Статьи

Свіжовичавлені соки і смузі: користь чи шкода?

Зі здоровим харчуванням пов'язано чимало стереотипів. Один з них - міф про користь свіжих соків і смузі. Але все не так однозначно - деякі їх таких напоїв не тільки джерело вітамінів, а й солодка «бомба». І треба ще розібратися, що вони роблять більше - підтримують здоров'я або шкодять йому?

Аргументи «ЗА»

  • Фреш - це концентрована «цілюща» волога з овочів, ягід, фруктів і зелені. У ній немає клітковини, тому корисні речовини з свіжовичавленого соку (за умови, що він зберігався максимум півгодини) швидше і краще засвоюються.
  • Фруктові соки багаті вітамінами, а овочеві - мінеральними солями. Головна перевага овочевих соків - в мінімумі цукрів у складі при максимумі мінералів (калію, натрію, кальцію, заліза) і низької калорійності.

Головна перевага овочевих соків - в мінімумі цукрів у складі при максимумі мінералів (калію, натрію, кальцію, заліза) і низької калорійності

  • На відміну від фрешів, в смузі залишається м'якоть - а це клітковина, яка допомагає правильній роботі кишечника.

Аргументи «ПРОТИ»

  • Однак разом з посиленою дозою вітамінів зі склянки свіжого соку або смузі з ягід і фруктів ми отримуємо величезну порцію цукру. Ці вуглеводи миттєво всмоктуються в кров. У той час як цілісних фруктів і ягід ми б з'їли набагато менше, і отримали менше вуглеводів, які б повільніше засвоювалися. Наприклад, в одному апельсині міститься 12 відсотків денної норми клітковини і тільки 12 г цукру. А в склянці апельсинового соку з 3-4-х апельсинів - 26 г цукру, а клітковини немає взагалі. Наш організм витрачає додаткові калорії на переробку клітковини, а тут працювати ні з чим - тому і калорійність фрешів та смузі набагато вище. В результаті нерозумного споживання цих напоїв підвищуються ризики заробити ожиріння і діабет.

Парадоксально, але факт - людина, яка кожен день їсть шкідливий фастфуд і запиває його газованою водою, знаходиться на рівних з тим, хто регулярно споживає, здавалося б, здорові соки-фреш і смузі. І все через надлишок вуглеводів!

  • Інша прихована загроза таїться з боку травної системи. Людям з проблемами шлунково-кишкового тракту свіжовичавлені фруктові соки взагалі протипоказані - в них містяться кислоти (аскорбінова, лимонна, винна, бурштинова), які підвищують кислотність шлункового соку, що може провокувати печію, больові відчуття в шлунку і навіть привести до розвитку виразки.
  • Крім того, сконцентрований в соках цукор і органічні кислоти - ворог не тільки для талії і шлунково-кишкового тракту, а й для зубів. До того ж, в смузі цукру нерідко ще більше - вони зазвичай додатково підсолоджують цукром або медом. Цей цукор як плівкою обволікає зубну емаль, і під його впливом вона пом'якшується і руйнується.

Компромісне рішення

Як бачите, мінусів у улюблених фруктово-ягідних напоїв набралося набагато більше, ніж плюсів. Але це зовсім не означає, що потрібно повністю виключати їх з раціону і ніколи не пити. Важливо лише знати кілька правил - якщо ви будете їх дотримуватися, фреші і смузі вам не зашкодять.

  • Щоб знизити концентрацію цукру, розбавляйте свіжовичавлені соки водою. Добова норма фруктового або ягідного фрешу не повинна перевищувати 150 мл в день. Так що, розбавивши сік 50/50, ви можете випити 300 мл. Або - тільки половину стандартної порції солодкого смузі.

Або - тільки половину стандартної порції солодкого смузі

  • Пийте соки і смузі натщесерце за 30-40 хвилин до їжі, або в проміжках між прийомами їжі. У порожньому шлунку всі корисні речовини засвояться краще (але це тільки якщо у вас немає проблем з шлунково-кишкового тракту, інакше це загрожує виразкою). Правило поділу їжі і фрешів особливо актуально для солодких напоїв. Якщо випити солодке після їжі, це викличе бродіння в кишечнику і спровокує здуття живота. На несолодкі овочеві соки це правило не поширюється.

На несолодкі овочеві соки це правило не поширюється

  • Щоб солодкий сік або смузі не нашкодили зубах, пийте їх через трубочку, а потім прополощіть рот водою. Чистити зуби одразу ж не рекомендується - розм'якшення органічними кислотами емаль дуже вразлива.

Чистити зуби одразу ж не рекомендується - розм'якшення органічними кислотами емаль дуже вразлива

  • Обережно змішуйте різні види соків. Фруктові соки завжди комбінують за принципом: зелене із зеленим, червоне з червоним. Соки з кісточкових (вишня, абрикос, слива та ін.) Не можна поєднувати з фруктовими. Фруктово-овочеві мікси гірше засвоюються, оскільки для переварювання фруктів і овочів задіюються різні ферменти. Щасливий виняток становить яблучний, грушевий і лимонний (лаймовий) соки. Вони універсальні і їх можна додавати як до фруктовим, так і до овочевих. Наприклад, до соку з селери, буряка, капусти або моркви. А ось овочеві соки можна сміливо міксувати на ваш смак.
  • І головне - ніколи не замінюйте порцією соку або смузі звичайний прийом їжі. На час ви вгамуєте голод, але повноцінного раціону це не замінить!

PS Про шкідливі і корисних солодощах, а також їх замінниках читайте тут !

Ілюстрації: amchara.co.uk, finerminds.com, applike.org, weheartit.com, paidu.co, roswellpark.org, myfacemylife.com, stylecaster.com, hercampus.com, themominmemd.com, authoritynutrition.com, galinabella. wordpress.com

  • Розкажіть друзям:

І треба ще розібратися, що вони роблять більше - підтримують здоров'я або шкодять йому?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: