Статьи

Шкода пальмового масла

  1. Чому пальмову олію так поширене?
  2. У чому шкода пальмового масла?
  3. Шкода пальмового масла для дітей
  4. Які продукти найчастіше містять пальмову олію
  5. Як мінімізувати шкоду пальмового масла
  6. Про користь пальмового масла

Шкода пальмового масла

В останні роки з приводу застосування пальмового масла в харчовій промисловості виникли дуже бурхливі суперечки. Є прихильники повної відмови від використання цього продукту, які доводять, що шкода пальмового масла беззаперечний, і, навпаки, їх опоненти, які стверджують, що воно не так вже шкідливо, а всі розмови про його шкоду - виверт зацікавлених. Розібратися в цьому питанні можна, проаналізувавши всю наявну інформацію.

Що ж взагалі таке пальмова олія? Це один з видів рослинного масла, який отримують з плодів олійної пальми, а точніше, з їх м'ясистої частини. Найбільші виробники - це Малайзія та Індонезія, саме вони імпортують левову частку пальмового масла. Насправді пальмова олія - ​​зовсім не масло, а жир, такий же, як яловичий, наприклад. А апетитне назву «масло» - щоб нас, споживачів, не "злякати».

Ще про шкідливий:

Риба пангасіус - «їжа бідняків»: користь і шкода

Корисно або шкідливо вживати соєве м'ясо?

Як зменшити шкоду нітратів в продуктах

Зміст статті:

Чому пальмову олію так поширене?

Широке поширення пальмова олія одержала, тому що має властивість покращувати смак і зовнішній вигляд продукту, а також значно збільшувати термін зберігання.

Пальмова олія має приємний смак і аромат молочних вершків, а тому робить смачніше продукти, в які воно додано.

До того ж його додавання в продукти харчування знижує їх собівартість.

Одне з ключових властивостей пальмового масла - висока температура плавлення - 38-40 градусів. Звичайно, виробникам вигідно додавати його в свою продукцію. Адже добре, коли на вітрині лежать акуратні тістечка і торти, які не течуть і не втрачають форми навіть в жарку погоду, або сир, красивий і смачний, але при цьому істотно дешевше свого молочного аналога або згущене молоко , Яке молока і в очі не бачило.

Незамінним воно стало і при приготуванні фаст-фуду . Інші рослинні жири (наприклад, звичне нам соняшникову олію) мають дуже низьку температуру «димленія» - так називається процес, коли під час нагрівання в маслі починають активно утворюватися шкідливі для організму людини продукти окислення ненасичених жирних кислот. У свою чергу, пальмова олія з-за високого вмісту саме насичених жирів, може нагріватися до більш високої температури, не утворюючи при цьому канцерогени. Картопля фрі та інші продукти фаст-фуду (ті ж котлети для гамбургерів, чизбургеров тощо, а також картопляні чіпси) найчастіше смажать на пальмовій олії.

Здавалося б, чудово - канцерогени не утворюються. Де ж тут шкода пальмового масла? Однак у термостійкості є і зворотна сторона - потрапивши в організм людини пальмовий жир не може переробити, так як температура людського тіла нижче, ніж температура плавлення масла. Воно набуває консистенції пластиліну, що значно ускладнює його переробку організмом, і, як наслідок, «осідає» на стінках кровоносних судин.

У чому шкода пальмового масла?

Завдяки високому вмісту в складі пальмового масла частки жирних насичених кислот (а це 50%), воно значно підвищує рівень холестерину в крові. Для порівняння, в оливковій та соняшниковій олії ці показники становлять 10% і 14% відповідно. Без шкоди для здоров'я вживання продуктів, що містять жирні насичені кислоти, не повинно перевищувати 10% відсотків від загальної калорійності меню.

Особливо шкідливо пальмову олію в поєднанні з вуглеводами, чи то пак в солодощах.

У 2005 році Всесвітня організація охорони здоров'я задумалася про шкоду пальмового масла і офіційно рекомендувала зменшити його вживання як один із способів профілактики серцево-судинних захворювань .

Крім того, пальмова олія шкідливо ще й тим, що здатне значно посилювати смак продукту, до складу якого додано. Тістечко або цукерка з «участю» пальмового масла здадуться вам надзвичайно смачними, захочеться їсти їх знову і знову, що загрожує переїданням, і, як наслідок, ожиріння.

Крім іншого організм отримає дозу жирних насичених кислот вище допустимої норми, а це вже - накопичення холестерину .

Ще одним застережливим фактором вживання продуктів з вмістом шкідливого пальмового масла є те, що в гонитві за прибутком виробники додають занадто велика його кількість в виготовлену їжу. Після цього вона зберігається довше і виглядає апетитно, наприклад як деякі стали настільки популярними готові кекси і рулети. А ви, знову ж таки, отримуєте ударну дозу продукту, що сприяє накопиченню холестерину. Тому будьте уважні, читайте склад на етикетці. Якщо компанії-виробникові нічого приховувати, вона не стане ховатися за широким поняттям «рослинні жири», а вкаже, які саме з них застосовувалися. А вже вам вирішувати, купувати такий продукт чи ні.

Шкода пальмового масла для дітей

Чи використовують пальмову олію в дитячому харчуванні? Відповідь однозначна - так, використовують. А все тому, що натуральне коров'яче молоко значно відрізняється від грудного жіночого молока і не завжди є можливість давати його малюкові. Щоб уникнути алергічних реакцій, виробники замінюють тваринні жири в сумішах на поєднання рослинних масел - соняшникова, кукурудзяна, соєва, в тому числі і пальмова. Однак пальмітинова кислота, яка міститься в пальмовій олії, погано засвоюється дитячим організмом.

Жіноче молоко також містить пальмінтовую кислоту, при цьому йому є й інші складові, які допомагають переробляти її дитині.

Це пов'язано знову ж з високою температурою його плавлення: дитячий організм просто не в змозі, так би мовити, «переплавити» пальмову олію і вже тим більше отримати від нього корисні речовини. Крім того, такі суміші мають значно посиленим приємним смаком, і тому у дитини формується залежність саме від продукту з пальмовою олією. Він подобається більше, здається набагато смачнішим, і малюк просто стане відмовлятися від більш корисних і натуральних видів харчування на користь продуктів з шкідливим пальмовою олією. Як наслідок - ви будете змушені купувати певний продукт, збільшуючи до того ж прибуток компанії-виробника. І не шкода-то її, прибуток, збільшити, якби при цьому здоров'я дитини не страждало ...

Які продукти найчастіше містять пальмову олію

На жаль, пальмова олія може використовуватися під час приготування майже всіх продуктів харчування. Його застосовують як альтернативу молочному жиру, і в першу чергу воно може зустрітися в вершково-рослинному маслі, маргарині, спредів, згущеному молоці, сухих вершках, сметані, морозиві, сирі, і інших молочні продукти.

Правильно вибрати «молочку» допоможе стаття « Прості і доступні способи визначення якості молочних продуктів «.

Крім того, через застосування як дешевшу альтернативу тваринних жирів в кондитерській і хлібобулочної промисловості, пальмова олія додають в різноманітну випічку - булочки, печиво, крекери, солоні і солодкі сухарики, кекси, рулети, тістечка і торти, і так далі. Також в «зоні ризику» різні солодкі пасти - шоколадні, горіхові, ванільні тощо, які не є винятком і сам шоколад, а також глазур, шоколадні та вафельні батончики. Про чіпсах і картоплі фрі вже згадувалося.

До речі, чіпси можна приготувати самостійно без використання не тільки пальмового масла, але і будь-яких інших «шкідливих». Як це зробити - читайте в статті « Як зробити чіпси в мікрохвильовці: просто і смачно «.

Як мінімізувати шкоду пальмового масла

Звичайно, намагатися не купувати продуктів, що його містять. Це складно, якщо врахувати, що пальмовий жир полонив серця вітчизняних виробників. Однак варто хоча б спробувати.

  • В першу чергу читайте етикетку - іноді наявність пальмової олії обумовлено.
  • Наявність в складі безіменних «рослинних жирів» має насторожити.
  • Купуйте продукти, виготовлені за ГОСТом, а не по ТУ.
  • Не купуйте кондитерські вироби з тривалим терміном зберігання (місяці).
  • Відмовтеся від фаст-фудів - це в будь-якому випадку піде на користь.
  • В ідеалі - молочні продукти купувати у знайомих в селі, а булочки і торти - піч будинку - так вони і смачніше.

Колись в передачі про шкоду пальмового масла і рослинних жирів в цілому розповідали простий спосіб перевірки шоколаду на наявність в ньому пальмового масла - потримати шматочок шоколадки в руках. Якщо вона не тане в руках (а часто і в роті) - вірна ознака присутності пальмового масла.

Звичайно, складно в умовах міста забезпечити собі якісні домашні продукти, проте уважно ставлячись до покупок можна постаратися себе захистити від «повального» і настільки шкідливого пальмового масла.

Про користь пальмового масла

Чи є щось корисне в пальмовій олії? Справедливості заради варто сказати, що пальмова олія у великій кількості містить вітамін А, який відповідає за хороший зір, зміцнює кістки, є антиоксидантом, сприяє поліпшенню стану волосся, шкіри, нігтів. Для порівняння зміст кератіноідов в пальмовій олії більше ніж в моркви в 15 разів! Однак для того, щоб організм людини міг засвоїти це корисна речовина, необхідно мати можливість переробити продукт, його містить. Як вже було зазначено раніше, пальмова олія погано засвоюється через високу температуру плавлення, і отже витягти з нього корисні властивості для організму складно.

Вихід з такої ситуації є - переробка пальмового масла, в ході якої відокремлюється його «рідка» оленів складова від «твердої» стеаринової. Пальмова олія з його олеїнової складової більш корисно, засвоюється організмом добре, застосовується і в лікувальних цілях. Однак і коштує в рази дорожче. І вже точно в продукти харчування додають не така масло, а звичайне, без обробки, інакше вартість таких виробів була вкрай високою.

На жаль, від пальмового масла і шкоди, їм завдається, нам з вами нікуди не дітися. Діти не перестануть їсти шоколад і морозиво, а нам складно уявити ранок без бутерброда з маслом і сиром. Однак потрібно постаратися по можливості зменшити його кількість в нашому раціоні.

Ксенія Піддубна «Шкода пальмового масла» спеціально для сайту Еко-життя.

Чому пальмову олію так поширене?
У чому шкода пальмового масла?
Що ж взагалі таке пальмова олія?
Де ж тут шкода пальмового масла?
У чому шкода пальмового масла?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: