна кількість фруктів з різних кінців землі. Технології зберігання і доставки удосконалюються, дозволяючи жителям північних районів ласувати екзотичними південними плодами. У Росії за традицією люблять цитрусові, тому південний фрукт помело, з його відмінними смаковими і корисними властивостями, не залишився непоміченим.

Походження та поширення

Помело - цитрус, поширений в південно-східній Азії. У нас в Росії широко поширене злегка змінений «памела», оскільки правильну вимову співзвучно з синонімом мітли. Зростає цитрус на деревах, досить високих, до 15 метрів. У тропіках фрукт помело може вирости до ваги в 10 кг, однак у нашу країну такі важкі плоди везуть рідко. Відрізняється приємним смаком і ароматом, вважається солодше грейпфрута, проте потрібно розуміти, що це стосується стиглих цитрусів. А привізні фрукти часто грішать тим, що їх зривають зеленими.

Помело можна зустріти і під іншими іменами, наприклад помпельмус або шедок. Вперше європейці спробували цей фрукт, коли його привіз капітан шедок, звідси і назва. Помело НЕ гібрид, навпаки, в парі з апельсином виступає прабатьком грейпфрута. Грейпфрут навіть іронічно називали «маленьким шедок», оскільки в південних країнах помело значно більшими.

Помпельмус зараз можна купити практично в будь-якій країні. Справа в тому, що дуже товста шкірка дозволяє зберігати цей цитрус протягом місяця в кімнатній температурі. Це корисна властивість допомагає торговельним компаніям за допомогою морських суден доставляти його куди завгодно без особливих зусиль.

Культивується цей чудовий фрукт в таких країнах як Китай, В'єтнам, на острові Тайвань, в Індії та інших південних країнах. Бувають з зеленувато-жовтою шкіркою і білою м'якоттю, це сорт «Khao horn». Схожий за кольором шкірки, але з м'якоттю біло-жовтого відтінку і формою нагадує величезну грушу називають «Khao namphung». Ці сорти відрізняються солодким смаком. А ось «Khao paen» - кислуватий, з білою м'якоттю і шкіркою більш зеленого кольору. Формою нагадує сплюснутий біля полюсів куля. «Khao phuang» не такий кислий, його форма схожа на грушу, а м'якоть має жовтувато-білий колір. Шкірка візуально ніяк не відрізняється від інших сортів. А ось у фрукта сорти «Thongdi» темно-зелена шкірка. При цьому форма куляста, а м'якоть рожевого кольору і дуже солодка.

У Китаї і Таїланді фрукт користується особливою повагою. Для китайців це поширений подарунок на свято, а тайці готують з цитрусом величезну кількість різноманітних страв. Корисні властивості фрукта помело і його чудовий смак відкривають для кухарів найширші можливості для застосування на кухні. Страви бувають як найпростіші, так і вкрай вишукані.

Помело в кулінарії

Очевидним, звичайно, буде вживання в їжу цього цитруса в сирому вигляді, в якості другого сніданку, полуденка або іншого перекусу. Саме в такому варіанті споживання ви зможете оцінити корисні властивості помело. Але можна використовувати шедок і в фруктових салатах, десертах, в складі молочних коктейлів з вершками. Ніякої шкоди від цього не буде, а ви зможете урізноманітнити своє меню відмінними стравами. Крім того цей фрукт відмінно себе покаже і в якості приправи при приготуванні більш серйозних страв з м'яса або птиці.

Як приклад можна згадати два найпоширеніших салату. Для першого потрібно витягти м'якоть помело, розділивши на шматочки. Додати соломкою нарізаний огірок, морква і цибуля. Змішати всі з парою ложок рибного соусу, додавши ложку соку лайма, ложку цукру і дрібно нарізаний зубчик часнику. Прикрасити м'ятою і посипати невеликою кількістю обсмаженого арахісу, подавати до столу.

У другому випадку потрібно обсмажити креветки з цибулею і часником на сковороді, а потім укласти на невеликі шматочки помело в форму з шкірки самого фрукта. Зверху додати суміш з рибного соусу і соку лайма (2 + 2 ложки) і прикрасити м'ятою. Подавати до столу.

Вибір, зберігання і чищення

Вибирати помело в магазині треба виходячи із загальних принципів. Шкірка повинна бути однотонною, без вм'ятин, тріщин або інших пошкоджень. Краще вибирати плід з глянцевим відтінком, віддавати перевагу слід не найбільшим, але важким плодам з приємним солодкуватим запахом. Хорошим буде не дуже щільний, але в той же час і не дуже м'який фрукт. В іншому випадку помело буде або незрілим, або підгнилі. Орієнтуватися варто на помірно пружний варіант.

Неочищеним цей фрукт можна зберігати протягом місяця, якщо ж шкірку видалити, варто вжити м'якоть протягом трьох днів. Чистити помело потрібно ножем, зробивши кілька надрізів від верхівки до низу плода, розділивши всю поверхню шкірки на пелюстки. Після шкурку можна легко зняти і, розділивши серцевину фрукта помело на частини, витягти м'якоть з білих перегородок. Є перегородки теж можна - немає особливої ​​користі чи шкоди, але вони не дуже смачні.

Шкірку так само приймають в їжу, використовують для приготування варення і в якості добавки в чай. В останньому випадку її попередньо сушать. Завдяки биофлавоноидам, якими багата шкірка, відбувається природне очищення і оздоровлення шлунково-кишкового тракту.

Однак в разі магазинних плодів варто бути насторожі. Вирощені в промислових масштабах плоди, призначені для транспортування, можуть бути оброблені хімікатами. Препарати уповільнюють гниття і відлякують комах, до того ж шкідливі для здоров'я. А пориста шкірка добре їх накопичує. Тепер корисні властивості шкірки помело представляються вже не такими значними в світлі можливої ​​шкоди від хімікатів, необхідних для захисту фрукта від шкідників і продовжують термін зберігання.

Склад і користь помело

Як і всі цитрусові шедок не обділений вітаміном С, містить мінерали (мідь, кальцій, фосфор і ін.), Вітаміни групи В і бета-каротин. Велика кількість клітковини в м'якоті помело допомагає у травленні і виводить шкідливі токсини. Свіжий смак і аромат, що бадьорить цього цитруса прекрасно тонізують і піднімають настрій.

Помело має непогані протизапальними властивостями, допомагає в роботі серця і всієї серцево-судинної системи, регулює тиск, покращує імунітет. Володіючи низьким глікемічним індексом (30) цей фрукт може вживатися в їжу при діабеті.

Калорійність на 100 г м'якоті менше 40 ккал, що дозволяє в повній мірі використовувати корисні властивості помело під час дієти. Мало того, до складу цього фрукта входить ліпаза - фермент, який допомагає білку правильно засвоюватися, а також прискорює жировий обмін. І пектин, який допомагає правильно налаштувати обмін речовин, і, разом з клітковиною, сприяє збалансованому очищенню організму. Все це, а також можливу шкоду основного конкурента - грейпфрута, пов'язаний з його величезним списком протипоказань, робить фрукт помело відмінним кандидатом на роль основного дієтичного продукту.

Помело відомий так само тим, що перешкоджає появі ракових клітин. Однак, необхідно його регулярне вживання.

Помело - корисний фрукт. І його користь не обмежується гастрономічним вживанням. Соком цього фрукта протирають обличчя, щоб підвищити тонус шкіри. У косметології його застосовують у складі масок і кремів для обличчя. Ефірна олія з помело застосовують в ароматерапії. Його аромат виступає відмінним антидепресантом, мотивує і надихає.

Лікування плодами помело

Корисні властивості помело сприяють поліпшенню травлення за рахунок ферментів, які спалюють жир і своєчасно видаляють з організму продукти розпаду. Саме тому цей фрукт рекомендують всім, хто має проблеми із зайвою вагою. Так що бажаючим схуднути, неодмінно потрібно звернутися до допомоги цього чудесного заморського плоду.

Сік і м'якоть помело можна сміливо вживати як самостійну страву Сік і м'якоть помело можна сміливо вживати як самостійну страву. Вони прекрасно втамовують голод і спрагу, при цьому приносячи організму користь за рахунок вітамінів і мінеральних речовин. Помело має масу корисних властивостей.

Що стосується протизапальних властивостей помело, то завдяки великому вмісту аскорбінової кислоти, цей плід може захистити нас від застуди та вірусних інфекцій. Ефірні масла шкірки помело, при вдиханні знижують температуру тіла і позбавляють від нежиті. А вживання м'якоті цього фрукта допоможе швидкому одужанню.

Як все цитрусові, помело є відмінним помічником і судинах. Він здатний протистояти шкідливому холестерину. Вживаючи цей фрукт в їжу, ви захистите судинну систему від атеросклерозу, а також вбережете себе від гіпертонії і серйозних захворювань серця.

Корисні властивості помело грають важливу роль в загальному стані людини. Цей плід легко підвищує настрій, робить людину витривалим і сильним духом. Рекомендується при занепаді сил, а також після перенесених важких операцій і тривалих хвороб. Також його добре вживати до і після спортивних тренувань.

При лікуванні астми, застосування помело в їжу значно полегшує перебіг хвороби і прискорює одужання хворого.

Присутнє залізо в плодах помело дає прекрасну можливість профілактики анемії, а також її успішне лікування.

Зміцнюючи нервову систему людини, помело легко справляється з депресією і поганим настроєм.

В силу антимікробних і протизапальних властивостей, помело можна застосовувати при розладах шлунка і при отруєннях.

Очевидна користь помело переконує в тому, що цей плід просто необхідний нашому організму, тому фахівці радять включити його в щоденний раціон для підтримки бадьорого духу, а також міцного здоров'я.

Помело можна застосовувати при приготуванні різних страв з м'ясом, рибою і овочами. З нього виходять прекрасні джеми, варення, які можна використовувати у всіляких випічках. Також цей плід використовується як прекрасне доповнення до фруктових салатів.

Корисні властивості помело можна сміливо брати на озброєння, щоб протистояти хворобам, а також поліпшити емоційний стан свого організму.

Протипоказання і шкоду помело:

Помело може викликати алергію у дорослих людей, а також у дітей з підвищеною чутливістю до цитрусових.

Як у будь-якого фрукта у помело є і протипоказання. Шкідливий цей фрукт в першу чергу тим, у кого підвищена кислотність шлунка або виразки. Заборонено вживання тим, у кого алергія на цитрусові. З обережністю і після консультації з лікарем варто вживати фрукт при коліті, нефриті або гепатиті.


Протипоказань та шкоди не багато, але не варто забувати про головний критерій здорового харчування - помірність. Перевантажувати організм цитрусовими безумовно не варто. У всьому потрібна міра, щоб корисні фрукти приносили тільки радість і здоров'я людини.


Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: