Статьи

Вирощування гусей в домашніх умовах для початківців

  1. Чим хороші гуси
  2. Яку породу вибрати
  3. Як вибрати молодняк
  4. Вимоги до умов утримання гусенят
  5. Відео - вирощування гусей в домашніх умовах
  6. годування гусенят

Поряд з курми, яких заводять не тільки жителі сільської місцевості, а й звичайні дачники, великою популярністю як домашня птиця користуються і гуси. Ці птахи легко пристосовуються до різних умов утримання, стійкі до захворювань і при цьому дуже розумні, а, головне, досить невибагливі. З вирощуванням гусей в домашніх умовах впораються навіть новачки. При цьому зміст гусей дуже вигідно і є відмінною підмогою для сімейного бюджету. Поряд з курми, яких заводять не тільки жителі сільської місцевості, а й звичайні дачники, великою популярністю як домашня птиця користуються і гуси

Вирощування гусей в домашніх умовах

Зміст покрокової інструкції:

Чим хороші гуси

Як би це банально не звучало, але гусак - птах корисна. Це одне з перших пернатих істот, яке приручив людина. З тих давніх пір гуси справно служать людям. З цими пернатими пов'язані легенди, міфи, цікаві казки і захоплюючі історії. Найвідоміша - про те, як гуси врятували Рим, вчасно зареготав і тим самим попередивши римських солдатів про вторгнення ворога.

Гуси - птиці невибагливі в утриманні. Якщо ви забезпечите їм дах над головою у вигляді сараю, а в сонячний день будете виводити на пасовище і давати можливість купуватися і в водоемчікі, то вони відплатять вам сторицею. В результаті ви отримаєте:

  • м'ясо з відмінним смаковими якостями;
  • гусячу печінку, яка дуже корисна і високо цінується;
  • поживні і смачні яйця;
  • м'який пух, який стане в нагоді в побуті.

До речі, раніше людина використовувала в побуті і гусяче пір'я - вони використовувалися як засіб для письма. Зараз пір'я гусей можна використовувати для створення виробів і прикрас.

Зараз пір'я гусей можна використовувати для створення виробів і прикрас

На фото зображений гусячий пух, який можна реалізувати або застосовувати в побуті

Яку породу вибрати

Завдяки роботі селекціонерів порід гусей існує в наш час досить багато - близько 25. Птахи відрізняються зовнішнім виглядом, розмірами, вимогами до змісту, умов вирощування, яйценоскостью і іншими характеристиками. І новачки в світі домашнього птахівництва часто задаються питанням, яку породу вибрати.

І новачки в світі домашнього птахівництва часто задаються питанням, яку породу вибрати

Вибір породи гусей одна з найважливіших завдань

Породи гусей діляться на три основні категорії:

  • Важкі, простіше кажучи, м'ясні породи. Гуси таких порід дають м'яса більше, ніж інші, і їх доцільно вирощувати для отримання продукту харчування. Представники цієї категорії великі, рідко використовуються в промисловому птахівництві, так як деякі породи птахів складно придбати, до того ж вони далеко не дешеві. Важкі гуси відрізняються низькою яйценоскостью в порівнянні з представниками інших категорій, а, значить, складні в розведенні.
  • Середньо-важкі породи в більшості своїй - декоративні і призначені для додання присадибній ділянці своєрідного сільського чарівності. Коштують такі птахи досить дорого.
  • Легкі - невеликі птахи, які добре несуть яйця, а тому прості в розведенні. Поширені в промисловому птахівництві. Їдять багато, але маси не наїдатися.

Нижче в таблиці наведені основні породи гусей, яких найчастіше вирощують в домашніх умовах.

Таблиця 1. Основні породи гусей для вирощування в домашніх умовах

Порода Характеристика Ліндовская порода або линда
Порода Характеристика Ліндовская порода або линда   Відноситься до важких порід гусей, родом з Нижегородської області Відноситься до важких порід гусей, родом з Нижегородської області. Красиві великі птахи з білим оперенням. Використовуються в промисловому птахівництві, так як мають гарну яйценоскостью для важких гусей. Гуси з хорошим характером, доброзичливі, невибагливі в догляді. Розлучаються на м'ясо. Тушки через білого кольору пера виходять дуже чисті і красиві, з чудовим товарним виглядом. Середня вага дорослого гусака - від 8 до 12 кг. Гуски добре сидять на яйцях, не кидають гнізда. Гусенята ростуть швидко - в 3 місяці гусеня вже важить близько 4 кілограмів. велика сіра

велика сіра

Назва говорить сама за себе - гуси цієї породи масивні, а колір оперення - сірий на спині, а на животі - білий. Родина породи - Україна. Вага дорослої птиці - від 6,5 до 9,5 кг. Несучість і життєздатність кладки нижче, ніж у ліндовской породи. Гусенята активно ростуть і швидко набирають вагу: в 2,5 місяців молода пташка досягає маси тіла, що дорівнює 4,5 кг. Відмінна порода для отримання м'яса і печінки. Невибагливі у догляді: їм навіть не потрібно водойму для нормального самопочуття. З годуванням цих птахів теж не виникає проблем. Рейнська
Назва говорить сама за себе - гуси цієї породи масивні, а колір оперення - сірий на спині, а на животі - білий

Рейнська

Порода гусей, що відноситься до категорії «середньо-важкі». Країна походження - Німеччина. Птахи з білим оперенням, з хорошими м'ясними якостями, відмінною для цієї категорії яйценоскостью. Доросла гуска важить 5,5 кг, гусак - 6,5 кг. Гусенята досить швидко набирають масу: в 2 місяці пернаті малята набирають вже 4 кг ваги. Порода використовується для отримання м'яса, а також відгодовується для отримання жирної печінки. Гуски на яйцях сидять не дуже добре, тому самостійно розводити цю породу новачкам не рекомендується. Стрічкова порода гусей
Порода гусей, що відноситься до категорії «середньо-важкі»

Стрічкова порода гусей

Декоративна порода гусей, яка була виведена в Європі. Оперення білого або сіро-білого кольору. Характерна особливість зовнішнього вигляду - довгі кучеряві пір'я на крилах, хвості, спині. Стрічкові гуси невеликого розміру: маса дорослих птахів коливається від 4,5 до 5,5 кг. Продуктивні якості низькі. Гуси цієї породи використовуються для прикраси присадибної ділянки. Кубанська порода гусей
Декоративна порода гусей, яка була виведена в Європі

Кубанська порода гусей

Відноситься до легких гусям. Про батьківщину породи назва говорить сама за себе - ці гуси були виведені в Краснодарському краї. Колір пір'я - сірий, іноді з коричневим відтінком. На спині у птахів цієї породи є характерна коричнева смуга - так званий «ремінь». Маса дорослої птиці - близько 4,5-6 кг. Несучість досить висока, але ось інстинкт насиджування у гусок поганий. Птах невибаглива і добре пристосовується до будь-яких умов утримання. Італійська порода гусей
Відноситься до легких гусям

Італійська порода гусей

Білі птиці родом з Італії. У Росії з'явилися порівняно недавно, близько 30-40 років тому. Птах невибаглива до умов утримання (їй не важлива наявність водойми), молодняк швидко набирає масу - в 2 місяці гусенята важать вже 4 кг. Інстинкт висиджування у гусок розвинений добре. Птахи дають м'ясо з відмінними смаковими якостями, а невеликі розміри тушки дозволяють використовувати птицю для копчення. Вирощуються також і для отримання жирної гусячої печінки.

Як вибрати молодняк

Отже, вивчивши всю інформацію про найпоширеніші породах гусей, ви зробили свій вибір на користь тієї, яку плануєте придбати і поселити на своїй дачній ділянці. Тепер настав час купити молодняк, вирощуванням якого ви займетеся. Але тут все не так просто: часто недобросовісні продавці, намагаючись нажитися, продають безпородних гусенят, а найчастіше, навіть хворих. Тому підходити до покупки молодняку ​​потрібно з особливою ретельністю.

Тому підходити до покупки молодняку ​​потрібно з особливою ретельністю

Вибір гусячого молодняка

Найкраще вирушати купувати гусенят в компанії з людиною, який не з чуток знайомий з цим птахом: він допоможе вам вибрати якісних і здорових малюків, з яких ви з успіхом виростите хорошу птицю. Якщо таку людину «під рукою» немає, то керуйтеся наступними рекомендаціями:

  1. Вивчіть інформацію про тієї породи, яку хочете завести.
  2. Виключіть з місць пошуку молодняка «пташині ринки»: тут ви не отримаєте жодної гарантії, що гусенята породисті і здорові. Якщо малюки загинуть у вас на ділянці з вини несумлінності заводчика, то матеріал, та й моральний збитки вам ніхто не відшкодує. Краще відправитися на птахівничу ферму.
  3. Вибирайте тих гусенят, яким вже виповнилося 5-7 днів. Занадто малі пташки важко переносять транспортування, а більш старші можуть бути полохливими, і з ними буде важко впоратися.
  4. Оцініть зовнішній вигляд пташок: пушок на пташенят повинен бути жовтого кольору, м'який і пухнастий, а, головне, сухий, без шматочків шкаралупи.
  5. Пуповина повинна бути зарослої, без слідів кірочок, а пух під хвостиком повинен бути сухим і чистим, на ньому не повинно бути слідів яких-небудь виділень.
  6. Огляньте животик - він не повинен бути обвислим.
  7. Подивіться на дзьоб - з ніздрів не повинно бути ніяких виділень.
  8. Вибирайте найактивніших пташок: малорухливі, що сидять спокійно в кутку з закритими очима гусенята можуть бути хворими. Маленькі здорові пташенята активно реагують на незнайомі звуки і предмети.
  9. Пташки повинні досить міцно стояти на лапках.
  10. При покупці гусенят ознайомтеся, чи є у них всі необхідні щеплення за віком.

Вимоги до умов утримання гусенят

І ось ви - щасливий володар трьох, п'яти, а, може, і десяти маленьких жовтеньких гусенят. Вони скупчилися в коробочці і поглядають на вас своїми очима-намистинками, питаючи: «А куди ти нас несеш?». Звичайно, перед тим, як вирушати купувати гусенят, вам потрібно було обладнати для них будиночок, в якому вони будуть жити.

Звичайно, перед тим, як вирушати купувати гусенят, вам потрібно було обладнати для них будиночок, в якому вони будуть жити

Гуси повинні міститися в комфортних умовах, бажано з водоймою на території

Поселити малюків найкраще в спеціально побудований гусятник. Якщо такого в наявності немає, то підійде і невеликий сарайчик. Перед приїздом на місце нього молодняка сарай чистять, дезінфікують, стіни бажано побілити, а підлогу застелити соломою шаром 10-15 см. Якщо на вулиці ще холодно, а гусенят ви вже купили, то посадіть їх на літній кухні, де є можливість прогріву приміщення. До речі, в теплих приміщеннях гусенят тримають до досягнення віку 15-20 днів (на вулиці до цього часу теж повинна встановитися тепла погода).

Зміст молодих гусенят має відбуватися в комфортних температурних умовах

Температурний режим дуже важливий: якщо пташкам холодно, вони будуть кучковаться і тиснути один одного, та й від надмірної спеки вони також можуть загинути. Для того щоб гусенята було комфортно, птахівники рекомендують дотримуватися такого температурного режиму:

Таблиця 2. Рекомендовані температурний режим для молодих гусенят

Вік Температура повітря 1-5 днів 28-27 градусів 6-15 днів 26-24 градуси 16-20 днів 23-18 градусів

У приміщенні для малюків повинні бути поїлки і годівниці. Щоб уникнути вогкості, поїлки встановіть на решітки, під якими знаходиться ємність типу дека для збору розплескати води.

Маленьких гусенят можна тримати скопом - вони можуть придушити один одного, якщо їх занадто багато: розділіть приміщення на окремі відсіки. На 1 квадратному метрі можуть спокійно існувати близько 10 гусенят у віці до 3 тижнів. При цьому в жарку погоду кількість гусенят на тій же площі потрібно зменшити в 1,5 рази.

Приміщення, де живуть гусенята, важливо утримувати в чистоті, оновлювати підстилку.

Відео - вирощування гусей в домашніх умовах

Випускати на деякий час на вулицю гусенят можна з перших днів життя, якщо за вікном температура повітря досить висока. До вигулу пташок привчають поступово. Найкраще вигулювати їх в вольєрчик, щоб до них не дісталися хижі птахи. Як тільки тепла погода остаточно встановиться, водите гусенят на пасовище, де вони можуть пощипати травичку. З 45 днів з гусенятами можна відвідувати і водойми.

годування гусенят

Зовсім маленьких гусенят годують пшоняної або вівсяною кашею з додаванням дрібно покришеного вареного яйця або сиру. Через 3-4 дні в їжу додають подрібнену траву. У віці 1 місяця гусенята в раціон включають морква - джерело каротину. Її слід потерти на дрібній тертці і давати 5 раз в день. Суміш каші, моркви, зелені та сиру називається «мішанка», гусенята її дуже люблять. Її дають малюкам 5-6 разів на день. Мішанка повинна бути розсипчастою, м'якою, але не водянистою.

Мішанка повинна бути розсипчастою, м'якою, але не водянистою

Процес годування маленьких гусенят

Фахівці радять купувати гусенят в весняно-літній період, коли природа одягається в свій зелений наряд: в цей період кругом повно природних пасовищ, де гусенята зможуть пастися і споживати в їжу свіжі зелені рослини. До слова, місячний гусеня поїдає в день майже кілограм трави. Найбільше малюкам подобаються кропива, кульбаба, щавель, осот.

  • Крім їжі і свіжої води гусенята потрібно ставити і миску з гравієм або крупним піском - вони необхідні для того, щоб шлунок пташок міг перетерти їжу.
  • Не забувайте про воду - гуси дуже багато п'ють, і вода повинна бути у них в постійному доступі. Якщо вірити спостереженнями, один гусак у віці 50 днів випиває в день до 1 літра води.

Гуси повинні бути забезпечені чистою питною водою

  • Особливість гусей в тому, що вони не можуть розрізняти температуру їжі, тому стежте за тим, щоб їжа для гусенят була гарячою або дуже холодною.
  • Якщо ви вирощуєте гусенят на м'ясо, то доцільно годувати їх висококонцентрованими кормовими сумішами, при цьому близько 50% загального обсягу їжі повинна становити свіжа зелень.

Забивати гусенят для отримання м'яса можна вже у віці 70 днів - до цього часу вони вже набирають достатньо велику масу. Якщо ж ви упустили час, і гусенята переросли цей вік, то до забою потрібно приступати через 60-70 днів, коли закінчиться зростання нових пір'я.

Відео - поради по утриманню гусей

Вони скупчилися в коробочці і поглядають на вас своїми очима-намистинками, питаючи: «А куди ти нас несеш?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: