Статьи

Свастику та інші орнаменти на українському народному одязі вишивали не тільки заради краси, а й як обереги

  1. «За старих часів вишивкою займалися практично всі жінки»
  2. «Дізнавшись, скільки доведеться заплатити за розшите українське плаття, Софі Лорен відмовилася від...

На що відкрилася в Києві виставці костюмів минулих століть можна побачити дівочі чобітки, підбиті цвяхами з ... дерева Біля входу на виставку народного костюма, яка нині проходить у палаці мистецтв «Український дім», ми зустріли молодих людей, одягнених в одяг, зшитий 100-150 років назад. Манекенами в подібних нарядах заставлений весь зал. «Зверніть увагу: немає жодної сорочки або іншого предмета одягу, вишитого однаковим орнаментом, - говорить виконавчий директор центру« Український костюм »Ольга Філоненко. - Справа не тільки в тому, що тут представлений одяг з різних регіонів країни. Свої особливості вишивки мало мало не кожне село. Більш того, відрізнялися навіть орнаменти сусідніх вулиць. Дівчина ставала об'єктом насмішок, якщо вишивала таку ж сорочку або рушник, як її сусідка ».

«За старих часів вишивкою займалися практично всі жінки»

- Орнаменти на одязі наші предки вишивали не тільки заради краси, а й як обереги, - розповідає науковий співробітник Музею народної архітектури та побуту НАН України Галина Шафранская. - Ця традиція дуже давня, зародилася ще в дохристиянські часи. Не дивно, що в XVIII-XIX століттях значення багатьох візерунків в народі вже не знали. Скажімо, ось на цій жіночій сорочці з Полісся вишитий хрест із загнутими краями (він відомий як свастика. - Авт.). Подібні зображення виявлені на предметах, яким вже не одна тисяча років, в місцях, що знаходяться неймовірно далеко від України: в Індії, Китаї, Тибеті. У слов'ян цей символ означав рух сонця по небосхилу. Зауважте: на поліській сорочці кінці хреста загнуті проти годинникової стрілки. Так його прийнято зображати споконвіку. А Гітлер, запозичивши знак із стародавніх індійських манускриптів, загорнув його кінці в протилежну сторону, ніби як в напрямку зла.

Вченим вдалося розгадати сенс лише небагатьох українських орнаментів. Наприклад, достеменно встановленим вважається, що ромбики позначають поле, а схожі на хрест зірочки - сонце. У каталозі, створеному вченими центру «Український костюм», понад 1500 візерунків, 20 видів техніки і 200 - швів. Однак їх було значно більше. До речі, популярна нині техніка вишивки хрестиком - одна з наймолодших: вона з'явилася лише близько 100 років тому.

За старих часів вишивкою займалися практично всі жінки, адже одяг не купували, а робили вдома. Причому лляні і конопляні нитки, тканини теж виготовляли вручну. Дівчаток навчали мистецтву вишивки з чотирьох-п'яти років. До весілля у дівчини повинен був бути скриню з приданим, в число якого входили вишиті речі. Частина з них - перш за все весільне вбрання - зберігалася потім все життя. Етнографам вдалося зібрати велику колекцію одягу XIX-початку XX століття. На виставці представлені експонати з Музею народної архітектури та побуту, центру «Український костюм» і приватної колекції Олени Скрипки.

- Доводилося чути, що в минулі століття люди були значно нижче ростом, ніж нині. Які розміри, судячи по старовинних костюмах, мали українці 100-200 років тому? - питаю Ольгу Філоненко.

- До сучасних фотомоделей нашим прабабусям було далеко: середній зріст у них не перевищував 150-155 сантиметрів, розміри одягу - 42-46, взуття - 32-37. Аж ніяк не всі старовинні наряди виявляються впору навіть мініатюрним нашим сучасниць.

«Дізнавшись, скільки доведеться заплатити за розшите українське плаття, Софі Лорен відмовилася від покупки»

- Скільки приблизно коштує народний одяг - Скільки приблизно коштує народний одяг?

- Дорого. Досить згадати історію про те, як знаменита кіноактриса Софі Лорен намагалася замовити сукню з українською вишивкою на Рокитнянської фабриці, - відповідає Галина Шафранская. - Це було під час зйомок в Україні в кінці 1960-х років італо-франко-радянського фільму режисера Вітторіо де Сікі «Соняшники». Актрисі сподобалася наша народний одяг, але коли їй назвали ціну, яку доведеться заплатити, Софі Лорен відмовилася.

- Як ви думаєте, скільки може коштувати ось ця сорочка? - продемонструвала Ольга Філоненко жіночу сорочку з дуже тонкої тканини з чудовим гаптуванням. - Близько двох тисяч гривень, адже на її виготовлення пішло дуже багато часу. До слова, за старих часів за довгу зиму жінка встигала вишити не більше двох-трьох речей.

Але, не дивлячись на високі ціни, багато відвідувачок виставки заявили про намір придбати або відразу ж замовили вишитий одяг. У їх числі - дружина глави Секретаріату Президента України Олега Рибачука, співачка Руслана Лижичко ...

На виставці представлені і мініатюрні копії старовинних речей - в них одягнені ляльки з колекції Юрія Мельничука. Фахівці звернули нашу увагу на те, що виготовленням комплекту лялькової одягу займалися вісім майстринь, тоді як 100 років тому з усією цією роботою могла впоратися одна сільська дівчина.

- Ми демонструємо тут і кілька видів старовинної української взуття, в тому числі дівочі чобітки, - каже Галина Шафранская - Ми демонструємо тут і кілька видів старовинної української взуття, в тому числі дівочі чобітки, - каже Галина Шафранская. - До речі, далеко не всі вони були червоного кольору. Шкіру виробляли в домашніх умовах. Я з дитинства пам'ятаю, як шили селянську взуття: мій дід був шевцем. Цвяхи він робив з дерева. Шилом проколював в підошві два ряди отворів і вганяв в них ці цвяхи.

Крім народного костюма, на виставці представлена ​​колекція українського військового однострою часів громадянської та Другої світової воєн, створена львівським художником-дизайнером, заслуженим працівником культури України Богуслава Любіва.

- Користуючись фотознімками, кінохронікою і письмовими джерелами, я відтворюю форму українських армій, - розповідає майстер. - Причому реконструюю не тільки крій, але і колір кітелів, галіфе, шинелей, жупанів. Хотілося б, щоб форма сучасної української армії була подібне не радянської, а тієї, яку носили солдати і офіцери, що билися за незалежну Україну. Для вихованців Львівського військового ліцею імені Героїв Крут я розробив комплект форми. Над створенням своєї колекції працюю вже 14 років. Львівська мерія надала мені приміщення, де розташовуються майстерня і виставковий зал.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Які розміри, судячи по старовинних костюмах, мали українці 100-200 років тому?
Як ви думаєте, скільки може коштувати ось ця сорочка?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: