Статьи

Що таке примітивна вишивка

Примітиви, прості і вишукані, повні чарівності і тонкого флеру старовини, люблять всі умільці без винятку! Але при цьому далеко не всі знайомі з історичними коренями цього напрямку в вишивки хрестиком і навряд чи зможуть відповісти на питання, звідки вони взялися і як розвивалися. Спеціально для Червоної нитки Анна Сухарева , Головний редактор і ідейний натхненник першого і єдиного журналу про примітивну вишивці російською мовою "Вишивка хрестиком. примітиви » , Підготувала статтю, в який ви знайдете відповіді на ці та багато інших питань!

Jeannette Douglas Designs Jeannette Douglas Designs

Складно просто відповісти на питання про те, що таке примітивна вишивка. Насправді це поняття набагато глибше і складніше, ніж той образ, який склався у більшості вишивальниць. Традиційно примітивної ми називаємо вишивку XV - XIX століть, зроблену на території Європи і Північної Америки (хоча в багатьох східних країнах, країнах Азії проходили схоже процеси). Однак вказаний період настільки багатий вишивальними традиціями, що набагато коректніше, на мій погляд, говорити про традиційну або історичної вишивки. В контексті історичної вишивки можна виділити основні напрямки, які надали найбільш помітний вплив на формування саме примітивної вишивки. Це семплери, фрактура, мистецтво вирізання з паперу.

Енн Райнер, 1839 Енн Райнер, 1839

Сам термін «примітивна вишивка» з'явився вже в наш час, через уявної простоти (примітивності) сюжету і виразних засобів його передачі. Люди, тварини, рослини зображувалися часто або схематично, або надто витіювато, без дотримання принципів достовірності, перспективи та іншого. Однак, можна з упевненістю говорити, що за кожним, навіть самим наївним і простим сюжетом, криється великий сенс, що відображає події тих часів і особливості сприйняття світу кожної окремої дівчинкою. Можна сказати, що примітиви - це своєрідні дзеркала в минуле, можливість поглянути на світ очима дівчинки, яка жила 200-300 років тому.

Ханна Катерина, 1734 рік, Німеччина, реконструкція The Scarlet Letter Ханна Катерина, 1734 рік, Німеччина, реконструкція The Scarlet Letter

Семплери - це перше, що спадає на думку, коли ми говоримо про примітивну вишивці. Величезне число сучасних примітивних дизайнів засноване на використанні елементів і традицій семплером. Найраніший зберігся семплер датується одна тисячі п'ятсот дев'яносто вісім роком, проте, вони були відомі як мінімум на 80 років раніше.

Найраніший зберігся семплер датується одна тисячі п'ятсот дев'яносто вісім роком, проте, вони були відомі як мінімум на 80 років раніше

Льон, шовк, металізовані нитки, Джейн Босток, Англія, 1598

На картині голландського художника Йоса ван Клеве «Мадонна з немовлям» ми бачимо частина вишитого семплера. На картині голландського художника Йоса ван Клеве «Мадонна з немовлям» ми бачимо частина вишитого семплера Йос ван Клеве, «Мадонна з немовлям»

Перші семплери являли собою своєрідні особисті «нотатки» досвідченої вишивальниці - це були окремі елементи, які полюбилися або необхідні в побуті візерунки, варіанти виконання стібків і т.д. Умільці зберігали їх протягом усього життя, і навіть не дивлячись на те, що семплери часто передавалися у спадок, кожна вишивальниця прагнула створити свій, авторський семплер. Відрізнити перші, ранні семплери досить просто - вони мають «плямисту» структуру, різні візерунки і шви виконані нитками різних іноді однакових кольорів, елементи не пов'язані один з одним, іноді розташовані хаотично або дуже близько (через необхідність економити тканину) один до одного .

У XVII столітті призначення семплером змінилося. Очевидно це було пов'язано з початком епохи Нового часу, розвитком не тільки економіки, торгівлі, промисловості, але і науки, культури. Формується нова система освіти, більш схожа на звичну нам, сучасну і набагато більш передова ніж застаріле і яке зазнало втрат свою актуальність убоге церковне навчання, доступне до того ж далеко не всім. Навчатися тепер могли не тільки хлопчики, а й дівчатка, яким викладалося найважливіше - рукоділля, основи грамоти і рахунки. Все це прямим чином відбилося на вишивці. Осягаючи техніку виконання різноманітних стібків (а семплери, всупереч поширеній думці, вишивалися не тільки хрестиком, а й самими різними стежками, включаючи і гладь, і тамбурних шов, і алжирський вічко, і рішельє, і вушко мереживо, і т.д., всього близько двадцяти різних технік) і візерунків, дівчаток готували до ролі майбутніх господинь. Ці знання повинні були стати в нагоді їм для декорування одягу і предметів побуту. Знання алфавіту було необхідно для маркування білизни перед тим, як здати його в пральню. Для багатьох дівчаток це згодом ставало засобом заробітку.

Семплери цього періоду діляться на дві великі групи - стрічкові і «плямисті». «Плямисті» - данина традиції минулого століття. Вузька і довга форма стрічкових семплером визначалася конструкцією ткацького верстата.

«Плямистий» семплер, Льон, шовк, металізовані нитки «Плямистий» семплер, Льон, шовк, металізовані нитки. Англія, 1625-1650 рр.

«Стрічковий» семплер, Семплер Мілдред Майо, шовк, льон «Стрічковий» семплер, Семплер Мілдред Майо, шовк, льон. Англія, 1633 рік

У XVII столітті з'являються і перші школи вишивки. Це поступово призвело до формування певних відомих сюжетів навчальних семплером. Вплив наставниці на дівчаток було велике, і найчастіше учениці повторювали роботу своєї вчительки. Поступово сюжети семплером ставали все більш і більш складними і цікавими. У міру того, як дівчатка дорослішали, удосконалювалася їхня техніка, багато відходили від семплером, переходи на більш складні вироби, справжні витвори мистецтва. Однак, навіть в 7-8 років їх рукодільні навички були неймовірно різноманітні і складні. Іноді складно повірити, що та чи інша вишивка була створена зовсім юної умільці.

XVII століття, шкатулка вишита Мартою Едлін у віці 11 років XVII століття, шкатулка вишита Мартою Едлін у віці 11 років

У XVIII столітті семплери змінилися ще раз. Вони як і раніше грають важливу освітню роль, але при цьому набувають все більше художніх рис. Декоративні елементи стають все більш різноманітними, з'являються бордюри, текстові фрагменти, найчастіше з Біблії або книг релігійного змісту, пейзажні замальовки. У XVIII столітті семплери змінилися ще раз Джейн Аткінсон, 1758 рік

Незважаючи на те, що в принципі у всіх європейських і американських країнах розвиток примітивної вишивки йшло по одному шляху, можна виділити і яскраві географічні риси. Часто значно різняться семплери не тільки різних країн, але і регіонів усередині країни. Такі, наприклад, Фрісландскій семплери або чорні Гронінгенський семплери, які набули поширення в трьох селах Голландії, семплери шкіл Акворт і Весстаун, Пенсільванського фрактура (США) і багато інших.

Мері Вігем, 1790, школа Акворт, Йоркшир, Англія Мері Вігем, 1790, школа Акворт, Йоркшир, Англія

Фрактура - малюнки, що відрізняються високим художнім стилем. Цю традицію в США привезли з собою німецькі переселенці, саме в їх колонії в Пенсільванії в XVIII-XIX століття цей, що зародився в Німеччині стиль, набув широкого поширення і згодом надихнув багатьох сучасних дизайнерів примітивів.

Plum Street Samplers: Autumn Fraktur, дизайн за мотивами пенсільванських фрактура Plum Street Samplers: Autumn Fraktur, дизайн за мотивами пенсільванських фрактура

Окремо необхідно згадати про квакерской вишивці. «Квакери» дуже популярні, іноді їх вважають особливим напрямком примітивної вишивки, але це не зовсім так. По-перше, сам термін «квакери» по відношенню до вишивки використовувати не можна. Квакери - члени квакерской релігійної громади. Квакерської називається вишивка, яка викладалася в квакерских школах дівчаткам в рамках стандартної освітньої програми. Квакерська вишивка має свої впізнавані риси - квіткові розетки і лози, декоративні геометричні елементи, тварини і т.д. Квакерскіе семплери відображали звичаї і погляди квакерів, головними серед яких були скромність, простота, утилітарність, відсутність надмірностей. Для деяких квакерских семплером характерна «плямиста» структура розташування елементів. Завдяки цьому сьогодні «квакерами» називають навіть ті дизайни, які ніякого відношення до справжньої квакерской вишивці не мають.

Енн Форвелл, 1804, квакерская школа округу Берлінгтон, Нью-Джерсі Енн Форвелл, 1804, квакерская школа округу Берлінгтон, Нью-Джерсі

Scherenschnitte - мистецтво вирізання з паперу, було особливо поширене в Німеччині, Данії, Швейцарії починаючи з XVI століття. У столітті XVIII разом з переселенцями, традиції scherenschnitte потрапили в США. Мистецтво вирізання ножицями безпосередньо пов'язано з мистецтвом фрактура. Традиційно scherenschnitte виконували в чорно-білих або чорних відтінках. Сучасні дизайнери використовують набагато більше квітів.

«Herd under trees», 1801, Antoinette Lisette Fäsi «Herd under trees», 1801, Antoinette Lisette Fäsi

Сучасні дизайни в стилі примітивної вишивки можна розділити на дві великі групи: дизайни, в яких простежуються традиції минулого, і псевдопрімітівние, іноді дитячі дизайни. До першої групи дизайнерів можна віднести, наприклад, Blackbird Designs, Jeannette Douglas Designs, Gigi R Designs, Homespun Elegance, Hands Across the Sea Samplers, Kathy Barrick. До другої Cuore e Batticuore, Lizzie Kate, Lilli Violette, Madame Chantilly, Rosewood Manor.

Blackbird Designs   Elizabeth Harding 1791 реконструкція Hands Across the Sea Samplers Blackbird Designs Elizabeth Harding 1791 реконструкція Hands Across the Sea Samplers

Lizzie Kate Lizzie Kate

Rosewood Manor Rosewood Manor

І ті, і інші називають примітивною вишивкою, що створює деяку плутанину і нерозуміння суті «примітиву», як історичної вишивки. Однак, і ті, і інші дизайни користуються величезною популярністю у вишивальниць, і це цілком заслужено. Для мене примітивна вишивка - це величезна, величезна спадщина, яке потребує вивчення і осмислення, яке має неймовірну глибиною, а іноді просто заворожує, це справжнісінька машина часу, яка дозволяє поглянути на світ чужими очима.

Якщо ви так само, як і ми, закохані в примітивну вишивку, не пропустіть нові номери журналу «Вишивка хрестом. примітиви » , В яких ви знайдете не тільки цікаві та захоплюючі статті, історичні огляди, унікальні фотографії і нові знання, а й чудові схеми!

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: